سینه مردان و زنان

لیفت سینه با جراحی + بدون جراحی

لیفت سینه

لیفت سینه، یکی از روش‌های جوان‌‌سازی پستان‌ها به‎شمار می‌رود. این عمل به صورت جراحی لیفت سینه(ماستوپکسی) یا بدون جراحی انجام می شود. در این روش بافت اطراف و همچنین نوک سینه‌ها به سمت بالا کشیده می‌شود و ظاهر جدیدی به آنها می‌دهد.

لیفت سینه مناسب

لیفت سینه
لیفت سینه

با افزایش سن، سینه‌ها حالت ثبات خود را از دست می‌دهند. معمولا لیفت را کسانی انجام می‌دهند که دچار افتادگی سینه شده باشند. البته در این افتادگی به غیر از افزایش سن، عوامل مختلفی مانند بزرگی سینه، کاهش وزن، تاثیر جاذبه، حاملگی و شیردهی تاثیرگذار هستند.

 در حالت‌های زیر عمل لیفتینگ سینه انجام می‌شود:

– سینه‌ها شکل شاداب و حجم خود را از دست داده‌ و آویزان شده‌اند.

– نوک پستان‌ها زیر چین‌ سینه قرار گرفته باشند.

– نوک پستان‌ها به سمت پایین متمایل شده باشند.

– در حالتی که یکی از پستان‌ها نسبت به دیگری افتاده‌تر باشد.

هرچند لیفت سینه را می‌توان روی هر نوع سینه و با هر اندازه‌ای انجام داد، اما سینه‌های کوچک‌تر نتیجه بهتری از این عمل به‎دست می‌آورند. چراکه هر اندازه پستان‌ها بزرگ‎تر باشند، سنگینی آنها سبب افتادگی دوباره آنها می‌شود.

روش‌های لیفت سینه

روش های لیفت سینه
روش های لیفت سینه

لیفت پستان معمولا به دو صورت کلی انجام می‌شود که شامل لیفت با جراحی و بدون جراحی است که در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

لیفت سینه با جراحی

بالا کشیدن سینه‌ها به روش جراحی که به آن «ماستوپکسی» گفته می‌شود، توسط جراح و با بیهوشی انجام می‌شود. در این نوع جراحی، بافت اطراف سینه تا هاله‌های آن شکاف داده می‌شود. سپس بافت‌های اضافی برداشته می‌شود. بافت باقیمانده سینه به سمت هم کشیده و نوک پستان‌ها به سمت بالا برده می‌شود. پس از آن، بافت‌های کشیده‌شده به هم بخیه زده خواهند شد.

با توجه به میزان افتادگی پستان‌ها و شکل و اندازه آنها و همچنین جای نوک سینه‌ها، جراح تشخیص خواهد داد که چه برشی و در کجای پستان باید ایجاد کند. تشخیص نوع برش باعث می‌شود تا بهترین فرم‌دهی برای سینه اتفاق بیفتد. از همین رو برش‌هایی از نوک سینه به شکل عمودی تا زیر پستان و همچنین برش‌هایی افقی ایجاد می‌شود.

در مقاله دیگری به صورت مفصل‌تر درباره انواع برش‌های ماستوپکسی در عمل لیفت سینه صحبت شده است.

لیفت سینه بدون جراحی

در روش‌های کم‌تهاجمی‌تر، لیفتینگ سینه بدون عمل جراحی و بیهوشی انجام می‌شود. در ادامه به آنها می‌پردازیم.

لیفت سینه بدون جراحی: لیزر

یکی از روش‌ها‌ بالا کشیدن سینه‌ها با لیزر و بدون برش خاصی است. در این روش، دستگاه لیزر به بخش‌های موردنظر از سینه تابانده شده و سبب انقباض و سفت شدن بافت سینه‌ها می‌شود.

لیفت سینه با لیزر برای کسانی که ترجیح می‌دهند جراحی نداشته باشند، گزینه بهتری است. در این روش و با استفاده از اشعه لیزر، سینه‌ها به سمت بالا کشیده می‌شوند و فرم و شکل بهتری به خود می‌گیرند.

علاوه بر این، لیزر سبب تحریک سلول‌های پوستی می‌شود و به تولید کلاژن بیشتر در پستان‌ها می‌انجامد که در پِی آن، بافت سینه سفت‌تر خواهد شد.

برخی از پزشکان اعتقاد دارند که بالاکشیدن سینه‌ها با لیزر، به تنهایی برای سینه‌های بزرگ با افتادگی شدید مناسب نیست. این جراحی می‌تواند به‎عنوان مکمل جراحی سینه مدنظر قرار بگیرد. از مزایای این روش، به سرعت انجام آن می‌توان اشاره کرد.

دوره نقاهت در این روش، بسیار کوتاه‌تر از جراحی است. کسانی که لیزر لیفت پستان انجام می‌دهند پس از دو روز می‌توانند فعالیت شغلی خود را از سر گیرند. فرد پس از حدود یک هفته یا کمی بیشتر، می‌تواند به فعالیت‌های ورزشی خود بازگردند.

لیفت سینه بدون جراحی: با نخ

یکی دیگر از روش‌های غیرتهاجمی‌ برای بالا کشیدن پستان‌ها، لیفت سینه با نخ است. بالا کشیدن سینه با نخ، یکی از بهترین روش‌ها برای بالا کشیدن پستان‌ها به‌شمار می‌آید.

 این روش معمولا با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در مرحله بعد نواحی که نخ وارد بدن می‌شود، علامت‌گذاری و ضدعفونی می‌شود. سپس برش‌های بسیار کوچک ایجاد می‌شود. با عبور دادن نخ‌هایی که سازگاری کاملی با بدن انسان دارد و سبب عفونت یا حساسیت نمی‌شود، پستان‌ها‌ به سمت بالا کشیده می‌شوند و فرم زیبایی به آن می‌دهد.

در این روش، نخ‌ها توسط سوزن‌های مخصوص وارد بافت سینه شده و نخ‌ها تا قرارگیری پستان‌ها در محل موردنظر کشیده خواهد شد. نخ‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، خاردار و مخروطی است.

نخ ها به ‌محض وارد شدن به بدن، از طریق جایگزینی کلاژن، موجب ترمیم و تکثیر بافت‌های فیبری اطراف خود می‌شوند.

 فرو بردن سوزن در پوست در زمان کوتاهی انجام می‌شود. با بی‌حسی موضعی به ‌هیچ ‌وجه بیمار آزرده نمی‌شود. با توجه به روش غیرتهاجمی لیفت سینه با نخ، فرد به سرعت به زندگی عادی خود بازمی‌گردد. در این روش، اندکی کبودی و تورم پس از عمل دیده می‌شود که جای نگرانی ندارد و با کمپرس یخ می‌توان آن را به سرعت کاهش داد و از بین برد.

لیفت سینه بدون جراحی: با هایفو (HIFU)

یکی دیگر از روش‌های غیرتهاجمی برای بالا کشیدن سینه‌ها، لیفت سینه با هایفو است. این روش   سبب کاهش چربی سینه‌ها می‌شود. در این روش دستگاه هایفو روی پوست پستان‌ها قرار می‌گیرد. سپس حدود ۲ دقیقه روی محل نگه داشته می‌شود. این عمل سه بار در منطقه مورد نظر تکرار می‌شود.

در این روش، اولتراسوند متمرکز با شدت بالا به ناحیه مورد نظر وارد می‌شود. محل به‌ صورت موضعی گرم می‌شود و سلول‌های چربی از بین می‌روند. این انرژی از طریق تحریک تولید کلاژن، موجب سفت شدن بافت سینه‌ها می‌شود.

در این روش و در نخستین جلسه، فرد به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید. امکان دارد بین ۸ تا ۱۲ ماه پس از اولین جلسه، به یک جلسه درمانی دیگر نیاز باشد.

در روش هایفو، فرد به سرعت به فعالیت روزمره خود بازمی‌گردد. البته این روش برای افتادگی جزئی تا متوسط سینه‌ها پیشنهاد می‌شود و برای کسانی که می‌ترسند یا دوست ندارند، عمل جراحی داشته باشند، گزینه مناسبی به‌شمار می‌رود.

نتایج لیفت سینه

لیفت سینه
لیفت سینه

لیفتینگ سینه نتایج زیر را به همراه دارد:

– پستان‌ها به سمت بالا کشیده شده و حالت سفت و گرد به خود می‌گیرند.

– نوک پستان‌ها و هاله اطراف آن‎ها به سمت بالا کشیده می‌شوند.

– بین سینه‌ها با اندام بدن، تناسب برقرار می‌شود.

– در صورت تقارن نبودن سینه‌ها، این تقارن ایجاد می‌شود.

لیفت سینه به انگلیسی

 در انگلیسی معادل لیفت سینه، Breast lift‌ است. این عمل به چندین روش مختلف انجام می‌شود. اگر لیفت سینه به صورت جراحی انجام شود در اصطلاح پزشکی به ماستوپکسی Mastopexy شناخته می شود.

تفاوت پروتز با لیفت سینه در چیست؟

زنانی که بافت کافی در سینه‌های آنها وجود ندارد، یا به‌عبارت دیگر سینه‌های کوچک‌تری دارند، با پروتز می‌توان به سینه‌های آنها حجم بیشتری داد، اما در لیفت، هدف بالا کشیدن سینه‌هاست. هرچند می‌توان لیفتینگ سینه را نیز همراه با پروتز انجام داد. البته برای لیفت باید این موضوع را در نظر گرفت که پستان‌ها نباید خیلی سنگین باشند که دوباره دچار افتادگی شوند.

لیفت سینه برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

زنانی که تصمیم به بارداری دارند، بهتر است تا دوران پس از زایمان و شیردهی، لیفت پستان را انجام ندهند. طی دوران حاملگی، سینه‌ها کشیده شده و تاثیر لیفت را از بین می‌برند. دوران شیردهی نیز به همین منوال است و بهتر است که لیفتینگ سینه در این دوران انجام نشود. همچنین زنانی که بیماری‌هایی مانند سرطان سینه، سفتی یا خشکی پستان، سلولیت (نوعی عفونت در بافت نرم پستان) و دیابت کنترل‌نشده دارند، بهتر است لیفت سینه انجام ندهند.

شباهت لیفتینگ سینه با کوچک کردن آن (ماموپلاستی) در چیست؟

لیفتینگ سینه به‎منظور کوچک کردن سینه‌ها انجام نمی‌شود و بیشتر برای درمان حالت افتادگی است. از سوی دیگر، جراحی کوچک کردن سینه‌ها که به آن ماموپلاستی نیز گفته می‌شود، تفاوت‌هایی با جراحی لیفتینگ پستان در نحوه ایجاد برش‌ها دارد. در جراحی ماموپلاستی علاوه بر کاهش پوست، مقداری بافت سینه نیز برای کوچک کردن آن حذف می‌شود.

چه کسانی از لیفت سینه بهترین نتیجه را می‌گیرند؟

بالا کشیدن پستان در هر سایزی قابل انجام است، اما زنانی که افتادگی پستان‌های آنها کمتر است، نتیجه بهتری از عمل لیفت می‌گیرند. در مقابل زنانی که سینه‌های حجیم و بزرگ‎تری دارند، در انتظار مطلوب‌ترین نتیجه نباشند.

آیا لیفتینگ سینه سبب تغییر سایز سینه‌ها می‌شود؟

بالا کشیدن سینه تنها افتادگی پستان‌ها را برطرف کرده و به صورت معناداری بر سایز سینه‌ و شکل بخش بالایی سینه‌ها تاثیر ندارد. اگر فرد بخواهد در کنار لیفتینگ به سایز سینه‌های خود دست بزند و آنها را کوچک یا بزرگ کند، بایستی با پزشک خود مشورت کرده تا در انتخاب روش مناسب، به اهداف خود برسد.

آیا جایگزینی برای عمل لیفتینگ سینه وجود دارد؟

برخی از متخصصان معتقدند یکی از جایگزین‌های مناسب برای لیفت پستان، پوشیدن سینه‌بند مناسب است که از افتادگی آن پیشگیری به عمل می‌آورد، زیرا پوشیدن سینه‌بندهایی با سایزهای نامناسب می‌تواند سبب افتادگی سینه‌ها شود. از همین‌رو زنانی که افتادگی‌های متوسط دارند می‌توانند با مراجعه به متخصص و مشورت برای انتخاب یک سینه‌بند مناسب از انجام دادن انواع لیفتینگ سینه پرهیز کنند.

اثر لیفتینگ سینه تا چه اندازه ماندگاری دارد؟

ماندگاری لیفت پستان بستگی به نوع لیفتینگ دارد، به‌طور کلی در روش‌های جراحی، معمولا لیفت سینه ماندگاری بیشتر و در روش‌های غیرجراحی، بسته به روشی که انجام شده، ممکن است ماندگاری همیشگی نباشد.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید