بینی

بوتاکس بینی،هزینه،ماندگاری،مزایا و عوارض

بوتاکس بینی چیست؟

بوتاکس بینی یکی از روش‌های زیبایی بینی بدون جراحی است که علاوه بر زیبایی، به رفع مشکلات گوناگون بینی کمک می‌کند.

امروزه، تعداد زیادی از افراد برای رفع مشکلات و نقایص بینی خود، به جای جراحی، به انجام روش‌های غیرتهاجمی مانند این  عمل روی می‌آورند.

بوتاکس یا سم بوتولینوم، نوعی نوروتوکسین است که از اواخر دهه هفتاد میلادی مورد استفاده قرار گرفت. امروزه، تزریق بوتاکس در بینی، عمل بسیار رایجی است. این ماده، مستقیم به ماهیچه‌های پایینی تیغه بینی (depressor septi nasi) تزریق شده و افتادگی آن‌ها را به‌طور موقت برطرف می‌کند.

 

اصطلاح بوتاکس بینی به انگلیسی

این عمل که در زبان انگلیسی با عنوان«Botox for Nose» از آن یاد می‌شود، یکی از زیر شاخه‌های روش‌های زیبایی بینی بدون جراحی است که در زبان انگلیسی به آن«Non-Surgical Nose Job» می‌گویند.

 

چه کسانی به عمل این عمل نیاز دارند؟

عمل زیبایی بینی بدون جراحی

 

تزریق بوتاکس علاوه بر رفع افتادگی بینی، در برطرف کردن نقایص متعددی کاربرد دارد؛ بنابراین، این روش زیبایی را می‌توان در برطرف کردن مشکلات بینی افراد زیر موثر دانست:

 • کسانی که دارای خط خرگوشی بینی هستند.
 • کسانی که دچار افتادگی نوک بینی هستند.
 • کسانی که بینی گوشتی دارند و می‌خواهند کمی بینی خود را کوچک‌تر کنند.
 • کسانی که انحراف بینی به یک سمت دارند.
 • کسانی که از پهن به نظر رسیدن بینی خود هنگام خندیدن، ناراضی هستند.

 

این عمل برای چه کسانی مناسب نیست؟

برخی افراد برای تزریق بوتاکس به بینی، گزینه مناسبی به‌شمار نمی‌روند. از آنجایی که فرم بینی به دو صورت استخوانی و گوشتی است، دانستن این نکته بسیار مهم است که اگر مشکل در بزرگی اندازه غضروف بینی است، می‌توان با بوتاکس آن را به حداقل رساند.

اگر مشکلی در استخوان بینی وجود داشته باشد، در این حالت، فقط جراحی به فرد پیشنهاد می‌شود. همچنین فرد برای انجام عمل تزریق باید شرایط جسمی مناسبی داشته باشد که برای آگاهی از تمامی این موارد می‌توانید مقاله زیبایی بینی بدون جراحی را بخوانید.

 

آمادگی‌های لازم قبل از تزریق

تزریق بوتاکس هم مانند هر عمل زیبایی دیگری، نیازمند آمادگی‌های لازم است. پیش از این در مقاله زیبایی بینی بدون جراحی، درباره روش‌های آمادگی به تفصیل سخن گفته‌ایم؛ بنابراین، در این مقاله، تنها به اختصار به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

 • انجام آزمایش‌های لازم
 • اجتناب از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون حداقل از یک هفته پیش از انجام تزریق
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزیجات و میوه‌ها
 • اجتناب از مصرف داروهای گیاهی و دمنوش‌ها حداقل از یک هفته پیش از تزریق
 • اجتناب از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی حداقل از یک هفته پیش از تزریق
 • اجتناب از مصرف کرم‌های موضعی حاوی رتینول و مواد مشابه

 

مراحل تزریق بوتاکس

مراحل تزریق بوتاکس در بینی

 

پیش از انجام تزریق بوتاکس بینی، لازم است فرد به دقت توسط پزشک متخصص معاینه شود و سوابق پزشکی و تاریخچه داروهای مصرفی خود را در اختیار وی قرار دهد. به علاوه، اگر سابقه تبخال زدن دارد یا اگر در گذشته تزریق فیلر، ژل یا بوتاکس را تجربه کرده‌، باید آن‌ها را به پزشک خود اطلاع دهد. تزریق بوتاکس نیازی به بی‌حسی موضعی ندارد. البته در مواردی، محل تزریق با استفاده از کمپرس سرد اندکی بی‌حس می‌شود. به‌طور معمول، روند تزریق  ظرف چند دقیقه انجام می‌شود و الزامی برای داشتن همراه نیست.

 

زمان لازم برای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس  به‌صورت سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌شود. این روش نیازی به بستری شدن ندارد و انجام آن حدود 15 دقیقه طول می‌کشد.

 

ماندگاری بوتاکس بینی

ماندگاری این عمل با توجه به نوع داروی تزریق شده و آناتومی بدن هر شخص متفاوت بوده و اثر آن بین 4 تا 6 ماه باقی می‌ماند.

 

تزریق بوتاکس توسط چه متخصصی انجام می‌شود؟

این عمل باید توسط یک فرد متخصص انجام شود، در غیر این صورت، احتمال بروز برخی مشکلات جدی وجود خواهد داشت. متخصصان گوش، حلق و بینی، جراحان فک و صورت و جراحان پلاستیک، به‌واسطه آشنایی کامل با ساختار بینی و صورت، گزینه‌های مناسبی برای انجام این تزریق به‌شمار می‌روند.

 

مراقبت‌های بعد از تزریق

مراقبتبعد از عمل زیبایی بینی بدون جراحی

 

فرد دو هفته پس از تزریق، باید برای انجام معاینه و بررسی تأثیرات آن به پزشک متخصص مراجعه کند. فرد پس از تزریق بوتاکس باید سر خود را بالا نگه داشته و به هیچ عنوان خم نشود. دستکاری، ماساژ و تماس ناحیه تحت درمان به‌طور کلی ممنوع است، چراکه تماس مکرر یا ماساژ موجب پخش شدن ماده تزریقی شده و ممکن است نتیجه کار را با مشکل مواجه کند.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس مانند روش‌های غیرجراحی زیبایی بینی بوده و در مقاله زیبایی بینی بدون جراحی، به‌طور مفصل به آن‌ها پرداخته شده است.

 

مدت زمان دوره نقاهت پس از تزریق

این عمل دوران نقاهت قابل‌توجهی ندارد و فرد می‌تواند پس از انجام این عمل، بی‌درنگ فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد.

 

توقعات بیمار پس از تزریق بوتاکس

بدیهی است که پس از تزریق بوتاکس، فرد انتظار دارد مشکل خط خرگوشی یا افتادگی نوک بینی او برطرف شود، اما معمولا بین 4 تا 10 روز طول می‌کشد تا بهترین نتیجه ممکن را مشاهده کند. همچنین احتمال دارد محل تزریق اندکی کبود، متورم، سرخ یا دردناک شود که طبیعی بوده و ظرف مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

 

مزایا

موارد زیر از جمله مزایای تزریق بوتاکس بینی به‌شمار می‌روند:

 • عدم نیاز به داروی بی‌حسی یا بیهوشی
 • زمان کوتاه عمل
 • کسب نتیجه فوری
 • برگشت‌پذیر بودن فرآیند
 • به صرفه بودن در مقایسه با جراحی‌های گران قیمت
 • ایجاد کمترین آسیب

 

عوارض

بوتاکس اگر توسط پزشک متخصص و باتجربه‌ای انجام شود، عوارض جانبی قابل‌توجهی ندارد. با این حال، هر عملی علاوه بر تأثیرات مثبت، ممکن است با برخی عوارض جانبی نیز همراه باشد.

به‌عنوان مثال، تزریق این ماده در مناطق نادرست، استفاده بیش از اندازه از مواد تزریقی، ایجاد فشار یا ماساژ یا دستکاری محل تزریق و مصرف مواد غیراستاندارد می‌تواند عوارض ناخوشایند و نامطلوبی ایجاد کند. در مواردی، ممکن است فرد پس از تزریق بوتاکس دچار اندکی سردرد شود، اما جای نگرانی نیست و این مشکلی گذراست که به‌زودی برطرف خواهد شد.

در ویدئوی زیر می‌توانید برخی از عوارض احتمالی بوتاکس را مشاهده کنید.

 

[presto_player id=30508]

 

محدودیت‌های پس از تزریق بوتاکس به بینی

محدودیت‌های پس از تزریق بوتاکس به بینی

 

تزریق بوتاکس بینی با محدودیت‌های چندانی همراه نخواهد بود. تنها کافی است مطابق دستورات پزشک متخصص عمل کرده و موارد زیر را رعایت کنید:

 • تا مدتی از پایین آوردن سر اجتناب کنید.
 • محل تزریق را فشار ندهید.
 • برای مدتی از قرار دادن عینک روی بینی خودداری کنید.
 • فرد چند روز باید مراقب باشد هنگام خواب فشاری متوجه بینی او نشود و سر خود را در زاویه‌ای مناسب و بالاتر از بدن قرار دهد.

 

[para_title]هزینه بوتاکس بینی[/para_title]

هزینه تزریق بوتاکس با توجه به تعداد تزریق‌ها، میزان مواد مصرف‌ شده، نوع و کیفیت مواد مورد استفاده، متغیر است و نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفت. اما به طور کلی هزینه  این عمل در سال 1400 بین 1 و نیم تا 2 میلیون تومان برآورد شده است.

 

 

سوالات متداول درباره تزریق بوتاکس بینی

در ادامه پاسخ برخی از پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس به بینی داده شده است.

 

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

خیر. این روش به هیچ عنوان دردناک نیست. سوزن مخصوص این تزریق بسیار باریک است و تنها نوعی احساس گزیدگی را در فرد ایجاد خواهد کرد.

 

 

احتمال موفقیت تزریق بوتاکس چقدر است؟

تزریق بوتاکس در ناحیه بینی همواره با نتایج قابل‌قبولی همراه بوده است. دلیل محبوبیت جهانی این روند هم همین امر است.

 

 

آیا تزریق بوتاکس در بینی، حالت لب‌ها را هم تغییر می‌دهد؟

فرد ممکن است تزریق بوتاکس را به‌منظور رفع افتادگی نوک بینی انتخاب کرده باشد. در این صورت، پس از تزریق، لب بالا نیز اندکی بالاتر خواهد رفت.

 

آیا تزریق بوتاکس بینی باید تجدید شود؟

تزریق بوتاکس، نقایص بینی را به‌طور موقتی برطرف می‌کند. در صورت تمایل و توصیه پزشک، فرد می‌تواند این کار را در فواصل زمانی شش ماهه، تجدید و نتایج حاصله را تمدید کند.

 

تزریق بوتاکس چگونه می‌تواند در کوچک کردن بینی موثر باشد؟

این تزریق باعث می‌شود عضلات روی بینی و اطراف آن اندکی منقبض شده و افتادگی آن‌ها برطرف شود و به این ترتیب، بینی فرد کشیده‌تر و کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

 

منابع

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.sknclinics.co.uk

https://bangaloremirror.indiatimes.com

https://www.healthline.com  

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا