پوست

0 تا 100 درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی

درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی

درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی، مجموعه‌ای از راهکارهایی است که توسط متخصصان طب سنتی ارائه داده می‌شود. برخی جوش‌های چرکین زمانی که خشک می‌شوند، پس از مدتی جای آن‌ها به شکل لک صورت یا گودی باقی می‌مانند که از طریق طب سنتی می‌توان به صورت تدریجی آن‌ها را درمان کرد.

 در این مقاله درمان گودی جای جوش با طب سنتی از دیدگاه اساتیدی چون دکتر سیدحسن ضیایی، دکتر حسین خیراندیش، حسین معارفی و اکرم السادات اطیابی، متخصصان طب سنتی مطرح می‌شود.

 

درمان فرورفتگی جای جوش دکتر خیراندیش

درمان جای جوش

 

دکتر خیراندیش بیان می‌کنند که برای درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی، باید ترکیبی از روغن بنفشه را هر شب به صورت مالید تا به‌تدریج جای جوش‌ها بهبود یابند. علاوه بر این می‌توان گردی صورت را چند بار زالو انداخت تا جای جوش‌ها برطرف شود.

انجام 2 مرحله حجامت در بهار و ۱ بار حجامت در پاییز نیز به رفع این عارضه کمک می‌کند.

 

درمان جای جوش صورت حسین معارفی

درمان جای جوش

 

استاد حسین معارفی برای درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی اقدام‌های زیر را پیشنهاد می‌کنند:

 

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب خانگی یکی از راه‌های موثر برای رفع جای جوش است. به این ترتیب که باید یک دوم استکان سرکه سیب را با آب مخلوط کرد و به آرامی با پنبه روی محل جای جوش مالید. این کار را باید روزانه یک‌بار و به مدت یک هفته و روزی دو بار برای هفته دوم انجام داد.

 

روغن بابونه

یکی دیگر از روش‌های موثر در درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی از دیدگاه استاد معارفی، مالیدن روغن بابونه است. به این صورت که فرد باید روغن بابونه را به محل جوش بمالد. همچنین مصرف عرق بابونه روزی یک لیوان توصیه می‌شود. البته مصرف بابونه برای زنان باردار و در دوران عادت ماهانه ممنوع است.

 

سایر موارد

از دیگر مواردی که ایشان برای رفع این عارضه به آن اشاره می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– مصرف چند برگ کاهو با سکنجبین هر روز بعدازظهر.

– تنظیم خواب به‌موقع.

– مالیدن آب کدو به صورت.

– مصرف دمنوش عناب روزی ۷ دانه.

– مصرف سیب درختی روزانه چند دانه.

– دمنوش ترنجبین روزی یک قاشق چایخوری تا ۱۴روز با اندکی عسل.

– تناول آش‌های ترش‌مزه.

– مصرف آب داغ و ولرم و پرهیز از مصرف آب یخ و بستنی.

– ماساژ پنبه آغشته به لیموترش به آرامی و اجتناب از ماساژ محکم.

– مصرف آلو بخار و تمرهندی.

– استفاده از میوه و تغذیه گرم.

– اجتناب از مصرف سس‌ها و فست‌فودها.

– درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی با استفاده از عرقیجات سرد و تر مانند بیدمشک، خرفه و کاسنی با در نظر گرفتن حساسیت گوارش سرد.

– مالیدن جای جوش به روغن بنفشه با پایه زیتون.

– استفاده از شامپوهای سدر یا حنا یا جوانه گندم برای حمام

– مصرف آب انار و آبمیوه در حد متعارف

– مصرف رقیق‌کننده‌های خون مانند سرکه انگبین، آب زرشک، آلبالو، آبلیمو و…

– حجامت عام گرفتن هر ماه یک بار که سه بار انجام شود.

– ترک غذاهای سودازا

– در معرض بوی سرخ‌کردنی قرار نگرفتن.

 – گذاشتن یک لایه عسل روی جای جوش.

 

درمان فرورفتگی جای جوش  از دیدگاه اکرم السادات اطیابی، متخصص طب سنتی

درمان فرورفتگی جای جوش

 

دکتر اطیابی معتقدند برای درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی می‌توان اقدام‌های زیر را انجام داد:‌

– هر روز صبح، افراد می‌توانند به مدت 20 دقیقه بخور آب‌جوش دهند و ضمادی از مخلوط کوبیده گشنیز تازه و سرکه را به ‌مدت 15 دقیقه روی پوست خود بگذارند.

– فرد شب‌ها بعد از ۲۰ دقیقه بخور آبجوش، پوست خود را با روغن گل سرخ چرب کرده و با نوک انگشت به مدت یک دقیقه ماساژ ملایم دهد و سپس بخوابد.

– فرد باید پوست خود را مرطوب نگه دارد که برای این کار می‌توان هر ساعت یک بار صورت را با آب سرد شست یا توسط افشانه، کمی آب سرد به صورت پاشید.

– شب‌ها هنگام خواب می‌توان مخلوطی از گل ختمی، تُرمِس و تخم خربزه را بسیار نرم آسیاب کرد و از الک آردی عبور داد و با کمی شیر خمیر کرد. به صورت مالید و سپس خوابید.

– فرد صبح‌ها با آب گرمی که یک قاشق روغن کنجد در آن حل کرده‌ است، صورت را بشوید. سپس با گوش پاک‌کن، از مرهم سقز روی گودی‌ها و جای جوش بمالد. نیم ساعت بعد، آن را با دستمال کاغذی تمیز کرده و به همان ترتیب مرهم مصطکی را به موضع بمالد. در صورت لزوم می‌تواند پس از نیم ساعت، مرهم مصطکی را نیز با دستمال تمیز کند، اما موضع را نباید شستشو دهد.

باید دقت داشت که استفاده از گیاه و روغن مصطکی برای زنان باردار و شیرده و کودکان برای درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی دارای محدودیت است. اسهال یکی از عوارض استفاده این دارو برای کودکان است. این گیاه ممکن است موجب الرژی شود پس بهتر است افراد قبل از مصرف، آن را بر روی قسمت کوچکی از بدن تست کنند.

 

درمان جای جوش صورت دکتر ضیایی در طب اسلامی

درمان جای جوش

 

استاد ضیایی معتقدند که پیش از درمان جای جوش صورت باید این موضوع را بدانیم که چرا صورت جوش می‌زند تا برای رفع آن پیش از درمان پیشگیری به عمل آورد.

جوش‌ها معمولا در اثر کمبود آب یا مصرف شیرینی بالا ایجاد می‌شوند که برای برطرف کردن آن می‌توان جوش‌ها را با محلول سرکه سیب دو نوبت در روز آغشته کرد.

استفاده از پماد گیاهی آویشن شیرازی برای رفع جای جوش از دیدگاه دکتر ضیایی مفید است.

روش دیگر آن که فرد جوشانده آویشن شیرازی را با پنبه آغشته کند و به آن بمالد.

دکتر ضیایی تاکید می‌کنند که برای درمان جای جوش‌ها بهتر آن است که از ابتدا پیشگیری به عمل آورد و به جوش دست نزد، چراکه سبب می‌شود جای آن به صورت لک و مک باقی بماند و هم به صورت گودی درآيد.

ایشان بیان می‌کنند که برای درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی، باید اول یبوست مزمن فرد درمان شود. از سوی دیگر در فصل‌های بهار و تابستان از ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر و در فصل‌های پاییز و زمستان از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر فرد نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد.

استفاده از شلغوز خام که یک میوه خشکبار به‌شمار می‌رود برای درمان فرورفتگی جای جوش با طب سنتی مفید است که باید یک قاشق پلوخوری مغز آن را میل کرد.

از نظر ظاهری نیز می‌توان جای جوش را به سرکه سیبی که به پنبه آغشته شده است، مالید.

اگر لک‌ها قهوه‌ای درشت یا سیاه باشد، می‌توان از برگه زردآلو یا کشته یا قیسی که تیزاب نخورده باشد و رنگ کدری دارد، روزی یک مشت خورد که سبب تصفیه کبد نیز می‌شود.

 

درمان جای جوش آیت آلله تبریزیان در طب اسلامی

درمان جای جوش

 

ازجمله روش‌های موثر برای درمان فرورفتگی جای جوش با طب اسلامی که دکتر تبریزیان بر آن تاکید دارند استفاده از صاف‌کننده و رقیق کننده خون است که می‌تواند لک‌های قهوه‌ای پوست را از بین ببرد. از جمله رقیق کننده‌های خون می‌توان، سرکه انگبین، آب زرشک، آلبالو، انار، آب لیمو و… نام برد. ایشان همچنین تاکید کردند جای جوش‌ها را می‌توان با سرکه مالید. استفاده از یک لایه عسل روی جای جوش نیز مفید است تا جای جوش سیاه نشود.

استفاده از روغن کرچک و روغن بنفشه نیز برای شفافیت پوست موثر خواهد بود.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. «!!!!!!!! تروخداجواب بدید خواهش میکنم!!!!!!!!!!!»
    سلام و سپاس فراوان
    من تقریبایکی دوساله روی هردوران پام نزدیک ب ناحیه تناسلی جوش های سرسیاه که بیشترانگارشبیه به اینه که یه ناحیه ای که موداره ومیزنی ووقتی میخواد تازه درادر وپوستیوتیزن فکرمیکردم جوش معمولیه خوب میشن تااینکه دو روزه متوجه شدم صورتم هم مشابه همون جوش های سرتیزوسرسیاه زده طبق عادت دست کاری کردم که درش بیارم، درنمیومدب سختی دراوردم جاش هم گودشدن هم زخم، امااین زخماخوب بشو نیستن وبسیار رنگشون کدره وتازه متوجه شدم اینااسکارجوش هستن، ناگفته نمونه روی بازو و شکمم هم داره و از وقتی تعدادشون زیاد شده سرگیجه هایی میگیرم که اگه یکی نگیرتم میخورم زمین و نفسم هم دراین حین ب سختی بالامیاد و عضله پا و دست هامم شروع ب درد میکنن بنظرشما ایااین علائم واسه همین جوش هاست یاخیر؟ اخه من خیلی حالم بده، اگه هست ایا درمانی هس، ببخشید طولانی شد.

  2. سلام احترام
    درمان برای جای جوش میخوام یکم عمیق شده
    و غلظت خون دارم.. میشه راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید