مو و پوست سر

ریزش سکه ای ریش: علائم، علت و راههای پیشگیری

ریزش سکه ای ریش

ریزش مو، تنها روی پوست سر اتفاق نمی‌افتد، بلکه می‌تواند روی صورت نیز ایجاد شود که در این حالت، ریزش سکه ای ریش یا آلوپسی باربی نامیده می‌شود.

آلوپسی آره‌آتا، عارضه‌ای است که باعث ریزش مو از جمله ریزش سکه ای ریش می‌شود. این عارضه نوعی بیماری خودایمنی است. به این معنا که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های سالم حمله می‌کند.در این عارضه، سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث ریزش آن‌ها می‌شود.

آلوپسی باربی، نوع خاصی از آلوپسی آره‎آتا به‌شمار می‌‎رود که روی ریش تاثیر می‌گذارد. این عارضه معمولا به‌طور ناگهانی شروع می‌شود. سپس طی آن، موهای ریش در تکه‌های کوچک دایره‌ای‌شکل دچار ریزش می‌شوند.

اصطلاح ریزش سکه ای ریش

ریزش مو سکه ای ریش به انگلیسی Alopecia Barbae، Beard Hair Loss یاAlopecia Areata of the Beard نامیده می‌شود.

در واقع به عارضه‌ای که در آن مردان، مقداری از ریش خود یا تمام آن را از دست می‌دهند، آلوپسی باربی(Alopecia Barbae) گفته می‌شود.

علائم ریزش سکه ای ریش

نشانه‌های ریزش سکه‌ای ریش

پیش‌بینی نحوه پیشرفت آلوپسی باربی، آسان نیست. کچلی سکه‌ای ریش می‌تواند به‌طور ناگهانی طی چند روز یا چند هفته ایجاد شود. معمولا ریزش موی ریش در تکه‌های دایره‌ای‌شکل کوچک و در امتداد فک رخ می‌دهد. اگرچه ممکن است در بعضی موارد، بیمار تمام موهای ریش خود را از دست بدهد.

با ریزش موی بیشتر، این دایره‌ها گاهی اوقات شروع به هم‌پوشانی و روی هم افتادن می‌کنند. موهای اطراف سکه‌ها نیز ممکن است سفید باشند.

ممکن است قبل از ریزش موی ریش، پوست خارش و درد داشته باشد. معمولا پوستِ قابل رویت صاف است، اما ممکن است زبر و خشن به نظر برسد.

یک عامل دیگر که می‌تواند زنگ هشداری برای احتمال بروز این عارضه باشد، تغییراتی است که در ناخن‌های فرد ایجاد می‌شود. معمولا قبل از ریزش مو، گودشدن ناخن، تکه‎تکه شدن آن‌ها و سایر آسیب‌های ناخن می‌تواند نشانه‌ای از بروز این عارضه باشد. طبق مطالعات انجام‌شده، حدود 65 درصد مبتلایان به آلوپسی، قبل از ریزش سکه‌ای موهایشان، تغییراتی در سلامت ناخن‌هایشان را تجربه می‌کنند.

علت ریزش سکه ای ریش

علت ریزش سکه ای ریش

تشخیص علت ریزش سکه ای ریش بر عهده پزشک متخصص است. متخصص پوست و مو با دیدن نوع ریزش مو در ریش، گرفتن آزمایش خون یا بیوپسی پوست (نمونه‌برداری از پوست) از آن منطقه، می‌تواند علت اصلی عارضه را تشخیص دهد و برای درمان اقدام کند.البته گاهی دلیل دقیق این عارضه، ناشناخته است، مواردی وجود دارد که به نظر می‌رسد عوامل تاثیرگذار و محرک این عارضه هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

علت ریزش سکه ای ریش: بیماری‌های خودایمنی

همان‌طور که اشاره شد، آلوپسی باربی، نوعی بیماری خودایمنی است که در آن، بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند. سپس باعث ریزش ریش سکه‌ای می‌شود.

افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی، مانند پسوریازیس، دیابت نوع یک، لوپوس و ویتیلیگو، بیشتر از افرادی که به بیماری‌های خودایمنی مبتلا نیستند، احتمال ابتلا به آلوپسی باربی را دارند.

علت ریزش سکه ای ریش: درماتوفیتوز(قارچ پوستی)

درماتوفیتوز علت ریزش سکه ای مو قارچ‎ها می‌توانند باعث ایجاد نوعی کرم حلقوی شوند که یک عفونت شایع پوستی است. این اتفاق می‌تواند روی هر بخشی از بدن، از جمله ریزش مو در ریش تأثیر بگذارد. این عارضه به‌عنوان «tinea barbae» نیز شناخته می‌شود.

این نوع قارچ بیشتر روی مردان تاثیر می‌گذارد، اما ممکن است در زنانِ با پوست تیره نیز اتفاق بیفتد و باعث ریزش مو در گردن و صورت آن‌ها شود.

علت ریزش سکه ای ریش: شیمی درمانی

همانطور که می‌دانید یکی از راه‌های درمان سرطان، شیمی درمانی است. این روش درمان، اغلب به ریزش مو ختم می‌شود. پزشکان، عارضه ریزش مو در این مرحله را «آلوپسی ناشی از شیمی درمانی(CIA)» می‎نامند. ریزش مو در این روش درمانی می‌‎تواند روی هر قسمت از بدن از جمله پوست سر، ابرو، مژه و ریش تأثیر بگذارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که همه افرادی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، موهای خود را از دست نمی‌دهند، اما اغلب آ‌ن‌ها ریختن ملایم موهایشان را تجربه می‌کنند و در بعضی موارد، فرد موهای سر یا ریش خود را به‌طور کامل از دست می‌دهد.

علت ریزش سکه ای ریش: سایر عوامل ژنتیکی

ریزش سکه ای ریش بیشتر در افراد مبتلا به آسم، آلرژی و سایر اشکال آلوپسی و همچنین در افرادی که یکی از اعضای خانواده این شرایط را دارند، اتفاق می‌افتد.

علت ریزش سکه ای ریش: استرس و عوامل محیطی

استرس و ریزش سکه ای ریش

اگرچه هنوز تایید نشده، اما متخصصان معتقدند آلوپسی آره‌آتا و باربی ممکن است به‌وسیله یک عامل بیرونی و محیطی مانند استرس یا آسیب ایجاد شود.

 

آیا ریزش سکه ای ریش دائمی است؟

ریزش موی ناشی از آلوپسی باربی، دائمی نیست. با این حال، این نوع ریزش مو می‌تواند مدت زیادی دوام داشته باشد.

آیا ریزش سکه ای ریش می‌تواند به پوست سر گسترش یابد؟

اگر در تمام بدن گسترش پیدا کند و بر پوست سر، ابروها، مژه‌ها، ریش و هر چیز دیگری تاثیر بگذارد، آنگاه این بیماری «آلوپسی یونیورسال» نامیده می‌شود.

چه موقع باید(برای ریزش سکه ای ریش) به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فردی متوجه شد که آلوپسی باربی بر کیفیت زندگی‌اش تاثیر گذاشته است و می‌خواهد بفهمد چه چیزی باعث ایجاد آن شده، باید به یک متخصص پوست مراجعه کند. پزشک می‌تواند شدت علائم را ارزیابی کند و برنامه درمانی مناسبی برای آن ارائه دهد.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید