ابرو

عمل لیفت ابرو چیست؟ معایب و هزینه‌ها

عمل لیفت ابرو

 لیفت ابرو یا لیفتینگ ابرو، یکی از متدهای آرایشی برای بالا کشیدن ابرو است. جراحی لیفت ابرو با بالا بردن بافت نرم پوست پیشانی و ابرو، باعث بهبود ظاهر پیشانی، ابرو و ناحیه اطراف چشم می‌شود. همچنین این عمل به از بین رفتن عوارضی مانند افتادگی پیشانی، پتوز پلک یا افتادگی ابرو کمک می‌کند.

به‌طور معمول، افزایش سن باعث می‌شود ابروها به سمت پایین کشیده شوند. از آنجا که با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، فاصله بین ابروها و مژه‌ها نیز کوتاه می‌شود. این موقعیت رو به پایین ابروها می‌تواند فرد را خسته، عصبانی یا غمگین جلوه دهد. عمل لیفت ابرو می‌تواند ابروها را بالا ببرد و ظاهر زیبایی به آن‌ها ببخشد.

عمل لیفت ابرو مناسب

عمل لیفت ابرو

لیفت ابرو یک متد آرایشی محبوب بین مردان و زنان است که هم با جراحی و هم بدون جراحی با روش‌هایی مانند بوتاکس ابرو و… انجام می‌‎شود. برخی از افراد به‌طور طبیعی دارای افتادگی ابرو هستد و برخی دیگر ممکن است با افزایش سن، این عارضه را تجربه کنند. گزینه‌های زیر بهترین‌ها برای لیفتینگ ابرو هستند:

 • افرادی که نگران خطوط اخم بین ابروهایشان هستند.
 • افرادی که دچار افتادگی ابرو هستند.
 • افرادی که به‌دلیل افتادگی ابرو، در بینایی دچار مشکل هستند.
 • افرادی که سم بوتولیسم به پیشانی تزریق کرده‌اند و از نتیجه آن راضی نیستند.
 • افرادی که هیچ مشکل پزشکی جدی ندارند.

جراحی لیفت ابرو به انگلیسی brow lift surgery یا eyebrow lift surgery نامیده می‌شود.

آمادگی عمل لیفت ابرو

آمادگی عمل لیفت ابرو
آمادگی عمل لیفت ابرو

افرادی که قصد انجام لیفتینگ ابرو را دارند، باید ابتدا با جراح پلاستیک صحبت کنند. جراح درباره موضوعات زیر از آن‌ها سوال خواهد پرسید:

وضعیت سلامتی

فرد باید آماده پاسخگویی به سوالات درباره شرایط پزشکی فعلی و گذشته خود باشد. وی باید درباره داروهایی که اخیرا مصرف کرده و جراحی‌هایی که انجام داده، صحبت کند و اگر به دارویی حساسیت دارد به پزشک خود بگوید.

معاینه فیزیکی

پزشک قسمت‌های مختلف صورت فرد را معاینه خواهد کرد.

صحبت درباره انتظارات فرد

فرد باید هدفش را از لیفت ابرو توضیح بدهد و بگوید چه انتظاری از این عمل دارد.

آمادگی قبل از عمل لیفت ابرو

قبل از جراحی لیفت ابرو ممکن است لازم باشد فرد موارد زیر را رعایت کند:

عدم مصرف دخانیات

سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود و می‌تواند روند بهبودی را کُند کند؛ بنابراین بهتر است قبل از عمل و در طول بهبودی مصرف نشود.

پرهیز از مصرف داروهای خاص

به احتمال زیاد باید از مصرف آسپیرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند، جلوگیری شود.

داشتن همراه

بیمار باید در روز جراحی، یک نفر همراه داشته باشد. همراه بیمار باید بعد از جراحی، او را به خانه ببرد و حداقل در اولین شب بعد از جراحی کنار او بماند.

مراحل عمل لیفت ابرو

تکنیک‌های جراحی ابروهای افتاده، بسته به نتایج دلخواه هر فرد، متفاوت است. تکنیکی که جراح انتخاب می‌کند، محل برش‌ها را تعیین می‌کند. جراحی لیفت ابرو ممکن است به یکی از روش‌های زیر انجام شود:

مراحل عمل لیفت ابرو آندوسکوپیک

مراحل عمل لیفت ابرو آندوسکوپیک
مراحل عمل لیفت ابرو آندوسکوپیک

در این روش، جراح چندین برش کوچک پشت خط موی سر ایجاد می‌کند و با استفاده از یک لوله نازک بلند و دوربین کوچکی که در انتهای آن نصب شده است(آندوسکوپ)، ماهیچه‌ها و بافت‌ها را مشاهده می‌کند. سپس با کمک ابزار دیگری، بافت پیشانی را بلند کرده و با کمک بخیه، پیچ‌های کوچک یا تکنیک‌های دیگر، جراحی لیفت ابرو را انجام می‌دهد. در نهایت، برش‌ها با بخیه یا گیره‌های کوچک بسته می‌شوند.در ویدئوی زیر می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد این روش و مراحل انجام آن بدست آورید.

مراحل عمل لیفت ابرو کرونال

در این روش، جراح برشی را جلوی خط رویش مو، از گوش تا گوش یا بالای سر انجام می‌دهد. این روش لیفت ابرو می‌تواند بدون تغییر دادن خط رویش مو انجام شود. زخم حاصل از این برش، قابل مشاهده‌تر است، اما می‌تواند زیر موهای چتری پنهان شود. این تکنیک معمولا در افرادی که خط موی بلند و موهای نازک یا کم‌پشتی دارند، انجام نمی‌شود.

مراحل عمل لیفت ابرو از طریق برش خط مو

در این روش، جراح برش‌هایی را بین قسمت بالای پیشانی و ابتدای خط رویش مو ایجاد و سپس مقدار کمی از پوست و بافت را از بالای پیشانی جدا می‌کند. در نتیجه، خط مو به عقب کشیده می‌شود. لیفت ابرو از طریق برش خط مو، مناسب افرادی است که خط موی بلندی دارند.

متخصص عمل لیفت ابرو

عمل لیفت ابرو در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی، توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود. در طول عملِ لیفت، فرد بیهوش می‌شود. لیفت پیشانی و ابرو بدون بیهوشی وجود ندارد.

زمان عمل لیفت ابرو

جراحی لیفت ابرو به‌طور معمول یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

بعد عمل لیفت ابرو

بعد عمل لیفت ابرو
بعد عمل لیفت ابرو

بعد از جراحی بالا بردن ابرو، برای به حداقل رساندن تورم، ممکن است پیشانی باندپیچی شود. همچنین ممکن است لوله کوچکی در امتداد محل برش قرار بگیرد تا خون یا مایعات اضافی تخلیه شوند.

در چند روز اول بعد از لیفتینگ ابرو،

 • فرد باید با سرِ رو به بالا استراحت کند و طبق توصیه پزشک، از داروهای ضددرد استفاده کند.
 • برای تسکین تورم از کمپرس سرد استفاده کند.
 • از قرار دادن برش‌ها در معرض فشار یا حرکات بیش از حد خودداری کند.

نقاهت عمل لیفت ابرو

در زمان بهبود برش‌ها، ناحیه مورد نظر ممکن است دچار خارش و بی‌حسی شود که با گذشت زمان این درد کاهش می‌یابد. اگر برش‌ها با باند پوشانده شوند، پزشک بعد از یک تا سه روز آن‌ها را برمی‌دارد. بخیه‌ها به‌طور معمول بین 7 تا 10 روز بعد از عمل برداشته می‌شوند.

احساس فرد بلافاصله بعد از جراحی لیفت ابرو، بستگی به این دارد که تحت‌تاثیر چه نوع بیهوشی قرار گرفته است. اگر بیهوشی عمومی بوده باشد، بعد از عمل لیفت به آرامی از خواب بیدار خواهد شد. البته ممکن است حافظه و تمرکز او تحت‌تاثیر قرار بگیرد که پس از یکی دو روز برطرف خواهد شد. اگر هم انجام عمل با بی‌حسی موضعی بوده، ممکن است فرد در اطراف ناحیه درمان دچار بی‌حسی شود. این مورد نیز با گذشت زمان برطرف خواهد شد.

معایب عمل لیفت ابرو

مهم‌ترین عوارض جراحی زیبایی ابرو شامل موارد زیر می‌شود:

زخم

جای زخم ممکن است بعد از جراحی لیفت ابرو قابل مشاهده باشد.

تغییرات پوستی

لیفت ابرو می‌تواند باعث بی‌حسی موقت یا دائمی در پیشانی یا بالای پوست سر شود.

عدم‌تقارن در موقعیت ابروها

لیفت ابرو می‌تواند موجب عدم‌تقارن ابروها شود. این ناهماهنگی ممکن است در طول روند بهبودی از بین برود. از طریق جراحی‌های بیشتر، می‌توان مشکل موقعیت یا حالت ابروها را برطرف کرد.

مشکلات مو

لیفت ابرو با جراحی می‌تواند باعث افزایش مو یا ریزش مو در محل برش شود. اگر ریزش مو به خودی خود برطرف نشود، می‌توان از طریق پیوند مو، آن را درمان کرد.

سایر معایب عمل لیفت ابرو

مانند هر نوع جراحی دیگری، جراحی لیفت ابرو خطر خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی را به‎دنبال دارد.

سایر عوارض لیفت ابرو عبارتند از:

 • بالا رفتن خط مو
 • سوزش یا خشکی چشم
 • آسیب به اعصاب صورت یا ضعف یا فلجی
 • تجمع مایع
 • تهوع
 • افتادگی پوست
 • خطر نادر ترومبوز وریدی عمقی (لخته شدن خون) که می‌تواند منجر به آمبولی ریوی با درد قفسه سینه و مشکل در تنفس شود.

تجربه عمل لیفت ابرو

تجربه عمل لیفت ابرو
تجربه عمل لیفت ابرو

از مهم‌ترین افرادی که اقدام به جراحی لیفت ابرو کرده‌اند می‌توان به آریانا گرانده (خواننده آمریکایی)، کاترین زیتاجونز (بازیگر ولزی)، دالی پارتن (خواننده، آهنگساز، هنرپیشه و نویسنده آمریکایی)، هایدی مونتاگ (بازیگر آمریکایی)، فایلیس دیلر (بازیگر آمریکایی)، کرت تاپ (کمدین کانادایی) و بلا حدید (مدل آمریکایی) اشاره کرد.

هزینه عمل لیفت ابرو

هزینه جراحی لیفت ابرو در ایران توسط بهترین متخصص بین 32 تا 50 میلیون تومان برآورد شده است. این هزینه تنها بخشی از قیمت کل است و سایر هزینه‌ها از قبیل اتاق عمل، بیهوشی و… را شامل نمی‌شود.

اکثر بیمه‌های خدمات درمانی، هزینه کشیدن ابرو به بالا را شامل نمی‌شوند.

قیمت لیفتینگ ابرو ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • آزمایش‌های پزشکی
 • باندپیچی‌های بعد از عمل
 • نسخه‌های دارویی
 • هزینه جراح

 

آیا عمل لیفت ابرو درد دارد؟

معمولا احساس درد، تورم و کبودی در اطراف پیشانی، ابروها و چشم‌ها بعد از لیفت وجود دارد. ممکن است چند روز زمان لازم باشد تا این مشکلات برطرف شوند. با استفاده از داروهای مناسب، می‌توان میزان ناراحتی را به حداقل رساند.

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید