سلامت

چیکار کنم پریود بشم؟ بازشدن قاعدگی با میوه+ گیاهان+ ورزش

فهرست محتوای مقاله

چیکار کنم پریود بشم؟

یکی از مشکلات شایع در زنان عقب افتادن پریودی است. اولین دلیلی که به ذهن شما خطور می‌کند احتمالا بارداری است. اما بارداری فقط یکی از دلایل تاخیر در پریودی است.

 • در این مقاله به دنبال پاسخ به سولاتی نظیر :
 • پریودیم عقب افتاده چیکار کنم پریود بشم؟
 • لکه بینی دارم چیکار کنم پریود بشم؟
 • چیکار کنم پریود بشم از وقتم گذشته؟
 • چیکار کنم پریود بشم سریع؟
 • چیکار کنم همین امشب پریود بشم؟
 • چیکار کنم فوری پریود بشم؟

در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های بازشدن قاعدگی در منزل نظیر انواع میوه‌ها ، گیاهان دارویی و راهکارهای طبیعی آشنا شوید.

 

چکار کنم زودی پریود بشم؟ شاه توت بخور

چیکار کنم پریود بشم؟ شاه توت بخور

شاه توت  گیاهی است که به طور سنتی برای تنظیم چرخه‌های قاعدگی و کاهش علائم قبل از قاعدگی استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها و ایریدوئیدها است که تصور می‌شود بر غده هیپوفیز اثر می‌گذارند و تولید هورمون را تغییر می‌دهند. یک مرور سیستماتیک از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده منتشر شده در مجله پزشکی تولیدمثل نشان داد که گیلاس ممکن است در کاهش علائم  PMS و تنظیم دوره‌های نامنظم مؤثر باشد.

چکارکنم سریع پریود بشم؟

چیکار کنم پریود بشم؟ کوهوش سیاه بخور

کوهوش سیاه گیاهی بومی‌آمریکای شمالی است که قرن‌هاست برای درمان مسائل مختلف زنان از جمله پریودهای نامنظم استفاده می‌شود. این ماده حاوی ترکیباتی به نام ایزوفلاون‌ها و سایر مواد شیمیایی گیاهی است که اثراتی شبیه استروژن در بدن داشته باشد که به تنظیم چرخه‌های قاعدگی کمک می‌کند. یک بررسی سیستماتیک منتشر شده در مجله Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine  نشان داد که کوهوش سیاه برای رفع مشکلات قاعدگی موثر است.

14

لکه بینی دارم،چیکار کنم پریود بشم؟ زنجبیل بخور

زنجبیل یک ادویه رایج است که در طب سنتی برای انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات قاعدگی استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام جینجرول و شگاول است که تصور می‌شود خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد دارند. یک بررسی سیستماتیک منتشر شده در مجله Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine  نشان داد که زنجبیل برای مشکلات قاعدگی مفید است.

چطوری سریع پریود بشم؟ زردچوبه بخور

چیکار کنم پریود بشم؟ زرچوبه بخور

زردچوبه ادویه‌ای است که قرن‌هاست در طب سنتی برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات قاعدگی استفاده می‌شود. حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد است. یک بررسی منتشر شده در مجله Midwifery & Women’s Health نشان داد که زردچوبه ممکن است در کاهش دردهای قاعدگی و سایر علائم PMS موثر باشد.

 

چکار کنم پریود بشم. دارچین بخور

چیکار کنم پریود بشم؟ دارچین بخور

بر اساس  یک پژوهش، دارچین دارای ویژگی‌های ضد اسپاسم است که به تسکین گرفتگی عضلات و دردهای قاعدگی کمک می‌کند. دارچیم همچنین به عنوان یک گشادکننده عروق عمل می‌کند، گردش خون را در ناحیه رحم بهبود می‌بخشد، که به تنظیم چرخه قاعدگی نامنظم و تحریک قاعدگی در زنان با دوره‌های نامنظم کمک می‌کند.همچنین گفته می‌شود دارچین به شروع زایمان کمک می‌کند!

چیکار کنم پریود بشم؟ رازیانه بخور

رازیانه  گیاهی است که به طور سنتی برای درمان مشکلات قاعدگی و سایر مشکلات زنان استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام فیتواستروژن است که ممکن است اثرات استروژن مانندی در بدن داشته باشد که ممکن است به تنظیم چرخه قاعدگی کمک کند. یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله Ethnopharmacology  نشان داد که رازیانه ممکن است در کاهش علائم PMS و تنظیم دوره‌های نامنظم موثر باشد.

چکارکنم سریع پریود بشم؟ تمشک قرمز بخور

چیکار کنم پریود بشم؟ برگ تمشک قرمز بخور

برگ تمشک قرمز گیاهی است که به طور سنتی برای تنظیم چرخه‌های قاعدگی و کاهش علائم قبل از قاعدگی استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام تانن و فلاونوئید است که تصور می‌شود خاصیت قابض و مقوی دارند. برخی از مطالعات نشان داده اند که برگ تمشک قرمز ممکن است در تنظیم دوره‌های نامنظم و کاهش مشکلات قاعدگی موثر است، اگرچه برای اثبات موارد ذکر شده تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

چه جوری سریع پریود بشم

چیکار کنم پریود بشم؟ دامیانا بخور

دامیانا گیاهی بومی‌آمریکای مرکزی و جنوبی است که به طور سنتی برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات قاعدگی استفاده می‌شود. این ماده حاوی ترکیباتی به نام آپیژنین و سایر فلاونوئیدها است که تصور می‌شود اثرات مشابه استروژن در بدن دارند که به تنظیم چرخه‌های قاعدگی کمک می‌کند. یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله Ethnopharmacology نشان داد که دامیانا احتمالا در کاهش علائم PMS موثر باشد.

چکارکنم پریود بشم؟ گیاه قاصدک

قاصدک گیاهی است که به طور سنتی برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات قاعدگی استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام تاراکساسترول و سایر فیتواسترول‌ها است که اثرات متعادل کننده هورمون در بدن دارند و به تنظیم چرخه‌های قاعدگی کمک می‌کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که قاصدک ممکن است در تنظیم دوره‌های نامنظم و کاهش علائم PMS موثر باشد، هرچند برای اثبات مطالب گفته شده به تحقیقات بیشتری نیاز است.

چکارکنم پریود بشم؟ گیاه خارمریم

گیاه خار مریم گیاهی است که برای بهبود انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات قاعدگی استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام‌هایپرفورین و سایر فلاونوئیدها است که تصور می‌شود خواص ضد افسردگی و ضد اضطراب دارند. برخی از مطالعات نشان داده اند که خار مریم ممکن است در کاهش علائم PMS موثر باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

چکارکنم پریود بشم؟ سنبل الطیب بخور

سنبل الطیب گیاهی است که برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله مشکلات قاعدگی استفاده می‌شود. حاوی ترکیباتی به نام والرنیک اسید و سایر والپوتریات‌ها است که خواص آرام بخش و ضد اضطراب دارند. برخی از مطالعات نشان داده اند که سنبل الطیب ممکن است در کاهش علائم PMS موثر باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

آناناس و پریود سریع

چکارکنم پریود بشم؟ آناناس بخور

آناناس یک میوه استوایی است که سرشار از ویتامین C است که برای سلامت پوست، استخوان‌ها و بافت همبند بسیار مهم است. بررسی منتشر شده در مجله Obstetrics & Gynecology نشان داد که ویتامین C ممکن است به کاهش شدت دردهای قاعدگی کمک کند. آناناس همچنین منبع خوبی از منگنز است که برای سلامت استخوان‌ها و متابولیسم بسیار مهم است.

 

چیکارکنم پریود بشم زودی؟ پاپایا بخور

چکارکنم پریود بشم؟ پاپایا بخور

پاپایا  یک میوه گرمسیری است که سرشار از ویتامین C و پتاسیم است. یک بررسی منتشر شده در مجله Obstetrics & Gynecology نشان داد که پتاسیم ممکن است به کاهش شدت دردهای قاعدگی کمک کند. پاپایا همچنین منبع خوبی از فیبر است که می‌تواند به تنظیم هضم و تقویت حرکات منظم روده کمک کند.

چیکارکنم پریود بشم؟ پرتقال بخور

چیکار کنم پریود بشم؟ پرتقال بخور

پرتقال نوعی مرکبات است که سرشار از ویتامین C و پتاسیم است. همانطور که گفته شد، این مواد مغذی ممکن است به کاهش شدت دردهای قاعدگی کمک کنند. پرتقال همچنین منبع خوبی از فولات است که برای عملکرد مناسب سلول‌ها و سنتز DNA مهم است.

 

چطوری سریع پریود بشم؟ موز بخور

چکارکنم پریود بشم؟ موز بخور

موز نوعی میوه پر پتاسیم است که ممکن است به کاهش شدت دردهای قاعدگی کمک کند. بررسی منتشر شده در مجله Obstetrics & Gynecology نشان داد که پتاسیم در کاهش شدت دردهای قاعدگی موثر است. موز همچنین منبع خوبی از ویتامین B6 است که برای متابولیسم پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها مهم است.

میخام پریود بشم. زعفران بخور

چکارکنم پریود بشم؟ زعفران بخور

زعفران  ادویه ای است که معمولا در آشپزی و طب سنتی استفاده می‌شود. زعفران فواید سلامتی مختلفی از جمله پتانسیل بهبود خلق و خو، کاهش التهاب و بهبود مشکلات قاعدگی دارد. برخی افراد براین باورند که زعفران خاصیت قاعده آوری نیز دارد.

 

چکارکنم پریود بشم؟ ورزش هوازی

چکارکنم فوری پریود بشم؟ ورزش هوازی

ورزش‌های هوازی، مانند دویدن، دوچرخه سواری یا رقصیدن، به بهبود منظم قاعدگی و کاهش شدت دردهای قاعدگی کمک می‌کند. یک بررسی منتشر شده در مجله Sports Medicine نشان داد که ورزش منظم هوازی می‌تواند به تنظیم تولید هورمون و بهبود سلامت کلی جسمی‌و روانی کمک کند.

چکارکنم همین امشب پریود بشم ؟ تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی، مانند وزنه برداری به بهبود منظم قاعدگی و کاهش شدت دردهای قاعدگی کمک می‌کند. یک بررسی منتشر شده در مجله Sports Medicine نشان داد که تمرینات قدرتی می‌تواند به افزایش توده عضلانی و بهبود آمادگی جسمانی کلی کمک کند، که ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت قاعدگی داشته باشد.

چکار کنم پریود بشم؟ یوگا

چکارکنم پریود بشم؟ ورزش یوگا

یوگا نوعی ورزش است که ترکیبی از حالت‌های فیزیکی، تکنیک‌های تنفسی و مدیتیشن است. یک بررسی منتشر شده در مجله پزشکی جایگزین و مکمل نشان داد که یوگا ممکن است در کاهش شدت دردهای قاعدگی و سایر علائم PMS و همچنین بهبود سلامت کلی جسمی‌و روانی موثر باشد.

چکار کنم پریود بشم؟ ورزش پیلاتس

پیلاتس نوعی ورزش است که بر تقویت عضلات مرکزی بدن و بهبود وضعیت و تعادل تمرکز دارد. یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله Bodywork and Movement Therapies نشان داد که پیلاتس ممکن است در کاهش شدت دردهای قاعدگی و سایر علائم PMS موثر باشد.

چکار کنم پریود بشم . شنا

چکارکنم پریود بشم؟ ورزش شنا

شنا می‌تواند به بهبود تناسب اندام قلبی عروقی و کاهش استرس کمک کند. بررسی منتشر شده در مجله Sports Medicine نشان داد که شنا در کاهش شدت دردهای قاعدگی و سایر علائم PMS موثر است.

چکارکنم پریود بشم؟ رابطه جنسی و ارگاسم

شاید باورش سخت باشد اما ارگاسم و داشتن رابطه جنسی می‌تواند موجب تسریع در پریود شود. درواقع هورمون‌های تولید شده در حین فعالیت جنسی و انقباض رحمی‌در طول ارگاسم می‌تواند به گشادشدن دهانه رحم و پریود شدن کمک کند.

چکارکنم امشب پریود بشم

چکارکنم پریود بشم؟ حفظ آرامش

گاهی اوقات عقب افتادن پریود به دلیل استرس است. وقتی استرس داریم، بدن ما هورمون‌های استرس مانند کورتیزول یا آدرنالین تولید می‌کند. این هورمون‌ها  می‌توانند از تشکیل هورمون‌های استروژن و پروژسترون جلوگیری کنند که هر دوی آنها برای چرخه قاعدگی منظم لازم هستند. بنابراین نیاز است که آرامش خود را حفظ کنید.

چکارکنم سریع پریود بشم؟ حمام آب گرم (کمپرس آب گرم)

تحقیقات نشان داده است که دوش آب گرم می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. همانطور که گفته شد، استرس یکی از عوامل تاخیر پریود است و دوش آب گرم می‌تواند به شما برای پریود کمک کند. همچنین قراردادن کمپرس آب گرم برروی شکم، جریان خون را تحریک می‌کند و به شروع چرخه قاعدگی کمک می‌کند.

چطوری سریع پریود بشم. میخوام برم مسافرت

علت عقب افتاددن پریودی

بارداری: بارداری شایع ترین علت عقب افتادگی قاعدگی است. اگر از نظر جنسی فعال هستید و قاعدگی شما به تاخیر افتاده است، مهم است که احتمال بارداری را در نظر بگیرید و برای تایید آزمایش بارداری انجام دهید.

استرس: استرس می‌تواند چرخه قاعدگی را مختل کند و باعث عقب افتادن قاعدگی شود. استرس می‌تواند در تولید هورمون‌های ضروری برای قاعدگی اختلال ایجاد کند و همچنین می‌تواند بر نحوه پاسخ بدن به این هورمون‌ها تأثیر بگذارد.

تغییرات وزن: کاهش سریع وزن یا افزایش وزن می‌تواند چرخه قاعدگی را مختل کند و باعث عقب افتادن قاعدگی شود. زیرا سلول‌های چربی بدن در تولید هورمون‌های لازم برای قاعدگی نقش دارند.

عدم تعادل هورمونی: عدم تعادل هورمونی می‌تواند چرخه قاعدگی را مختل کند و باعث عقب افتادن قاعدگی شود. این موضوع می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله اختلالات تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و سایر شرایط سلامتی باشد.

داروها: برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی و داروهای ضد تشنج می‌توانند چرخه قاعدگی را مختل کرده و باعث عقب افتادن قاعدگی شوند. اگر فکر می‌کنید که داروهای شما ممکن است بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد، مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

سایر علل احتمالی و کمتر رایج عقب افتادن پرودی شامل موارد زیر است:

 • اختلالات خوردن (مانند بی اشتهایی، پرخوری عصبی)
 • ورزش بیش از حد
 • بیماری یا عفونت
 • یائسگی
 • قرص‌های ضد بارداری یا سایر داروهای ضد بارداری هورمونی
 • ناهنجاری‌های رحمی‌(مانند فیبروم رحم)
 • تنگی دهانه رحم
 • سندرم آشرمن (اسکار در رحم)
 • آمنوره هیپوتالاموس (عدم قاعدگی به دلیل مشکلات هیپوتالاموس)
 • اختلالات هیپوفیز (مانند کم کاری تیروئید، هیپرپرولاکتینمی)
 • سرطان (نادر)

پریودیم عقب افتاده، چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

همانطور که بیان شد، عقب افتادن پریودی می‌تواند دلایل مختلفی نظیر استرس، تغییرات وزن و… داشته باشد. بنابراین تاخیر در پریود به خودی خود خطرناک نیست. اما چنانچه این موضوع بیش از یک هفته به طول انجامید، بهتر است که با یک پزشک مشورت کنید تا خیالتان از این موضوع راحت گردد.

 

مطالعه بیشتر

 

منبع
bebodywise.commedicalnewstoday.com
نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا