پوست

روش های نوین پزشکی برای رفع تیرگی زیر بغل

فهرست محتوای مقاله

انواع روش‌های درمانی برای رفع تیرگی زیر بغل

سیاهی زیر بغل عارضه‌ای بدون خطر است که اغلب افراد برای زیبایی بیشتر به دنبال رفع آن هستند. علاوه بر روش‌های خانگی رفع تیرگی زیر بغل تکنیک‌های نوین پزشکی نیز برای درمان این عارضه وجود دار.هدف همه این روش‌ها یکسان است. با این حال، تعداد جلسات مورد نیاز و همچنین زمان لازم در هر روش متفاوت است. از مهمترین روش‌های درمانی رفع سیاهی زیر بغل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

رفع سیاهی زیر بغل با لیزر (Laser Skin Whitening)

استفاده از لیزر برای درمان تیرگی زیر بغل یک روش شایع و محبوب است. با استفاده از لیزر می‌توان رنگدانه‌های عمیق پوست را مورد هدف قرار داد. این روش درمانی برای مواردی که رنگدانه‌های زیر بغل به کرم‌های روشن‌کننده موضعی پاسخ نمی‌دهند مناسب است. لیزر باعث تجزیه ملانین می‌شود و بعد از چند جلسه درمانی، سیاهی زیر بغل از بین می‌رود.

البته درجه و نحوه استفاده از این تجهیزات برای رفع تیرگی زیر بغل به علت حساسیت پوست در این منطقه، اهمیت بسیاری دارد. در صورت استفاده نادرست به  دلیل تحریک پوست یا سوزانده شدن آن، ممکن است ضخامت پوست افزایش یابد و سبب تیره شدن بیشتر پوست شود.

لیزر فرکشنال CO2 که به آن لیزر مونالیزا نیز گفته می‌شود در درمان این عارضه به نسبت دیگر روش ها موثرتر عمل می‌کند.

روش کار لیزر برای رفع سریع تیرگی زیر بغل

رفع سیاهی زیر بغل با لیزر بسیار راحت است. ابتدا پوست پاکسازی می‌شود و از عینک‌هایی برای محافظت از چشم استفاده می‌شود. در طی انجام این روش، فرد ممکن است احساس گر گرفتگی کند. لیزر کاملا بدون درد است. در پایان نیز زیر بغل به کرم مرطوب کننده آغشته می‌شود. رفع تیرگی زیر بغل ، نیازمند چندین جلسه درمانی است. طول هر جلسه بین 20 الی 40 دقیقه است. مدت جلسات و فاصله زمانی بین آن‌ها ثابت نیست و بر اساس عمق و وسعت ناحیه مورد نظر تعیین می‌شود.

مزایا و عوارض درمان سیاهی زیر بغل با لیزر

در مورد این روش درمانی هیچ عارضه قابل توجهی وجود ندارد. گاهی اوقات ممکن است احساس قرمزی خفیفی روی پوست ایجاد شود و فرد احساس سوزن سوزن شدن داشته باشد. این عوارض ممکن است بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشند.

درمان تیرگی زیر بغل با لیزر روشی امن است که به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی انجام می‌پذیرد. امکان سوختگی و آسیب دیدگی در آن بسیار کم است زیرا از دستگاه خنک کننده در حین لیزر استفاده می‌شود.

توقع فرد پس از لیزر درمانی

درجه بهبودی به عواملی مانند عمق، شدت و نوع پوست بستگی دارد. به طور کلی فرد بیمار ممکن است بعد از 6 هفته شاهد بهبود ظاهر رنگدانه‌ها باشد. دلیلش هم این است که ذرات رنگی به تدریج توسط سیستم ایمنی بدن جذب می‌شوند.

رفع تیرگی زیر بغل با لیزر دوران نقاهت ندارد و فرد می‌تواند بلافاصله بعد از اتمام کار به محل کار خود بازگردد. کوتاهی جلسات درمانی و ماندگاری بالا از ویژگی‌های اصلی این روش است.

 

آیا از بین بردن تیرگی زیر بغل با لیزر مشابه IPL است؟

خیر IPL مخفف intense pulsed light به معنی پالس شدید نور است؛ و در بسیاری از سالن‌های زیبایی انجام می‌شود. در این روش از طیف گسترده‌ای از طول موج برای درمان انواع بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. ابتدا یک ژل به پوست زده می‌شود و در طول رفع تیرگی زیر بغل مقداری نور از IPL ساطع می‌شود و بیمار احساس می‌کند یک نوار لاستیکی نازک محکم به صورتش می‌خورد.

برخلاف IPL، لیزر تنها یک طول موج از نور را روی پوست می‌تاباند. از طرف دیگر، لیزر قوی‌تر و موثرتر از IPL است. سیستم‌های لیزر تنها توسط کلینیک‌های پزشکی مجاز قابلیت کار دارند.

 

هزینه درمان سیاهی زیر بغل با لیزر

هزینه این روش با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن نسبت به دیگر روش ها بالاتر است. برای تعیین هزینه دقیق، فرد باید در جلسه مشاوره شرکت کند. زیرا هزینه به عوامل مختلفی مانند تعداد جلسات، وضعیت پوست، عمق و وسعت تیرگی، نوع کلینیک و تخصص پزشک بستگی دارد.

به طور کلی هزینه هر جلسه لیزر بین 85 تا 120 هزار تومان تخمین زده می‌شود که هزینه کلی درمان با توجه به تعداد جلسه تعیین می‌شود.

 

پیلینگ  (Peeling)

این روش نوعی لایه برداری است که برای جوانسازی پوست و رفع تیرگی زیر بغل و دیگر نواحی بدن استفاده می‌شود. پیلینگ به دو روش شیمیایی و مکانیکی انجام می‌شود.

 

پیلینگ شیمیایی (Chemical Peels)

در این روش برای تیرگی‌های ضعیف زیر بغل از از آلفا هیدروکسی اسید استفاده می‌شود که به آرامی پوست را لایه برداری می‌کند.

برای حد متوسط این عارضه از اسیدهای مانند گلیکولیک اسید استفاده می‌شود. برای نفوذ به لایه میانی پوست و رفع تیرگی زیر بغل استفاده می‌شود. پیلینگ متوسط می‌تواند سلول‌های آسیب دیده و تیره پوست و زیر بغل را از بین ببرد تا سلول‌های جدید خودشان را نشان دهند. در صورتی که عارضه شدید باشد از اسیدهای بسیار قوی برای از بین بردن کامل پوست آسیب دیده استفاده می‌شود. این اسیدها شامل تری کلرواستیک اسید و فنول هستند. این نوع پیلینگ به حدود 14 روز (2 هفته) زمان برای رفع تیرگی زیر بغل نیاز دارد.

 

هزینه پیلینگ شیمیایی

هزینه با توجه به نوع پیلینگ، میزان عارضه و رنگ پوست متفاوت است اما به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در تمامی روش‌ها کمی هزینه این روش بالا و بین 350 تا 450 هزار تومان تخمین زده می‌شود.

 

پیلینگ مکانیکی

در پیلینگ مکانیکی، لایه برداری با استفاده از ابزارهای تراشنده، لایه سطحی پوست زیربغل را می تراشند از جمله می‌توان به میکرودرم آبریژن (استفاده از یک دستگاه دوّار و تراشنده)، سنباده یا لیزر اشاره کرد.

 

میکرودرم آبریژن

میکرودرم آبریژن با نوک الماسی به این صورت انجام می‌شود که در ناحیه مورد نظر از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌شود. پس از آن، از ابزاری با تیغه‌های چرخان برای لایه‌برداری و شروع تولید کلاژن در سطحی‌ترین لایه پوست استفاده می‌شود که باعث ایجاد پوست جدید و رفع تیرگی زیر بغل می‌شود. این روش دردناک است اما پوست تازه شکل گرفته در مقایسه با پوست قدیمی سفت‌تر و روشن‌تر است.

میکرودرم آبریژن برای رفع سیاهی کشاله ران و سفید شدن زیر بغل بسیار عالی عمل می‌کند.

 

فیساپ

فیساپ روش دیگری از لایه برداری مکانیکی است که البته نسل جدید میکرودرم ابریژن و روشی نوین برای رفع تیرگی زیر بغل به حساب می‌آید. در این روش از هیچگونه مواد شیمیایی و حساسیت‌زا استفاده نمی‌شود.  فیساپ زیر بغل به عمق پوست نفوذ می‌کند و امکان تنظیم و تغییر آن برای انواع پوست‌ها وجود دارد.

این روش امن و بدون خطر است. اما افراد دارای پوست حساس، خشک و مستعد اسکار بهتر است روش دیگری را جایگزین آن کنند. برای انجام فیساپ هر فرد به ابزاری سیلیکونی منحصر به خود نیاز دارد که روی پوست غلتانده می‌شود.

به جز قرمزی و سوزش عارضه دیگری برای این روش بیان نشده است. این موارد نیز جدی نیست و بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شوند.

برای اطلاع از میزان تاثیرگذاری، مزایا و معایب و… می‌توانید مقاله پیلینگ و میکرودرم آبریژن را مطالعه کنید.

 

هزینه رفع تیرگی زیر بغل با انواع روش‌های پیلینگ

هزینه درمان زیر بغل با میکرودرم ابریژن به عوامل مختلفی مانند تعداد جلسات درمانی، نوع روش مورد استفاده، میزان تیرگی، نوع کلینیک و تجربه پزشک بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه آن در هر جلسه بین 80 تا 120 هزار تومان در سال 1400 تخمین زده شده است.

قیمت فیساپ نیز با توجه به مواردی که گفته شد برای زیر بغل متفاوت و  بین 100 تا 150 هزار تومان درهر جلسه تخمین زده شده است.

هزینه دیگری که در این روش وجود دارد، خرید سری دستگاه  است که برای هر فرد متفاوت است و متناسب با جنس پوست او انتخاب می‌شود و باید در هر جلسه همراه فرد باشد. قیمت آن حدودا 50 هزارتومان است که به هزینه درمان اضافه می‌شود.

 

مزایای پیلینگ برای رفع سیاهی زیر بغل

در این روش‌ها لایه‌برداری و تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر، هم زمان صورت می‌گیرد. جلسات درمانی بسیار کوتاه و بین (20 الی 30 دقیقه)  است. این روش درد و خونریزی در پی ندارد.

دوره نقاهت کوتاه است و فرد می‌تواند بلافاصله بعد از اتمام کار به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد.

 

کرم‌های موضعی

محتویات اصلی کرم‌ها و داروهای موثر در درمان تیرگی زیر بغل  اوره، کراتولیتیک، ATA، ترتینوئین، اسید کوژیک، اسید آزلائیک و هیدروکینون است. اغلب این موارد از تولید ملانین اضافه در پوست جلوگیری می‌کنند. بعضی دیگر نیز (مثل کراتولیتیک) موجب نرم شدن و برداشتن لایه شاخی پوست می‌شود. در صورت شدید بودن تیرگی قوزک پا، احتمال ترکیب چند کرم برای تاثیرگذاری بیشتر وجود دارد.

بهتر است قبل از استفاده حتما محل مورد نظر تمیز و خشک شود، سپس طبق دستورالعمل پزشک محلول یا کرم به زیر بغل زده شود. انجام منظم این کار برای دستیابی به نتیجه مطلوب الزامی است.

برای از بین بردن سیاهی زیر بغل کرم‌ها و پمادهای زیر موثر هستند که البته باید زیر نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند:

 

هیدروکوئینون (Hydroquinone)

کرم‌های حاوی هیدروکوئینون بهترین روش برای روشن کردن رنگدانه‌ها هستند و به عنوان یک ماده سفید کننده برای روشن‌شدن رنگ پوست و رفع تیرگی زیر بغل عمل می‌کنند. هیدروکوئینون ممکن است همراه با سایر پمادها تجویز شود.

 

کرم رتینوئید

کرم‌های حاوی Retin-A با لایه برداری و رشد سلول‌های جدید پوست به روشن شدن آن کمک می‌کنند. کرم‌های رتینوئید براساس میزان رنگدانه، همراه با سایر کرم‌های موضعی تجویز می‌شوند. به غیر از رتینوئید، اسید فیتیک، اسید کوجیک یا اسید گلیکولیک نیز لایه بردارهای خوبی هستند که به رشد سلول‌های جدید کمک می‌کنند.

 

کلسی پوترین

این کرم مبتنی بر ویتامین D سلول‌های رنگدانه‌ای پوست را کاهش می‌دهد و به رفع تیرگی زیر بغل کمک می‌کند.

 

مزایا و عوارض استفاده از کرم های موضعی

از جمله مزایای استفاده از کرم و محلول‌های لایه‌بردار یا روشن‌کننده،  قیمت مناسب و در دسترس بودن آنها است. همچنین این محصولات متناسب با انواع پوست طراحی می‌شوند و ممکن است دارای عوارضی از قبیل قرمزی، التهاب و … باشند.

دوره درمان و رفع تیرگی زیر بغل با این روش کمی طولانی است. اما صبوری و انجام منظم این روش بسیار در درمان موثر است.

 

سرما درمانی( کرایوتراپی) برای رفع تیرگی زیر بغل

یکی از روش های نوین و کارآمد در رفع این عارضه کرایوتراپی است. در این روش از ازُت مایع برای از بین بردن سلول‌های رنگدانه‌ای پوست استفاده‌ می‌کنند.

رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران با سرما درمانی یک روش سرپایی محسوب می‌شود که کل مراحل فقط چند دقیقه طول می‌کشد. در این روش با استفاده از قلم مخصوص، لکه تیره به مدت  5-8 ثانیه یخ می‌زند و پوست آن ناحیه به تدریج تیره می‌شود. این مدت 3-5 روز طول می‌کشد تا زمانی که پوسته ایجاد شود و بعد در عرض 2-3 هفته از بین می رود و پوست جدید و سالم جای آن را می‌گیرد.

 استفاده از CO2  برای درمان سیاهی زیر بغل در مقایسه با روش‌های دیگر مانند نیتروژن مایع و اکسید نیتروژن، دمای انجماد ملایم‌تری را ایجاد می‌کند. در نتیجه، کمتر موجب ایجاد زخم و سایر تغییرات رنگدانه‌ای می‌شود.

 

هزینه کرایوتراپی زیر بغل

هزینه این روش به میزان عارضه و شرایط درمانی فرد بستگی دارد اما به طور کلی هر جلسه درمانی بین 100 تا 200 هزار تومان هزینه در بر دارد.

 

میکرونیدلینگ تیرگی زیر بغل

یکی دیگر از روش‌های پزشکی موثر برای رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران میکرونیدلینگ است که در مورد این روش به طور مفصل در مقاله‌ای جداگانه صحبت کرده‌ایم.

اما به طور خاص برای رفع این عارضه در طول این روش، سوزن‌های بسیار ریزی برای ایجاد آسیب‌های جزئی کنترل شده در پوست تزرق می‌شود که سبب تولید کلاژن و الاستین بیشتر در آن ناحیه می‌شود.

 

مزایا و معایب میکرونیدلینگ تیرگی زیر بغل

این روش در کنار دیگر روش‌ها مانند استفاده از ژل‌ها، کرم‌ها و سرم‌های موضعی تاثیر بیشتری دارد زیرا با ایجاد میکروکانال‌ها باعث می‌شود آن‌ها به طور موثرتری جذب شوند و تاثیر آن‌‌‌ها در لایه‌های عمقی پوست افزایش یابد.

تنها محدودیت این روش برای زنان باردار است. بهتر است رفع تیرگی زیر بغل بعد از بارداری انجام شود زیرا بعد از انجام میکرونیدلینگ نیاز به مصرف داروهایی است که ممکن است با داروهای مراقبتی در این دوران تداخل دارویی کند.

هزینه رفع تیرگی زیر بغل با میکرونیدلینگ

زمان رسیدن به نتیجه در این روش برای همه یکسان نیست و تعداد جلسات اغلب بین  3 تا 6  جلسه متغیر است. هزینه هر جلسه به طور متوسط بین 150 تا  320 هزار تومان متغیر است.

بوتاکس(Botox)

عرق کردن زیاد یا هایپرهیدروز، زیر بغل را تیره می‌کند. برای جلوگیری از عرق کردن توصیه می‌شود افراد ابتدا به سراغ استفاده از ضد عرق‌ها و کرم‌ها بروند و در صورت عدم دریافت نتیجه برای رفع تیرگی زیر بغل، بوتاکس  انجام دهند. بوتاکس با آزاد نکردن استیل کولین باعث می‌شود درصد تولید عرق برای مدت مشخصی مثلا 2-1 سال کاهش پیدا کند.

این روش عوارض محدودی مانند سوز، التهاب و .. دارد که بعد از یک هفته از بین می‌رود.

هزینه درمان با توجه به نوع مواد، جنس آن و میزان تزریق متفاوت و بین 300 تا 400 هزار تومان است.

سوالات متداول

 

آیا روش لیزر برای همه‌ی انواع پوست‌ها قابل‌ انجام است؟

بهتر است افرادی که میزان تیرگی زیر بغل آن‌ها کم یا متوسط است یا پوست روشنی دارند از این روش برای درمان عارضه استفاده کنند.

 

کدام روش درمانی برای رفع تیرگی زیر بغل از همه مناسب‌تر است؟

در کرایوتراپی با نیتروژن مایع، ممکن است جای اسکار به صورت زخم‌های سفید رنگ به جا باقی بماند که می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. کرم‌ها نیز برای تاثیرگذاری به دوره طولانی مدتی نیاز دارند. با توجه به نیاز و اولویت‌های شخص و با توجه به مزایا و معایب بیان شده، فرد می‌تواند با مشاوره با پزشک بهترین روش را انتخاب کند.

 

آیا تیرگی زیر بغل پس از درمان دوباره برمی‌گردد؟

در صورتی که علت اصلی این عارضه حل نشود (مانند استفاده مکرر از تیغ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا تعرق بیش از حد)، تیرگی زیر بغل به مرور بازمی‌گردد. بنابراین بعد از درمان، هر فرد با رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی باید از برگشتن مجدد آن جلوگیری کند.

 

آیا رفع تیرگی زیر بغل در دوران بارداری امکان دارد؟

یکی از عوارض شایع پوستی در دوران بارداری تیرگی پوست است که در اغلب موارد پس از اتمام این دوران از بین می‌رود.

از آن‌‌‌جایی که ممکن است تیرگی بیش از حد زیر بغل در این دوران به علت برهم خوردن هورمون‌ها باشد بهتر است فرد به رفع تیرگی زیر بغل بعد از بارداری فکر کند.

از جهتی دیگر بعضی از این روش‌ها مانند میکرونیدلینگ در این دوران برای این افراد ضرر دارد.

 

منابع

 

https://apaxmedical.com

https://www.dubaicosmeticsurgery.com

https://www.desireaesthetics.co.in

https://www.laserskincare.ae

https://www.top10homeremedies.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید