پوست

بوتاکس زیر بغل: مزایا،عوارض،هزینه و آمادگی ها

بوتاکس زیر بغل چیست؟

تزریق بوتاکس زیر بغل، گزینه درمانی جدیدی است که برای بهبود وضعیت مبتلایان به هیپرهیدروز به‌کار می‌رود. هیپرهیدروز یا تعریق بیش از حد، یک عارضه غیرعادی است که افزایش شدید میزان تعریق بدن را به‌دنبال دارد. در این عارضه، عرق کردن فرد به گرمای محیط و کاهش دمای بدن بستگی ندارد. ابتلا به این عارضه می‌تواند کیفیت زندگی فرد را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار دهد.

تزریق بوتاکس برای برطرف کردن میزان تعریق زیر بغل، یکی از کاربردهای درمانی بوتاکس است. در واقع، بوتاکس نوعی نوروتوکسین است که از میکروب‌های تولیدکننده سم بوتولیسم ساخته می‌شود. با این حال، جای نگرانی نیست، زیرا، اگر این ماده سمی به‌‎طور مناسب و به‎وسیله یک پزشک متخصص مورد استفاده قرار بگیرد، خطرآفرین نخواهد بود.

این عمل مورد تأیید سازمان غذا و دارو بوده و در کنترل تعریق بیش از اندازه ناحیه زیر بغل موثر است. در صورت لزوم، از این روش مکمل می‌توان برای کنترل تعریق بیش از حد صورت، پاها و دست‌ها نیز استفاده کرد.

در ویدئوی زیر نحوه انجام بوتاکس زیربغل را مشاهده می‌کنید.

 

https://vod.zibaclick.com/media/27383/playlist.m3u8

 

اصطلاح بوتاکس زیر بغل در انگلیسی

تزریق بوتاکس به زیر بغل در زبان انگلیسی با اصطلاحاتی نظیر Botox for Underarm Sweating وBotox for Armpits شناخته می‌شود.

 

این روش برای چه افرادی مناسب است؟

بوتاکس زیر بغل به افرادی پیشنهاد می‌شود که تعریق آن‌ها در ناحیه مذکور، بیش از اندازه است و این موضوع ممکن است ارتباط چندانی با دمای هوا نداشته باشد. این افراد، به‌شدت از این امر رنج می‌برند. عرق کردن زیاد در مواردی موجب خیس شدن لباس‌های فرد مبتلا یا بوی بد زیر بغل می‌شود و کیفیت زندگی و تعاملات اجتماعی این افراد را به‌طور قابل‎توجهی تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

 

تزریق بوتاکس زیر بغل برای چه افرادی مناسب نیست؟

بروتاکس زیر بغل

 

افراد زیر گزینه‌های مناسبی برای این عمل به‌شمار نمی‌روند:

 • افراد مبتلا به دیابت
 • بانوان باردار
 • بانوان شیرده
 • افراد مبتلا به اختلالات عصبی
 • افراد مبتلا به سرطان
 • افرادی که حساسیت و آلژی به دریافت مواد بوتاکس دارند.

 

آمادگی قبل از تزریق بوتاکس زیربغل

تزریق بوتاکس زیر بغل، یک روش ساده و سریع است. به‎طور معمول، پزشک از بیمار می‌خواهد به مدت دو یا سه روز قبل از انجام این تزریق، از تراشیدن موهای زیر بغل خود خودداری کند. در عین حال، چند روز پیش از تزریق باید از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون اجتناب کند. مصرف این قبیل داروها در ایجاد کبودی پس از تزریق موثر هستند. با این حال، بهتر است درباره توقف سایر داروهای مصرفی طبق دستور پزشک رفتار شود.

 

مراحل تزریق بوتاکس

پزشک متخصص با استفاده از یک سوزن بسیار نازک، بوتاکس را زیر سطح پوست تزریق می‌کند. برای به‎دست آوردن نتیجه لازم، باید چندین تزریق پیاپی انجام شود تا یک الگوی شبکه‌ای در اطراف موضع مورد نظر شکل بگیرد. پزشک متخصص پیش از تزریق بوتاکس، ناحیه تحت درمان را با استفاده از یخ یا کرم موضعی بی‌حس خواهد کرد. بلافاصله پس از تزریق بوتاکس، فرد می‌تواند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرد. پزشک به بیمار توصیه خواهد کرد که برای بررسی بیشتر و تزریق تکمیلی، دوباره به مطب مراجعه کند.

 

زمان عمل تزریق بوتاکس زیر بغل

این عمل، یک روش درمانی سرپایی است که در مطب پزشک و در مدت زمان اندکی انجام می‌شود. انجام این عمل، فقط حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. در ضمن، حضور همراه الزامی نیست.

 

مدت زمان دوره نقاهت

بیمار بلافاصله پس از انجام این تزریق می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد و دوران نقاهت خاصی ندارد.

 

توقعات بیمار بعد از تزریق بوتاکس

حدود 2 تا 7 روز طول می‌کشد تا این فرآیند بر میزان تعریق ناحیه تحت درمان تأثیر بگذارد. اثر قطعی ممکن است در طول دو هفته بعد از عمل مشاهده شود.

 باید به خاطر داشت که اثر تزریق بوتاکس زیر بغل موقتی است. به این معنی که لازم است بیمار در آینده این روند را تکرار کند. نتایج به‎دست آمده از انجام این عمل، بین 4 تا 14 ماه ماندگاری خواهد داشت. به‌طور معمول، توصیه می‌شود این عمل به صورت دوره‌ای و هر 6 ماه یک بار تجدید شود.

حدود دو هفته پس از تزریق و به محض مشاهده اثرات کامل روند درمانی، پزشک باید بیمار را معاینه کند.

 

مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس باعث می‌شود عملکرد اعصاب موثر در تعریق در زیر بغل، ضعیف شده و روند عرق کردن فرد در ناحیه تحت درمان به‎‌طور قابل‌توجهی کاهش یابد.

 

خطرات و عوارض جانبی تزریق زیر بغل

عوارض بروتاکس زیر بغل

 

درباره خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس زیر بغل مطالعات زیادی انجام شده است. انجام این عمل در اغلب افراد مشکل جانبی قابل ذکری ندارد. با این حال، از جمله عوارض احتمالی این روش را می‌توان موارد زیر برمرد:

 • درد و کبودی در محل تزریق
 • سردرد
 • علائم و نشانه‌های سرماخوردگی
 • خشکی چشم یا گلو

به ندرت ممکن است تزریق بوتاکس به ناحیه زیر بغل با عارضه‌ای جدی همراه باشد. منظور از عوارض جدی، آن دسته از مشکلاتی است که ممکن است بر عملکرد کل بدن تأثیرگذار باشند. این قبیل مشکلات ممکن است ساعت‌ها، روزها یا هفته‌ها پس از تزریق همچنان در فرد باقی بمانند. موارد زیر از جمله عوارض جانبی نادر و در عین حال جدی تزریق بوتاکس به‌شمار می‌روند:

 • ضعف عضلانی در کل بدن
 • اختلال در دید
 • اختلال در تنفس
 • از دست دادن کنترل مثانه

همچنین در ویدئوی زیر می‌توانید برخی از عوارض احتمالی بوتاکس را مشاهده کنید.   https://vod.zibaclick.com/media/27277/playlist.m3u8  

محدودیت‌های بعد از بوتاکس زیر بغل

از جمله محدودیت‌های پس از تزریق بوتاکس به زیر بغل برای مدت 3 تا 5 روز، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خودداری از لمس کردن یا ماساژ دادن محل تزریق
 • اجتناب از مصرف الکل
 • خودداری از انجام ورزش‌های سنگین یا هرگونه فعالیت فیزیکی شدید
 • اجتناب از رفتن به سونا
 • خودداری از استحمام با آب داغ

  علاوه بر موارد بالا اگر علاقه‌مند هستین اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آوردید مقاله راهنمای جامع مراقبت‌های بعد از بوتاکس را مطالعه کنید.

هزینه بوتاکس زیر بغل

نوسانات نرخ ارز، تغییر مداوم تعرفه‌ها، نوع بوتاکس، تعداد یونیت‌های بوتاکس و ناحیه تحت درمان، همگی از عوامل موثر بر هزینه این عمل به‎شمار می‌روند. در حال حاضر، قیمت تزریق بوتاکس به زیر بغل در ایران حدود 1 تا 3 میلیون تومان در سال 1400برآورد شده است. در ضمن، اغلب شرکت‌های بیمه، این عمل را تحت پوشش قرار می‌دهند.

 

سوالات متداول

 

بوتاکس زیر بغل درد دارد؟

به‎طور معمول، تزریق بوتاکس برای زیر بغل با احساس درد همراه نیست. در عین حال، برای کنترل درد احتمالی از یخ یا کرم بی‌حسی استفاده می‌شود. در صورتی که تزریق در عمق بیشتری انجام شود یا دوز بوتاکس بالا باشد، ممکن است بیمار احساس درد را تجربه کند. به علاوه، وجود هر یک از عوامل یادشده و استریل نبودن ناحیه تحت درمان می‌تواند در ایجاد التهاب و دردهای ثانویه تأثیرگذار باشد.

 

این عمل توسط چه متخصصی انجام می‌شود؟

برای کسب بهترین نتیجه، لازم است برای انجام این عمل به متخصصان با تجربه پوست و زیبایی مراجعه شود.

 

آیا تزریق بوتاکس به زیر بغل خطر دارد؟

اگر پزشک متخصص و زبده‌ای تزریق بوتاکس را انجام دهد، این عمل خطری را در پی نخواهد داشت.

 

بوتاکس چگونه به کاهش تعریق بدن کمک می‌کند؟

بوتاکس با مسدود کردن اعصابی که مسئولیت فعال‌سازی غدد عرقی را برعهده دارند، در تعدیل تعریق موثر است. به‌طور معمول، بالا رفتن دمای هوا موجب فعالیت سیستم تعریق می‌شود. این امر به بدن کمک می‌کند تا به‎طور خودکار دمای خود را کاهش دهد. با این حال، مشکل اینجاست که اعصاب غدد عرقی افراد مبتلا به هیپرهیدروز فعالیت بیش از اندازه‌ دارند. این عمل موجب فلج شدن اعصاب مذکور شده و در نهایت، کاهش میزان تعرق را به‌دنبال دارد. با این حال، تزریق بوتاکس تنها می‌تواند میزان عرق کردن در این ناحیه را درمان کند.

 

منابع

https://www.healthline.com

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید