پوست

بهترین سفید کننده پوست در طب سنتی

لایه بردار قوی طب سنتی

مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها برای داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی وجود دارد که موجب زیبایی، لطافت، روشنی و درخشندگی پوست میشود. این راهکارها از سوی متخصصان این طب توصیه می‌شود. در این مقاله، مجموعه‌ای از این دستورالعمل‌ها برای زیبایی پوست با طب سنتی از سوی ابوعلی سینا، دکتر حسین خیراندیش، دکتر سیدحسن ضیایی، آیت‌الله عباس تبریزیان، دکتر حسین روازاده و حسین معارفی ارائه شده است.

 

داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی در دیدگاه ابوعلی سینا

صافی پوست ابوعلی سینا

ابوعلی سینا در کتاب قانون خود در مورد زیبایی پوست راهکارهایی را به شرح زیر ارائه داده است:

ابوعلی سینا بر نقش تغدیه سالم در زیبایی و شفافیت پوست تاکید می‌کند و بیان می‌کند:« بدان که تا خون بیشتر به سوی پوست آید صفا و روشنی و سرخی مطبوع و زیبایی پوست بیشتر می‌شود. با این همه که مسئله اساسی خون‌رسانی است، ولی باید برای حفظ زیبایی پوست تن را از گرما، سرما و از باد حفظ کرد. مواد تناولی برای تولید خون خوب به‌کار می‌آیند. نخود، تخم‌مرغ نیم‌بند و انجیر بخورند. انجیر برای خون بسیار خوب است و به زیبایی پوست کمک می‌کند.»

ایشان تناول انجیر خشک و خرمای کال را برای فردی که تازه دوره نقاهت را پشت سر گذاشته و به تیرگی چهره مبتلا شده است توصیه می‌کند زیرا که هر دو این مواد باعث تصفیه خون و داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی می‌شوند.

همچنین بیان می‌کنند که فرد بیمار برای شادابی و زیبایی مجدد پوست باید چند روز پیاپی ناشتا شیر بنوشد.

ایشان همچنین مصرف ترب، تره، پیاز و کلم و سیر و زعفران را در زیبایی پوست موثر می‌دانند و در دیدگاه ایشان فرد باید بر مصرف  آن مداومت داشته باشد.علاوه برموارد گفته شده کم خونی نیز می‌تواند سبب بسیاری از مشکلات پوستی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از شما دعوت می‌شود تا مقالات مربوط به کم خونی و نحوه مدیریت و درمان آن با انواع روش‌های پزشکی و خانگی آشنا شوید.

 

سفید شدن پوست دکتر خیراندیش

روش پوست صاف

استاد خیراندیش معتقدند اغلب مشکلات پوستی که زیبایی پوست را به خطر می اندازد، به علت غلبه سودا در بدن است. این مشکل باید هم به صورت کلی در بدن و هم به صورت موضعی در ناحیه درگیر با آن رفع شود. راهکارهای ایشان برای داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی به شرح زیر است:

سرکه انگبین

ایشان مصرف سرکه انگبین(۲ واحد عرق نعنا + ۲ واحد عسل + ۱ واحد سرکه انگور طبیعی) را برای درمان لک صورت در طب سنتی، پسوریازیس، کاهش سودا و داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی موثر می‌دانند. شیوه مصرف به این صورت است که فرد باید 40 شب ، مقداری سرکه انگبین را همراه با آب مصرف کند و پس از این 40 روز حجامت عام انجام دهد.

حنا برای زیبایی پوست با طب سنتی

ایشان مصرف حنای سدر و سرکه را در شفافیت پوست موثر می‌دانند.

عرق کاسنی

مصرف عرق کاسنی هر شب یک لیوان می‌تواند به درمان جوش در طب سنتی کمک کند.

بهترین روغن برای پوست دکتر خیراندیش

دکتر خیر اندیش یکی از بهترین روغن‌ها برای زیبایی پوست، چه برای مصرف خوراکی و چه برای ماساژ، را روغن دنبه گوسفند می‌دانند.

ایشان بیان می‌کنند که برای داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی، در یک روش ترکیبی می‌توان روغن سفیدی را تهیه کرد.

در این روش فرد باید ۴ کیلو دنبه را به همراه دو لیوان ماست، یک لیوان سرکه و ۱۴ عدد هل با هم ذوب و سپس صاف کند تا حاصل آن روغن سفید، شفاف و معطری به دست آید که در پخت غذاها می‌توان از آن استفاده کرد. این روغن برای زیبایی صورت بسیار موثر است، زیرا این روغن سبب کاهش سودا در بدن و زیبایی و سفیدی، شفاف و نرم شدن پوست می‌شود.

سرکه و سفیدآب

یکی دیگر از راهکارهای موثر برای پوستی صاف و شفاف با طب سنتی از دیدگاه دکتر خیراندیش استفاده از سفیداب و سرکه است. ایشان این ترکیب را بهترین پاک کننده پوست و درمان کننده کک و مک و لک های ریز سودایی می‌دانند.

از دیدگاه ایشان برای رفع لایه تیره زیر چشم، استفاده از سفیداب و سرکه طبیعی به صورت ماساژ و شست‌وشو مفید است.

دکتر خیراندیش برای زیبایی پوست، درمان لک صورت با طب سنتی، برطرف شدن چین و چروک صورت با طب سنتی و… راهکارهای موثری دارند که می‌توانید مقالات مربوط به آن را بخوانید.

پوستی صاف و شفاف با طب سنتی از دیدگاه دکتر روازاده

دکتر روازاده معتقدند که پوست بدن آیینه‌ای از نحوه کارکرد بدن در تولید و دفع فضولات حاصل از هضم‌های مختلف بدن است.

ایشان توصیه به مصرف غذای مصرفی و شیوه زندگی سالم دارند که موجب تولید فضولات کمتری می‌شود و دفع آن‌ها به درستی صورت می‌گیرد. از جمله راهکارهای ایشان برای داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی به شرح زیر است:

شستشوی صحیح صورت

دکتر روازاده بیان می‌کنند که برای داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی باید میزان آب و روغن روی پوست را متعادل نگه داشت. از این‌رو نباید صورت را  بیش از اندازه شست. در صورت شستن  نیز، تنها با آب خالی باید این کار انجام بگیرد.

شستشو صورت با صابون‌های مختلف، چربی صورت را از بین می‌برد؛ زیرا از پوست نوعی چربی ترشح می‌شود که به عنوان ضد آفتاب عمل می‌کند که نباید آن را شستشو داد. در صورت شستشو باید با آب گرم این کار را انجام داد و با دستمال نخی آن را خشک کرد که سبب طراوت پوست صورت می‌شود.

مصرف گوشت گوسفندی

دکتر روازاده بیان می‌کنند که خورشت گوسفندی چرب سبب زیبایی صورت می‌شود. این خورشت هر اندازه چرب‌تر باشد، صورت زیباتر خواهد شد.

علاوه بر این در زمینه مصرف آب، باید به اندازه رفع تشنگی آب خورد و مصرف بیش از آن سبب چین و چروک صورت می‌شود.

ایشان نور آفتاب را یکی از علل اصلی آسیب به پوست می‌دانند و تاکید می‌کنند بهتر است فرد حتی الامکان در معرض نور آفتاب قرار نگیرد یا با حفاظت فیزیکی (استفاده از کلاه های دارای لبه بلند یا پوشیه) صورت در سایه قرار گیرد و در غیر این صورت از ضماد نور (کرم ضد آفتاب طبیعی) استفاده کند.

زیبایی پوست صورت در طب سنتی از دیدگاه حسین معارفی

روش پوست صاف

دکتر معارفی برای داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی به ویژه برای رفع سیاهی آن ماساژ با روغن بابونه یا روغن شترمرغ یا روغن نارگیل را توصیه می‌کنند. همچنین بیان می کنند که خوردن شربت سکنگبین ناشتا و درطول روز، خوردن آب سیب درختی و آب میوه به و دمنوش عناب می‌تواند به زیبایی پوست کمک کند.

تناول زیتون نیز سبب زیبایی صورت می‌شود، چرا که زیتون سرشار از ویتامین c است که سبب جذب آهن می‌شود.

همچنین ایشان زدن ماسک‌های زیر را برای زیبایی پوست موثر می‌دانند:

– ترکیب ۴ عدد توت فرنگی و یک قاشق سرکه انگور خانگی به صورت له شده که هفته‌ای دو بار باید به صورت مالیده و به مدت ۱۵ دقیقه بعد شستشو داده شود.

– شستن صورت با گلاب هفته‌ای دو بار.

– ترکیب آب گرمی که با سنگ نمک آمیخته شده باشد و مالیدن آن به صورت بین ۵ تا ۱۵ دقیقه و تکرار آن به مدت دو بار در هفته.

– یک قاشق مرباخوری اسفرزه در نصف استکان آب جوش ریخته تا به مدت نیم ساعت بماند و سپس لعاب آن به مدت نیم ساعت روی صورت باقی بماند.

– روغن بادام تلخ هفته‌ای دو بار به صورت مالیده شود و هر بار به مدت نیم ساعت روی صورت باقی بماند.

 

دیدگاه دکتر لیلا شیر بیگی برای داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی

دکتر لیلا شیر بیگی، متخصص طب سنتی، استفاده از ماسک‌های تغذیه‌ای را برای زیباسازی پوست توصیه می‌کنند. طریقه گذاشتن ماسک‌ها طبق نظر ایشان به این صورت است که هر ماسک باید حداقل 30 دقیقه روی صورت باقی بماند. از جمله مواد مغذی برای صورت توت فرنگی را معرفی می‌کنند که یک لایه بردار مناسب پوست در طب سنتی است.

 ماساژ صورت با مواد مغذی از سن 20 تا 25 سالگی از دیگر راهکارهای ایشان برای داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی است که انجام آن با روغن کدو مفید است.

دکتر شیر بیگی عملکرد صحیح بدن را نیز بسیار در سلامت پوست موثر می‌دانند. قراردادن غذاهای خون‌ساز مانند آبگوشت می‌تواند به عملکرد بدن کمک کند.

فواید زالو درمانی برای پوست صورت

غلبه سودا و صفرا در فرد از علل اصلی تیرگی وخستگی پوست در طب سنتی به حساب می آید. این عامل سبب آلوده شده خون فرد می‌شود. از آنجایی که خون نقش مهمی در زیبایی و سلامت پوست ایفا می‌کند، تمام متخصصان این طب معتقد هستند که باید برای رسیدن به پوستی صاف و شفاف با طب سنتی خون کثیف از بدن فرد خارج شود.

زالودرمانی برای پوست صورت یکی از روش‌های شناخته شده است. بزاق زالو باعث ایجاد خون سالم و روشن در فرد می‌شود و سلامتی و شفافیت پوست را به دنبال دارد.

البته باید در نظر داشت که زالودرمانی در طب سنتی یک روش مکمل به حساب می‌آید و باید درکنار دیگر دستورات درمانی که در بالا به آن اشاره شد از آن استفاده کرد.

 همچنین حتما باید امکان بروز عوارض احتمالی آن توسط یک حکیم طب سنتی به درستی در فرد  بررسی شود. زیرا امکان ایجاد عفونت، طولانی شدن خونریزی و آلرژی در این روش وجود دارد.

داشتن پوستی صاف و شفاف با طب اسلامی

در طب اسلامی نیز راهکارهای موثری برای داشتن پوستی صاف و شفاف بیان شده است که توسط متخصصین این حوزه بیان می‌شود:

روشن شدن پوست صورت از دیدگاه دکتر ضیایی

از منظر دکتر ضیایی، زیبایی پوست با طب اسلامی با چند روش حاصل می‌شود. برای شادابی پوست باید مصرف ویتامین‌ها را فراموش نکرد که در این میان مصرف ویتامین‌های  A، B، C، D  و E سبب روشن شدن پوست می‌شود.

در زمینه ذکردرمانی نیز نماز شب را می‌توان به همگان توصیه کرد، زیرا سبب زیبایی صورت نیز می‌شود. موضوع دیگر برای زیبایی چهره از منظر ایشان آن است که آب وضو را نباید خشک کرد. همچنین بعد از حمام و استخر آب صورت را با حوله یا دستمال نباید خشک کرد.

همچنین می‌فرمایند می‌توان برای پوستی صاف و شفاف با طب سنتی، پودر سیاهدانه را در روغن زیتون مخلوط کرد و به صورت خمیر درآورد و به چهره مالید و به صورت مختصر در آفتاب ایستاد. این عمل در هر زمان از روز باشد، فرقی ندارد.

علاوه بر این تناول انار شیرین سبب روشن، براق و درخشان شدن پوست چهره می‌شود.

 

پوستی صاف و شفاف از دیدگاه آیت‌الله تبریزیان

صافی پوست

در دیدگاه آیت الله تبریزیان پرخوری، صورت را سمج، نازیبا و ناصاف می‌کند و همچنین آن را کهنه و پیر نشان می‌دهد.

دستورالعمل دیگر برای زیبا ماندن پوست صورت ازمنظر ایشان، پرهیز از آرایش کردن است، زیرا استفاده مواد شیمیایی صورت را زود پیر می‌کند، این در حالی است که روغن طبیعی، پوست را زیبا می‌سازد، به‌ویژه مالیدن روغن بنفشه به صورت، به شکل دائمی پوست را سفید، لطیف، شاداب و شفاف می‌کند.‌

زیبایی پوست در احادیث

 در احادیث اسلامی، به زیبایی ظاهری و مادی درکنار زیبایی معنوی اشاره شده است که از راه‌های مادی به دست می‌آید.

در کتاب علل الشرایع از امام علی (ع)  نقل شده است که فرمودند: پیامبر اکرم (ص) فرمودند:«برادرم عیسى (ع) به شهرى عبور نمود که در آن مرد و زنى‏ فریاد مى‏کردند، حضرت به آنها فرمود: شما را چه مى‏شود و چرا فریاد مى‏کنید؟ آن مرد عرض کرد: اى پیامبر خدا، این همسر من است و هیچ بدى هم ندارد بلکه زنى است صالحه ولى در عین حال دوست دارم از او جدا شوم. حضرت عیسى (ع) فرمود: به هر حال بگو چه نقصى در او است که مى‏خواهى از وى جدا شوى؟ آن مرد عرضه داشت: بدون این که پیر شده باشد صورتش شکسته و فرسوده شده. حضرت به آن زن فرمود: اى زن دوست دارى طراوت صورتت به تو برگردد؟ آن زن عرضه داشت: آرى. حضرت فرمود: هر گاه غذا تناول مى‏کنى، زنهار پیش از سیر شدن از آن دست بکش؛ زیرا طعام وقتى در شکم و معده زیاد شد طراوت و نشاط صورت را مى‏برد. زن به این دستور عمل نمود، طراوت صورتش دوباره بازگشت.»

همچنین در کتاب الکافی از امام علی (ع) نقل شده است:«روغن، پوست را نرم می‏‌کند، بر توان مغز می‌‏افزاید، مجاری آب را در بدن می‏‌گشاید، کثافت پوست را از میان می‌برد و رنگ را روشن می‏‌کند.»

در روایاتی دیگر در کتاب الکافی برای پوستی صاف و شفاف با طب سنتی و اسلامی از امام صادق (ع) در مورد حنا آمده است:

«الْحِنَّاءُ یَذْهَبُ بِالسَّهَکِ وَ یَزِیدُ فِی مَاءِ الْوَجْهِ وَ یُطَیِّبُ النَّکْهَةَ وَ یُحَسِّنُ الْوَلَدَ.»

« حناء بوى بد را از بین مى‏برد، چهره را شاداب و با طراوت مى‏کند، دهان را خوشبو مى‏سازد، فرزندان آدمى را زیبا و خوش سیما مى‏کند.»

همچنین در کتاب بحار الانوار از ایشان نقل شده است که مصرف کاسنی باعث زیبایی پوست و شادابی چهره می‌شود.

 شیخ صدوق  در کتاب علل الشرایع روایتی از امام موسی کاظم (ع) نقل می‌کند که آمده است که شستن سر با گِل سرشور، چهره را زشت می‌کند.»

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید