پوست

علت جوش سر سیاه روی بینی + لکه‌های سیاه روی بینی

جوش سر سیاه روی بینی

جوش سر سیاه روی بینی، جوش‌های تیره‌ رنگ کوچکی هستند که روی سطح پوست بینی ظاهر می‌شوند. به‌دنبال بسته شدن منافذ پوست و ترشح غدد چربی و ترکیب آن‌ها با پوسته‌های مرده و گرد و غبار هوا، جوش‌های سرسیاه شکل می‌گیرند. از آنجا که بینی، یکی از اعضای چرب صورت به‌‌شمار می‌رود، بیشتر مستعد بروز این جوش‌هاست. در ادامه و علائم و علت جوش سر سیاه روی بینی تشریح میگردد.

علائم جوش‌ سرسیاه روی بینی

علائم جوش‌ سرسیاه روی بینی
علائم جوش‌ سرسیاه روی بینی

دانه‌های سرسیاه روی بینی که به‌صورت تکی یا جمعی، روی نوک بینی یا اطراف آن، بروز پیدا می‌کنند، جوش سر سیاه نامیده می‌شوند. جوش سر سیاه روی بینی، ضایعه‌ای‌ التهابی به‌شمار نمی‌رود، درد و احتمال عفونی شدن هم ندارد، اما موجب ایجاد منفذهای روی بینی می‌شود.

علت جوش سر سیاه روی بینی

ساختار پوست به‌‌گونه‌ای است که با ترشح غدد چربی، جوان باقی می‌ماند. در این میان، ترشح بیش از اندازه چربی و همچنین در معرض گرد و غبار قرار گرفتن و تجمع سلول‌های مرده روی پوست، برجستگی‌های ریز و سیاه رنگی روی سطح پوست و بینی ایجاد می‌کنند و شکل ناخوشایندی دارند.

بدن‌هایی که چربی بیشتری ترشح می‌کنند، بیشتر مستعد بروز این جوش‌ها هستند. عواملی که چربی‌سازی بدن را بالا می‌برند، عبارتند از:

– شستن بیش از حد صورت و بینی

– تغییرات هورمونی در طول بارداری، عادت ماهانه یا استفاده از قرص‌های ضدبارداری

– استفاده از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها، آندروژن‌ها و لیتیون

– استرس و اضطراب

– مصرف مواد قندی و غذاهای چرب

– استفاده از مواد آرایشی چرب و ماندن طولانی‌مدت این مواد روی پوست بینی

– عوامل ژنتیکی

– استعمال دخانیات به‌ویژه سیگار

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علت جوش روی بینی در طب سنتی را مطالعه نمایید.

پیشگیری از جوش‌ سر سیاه روی بینی

پیشگیری از جوش‌ سر سیاه روی بینی
پیشگیری از جوش‌ سر سیاه روی بینی

روش‌های گوناگونی برای پیشگیری از بروز جوش سر سیاه روی بینی می‌توان پیشنهاد داد.

شستن روزانه بینی به صورت ملایم

روال عمومی مراقبت از پوست، دو مرحله اساسی را دنبال می‌کند، یکی پاک کردن ملایم پوست و دیگری مرطوب کردن آن با یک مرطوب‌کننده مناسب است. البته باید از شستن بیش از اندازه صورت نیز خودداری کرد.

 اجتناب از خوردن مواد قندی و غذاهای چرب

اجتناب از خوردن غذاهای چرب یا موادی که قند بالایی دارند و در مقابل پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مناسب.

استفاده از رژیم غذایی مناسب

استفاده از مواد غذایی که آنتی‌اکسیدان دارند، می‌توانند از بروز جوش سر سیاه روی بینی پیشگیری کنند. این مواد، بیشتر در میوه‌های رنگی با رنگدانه‌های بالا، مانند توت سیاه و سبزیجات یافت می‌شوند.

اجتناب از ماندن مواد آرایشی روی پوست صورت به مدت طولانی

استفاده از مواد آرایشی به‌طور مداوم، امکان بروز جوش‌های سرسیاه را بالا می‌برد، زیرا ماندن این مواد روی پوست، باعث ترشح چربی بیش از اندازه زیر پوست می‌شود و باید حتما قبل از خواب صورت را شست‌وشو داد.

 اگر جوش سیاه روی بینی به حال خود رها شود، ماندگار ‌می‌شود؟

بسته به علت ایجاد منافذ سیاه روی بینی، ممکن است این جوش‌ها روی بینی باقی بمانند. اگر با رعایت مواردی که باعث از بین رفتن این جوش‌ها می‌شوند، آن‌ها ماندگار شدند، فرد باید به متخصص پوست مراجعه کند.

آیا خارج کردن جوش سیاه بینی به منفذ بینی آسیب وارد می‌کند؟

فشار دادن جوش برای خارج کردن آن می‌تواند به منافذ پوست آسیب وارد کرده و بینی را پر از منفذهای خالی کند. از سوی دیگر، خارج کردن دستی این جوش‌ها ممکن است باعث انتشار باکتری روی پوست و گسترش آن شود.

آیا مصرف ویتامین‌ها در درمان جوش‌ سرسیاه روی بینی موثر هستند؟

مصرف ویتامین‌های A، B،E  و C که به‌طور طبیعی در میوه‌ها، سبزیجات، سبوس غلات و… وجود دارند، می‌توانند مانع از بروز جوش‌های سرسیاه شوند.

پس از عمل جراحی بینی چگونه می‌توان از بروز جوش سر سیاه روی بینی پیشگیری کرد؟

بعد از عمل جراحی بینی، به‌دلیل استفاده از پانسمان با گچ، منفذهای پوستی بینی بسته می‌شود و زمینه بروز جوش سیاه روی بینی را ایجاد می‌کند. البته بعد از برداشتن گچ از روی بینی، تا مدتی چسب بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این دوران نیز با وجود بسته شدن منفذهای پوستی، امکان بروز جوش سرسیاه وجود دارد.

در دورانی که چسب بینی تعویض می‌شود، هر بار می‌توان بینی را با الکل تمیز کرد که این کار از بروز جوش‌های سرسیاه روی بینی جلوگیری می‌کند.

 

چرا جوش‌های سر سیاه صورت بعد از برطرف شدن به سرعت باز می‌گردند؟

پوست صورت مدام تولید چربی می‌کند و اگر موارد پیشگیری از بروز جوش سر سیاه نوک بینی رعایت نشود، در نتیجه منفذهای پوست بسته می‌شود و دوباره جوش‌های سرسیاه روی بینی ظاهر می‌شوند.

معادل انگلیسی جوش سر سیاه روی بینی

معادل انگلیسی جوش سیاه روی بینی، Blackheads on the nose است. جوش سر سیاه، از نظر سلامتی، فرد را با مشکل جدی روبه‌رو نمی‌کند و تنها به لحاظ زیبایی مشکل‌آفرین است و افراد بسیاری از داشتن چنین جوش‌هایی روی بینی خود رنج می‌برند.

مطالعه بیشتر

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید