خون

0 تا 100 تفاوت ونوفر و فرینجکت (Venofer & Ferinject)

تفاوت ونوفر و فرینجکت

در این مقاله به مقایسه کامل دو آمپول ونوفر و فرینجکت پرداخته ایم. آمپول ونوفر و آمپول فرینجکت هر دو داروهای تزریقی هستند که حاوی آهن هستند. آنها برای درمان کم خونی ناشی از فقر آهن (وضعیتی که در آن بدن به دلیل کمبود آهن، گلبول های قرمز کافی ندارد)  استفاده می شود.

ماده فعال ونوفر و فرینجکت

ماده فعال  آمپول ونوفر حاوی ساکارز آهن است، در حالی که آمپول فرینجکت حاوی ایزومالتوزید آهن است. این هر دو نوع آهن هستند که برای پر کردن ذخایر آهن بدن استفاده می شوند.

نحوه تجویز ونوفر و فرینجکت

نحوه تجویز  آمپول ونوفر به صورت داخل وریدی تجویز می شود، در حالی که آمپول فرینجکت می تواند به صورت داخل وریدی یا عضلانی تجویز شود. این بدان معنی است که آمپول ونوفر مستقیماً به داخل ورید داده می شود، در حالی که آمپول فرینجکت می تواند به داخل ورید یا عضله داده شود.

مقدار مصرف ونوفر و فرینجکت

مقدار مصرف  آمپول ونوفر در دوزهای مختلف موجود است، در حالی که آمپول فرینجکت فقط در یک دوز موجود است. دوز ونوفر که برای یک بیمار خاص مناسب است به سن، وزن و شدت کم خونی آنها بستگی دارد. از طرف دیگر، آمپول فرینجکت فقط در یک دوز موجود است و با نرخ ثابت تجویز می شود.

موارد مصرف ونوفر و فرینجکت

موارد مصرف  آمپول ونوفر برای درمان کم خونی فقر آهن در بزرگسالان تایید شده است، در حالی که آمپول فرینجکت برای درمان کم خونی فقر آهن در بزرگسالان و نوجوانان بالای 16 سال تایید شده است. به این معنی که آمپول ونوفر فقط در بزرگسالان قابل استفاده است، در حالی که آمپول فرینجکت می تواند هم در بزرگسالان و هم در نوجوانان بالای 16 سال استفاده شود.

عوارض جانبی ونوفر و فرینجکت

عوارض جانبی  هر دو ونوفر و  فرینجکت می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند، اما عوارض جانبی خاص ممکن است متفاوت باشد. عوارض جانبی متداول ونوفر شامل تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست و واکنش های آلرژیک است. عوارض جانبی رایج  فرینجکت شامل حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و واکنش های آلرژیک است.شما می‌توانید مقاله عوارض آمپول فرینجکت را مطالعه نمایید، تا به صورت کامل با خطرات احتمالی تزریق این آمپول آشنا گردید.

نحوه نگهداری ونوفر و فرینجکت

آمپول ونوفر و آمپول فرینجکت باید در یخچال نگهداری شوند، اما شرایط نگهداری متفاوتی دارند. آمپول ونوفر باید در دمای بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود و نباید منجمد شود. آمپول فرینجکت باید در دمای بین 2 تا 25 درجه سانتیگراد نگهداری شود و نباید منجمد یا در معرض نور قرار گیرد. پیروی از دستورالعمل های نگهداری برای هر دارو برای اطمینان از اثربخشی و ایمنی آنها بسیار مهم است.

زمان مصرف فرینجکت و ونوفر

زمان مصرف  آمپول ونوفر معمولاً به صورت انفوزیون داخل وریدی آهسته در مدت 15-30 دقیقه تجویز می شود، در حالی که آمپول فرینجکت معمولاً به صورت تزریق داخل وریدی سریع یا انفوزیون داخل وریدی آهسته در مدت زمان 1-2 ساعت تجویز می شود. این بدان معناست که بسته به رژیم دوز خاص، تجویز آمپول ونوفر نسبت به آمپول فرینجکت زمان بیشتری می برد.

تعداد دفعات مصرف ونوفر و فرینجکت

تعداد دفعات تجویز ونوفر و فارینژکت ممکن است بسته به رژیم دوز خاص متفاوت باشد. آمپول ونوفر به طور معمول یک یا دو بار در هفته تجویز می شود، در حالی که آمپول فرینجکت به طور معمول یک بار در هفته یا هر دو هفته تجویز می شود. دفعات تجویز به نیازهای فردی بیمار و شدت کم خونی آنها بستگی دارد.

در دسترس بودن  ونوفر و فرینجکت

آمپول ونوفر در بسیاری از کشورهای جهان در دسترس است، در حالی که آمپول فرینجکت فقط در تعداد محدودی از کشورها در دسترس است. این بدان معنی است که آمپول ونوفر ممکن است در برخی مناطق به راحتی در دسترس بیماران باشد، در حالی که آمپول فرینجکت ممکن است دشوارتر باشد. مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا داروساز برای تعیین در دسترس بودن این داروها در یک مکان خاص مشورت کنید.

هزینه ونوفر و فرینجکت

هزینه  هزینه آمپول ونوفر و آمپول فرینجکت ممکن است بسته به فرمول خاص و مکانی که دارو در آن خریداری می شود متفاوت باشد. به طور کلی، داروهای ژنریک نسبت به داروهای مارک دار ارزان تر هستند. آمپول ونوفر یک داروی با نام تجاری است، در حالی که آمپول فرینجکت در هر دو فرمول نام تجاری و ژنریک موجود است. این بدان معنی است که هزینه آمپول فرینجکت ممکن است بسته به در دسترس بودن فرمولاسیون های عمومی در یک مکان خاص کمتر باشد.

شرکت سازنده ونوفر و فرینجکت

آمپول ونوفر توسط Vifor Pharma تولید می شود، در حالی که آمپول فرینجکت توسط Fresenius Kabi تولید می شود. این هر دو شرکت های دارویی هستند که در توسعه و تولید داروها تخصص دارند.

فرمولاسیون فرینجکت و ونوفر

فرمولاسیون  آمپول ونوفر در یک ویال تک دوز در دسترس است، در حالی که آمپول فرینجکت در یک ویال چند دوز موجود است. این بدان معنی است که آمپول ونوفر برای استفاده در یک بیمار منفرد در نظر گرفته شده است، در حالی که آمپول فرینجکت می تواند در چندین بیمار از یک ویال استفاده شود تا زمانی که به درستی بین استفاده استریل شود. پیروی از دستورالعمل‌های تهیه و تجویز هر دارو برای اطمینان از اثربخشی و ایمنی آنها بسیار مهم است.

نحوه تزریق ونوفر و فرینجکت

فرمولاسیون های داخل وریدی و عضلانی  آمپول ونوفر فقط به عنوان یک داروی داخل وریدی در دسترس است، در حالی که آمپول فرینجکت به دو صورت داخل وریدی و داخل عضلانی در دسترس است. این بدان معناست که آمپول ونوفر فقط می تواند مستقیماً در ورید تجویز شود، در حالی که آمپول فرینجکت می تواند در داخل ورید یا عضله تجویز شود. مسیر خاص تجویز به نیازهای فردی بیمار و توصیه یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بستگی دارد.

سازگاری با سایر داروها

آمپول ونوفر و آمپول فرینجکت ممکن است با داروهای مختلف سازگار باشند. مهم است که قبل از شروع درمان با آمپول ونوفر یا آمپول فرینجکت در مورد تمام داروهایی که بیمار مصرف می کند با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تداخلات بالقوه بین این داروها را در نظر می گیرد و مناسب ترین برنامه درمانی را تعیین می کند.

موارد منع مصرف ونوفر و فرینجکت

آمپول ونوفر و آمپول فرینجکت موارد منع مصرف متفاوتی دارند که عبارتند از شرایط یا موقعیت هایی که در آن استفاده از دارو توصیه نمی شود. ونوفر در بیمارانی که حساسیت مفرط شناخته شده به ساکارز آهن یا هر یک از مواد کمکی موجود در فرآورده دارند منع مصرف دارد. آمپول فرینجکت در بیمارانی که حساسیت مفرط شناخته شده به ایزومالتوزید آهن یا هر یک از مواد کمکی موجود در فرآورده دارند منع مصرف دارد. مهم است که قبل از شروع درمان با هر یک از داروها، در مورد هرگونه آلرژی یا حساسیت شناخته شده با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

احتمال مصرف بیش از حد هر دوآمپول

هر دوی آمپول ونوفر و آمپول فرینجکت در صورت مصرف بیش از دوز توصیه شده، پتانسیل مصرف بیش از حد را دارند. مصرف بیش از حد هر یک از داروها می تواند عوارض جانبی جدی مانند دشواری تنفس، درد قفسه سینه و تغییر در ریتم قلب ایجاد کند. هنگام استفاده از هر یک از داروها برای جلوگیری از خطر مصرف بیش از حد، رعایت دستورالعمل‌های دوز ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مهم است.

مانیتورینگ در طول درمان  با ونوفر و فرینجکت

هم آمپول ونوفر و هم آمپول فرینجکت ممکن است نیاز به نظارت در طول درمان داشته باشند تا از اثربخشی آنها اطمینان حاصل شود و عوارض جانبی احتمالی شناسایی شود. توصیه های نظارتی خاص به نیازهای فردی بیمار و داروهای خاص مورد استفاده بستگی دارد. به عنوان مثال، آمپول ونوفر ممکن است به نظارت بر سطح آهن و تعداد گلبول های قرمز خون نیاز داشته باشد، در حالی که آمپول فرینجکت ممکن است به نظارت بر عملکرد کبد و عملکرد کلیه نیاز داشته باشد.

اقدامات احتیاطی  ونوفر و فرینجکت

هم آمپول ونوفر و هم آمپول فرینجکت اقدامات احتیاطی خاصی دارند که باید رعایت شود تا خطر عوارض جانبی به حداقل برسد و ایمنی بیمار تضمین شود. به عنوان مثال، در بیمارانی که سابقه اضافه بار آهن یا هموکروماتوز دارند، ونوفر باید با احتیاط مصرف شود و در بیمارانی که سابقه آنافیلاکسی یا واکنش های شدید حساسیت شدید دارند، آمپول فرینجکت باید با احتیاط مصرف شود. مهم است که قبل از شروع درمان با هر یک از داروها، در مورد هرگونه اقدامات احتیاطی احتمالی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

نتیجه گیری مقایسه ونوفر و فرینجکت

به طور خلاصه، آمپول ونوفر و آمپول فرینجکت هر دو داروهای تزریقی هستند که برای درمان کم خونی فقر آهن استفاده می شوند، اما پتانسیل متفاوتی برای مصرف بیش از حد، نیازهای نظارتی، اقدامات احتیاطی و … دارند که باید در طول درمان رعایت شوند. پیروی از دستورالعمل های پزشک متخصص هنگام استفاده از هر یک از داروها مهم است.

 

 

منبع
medicines.org.ukmedicines.org.uk
نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید