دهان و دندان

بوتاکس خط خنده:ماندگاری،هزینه،عوارض و دوره نقاهت

فهرست محتوای مقاله

بوتاکس خط خنده چیست؟

لبخند، از اولین حالات چهره است که توجه مردم را به خود جلب می‌کند. یک لبخند زیبا، باعث ایجاد شادی، انرژی مثبت و احساس رضایت در فرد می‌شود. به مرور زمان و با افزایش سن، خطوطی در اطراف پوست لب ظاهر می‌شوند که به آن‌ها خطوط خنده می‌گویند. برای رفع این خطوط، انجام بوتاکس خط خنده به افراد توصیه می‌شود. بوتاکس، می‌تواند به‎راحتی خطوط لبخند را از بین ببرد. این درمان با از بین بردن چین و چروک‌های اطراف لب که با خنده ظاهر می‌شوند، چهره را جوان‌تر و جذاب‌تر می‌کند. از بین دیگر قسمت‌های صورت، لب و ناحیه دهان به‌دلیل قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب و فعالیت زیاد در گفتار و خنده، بیشتر مستعد پیری هستند. وقتی همه این‌ها با مشکلات مرتبط با افزایش سن مانند از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست همراه شود، نتیجه کار، پوستی خسته و افتاده‌ است که کم‌کم جذابیت و جوانی خود را از دست می‎دهد. بوتاکس، هنگامی که با تزریقات پرکننده ترکیب می‌شود، نتایج رضایت‌بخشی خواهد داشت و به‌طور متوسط، اثرات آن برای چند ماه ماندگار است.

 

بوتاکس خط خنده به انگلیسی

بوتاکس خط لبخند در انگلیسی Botox for smile line نامیده می‌شود.

 

بوتاکس خط خنده برای چه کسانی مناسب نیست؟

بوتاکس خط خنده   برای تشخیص اینکه لازم است برای ترمیم خطوط خنده، بوتاکس تزریق شود یا خیر، باید به پزشک مراجعه شود؛ اما تزریق آن در دوران بارداری، شیردهی یا همزمان با مصرف برخی داروها توصیه نمی‌شود. اگر فرد سابقه بیماری‌های عضلانی، عصبی، اختلالات پوستی، آکنه و زخم‌های عمیق دارد، نباید بوتاکس تزریق کند. اگر فرد سابقه بیماری‎هایی مانند آلرژی و آسم دارد، حتما باید با پزشک مشورت کند و آزمایش بدهد تا مطمئن شود این روش باعث ایجاد حساسیت در او نمی‌شود. در صورت داشتن بیماری‌های خودایمنی شدید مانند لوپوس، روماتیسم و سندرم نفروتیک، فرد باید از انجام این کار منصرف شود. افرادی که دیابت دارند، بهتر است بوتاکس را انجام ندهند.

 

مراقبت‌های قبل از بوتاکس خط لبخند

مراقبت قبل از بوتاکس خط خنده   از مهم‌ترین مراقبت‌های قبل از بوتاکس خط لبخند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم‌مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار، 24 ساعت قبل از تزریق ( زیرا این ماده می‎تواند موجب لخته شدن خون و در نتیجه کبودی شود.)
  • عدم مصرف داروهای رقیق‌کننده و ضدالتهاب خون از دو هفته قبل از انجام بوتاکس
  • آرایش نکردن در روزِ انجام بوتاکس

علاوه بر موارد بالا اگر علاقه‌مند هستین اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آوردید مقاله راهنمای جامع مراقبت‌های بعد از بوتاکس را مطالعه کنید.

 

مراحل عمل بوتاکس خط خنده

متخصص زیبایی توانایی بررسی موقعیت و اندازه ماهیچه‌های ایجادکننده چروک را دارد. زمانی که متخصص تشخیص می‌دهد خط خنده نیاز به درمان دارد، روند درمان آغاز می‌شود. پس از مشخص شدن نیاز به درمان، اهداف درمان برای بیمار شرح داده می‌شود و متخصص و بیمار به تبادل‎نظر درباره طرح درمان و نتایج مورد انتظار می‌پردازند. این عمل نیازی به بیهوشی عمومی ندارد، اما متخصص ممکن است ناحیه تزریق را با کرم موضعی یا کمپرس سرد بی‌حس کند. معمولا تزریق بوتاکس به‌طور مستقیم در ماهیچه‌هایی انجام می‌شود که عامل شکل‌گیری خطوط هستند.

 

مدت زمان تزریق

تزریق بوتاکس خط خنده حدود 10 الی 15 دقیقه زمان می‌برد.

 

مراقبت‌ها بعد از تزریق بوتاکس

برای آگاهی از مراقبت بعد از بوتاکس می‌توانید مقاله مربوط به آن را بخوانید، اما به‌طور کلی رعایت موارد زیر، بعد از بوتاکس خط خنده ضرورت دارد:

  • بعد از تزریق بوتاکس می‌توان برای کاهش کبودی و تورم از کمپرس یخ استفاده کرد.
  • فرد باید از شستن صورت تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس خودداری کند و تا 24 ساعت بعد از آن، از آرایش و انجام ورزش بپرهیزد.
  • فرد باید تا 4 ساعت بعد از بوتاکس، از خم کردن سر یا خوابیدن خودداری کند. سرِ فرد باید به صورت مستقیم و رو به جلو باشد.
  • فرد باید تا 12 ساعت نیز از ماساژ یا مالش موضع موردنظر اجتناب کند.

علاوه بر موارد بالا اگر علاقه‌مند هستین اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آوردید مقاله راهنمای جامع مراقبت‌های بعد از بوتاکس را مطالعه کنید.

 

دوره نقاهت

درمان خط خنده به‌وسیله بوتاکس، فقط چند دقیقه زمان می‌برد، اما اگر با روش‌های دیگری مانند روش‌های پر کردن ترکیب شود، بسته به مناطقی که قرار است تحت درمان قرار بگیرند، زمان بیشتری نیاز دارد. این درمان، دوران نقاهت خاصی ندارد.

 

ماندگاری بوتاکس خط خنده

ماندگاری بوتاکس خط لبخند در بین افراد مختلف، متفاوت است. به‌طور متوسط این نوع بوتاکس 4 تا 6 ماه دوام دارد. شرکت‌های دیگری نیز وجود دارند که ماده تزریقیِ بوتاکس را تهیه می‌کنند که می‌تواند حدود 6 تا 9 ماه دوام داشته باشد.

 

عوارض بوتاکس خط خنده

عوارض بوتاکس خط خنده   استفاده از این روش‌ درمانی به‌طور کلی کم‌خطر است، اما در موارد نادری ممکن است باعث قرمزی، جابه‌جایی ماده تزریق شده، درد، عفونت، التهاب، تورم، کبودی یا حتی خونریزی شود؛ اما مهم‌ترین خطری که فرد را تهدید می‌کند این است که تزریق به صورت استاندارد و ایمن انجام نشود. در ویدئوی زیر می‌توانید برخی از عوارض احتمالی بوتاکس را مشاهده کنید. https://vod.zibaclick.com/media/27277/playlist.m3u8  

 

انتظارات از عمل بوتاکس خط خنده

خطوط خاصی وجود دارد که از گوشه خارجی بینی به گوشه بیرونی دهان می‌رود. اثر این خطوط با افزایش سن بسیار متفاوت به نظر می‌رسد. اگر این خطوط یا چین و چروک‌ها خیلی عمیق نباشند، با استفاده از تزریق‌هایی که به‌طور متوسط حدود 4 تا 6 ماه دوام دارند، پُر می‌شوند. اکثر مردم برای انجام این کار فقط به یک یا دو سرنگ بوتاکس نیاز دارند. بوتاکس برای خطوط لب یا چین و چروک می‌تواند اثر قابل‌توجهی بر چهره فرد داشته باشد. نتایج تزریقِ روش بوتاکس برای درمان خط خنده، بعد از 7 روز قابل مشاهده است.

 

هزینه بوتاکس خط خنده

هزینه بوتاکس خط لبخند به عواملی مانند عمق و طول خط خنده، نوع بوتاکس و منطقه زندگی بستگی دارد. هر فردی برای تزریق بوتاکس برای خط خنده، بین یک و نیم تا دو سی‌سی بوتاکس لازم دارد. قیمت بوتاکس در سال 1399 از هر سی‎سی 800 هزار تومان (بوتاکس کره‌ای) تا 2هزار میلیون تومان (بوتاکس انگلیسی) متغیر است. پس اگر برای پُر کردن خطوط خنده، ۲ سی‎سی بوتاکس نیاز باشد، هزینه این بوتاکس بین 1 میلیون و 600 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می‌شود.

 

افراد مشهوری که عمل بوتاکس خط خنده انجام داده‌اند

از جمله افراد مشهوری که اقدام به عمل بوتاکس خط خنده کرده‌اند می‌توان به جنیفر آنیستون (هنرپیشه آمریکایی و برنده جایزه امی)، اشلی تیزدیل (بازیگر و خواننده آمریکایی) و جنیز پالترو (هنرپیشه آمریکایی) اشاره کرد. جنیفر آنیستون جنیز پالترو اشلی تیزدیل  

سوالات متداول

آیا بوتاکس خط خنده درد دارد؟

به‌دلیل استفاده از سوزن برای تزریق بوتاکس، محل مورد نظر کمی سوزش دارد و بیمار درد ملایمی را تجربه می‌کند.

چگونه می‌توان از کبودی بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری کرد؟

برای این منظور باید یک هفته قبل از بوتاکس و دو روز بعد از آن، از مصرف داروهایی مانند آسپیرین، اگزدرین، ایبوپروفن، آنیکا و الیو یا ادویل پرهیز شود. همچنین تا 24 ساعت بعد از تزریق باید از انجام هرگونه فعالیتی از جمله پیاده‎روی خودداری کرد.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان خط خنده محدودیت سنی دارد؟

تزریق بوتاکس، محدودیت سنی ندارد. همه افرادی که بر اثر فعالیت زیاد، عضلات صورت یا اسپاسم‌های شدید، چین و چروک دارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. معمولا شروع این چین و چروک‌ها از 30سالگی است؛ بیشتر متخصصان زیبایی پیشنهاد می‌کنند سن شروع تزریق بوتاکس از ۲۵ تا ۳۰ سالگی باشد.

هرچند وقت یکبار باید تزریق بوتاکس خط لبخند تکرار شود؟

توقف تزریق بوتاکس باعث می‌شود که خطوط و چین و چروک‌ها در صورت فرد مجددا ظاهر شوند. هر بار تزریق بوتاکس برای درمان خط لبخند، حدود 4 تا 6 ماه دوام دارد. برای استفاده حداکثری فرد از ظرفیت بوتاکس، بهتر است هر 4ماه یکبار تزریق بوتاکس را انجام داد. برای اینکه فرد متوجه شود، هر چند وقت یکبار می‌تواند بدون احتمال بروز خطر بوتاکس تزریق کند، باید با یک پزشک زیبایی مشورت کند. برای اینکه بدن نسبت به بوتاکس مقاومت پیدا نکند، باید بین دفعات تزریق بوتاکس حداقل سه ماه فاصله باشد.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان خط خنده در مردان هم مناسب است؟

تزریق بوتاکس در مردان با زنان تفاوت خاصی ندارد، تنها تفاوت قابل اشاره در عمق خطوط چروک در مردان و زنان است. خطوط چروک در مردان کمی عمیق‌تر از زنان است پس مردان به دوز بوتاکس بیشتری نیاز دارند.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید