سلامت

معجزه سرفه خشک (علت و درمان سرفه خشک)

فهرست محتوای مقاله

معجزه سرفه خشک

معجزه سرفه خشک شامل همه راهکارهایی است که به شما کمک میکند تا از شر سرفه های دردناک رها شوید. سرفه خشک بیشتر به دلیل عفونت‌های تنفسی، آلرژی و التهابات در مجاری تنفسی ایجاد می‌شود. سرفه خشک ممکن است با دیگر علائم مانند سرماخوردگی، تب، گلودرد و سر درد همراه باشد.

علت سرفه‌های خشک

 • آلرژی: سرفه خشک می‌تواند نشانه ای از واکنش آلرژیک به چیزهایی مانند گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی یا گرده گل باشد.
 • عفونت‌های دستگاه تنفسی: سرفه خشک می‌تواند نشانه عفونت در دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد.
 • آسم: سرفه خشک می‌تواند نشانه ای از آسم باشد، یک بیماری مزمن ریوی که باعث التهاب و باریک شدن راه‌های هوایی می‌شود.
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD): گروهی از بیماری‌های ریوی است که باعث مشکلات تنفسی می‌شود. سرفه خشک یکی از علائم شایع COPD همراه با تنگی نفس، خس خس سینه و سفتی قفسه سینه است.

 

درمان سرفه خشک با نعنا فلفلی

درمان سرفه های خشک (معجزه سرفه خشک)

نعناع فلفلی حاوی منتول است که اثر خنک کنندگی و تسکین دهنده دستگاه تنفسی دارد و می‌تواند به کاهش سرفه کمک کند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان است و در برخی مطالعات نشان داده شده است که دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی است. برای استفاده از نعناع به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای نعناع را بنوشید یا بخارات حاصل از اسانس نعناع را استنشاق کنید.

معجزه سرفه خشک با اکیناسه

درمان سرفه خشک با اکیناسه (معجزه سرفه خشک)

اکیناسه گیاهی بومی‌آمریکای شمالی است که به طور سنتی برای درمان عفونت‌های تنفسی و آلرژی استفاده می‌شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که ممکن است دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی باشد، اما تحقیقات بیشتری برای درک کامل اثرات آن بر سرفه مورد نیاز است. برای استفاده از اکیناسه به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید از مکمل‌های اکیناسه یا نوشیدن چای اکیناسه استفاده کنید.

معجزه سرفه خشک با شکر تیغال

معجزه سرفه خشک با شکر تیغال

شکر تیغال به موجب زندگی حشره ای به اسم Larinus Maculatus، روی گیاهی به نام گل تیغال یا خارشکر تولی می‌شود.درواقع بعد از اینکه حشره Larinus Maculatus ، گیاه را نیش می‌زند، لارو خود را روی آن رها می‌کند. لارو داخل پیله رشد کرده و پیله را سوراخ کرده و از آن خارج می‌شود.پیله به جا مانده شکرتیغال نام دارد.برای درمان سرفه خشک، شکرتیغال ها را آسیاب کرده و با آب گرم یا شیر مخلوط کرده و چند نوبت در روز میل کنید.

معجزه سرفه خشک با بابونه

درمان سرفه خشک با بابونه

بابونه گیاهی گلدار است که از دیرباز به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری‌ها از جمله سرفه استفاده می‌شده است. حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها و ترپنوئیدها است که ممکن است اثرات ضد التهابی و آرامش بخش داشته باشند که می‌تواند به تسکین دستگاه تنفسی و کاهش سرفه کمک کند. برای استفاده از بابونه به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای بابونه بنوشید یا از اسانس بابونه در دیفیوزر استفاده کنید.

درمان سرفه خشک با نارون لغزنده

درمان سرفه خشک با نارون لغزنده

نارون لغزنده درختی بومی‌آمریکای شمالی است که حاوی موسیلاژ است، ماده ای که می‌تواند به پوشاندن و تسکین مجاری تنفسی و کاهش سرفه کمک کند. همچنین ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد که می‌تواند به کاهش تحریک در سیستم تنفسی کمک کند. برای استفاده از نارون لغزنده به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای نارون را بنوشید یا از مکمل‌های نارون لغزنده استفاده کنید.

معجزه سرفه خشک با زنجبیل

درمان سرفه خشک با زنجبیل

زنجبیل گیاهی است که قرن‌ها به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری‌ها از جمله سرفه استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام جینجرول و شگاول است که ممکن است دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی باشد که می‌تواند به کاهش تحریک و التهاب در دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از زنجبیل به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید نوشیدن چای زنجبیل یا مصرف مکمل‌های زنجبیل را امتحان کنید.

معجزه سرفه خشک با عسل

درمان سرفه خشک با عسل

مدت‌هاست که عسل به‌عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا دارای خاصیت تسکین گلو و کاهش التهاب است. همچنین ممکن است خواص ضد میکروبی داشته باشد، که می‌تواند در درمان عفونت‌هایی که ممکن است به سرفه کمک کنند، مفید باشد. برای استفاده از عسل به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید آن را با آب گرم یا چای مخلوط کرده و بنوشید یا روی نان تست یا کراکر بمالید.

درمان سرفه خشک با گزنه

درمان سرفه خشک با گزنه

گزنه گیاهی است حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها و تانن‌ها که خاصیت ضد التهابی و خلط آور دارند. این ترکیبات ممکن است به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند و همچنین ممکن است به شل شدن و پاکسازی مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از گزنه به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه خشک، می‌توانید چای گزنه یا مکمل‌های گزنه مصرف کنید. چای گزنه را می‌توان با خیساندن برگ‌های خشک شده گزنه در آب داغ برای چند دقیقه و سپس صاف کردن چای قبل از نوشیدن آن درست کرد. مکمل‌های گزنه به صورت کپسول، قرص و تنتور موجود است و طبق دستور سازنده قابل مصرف است.

معجزه سرفه خشک با شلغم

درمان سرفه خشک با شلغم

وقتی صحبت از سرفه خشک باشد، قطعا شلغم کی از درمان‌های اصلی آن است. طرز تهیه شربت سرفه شلغم:

 • دو عدد شلغم، پوست کنده و خرد شده
 • چهار لیوان آب
 • نصف فنجان عسل
 • شلغم‌ها را با آب در قابلمه بریزید.
 • مخلوط را به جوش آورید، سپس حرارت را کم کنید و به مدت 20 دقیقه یا تا زمانی که شلغم‌ها بسیار نرم شوند، بجوشانید.
 • مخلوط را از طریق یک الک توری ریز صاف کنید و روی مواد جامد فشار دهید تا تا حد امکان مایع خارج شود. مواد جامد را دور بریزید.
 • عسل را به مایع شلغم اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا حل شود.
 • بگذارید شربت تا دمای اتاق خنک شود، سپس آن را به شیشه ای با درب محکم منتقل کنید.
 • برای استفاده از شربت هر 4 یا 6 ساعت یک قاشق غذاخوری به میزان لازم میل کنید.

درمان سرفه خشک با زردچوبه

درمان سرفه خشک با زردچوبه

زردچوبه ادویه ای است که قرن‌هاست به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری‌ها از جمله سرفه استفاده می‌شود. زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد که می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از زردچوبه به عنوان یک درمان طبیعی سرفه، می‌توانید کمی‌زردچوبه را به یک لیوان شیر گرم و عسل اضافه کنید یا مقدار کمی‌زردچوبه را در چای مورد علاقه خود مخلوط کنید. همچنین می‌توانید زردچوبه را به مواد غذایی خود اضافه کنید، مانند سوپ و خورشت. همچنین می‌توانید مکمل‌های زردچوبه را به شکل کپسول یا پودر مصرف کنید.

درمان سرفه خشک حساسیتی با بادرنجبویه

ممعجزه سرفه خشک با داروهای گیاهی

گیاهی است که از خانواده نعناع است و به طور سنتی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله سرفه استفاده می‌شود. بادرنجبویه حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها و فنل‌ها است که خواص ضد ویروسی، ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارند که می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند. بادرنجبویه معمولاً برای تهیه چای با جوشاندن برگ‌های خشک شده در آب استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید چند قطره اسانس بادرنجبویه را به یک دستگاه پخش کننده رطوبت اضافه کنید و بخارات آن را استنشاق کنید تا به تسکین سرفه خشک کمک کنید.

درمان سرفه خشک با خراطین

مالون (خراطین) گیاهی است که ازقدیم برای درمان مشکلات تنفسی و سرفه استفاده می‌شده است. خراطین شامل ترکیباتی به نام ساپونین و موسیلاژ است که می‌تواند به تسکین دستگاه تنفسی و کاهش سرفه کمک کند. برای استفاده از گل خراطین به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید نوشیدنی دمنوش یا مکمل‌های خراطین را امتحان کنید.

درمان سرفه خشک حساسیتی با پونه کوهی

درمان سرفه خشک با پونه کوهی

پونه کوهی یکی از گیاهان مفید برای درمان سرفه و سایر مشکلات تنفسی است. این گیاه شامل ترکیباتی به نام کارواکرول و تیمول است که خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارند. برای تهیه چای پونه کوهی، می‌توانید یک قاشق چای خوری از برگ‌های خشک پونه کوهی را در یک فنجان آب داغ حدود 5 تا 10 دقیقه دم کنید. در صورت تمایل می‌توانید عسل یا لیمو را برای بهبود طعم اضافه کنید. می‌توانید این دمنوش را تا سه بار در روز بنوشید تا سرفه خشک خود را تسکین دهید.

درمان سرفه خشک با مریم گلی

درمان سرفه خشک با مریم گلی

مریم گلی نیز یکی دیگر از گیاهان پرخاصیت است. مریم گلی حاوی ترکیباتی به نام تانن‌ها و فلاونوئیدها است که خواص قابض و ضد التهابی دارند که می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از مریم گلی به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای مریم گلی بنوشید یا از اسانس مریم گلی در دیفیوزر استفاده کنید.

درمان سرفه خشک با چنار

چنار نیز یکی دیگر از گیاهان مفید برای درمان مشکلات تنفسی است. چنار حاوی ترکیباتی به نام موسیلاژ و گلیکوزیدهای ایریدوئید است که می‌تواند به بهبود دستگاه تنفسی و کاهش سرفه کمک کند. برای استفاده از چنار به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید نوشیدنی چای چنار یا مکمل‌های گیاه چنار را امتحان کنید.

درمان سرفه خشک با گل رز

گل رز میوه گیاه رز است و از گذشته تا امروز برای درمان مشکلات تنفسی از جمله سرفه استفاده می‌شود. گل‌های رز حاوی ویتامین‌های C و A هستند و خواص آنتی اکسیدانی و تقویت کننده سیستم ایمنی دارند که می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از گل رز به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید نوشیدنی چای گل رز یا مکمل‌های گل رز را امتحان کنید.

درمان سرفه خشک با بومادران

این گیاه حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها و تانن‌ها است که خواص قابض و ضد التهابی دارند که می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از بومادران به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای بومادران یا مکمل‌های بومادران مصرف کنید.

درمان سرفه خشک با ریحان

درمان سرفه خشک با ریحان (معجزه سرفه خشک)

ریحان گیاهی است که به طور سنتی برای درمان مشکلات تنفسی از جمله سرفه استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام اوژنول و سینئول است که خواص ضد ویروسی و خلط آور دارند که می‌تواند به کاهش التهاب و پاکسازی مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از ریحان به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای ریحان بنوشید یا از اسانس ریحان در دیفیوزر استفاده کنید.

درمان سرفه خشک با فلفل سیاه

درمان سرفه خشک با فلفل سیاه

فلفل سیاه ادویه ای است که به طور سنتی برای درمان مشکلات تنفسی از جمله سرفه استفاده می‌شود. حاوی ترکیبی به نام پیپرین است که خواص خلط آور و ضد احتقان دارد که می‌تواند به پاکسازی مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از فلفل سیاه به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید آن را به غذا یا نوشیدنی اضافه کنید یا از مکمل‌های فلفل سیاه استفاده کنید.

معجزه سرفه خشک کودکان با عناب

درمان سرفه خشک با عناب (معجزه سرفه خشک)

عناب نوعی میوه است که بومی‌چین است و قرن‌هاست که در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عناب سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی است و ممکن است دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی باشد. برخی از مردم بر این باورند که عناب ممکن است در تسکین علائم سرفه خشک مفید باشد، اگرچه شواهد علمی‌محدودی برای حمایت از این ادعا وجود دارد. برای استفاده از عناب به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه خشک، می‌توانید از میوه تازه عناب یا نوشیدن چای عناب استفاده کنید. همچنین می‌توانید از مکمل‌های عناب استفاده کنید که به شکل کپسول، قرص و تنتور موجود است.

درمان سرفه خشک با میخک

درمان سرفه خشک با میخک (معجزه سرفه خشک)

میخک ادویه ای است که به طور سنتی برای درمان مشکلات تنفسی از جمله سرفه استفاده می‌شود. آنها حاوی ترکیبی به نام اوژنول هستند که خواص خلط آور و تسکین دهنده درد دارد که می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از میخک به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید آن را به غذا یا نوشیدنی اضافه کنید یا از مکمل‌های میخک استفاده کنید.

درمان سرفه خشک با شنبلیله

درمان سرفه خشک با شنبلیله

شنبلیله گیاهی است که به طور سنتی برای درمان مشکلات تنفسی از جمله سرفه استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام موسیلاژ و ساپونین است که می‌تواند به تسکین دستگاه تنفسی و کاهش سرفه کمک کند. برای استفاده از شنبلیله به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید نوشیدنی چای شنبلیله یا مکمل‌های شنبلیله را امتحان کنید.

درمان سرفه خشک با شبدر قرمز

معجزه سرفه خشک با شبدر قرمز (معجزه سرفه خشک)

شبدر قرمز یکی دیگر از گیاهان مفید برای درمان سرفه است. این گیاه شامل ترکیباتی به نام ایزوفلاون‌ها و کومارین‌ها است و خواص ضد التهابی و خلط آور دارد که می‌تواند به کاهش التهاب و پاکسازی مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از شبدر قرمز به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای شبدر قرمز یا مکمل‌های شبدر قرمز مصرف کنید.

معجزه سرفه خشک با آویشن

درمان سرفه خشک با آویشن

آویشن یک گیاه معطر است که معمولا در آشپزی استفاده می‌شود. دارای برگهای سبز خاکستری کوچک و ساقه ای چوبی است و از خانواده نعناعیان است. آویشن طعمی‌گرم و کمی‌تند دارد که برای بسیاری از غذاهای خوش طعم از جمله سوپ، خورش و سس مناسب است. همچنین اغلب برای طعم دادن به گوشت، سبزیجات و غذاها استفاده می‌شود. آویشن منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها است و قرن‌هاست که برای اهداف دارویی نظیر مشکلات تنفسی استفاده می‌شود. چای آویشن و یا بخور آویشن انتخاب مناسبی برای درمان سرفه خشک شما است.

معجزه سرفه خشک با مرزنجوش

درمان سرفه خشک با مرزنجوش (معجزه سرفه خشک)

مرزنجوش گیاهی است که معمولاً در آشپزی استفاده می‌شود، اما ممکن است به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه و سایر مشکلات تنفسی نیز پتانسیل داشته باشد. مرزنجوش حاوی ترکیباتی به نام ترپن‌ها و فلاونوئیدها است که خواص ضد التهابی و خلط آور دارند که می‌تواند به کاهش التهاب و پاکسازی مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند.. برای استفاده از مرزنجوش به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای مرزنجوش را بنوشید یا از اسانس مرزنجوش در دیفیوزر استفاده کنید.

معجزه سرفه خشک با زوفا

زوفا گیاهی است که قرن‌هاست به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه و سایر مشکلات تنفسی استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام پینوکامفون و ایزوپینوکامفون است که نشان داده شده است که دارای خواص خلط آور و رقیق کنندگی مخاط است که می‌تواند به شل شدن و پاکسازی مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از زوفا به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید چای زوفا بنوشید یا از اسانس زوفا در دیفیوزر استفاده کنید.

معجزه سرفه خشک با پرسیاوشان

پرسیاوشان گیاهی است که به طور سنتی به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات تنفسی استفاده می‌شود. این حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها و تانن‌ها است که خواص قابض و ضد التهابی دارند که می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از پر سیاوشان  به عنوان یک معجزه سرفه خشک، می‌توانید چای تهیه شده از برگ یا تنتور تهیه شده از گیاه را امتحان کنید.

معجزه سرفه خشک با گل ختمی

درمان سرفه خشک با گل ختمی (معجزه سرفه خشک)

گیاه گل ختمی‌(Althaea officinalis) گیاهی چند ساله بومی‌اروپا، آسیای غربی و شمال آفریقا است. این گیاه به دلیل خواص دارویی آن شناخته شده است و قرن‌هاست که برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. ریشه و برگ گیاه گل ختمی‌حاوی ماده ای به نام موسیلاژ است که ماده ای غلیظ، چسبنده و لزج است که وقتی روی پوست مالیده شود یا به صورت خوراکی مصرف شود، خاصیت تسکین دهنده و نرم کنندگی دارد. این گیاه همچنین به دلیل توانایی خود در کاهش التهاب و تحریک شناخته شده است و از آن برای درمان مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی و بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود.

معجزه سرفه خشک حساسیتی با به

درمان سرفه خشک با به (معجزه سرفه خشک)

به نوعی میوه است که از خانواده سیب و گلابی است. به منبع خوبی از ویتامین C و سایر مواد مغذی است و قرن‌هاست که برای اهداف دارویی استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام تانن و پکتین است که خواص قابض و خلط آور دارند که می‌تواند به کاهش التهاب و پاکسازی مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از به، به عنوان یک داروی طبیعی برای سرفه، می‌توانید خوردن به یا نوشیدن چای به را امتحان کنید.

درمان سرفه خشک با گیلاس

گیلاس منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌هایی به نام آنتوسیانین است که نشان داده شده است که خواص ضد التهابی و تقویت کننده سیستم ایمنی دارد. گیلاس همچنین حاوی ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان است که می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند. برای استفاده از گیلاس به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید از خوردن گیلاس تازه یا نوشیدن آب آلبالو استفاده کنید.

درمان سرفه خشک با انبه

درمان سرفه خشک با انبه (معجزه سرفه خشک)

انبه میوه ای سرشار از ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان است که می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب در دستگاه تنفسی کمک کند. انبه همچنین حاوی ترکیباتی به نام ترپن است که خواص ضدالتهابی دارند. برای استفاده از انبه به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید انبه تازه یا آب انبه بنوشید.

معجزه سرفه خشک با سیب

معجزه سرفه خشک با سیب (معجزه سرفه خشک)

سیب منبع خوبی از پکتین است، فیبر محلول که خواص خلط آور دارد و می‌تواند به شل شدن و پاکسازی مخاط از دستگاه تنفسی کمک کند. سیب همچنین حاوی آنتی اکسیدان‌هایی مانند کورستین است که می‌تواند به کاهش التهاب در دستگاه تنفسی کمک کند. برای استفاده از سیب به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید سیب تازه بخورید یا آب سیب بنوشید. همچنین می‌توانید با جوشاندن سیب‌های خرد شده در آب تا زمانی که نرم شوند، یک شربت طبیعی سرفه درست کنید و سپس مخلوط را صاف کرده و عسل را به دلخواه اضافه کنید. این شربت سرفه طبیعی را می‌توان با قاشق برای کمک به تسکین علائم سرفه خشک یا آلرژیک مصرف کرد.

درمان سرفه خشک با آناناس

(معجزه سرفه خشک) با آناناس

آناناس حاوی آنزیمی‌به نام بروملین است که خواص ضد التهابی و موکولیتیک دارد که می‌تواند به کاهش التهاب و شل شدن مخاط در دستگاه تنفسی کمک کند. آناناس همچنین حاوی ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان است که می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند. برای استفاده از آناناس به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه، می‌توانید از خوردن آناناس تازه یا نوشیدن آب آناناس استفاده کنید.

درمان سرفه خشک با لیمو ترش

درمان سرفه خشک با لیموترش (معجزه سرفه خشک)

لیمو سرشار از ویتامین C و یک آنتی اکسیدان است که می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب در دستگاه تنفسی کمک کند. لیمو همچنین حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها و هسپریدین است که خاصیت قابض و تقویت کننده سیستم ایمنی دارند. برای استفاده از لیمو به عنوان یک درمان طبیعی برای سرفه خشک، می‌توانید چای لیمو یا آب را با آب لیمو و عسل بنوشید. ویتامین C موجود در لیمو می‌تواند به کاهش التهاب و سوزش در گلو کمک کند، در حالی که عسل می‌تواند به پوشاندن و تسکین گلو کمک کند. همچنین می‌توانید چند قطره اسانس لیمو را به دستگاه پخش کننده یا مرطوب کننده اضافه کنید تا علائم سرفه خشک را کاهش دهید. غرغره آب نمک: غرغره با آب نمک گرم می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک گلو کمک کند، که ممکن است به تسکین سرفه خشک کمک کند. برای استفاده از این دارو، نصف قاشق چایخوری نمک را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و قبل از بیرون ریختن از دهان، به مدت 30 ثانیه با آن غرغره کنید.

درمان سرفه خشک با شاه توت

شاه توت منبع خوبی از ویتامین‌های C و K و همچنین آنتی اکسیدان‌هایی به نام فلاونوئیدها است. این مواد مغذی ممکن است دارای خواص ضد التهابی و تقویت کننده سیستم ایمنی باشند که می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک در دستگاه تنفسی کمک کند. در ادامه یک دستور ساده برای شربت سرفه شاه توت آمده است که می‌توانید در خانه درست کنید:

 • 1 فنجان شاه توت
 • 1 لیوان آب
 • نصف فنجان عسل
 • شاه توت را بشویید و در قابلمه ای با آب بریزید.
 • مخلوط را به جوش بیاورید، سپس حرارت را کم کنید و 10 دقیقه بجوشانید.
 • مخلوط را از طریق یک الک توری ریز صاف کنید و روی مواد جامد فشار دهید تا تا حد امکان مایع خارج شود. مواد جامد را دور بریزید.
 • عسل را به مایع شاه توت اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا حل شود.
 • بگذارید شربت تا دمای اتاق خنک شود، سپس آن را به شیشه ای با درب محکم منتقل کنید.
 • برای استفاده از شربت هر 6-4 ساعت یک قاشق غذاخوری به میزان لازم میل کنید.

معجزه سرفه خشک با بخور آب گرم

استنشاق بخار می‌تواند به مرطوب کردن دستگاه تنفسی و کاهش التهاب کمک کند، که ممکن است به تسکین سرفه خشک کمک کند. برای استفاده از بخور آب گرم، یک قابلمه آب را به جوش آورید، آن را از روی حرارت بردارید و با حوله ای روی سر خود روی قابلمه خم کنید تا بخار آن استنشاق شود. همچنین می‌توانید چند قطره روغن اکالیپتوس یا منتول را به آب اضافه کنید تا فواید تنفسی بیشتری داشته باشید.

درمان سرفه خشک با مصرف مایعات

مرطوب نگهداشتن سطح دهان و گلو،در زمان سرفه‌های خشک مهم است ، زیرا می‌تواند به رقیق شدن مخاط و روان شدن گلو کمک کند. سعی کنید مایعات زیادی مانند آب، آبگوشت و چای بنوشید تا به مرطوب نگه داشتن گلو و کاهش سرفه خشک شما کمک کند.

درمان سرفه خشک حساسیتی با سوپ

درمان سرفه خشک با سوپ (معجزه سرفه خشک)

 • سینه یا ران مرغ
 • 8 فنجان آب مرغ
 • 2 حبه سیر، خرد شده
 • پیاز 1 عدد خرد شده
 • 1 هویج، پوست کنده و خرد شده
 • ساقه کرفس 1 عدد خرد شده
 • 1 قاشق چایخوری آویشن خشک
 • نمک و فلفل برای چشیدن

نحوه پخت

 • در یک قابلمه بزرگ یا فر ، مرغ، آب مرغ، سیر، پیاز، هویج، کرفس و آویشن را با هم مخلوط کنید.
 • مخلوط را به جوش بیاورید، سپس حرارت را کم کنید و به مدت 20 تا 30 دقیقه یا تا زمانی که مرغ پخته شود، بجوشانید.
 • مرغ را از قابلمه خارج کرده و با چنگال و چاقو خرد کنید.
 • مرغ رنده شده را به قابلمه برگردانید و سوپ را با نمک و فلفل مزه دار کنید.
 • سوپ را داغ سرو کنید و لذت ببرید!
 • همچنین می‌توانید مواد دیگری مانند زنجبیل، زردچوبه یا جعفری را به سوپ اضافه کنید که ممکن است فواید سلامت بیشتری داشته باشد.

درمان سرفه خشک کودکان (معجزه سرفه خشک کودکان)

درمان سرفه خشک کودکان (معجزه سرفه خشک کودکان)

سرفه خشک در کودکان می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آلرژی، عفونت‌های تنفسی و محرک‌های موجود در هوا باشد.درمان‌های خانگی سرفه خشک کودکان در ادامه آمده است.

 • کودک را تشویق کنید که مایعات زیادی مانند آب گرم و آب میوه بنوشد تا به رقیق شدن مخاط و رفع احتقان کمک کند.
 • از یک مرطوب کننده استفاده کنید یا کودک را به حمام بخار ببرید تا هوا را مرطوب کرده و خشکی گلو را کاهش دهید.
 • سعی کنید مقدار کمی‌عسل به کودک بدهید که نشان داده شده است در کاهش علائم سرفه در کودکان موثر است. ( به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم نوزادان نباید به کودکان زیر یک سال عسل داده شود.)
 • برای کمک به رفع احتقان در مجرای بینی از اسپری یا قطره‌های نمکی بینی استفاده کنید.

چه چیزهایی سرفه خشک را بدتر میکند

 • سیگار و سایر اشکال تنباکو، زیرا می‌توانند گلو را تحریک کرده و باعث سرفه شوند.
 • هوای آلوده که می‌تواند حاوی مواد محرکی مانند گرد و غبار و بخارات شیمیایی باشد که می‌تواند گلو را تحریک کرده و باعث سرفه شود.
 • محیط‌های خشک، که می‌تواند باعث خشکی و تحریک گلو شود و منجر به سرفه شود.
 • الکل و کافئین که می‌تواند باعث کم آبی بدن و تشدید سرفه خشک شود.
 • غذاهای تند، که می‌توانند گلو را تحریک کرده و باعث سرفه شوند.

مقالات علمی درمان سرفه خشک با گیاهان دارویی

در این قسمت به بررسی مقالات علمی درباره درمان و معجزه سرفه خشک با انواع گیاهان دارویی می پردازیم. هدف از این مطالعه دستیابی به به مطالب با پشتوانه علمی محکم می‌باشد.

عنوان مقاله : مقایسه اثر درمانی اسانس آویشن و دکسترومتورفان در درمان بیماران مبتلا به سرفه حاد وخشک

لینک مقاله: https://www.sid.ir/paper/10281/fa

معجزه سرفه خشک در مقالات علمی

خلاصه پژوهش: در این مقاله به بررسی اثر آویشن و دکسترومتورفان در درمان سرفه‌های حاد و خشک پرداختند.محققان به این نتیجه رسیدند که اسانس آویشن در مهار سرفه حاد داراي تاثیر درمانی قابل قبول و مشابه داروی دکسترومتورفان میباشد.همچنین در این مقاله بیان گردید که آویشن برای اطفال نیز ضرری ندارد، اما در دوران بارداری و شیردهی با حتیاط بایستی مصرف شود.

این قسمت به مرور زمان تکمیل خواهد شد. شما دوست عزیز می‌توانید درخواست خود را مبنی بر بررسی گیاهان دارویی و تاثیر آن در درمان سرفه خشک براساس مقالات علمی را در قسمت کامنت‌ها برای ما بنویسید.

 

 

بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید