ابرو

بوتاکس ابرو چیست + عکس

بوتاکس ابرو

افزایش سن، یکی از مهمترین عواملی است که بر میزان تولید کلاژن در لایه‌های عمیق پوست تاثیر می‌گذارد. با کاهش میزان تولید کلاژن، استحکام پوست کاهش می‌یابد و پوست دچار افتادگی می‌شود. یکی از نقاطی که افتادگی آن به چشم می‌آید، ابروها هستند. افتادگی ابرو، ظاهر بی‌حال و خسته‌ای به چشم‌ها می‌دهد. بوتاکس ابرو از جمله عمل‌های زیبایی لیفت ابرو است که اثر به‌جا مانده از خطوط پیشانی و افتادگی پلک و ابرو را درمان می‌کند.

تزریق بوتاکس آرایشی (سم بوتولینوم نوع A) در ناحیه ابرو، ماهیچه‌ها را در این ناحیه شل و پوست را کشیده و صاف می‌کند. در این عمل، ابروهای فرد از حالت افتاده خارج‌شده و بالا می‌روند. لیفت ابرو به عضلات پیشانی اجازه می‌دهد تا عضلات بین‎ابروها را بالا بکشند و در نتیجه ابروها هم بالا می‌روند.

بوتاکس ابرو مناسب

افراد مناسب بوتاکس ابرو
افراد مناسب بوتاکس ابرو

لیفت ابرو با بوتاکس، برای کسانی که علائمی مانند افتادگی پیشانی و ابرو، چروک پیشانی، خستگی چشم‌ها و افتادگی پوست پلک بالا دارند، توصیه می‌شود.

زنان و مردان با خط اخم متوسط یا شدید، ممکن است از این عمل استفاده کنند. البته این روشِ لیفت فقط برای بزرگسالانِ 18 سال به بالا توصیه می‌شود. در صورت بارداری یا شیردهی، بهتر است برای تزریق بوتاکس اقدام نشود، چراکه سموم مورد استفاده برای تزریق بوتاکس می‌تواند به نوزاد یا جنین‌ آسیب برساند.

قبل بوتاکس ابرو

قبل از تزریق بوتاکس به ابرو، فرد باید در یک جلسه از پزشک خود مشورت بگیرد. در این جلسه، پزشک از فرد می‌خواهد با حرکاتی مانند اخم کردن یا لبخند زدن، عضلات صورت خود را حرکت دهد. با این روش، پزشک بهترین نقاط تزریق بوتاکس برای لیفت ابرو را مشخص می‌کند. گرچه تزریق بوتاکس یک عمل سرپایی محسوب می‌شود، اما بهتر است دو هفته قبل از تزریق با مشورت پزشک، فرد اقدامات زیر را انجام دهد:

 • از مصرف هر نوع داروی گیاهی و شیمیایی، دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کند.
 • در صورتی که بیماری خاصی دارد یا از داروی خاصی استفاده می‌کند، پزشک خود را مطلع کند.

مراحل بوتاکس ابرو

مراحل بوتاکس ابرو
مراحل بوتاکس ابرو

تزریق بوتاکس، یک روش غیرجراحی است. بوتاکس با عمل لیفت ابرو که یک نوع جراحی زیبایی شامل برش و برداشتن پوست فرد می‌شود، متفاوت است.

بوتاکس با عضلات صورت سروکار دارد. برخلاف تصور رایج، بوتاکس نمی‌تواند عضله را قوی‌تر کند، بلکه آن را ضعیف‌تر خواهد کرد. تزریق، بعضی از ماهیچه‌های ابروها را به سمت پایین کشیده و عضلات دیگر ابرو را به سمت بالا هدایت می‌کند. تأثیر این گروه‌های عضلانی بر یکدیگر باعث ایجاد حالتی شاداب در پوست اطراف چشم و ابرو می‌شود.

انتخاب پزشک ماهر و باتجربه باعث می‌شود تزریق بوتاکس به‌طور صحیح و در نقاط و عضلات ضروری انجام شود. بهترین نقاط برای تزریق بوتاکس ابرو و تعداد متوسط واحدهای بوتاکس مورد نیاز برای لیفت ابرو، عبارتند از:

 • خط بین ابروها یا خط اخم افراد (۱۰ تا ۲۵ واحد بوتاکس)
 • چروک‌ بالای ابروها یا لیفت ابرو (۲ تا ۵ واحد بوتاکس در هر طرف)

البته تعیین مقدار بوتاکس موردنیاز برای لیفت ابرو در هر فرد متفاوت و متغیر بوده و تشخیص اندازه دقیق آن برای دست یافتن به یک نتیجه دلچسب و مطلوب، با پزشک است.

زمان بوتاکس ابرو

تزریق بوتاکس، عملی ساده و سریع است. انجام این عمل 10 تا 15 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد، اما برای یک جلسه، 30 دقیقه زمان در نظر گرفته می‌شود. برای پیگیری و ادامه روند درمان هم باید 2 هفته بعد از تزریق، در جلسه دیگری وضعیت بیمار بررسی‌شده و اقدامات لازم انجام شود.

بعد بوتاکس ابرو

 • بعد از تزریق بوتاکس ابرو می‌توان برای کاهش کبودی و تورم، از کمپرس یخ در آن محل استفاده کرد.
 • فرد باید از شستن صورت تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس و تا 24 ساعت بعد از آن، از آرایش و ورزش خودداری کند.
 • فرد باید تا 4 ساعت بعد از بوتاکس، از خم کردن سر یا خوابیدن خودداری کند.
 • سر فرد باید بعد از تزریق به‌طور مستقیم و رو به جلو باشد.
 • فرد باید تا 12 ساعت بعد از تزریق، از ماساژ یا مالش موضع مورد نظر اجتناب کند.

علاوه بر موارد بالا اگر علاقه‌مند هستین اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آوردید مقاله مراقبت‌های بعد از بوتاکس را مطالعه کنید.

نقاهت بوتاکس ابرو

این عمل، دوره نقاهت خاصی ندارد و فرد بعد از تزریق می‌تواند فعالیت‌‌های روزانه خود را از سر بگیرد. البته بیشتر متخصصان زیبایی پیشنهاد می‌کنند که فرد حداقل دو ساعت بعد از تزریق استراحت کند.

عوارض بوتاکس ابرو

 ممکن است اطراف محل تزریق بوتاکس متورم‌ شده یا دچار قرمزی و کبودی شود. سردردهای جزئی نیز بعد از این عمل شایع است.

فرد باید بعد از تزریق به هیچ عنوان محل درمان شده را لمس نکند، زیرا ماده تزریق‌شده با فشار کمی ممکن است تغییر شکل داده و جابه‎جا شود که در این صورت موجب افتادگی پوست صورت می‌شود.

ماندگاری بوتاکس ابرو

ماندگاری بوتاکس ابرو
ماندگاری بوتاکس ابرو

اگر لیفت ابرو فقط با بوتاکس انجام شود، ماندگاری زیادی ندارد. حداکثر ماندگاری لیفت ابرو با این روش 5 ماه است. بهتر است در کنار بوتاکس، از روش‌های دیگری برای لیفت ابرو استفاده شود، زیرا با این کار ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.

بالا کشیدن ابرو با بوتاکس

فرد باید از این عمل انتطارات واقعی داشته باشد. البته نتایج آن خیلی سریع و معمولا در طول هفته اول جلوه‌گر می‌شود، اما احتمال دارد نتایج اساسی و تغییرات مهم ناشی از تزریق آن یک ماه بعد از عمل مشخص شود.

پس فرد نباید برای رسیدن به نتیجه نهایی عجول باشد. ماندگاری بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است، اما حداکثر میزان ماندگاری آن 6 ماه می‌باشد.

مزایا بوتاکس ابرو

 • اضافه کردن بوتاکس در انتهای ابروها می‌تواند به آرامش عضلات صورت کمک کند. بسته به سن، وزن و ماهیچه‌های صورت، میزان لیفت ابرو متفاوت خواهد بود.
 • در خطوط اخم بین ابروها که به خطوط glabellar معروف است، بوتاکس ابرو می‌تواند بدون جراحی باعث رفع چین و چروک‌های عمیق شود.
 • تزریق بوتاکس، هزینه کمتری نسبت به عمل‎های جراحی دارد و به‌سرعت و به‌راحتی قابل انجام است.
 • این عمل، تقریبا بی‌خطر است و در ظاهر فرد تغییر غیرطبیعی ایجاد نمی‌کند.

ایجاد ظاهری شاداب، جذاب و جوان، کاهش خطوط و چروک پیشانی و دور چشم، اصلاح افتادگی ابرو، بهبود قدرت بینایی، از بین رفتن خطوط نازک و جوان‌سازی پوست، بدون علائم برش، پانسمان و بانداژ، از جمله مزایای بوتاکس ابرو است.

عوارض بوتاکس ابرو

بالا کشیدن ابرو با بوتاکس برای بیشتر افراد، بی‌خطر است، اما گاهی عوارضی هم دارد. از جمله عوارض تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • سردرد
 • درد در ناحیه تزریق
 • تهوع
 • مشکلات تنفسی
 • افتادگی پلک، مشکل در خوردن و بلع
 • بعضی از افراد هم بعد از تزریق بوتاکس، علائم خفیف سرماخوردگی پیدا می‌کنند.

خرید بوتاکس از فروشندگان غیرمطمئن و تزریق آن از سوی افراد غیرکارشناس می‌تواند منجر به عوارض حاد، وخیم و جدی در فرد شود.

هزینه بوتاکس ابرو

هزینه تزریق بوتاکس به ابرو با دو روش محاسبه می‌شود: تعداد واحدهای مورد استفاده و منطقه های محل تزریق. برای لیفت ابرو، پزشک ممکن است کمی بیشتر از تزریق استفاده کند.

هزینه لیفت ابرو با بوتاکس در ایران در سال 1400 براساس هر سی‌سی تزریق، بین 1 میلیون و 500هزار تومان تا 3 میلیون تومان برآورد شده است.

 

تجربه بوتاکس ابرو

تجربه بوتاکس ابرو
تجربه بوتاکس ابرو

افراد مشهور زیادی از عمل بوتاکس استفاده کرده‌اند. از بین این افراد می‌توان به آنجلینا جولی، نیکول کیدمن، کاترین اولسن، پوتین، جان کری و هیلاری کلینتون اشاره کرد.

بوتاکس ابرو به انگلیسی

اصطلاح انگلیسی این عمل Botox lift eyebrow  است. این عمل راهکاری است که می‌تواند ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر به افراد ببخشد.

 

بوتاکس ابرو در درمان کدام عارضه‌ها نقش دارد؟

کسانی که تمایل به از بین بردن چروک‌های پیشانی، دور چشم و بالا بردن ابرو دارند از تزریق بوتاکس استقبال خواهند کرد. برخی افراد در بیست تا سی سالگی برای پیشگیری از چین و چروک، عمل تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند.

استفاده از این عمل می‌تواند چین و چروک‌های پیرامون ابرو‌ها و خط اخم را از بین ببرد. این عمل، یک روش غیرجراحی برای بالا بردن ابرو است.

آیا بوتاکس باعث بالا رفتن ابرو می‌شود؟

بله. بسیاری از جراحان پلاستیک معتقدند بوتاکس بخش جدایی‌ناپذیر بالا رفتن یا لیفتینگ ابرو است. تزریق بوتاکس اگر به‎درستی انجام شود، باعث خواهد شد ابروها به‌طور موقتی و غیرمحسوس بالا بروند. در واقع بوتاکس نیاز به جراحی لیفتینگ ابرو را به تاخیر می‌اندازد.

 پس از تزریق بوتاکس ابرو چه مراقبت‌هایی لازم است؟

پس از تزریق نباید ناحیه تزریق‌شده را لمس کرد. علاوه بر این، فرد باید از فعالیت‌های شدید به‌ویژه فعالیت‌های ورزشی سنگین اجتناب کند. برای کنترل کبودی در ناحیه تزریق هم می‌توان از کمپرس یخ استفاده کرد.

پیش از انجام تزریق بوتاکس ابرو از چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

یک هفته پیش از درمان، نباید از داروها یا مکمل‌های رقیق‎‌کننده خون مانند آسپیرین، سیر، جنسینگ، آدویل، اکسردین، روغن ماهی، ویتامین  E استفاده کرد.

بوتاکس ابرو باعث غیرطبیعی شدن حالت چهره نمی‌شود؟

میزان لیفتینگ ابرو در این تزریق ناچیز و کم است و تنها سبب شادابی و جوانی چهره می‎شود. به این منظور انتخاب پزشک ماهر و متخصص برای این عمل بسیار اهمیت دارد.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید