پوست

بوتاکس برای چه کسانی مناسب است + فواید بوتاکس

بوتاکس

تزریق بوتاکس، یکی از روش‌های درمانی و زیبایی پرطرفدار است که مزایای بسیاری به دنبال دارد. botox دارویی است که از یک سم تولید می‌شود. این سم از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم (Toxine botulique) به‎دست می‌آید و باعث ایجاد نوعی مسمومیت بسیار خطرناک به‌نام بوتولیسم می‌شود.

جالب است بدانید که همین سم خطرناک باعث به وجود آمدن خاصیت ترمیمی پوست می‌شود. این دارو در دوز‌ بسیار کم در پزشکی زیبایی برای درمان استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد این تزریق در حیطه زیبایی و برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت است. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که بوتاکس برای چه کسانی مناسب است و فواید بوتاکس در نواحی مختلف بدن را ببینیم.

انواع بوتاکس

انواع بوتاکس
انواع بوتاکس

دیسپورت، botox و اکسومین، سه نوع مختلف از سم بوتولینوم توکسین هستند. این سه دارو در درمان بیماری‌های گوناگون مانند اسپاسم‌های عضلانی استفاده می‌شوند. تفاوت اصلی این سه نوع دارو در فرمولاسیون آن‌هاست. تفاوت فرمولاسیون این داروها در جنبه‌های مختلفی که در ادامه نام‌ برده‌ایم، تأثیر دارد.

 • دوز تزریق
 • عمق تزریق
 • میزان انتشار دارو
 • سرعت تاثیر
 • نتایج به‌دست آمده در درمان

در فرمولاسیون شیمیایی سه دارو، botox با نوعی پروتئین همراه است، در حالی که دیسپورت، پروتئین کمتری دارد و اکسومین فاقد پروتئین است. این دارو‌ها مورد تایید FDA (سازمان جهانی غذا و دارو) هستند. و سال‌هاست برای اهداف درمانی و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در این بخش به ذهن افراد مختلف می‌رسد، این است که کدام دارو بهتر است؟ این پرسش یک جواب منحصر به‌ فرد ندارد. هر کدام از این دارو‌ها برای گروه خاصی از افراد مناسب هستند و به آناتومی بدن آن‌ها، اهداف تزریق و نظر پزشک بستگی دارد.

دیسپورت زمان کمتری برای جذب نیاز دارد. این موضوع باعث شده تاثیر آن کمی سریع‌تر خود را نشان بدهد.

 میزان انتشار و دوام نتایج دیسپورت کمی از بوتاکس بیشتر است. گرچه از نظر برخی از پزشکان این دو دارو از نظر زمان فعالسازی و نتایج مشابه هستند.

در واقع، تفاوت‌های میان آن‌ها به اندازه‌ای نیست که بتوانیم دیسپورت را برتر بدانیم. اکسومین از لحاظ زمان فعال‎سازی و ماندگاری نتایج و حتی قیمت، مشابه botox است.

فواید بوتاکس

فواید بوتاکس
فواید بوتاکس

از تزریق بوتاکس علاوه بر درمان چین و چروک‌های پوستی برای درمان بیماری‌ها و اختلالات دیگر نیز استفاده می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین کاربردهای تزریق این نوع داروها اشاره کرده‌ایم:

 • درمان تعریق شدید نقاط مختلف بدن
 • درمان میگرن مزمن
 • درمان مثانه بیش‌‌فعال
 • درمان دیستونی دهانه رحم
 • درمان موقت چین و چروک‌
 • درمان انحراف چشم
 • درمان خشکی چشم
 • بر‌طرف کردن افتادگی پلک‌
 • زیبایی
 • درمان انحراف بینی

انواع فواید بوتاکس

انواع فواید بوتاکس
انواع فواید بوتاکس

BOTOX، در نقاط مختلف بدن به‌منظور رفع نواقص یا زیبایی به‎‌کار می‌رود. در ادامه به نقاطی از بدن که می‌توان بوتاکس را تزریق کرد، اشاره می‌کنیم:

فواید بوتاکس پا

تزریق این ماده در پاها برای کاهش میزان تعریق در این ناحیه یا تسکین درد پا با تشخیص پزشک انجام می‌شود.

البته برخی از افراد با هدف زیباسازی و بهبود ظاهر عضلات ساق پا نیز اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند که به این عمل، لیفت ساق پا گفته می‌شود. باید بدانید که انجام لیفت در دفعات زیاد باعث کاهش فعالیت عضلات ساق پای فرد می‌شود و نتیجه آن، چیزی به‎جز تحلیل رفتن و ضعف پاها نخواهد بود.

انجام لیفت ساق پا با تزریق برای افرادی که به علت داشتن اضافه وزن از فرم ساق پا‌های خود احساس رضایت نمی‌کنند، توصیه می‌شود‌. این عمل، با توجه به صلاحدید پزشک، ممکن است در یک جلسه با دوز بالا یا تعداد جلسات بیشتر و دوز پایین‌تر انجام شود.

به‌طور متوسط، ماندگاری نتایج تزریق در ناحیه پا، حدود سه تا چهار ماه است.

فواید بوتاکس چشم

یکی از بیشترین کاربردهای تزریق botox، اطراف چشم‌هاست که می‌تواند میزان چین و چروک‌های ناشی از افزایش سن را به حداقل برساند. این روش جوانسازی پوست، باید هر ۴ تا ۶ ماه یکبار تکرار شود. این روش درمانی برای بیمارانی که می‌خواهند از عمل جراحی پلک و عوارض ناشی از آن دوری کنند، گزینه‌ای بسیار ایده‌آل است.

تزریق بوتاکس در عضلات دور چشم و زیر چشم، از انقباض آن‌ها در زیر پوست جلوگیری می‌کند. عدم انقباض عضلات دور چشم، میزان چین و چروک این ناحیه را حداقل می‌کند.

تزریق botox به اطراف چشم‌ها بیشتر برای از بین بردن چین و چروک‌های ریز، اصلاح پلک‌های نامتقارن یا ابروها انجام می‌شود. این روش برای جلوگیری از افتادگی پلک و درمان آن نیز موثر است و نتایج خوبی به‌همراه دارد. لازم به ذکر است که هر چین و چروکی با تزریق botox کاهش پیدا نمی‌کند. برای مشکلاتی مانند خطوط ایجاد شده به‎دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید و چین و چروک‌های بسیار عمیق، تزریق نتیجه مطلوبی ندارد.

فواید بوتاکس پیشانی

Botox را می‌توان در پیشانی و در فاصله‌ بین چشم‌ها تزریق کرد. تزریق در این ناحیه برای صاف کردن خطوط افقی و چین و چروک‌ عمودی میان دو چشم است. این تزریق با ریلکس کردن عضلات پیشانی، موجب از بین رفتن چروک‌های این ناحیه می‌شود. میزان تاثیر تزریق در این ناحیه، به میزان و عمق خطوط و چروک‌ها بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر درباره تزریق دیسپورت به این ناحیه می‌توانید مقاله بوتاکس پیشانی را مطالعه کنید.

فواید بوتاکس صورت

تزریق مقادیر اندکی از سم بوتولینوم به عضلات فعال صورت، موجب آرام شدن موضعی این عضلات می‌شود. شل شدن عضلات صورت باعث صاف شدن هر چند موقتی پوست و کاهش محسوس چین و چروک‌ها می‌شود. استفاده از این روش برای جوانسازی پوست صورت در سراسر دنیا متداول است.

فواید بوتاکس صورت: درمان جای جوش

تزریق بوتاکس می‌تواند با کنترل میزان چربی پوست، از بروز آکنه جلوگیری کند. از سوی دیگر، خاصیت پرکنندگی تزریق برای از بین بردن جای جوش‌ها بسیار موثر است. برای از بین بردن جای جوش از دوز بسیار کمی از دارو استفاده می‌شود، زیرا تزریقِ دوزِ بیشتر موجب فلج شدن عضلات پوست و در نتیجه مصنوعی به نظر رسیدن حالات صورت می‌شود.

فواید بوتاکس صورت: درمان خط خنده

وجود خطوط خنده عمیق در چهره باعث می‌شود سن افراد، بیشتر از چیزی که هست به نظر برسد. بوتاکس خط خنده یک راه‎حل مناسب برای کم‌رنگ کردن یا از بین بردن خطوط لبخند است. برای کاهش خطوط خنده، مقادیر کمی از سم بوتولینوم را اطراف خط خنده تزریق می‌کنند. تزریق در این ناحیه موجب تضعیف یا فلج موقت عضلات می‌شود؛ بنابراین هنگام خنده، دیگر چروکی در صورت ایجاد نمی‌شود و به مرور زمان چروک‌های قبلی نیز از بین می‌روند.

در مقاله بوتاکس خط خنده به صورت تخصصی این نوع از بوتاکس تشریح گردیده است.

فواید بوتاکس لب

بوتاکس لب، یک روش برای حجیم‌سازی و فرم‌دادن به لب‌هاست. افرادی که از شکل و حجم لب‌های خود راضی نیستند می‌توانند با مراجعه به پزشک و تزریق چند واحد Botox، فرم دلخواه لب خود را به‌دست آورند. معمولا تزریق در قسمت میانی لب‌فوقانی انجام می‌شود. شل شدن عضلات لب موجب متمایل شدن آن به سمت بالا و حجیم‌تر شدن لب می‌شود. آرام کردن عضلات لب می‌تواند به از بین بردن خطوط عمودی اطراف لب نیز کمک کند. ماندگاری تزریق BOTOX به لب‌ها، حدود سه تا چهار ماه می‌باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله بوتاکس لب را مطالعه نمایید

فواید بوتاکس ابرو

بوتاکس ابرو‌ موجب از بین رفتن و کاهش خطوط ایجادشده بر اثر اخم کردن می‌شود. تزریق در این ناحیه، ابرو‌های فرد را نیز بالاتر می‌برد و به همین دلیل در جوان‌تر به نظر رسیدن چهره فرد موثر است. تزریق میان دو ابرو از عمیق‌تر شدن خطوط اخم جلوگیری می‌کند.

فواید بوتاکس کف دست

یکی از کاربردهای اصلی BOTOX، کاهش میزان تعرق در نقاط مختلف بدن از جمله کف دست است. تعرق زیاد در ناحیه کف دست، عارضه‌ای بسیار آزاردهنده است. این عارضه معمولا ارثی و غیرقابل درمان است. اثر این روش درمانی تا حدود ۶ ماه ماندگاری دارد.

فواید بوتاکس گردن

تزریق بوتولینوم برای درمان خطوط گردن و جوان‌سازی این ناحیه، بسیار موثر است. نتایج تزریق در این ناحیه، رضایتمندی اغلب بیماران را به همراه دارد. این روش در مقایسه با سایر روش‌های جوان‌سازی گردن، ایمن‌تر و کم‌‌ریسک‌تر است.

فواید بوتاکس مو

Botox یک روش درمانی برای پر‌تر و براق‌تر به نظر رسیدن موهاست. در این روش  برای تقویت مو، botox مانند کراتین، الیاف مو را می‌پوشاند. این روش باعث می‌شود موها نرم‌، زیبا، لخت و یکدست‌تر شود. برای توضیحات بیشتر می‌توانید تمام مزیت‌های این روش را در مقاله بوتاکس مو مطالعه کنید.

فواید بوتاکس بینی

بوتاکس بینی، بین سوراخ‌های بینی انجام و باعث خوش‌فرم و سربالا شدن بینی می‌شود. جالب است بدانید بسیاری از بینی‌ها بعد از ترزیق دیگر نیازی به عمل رینوپلاستی نخواهند داشت. انجام تزریق در این ناحیه، عضله‌ای که بینی را به سمت پایین می‌کشد را شل می‌کند.

اگر علاقه مند هستید درمورد بوتاکس بینی و کاربردهای آن اطلاعات بیشتری بدست بیاورید، مقاله بوتاکس بینی را مطالعه کنید.

فواید بوتاکس واژن

در این مورد، BOTOX، به‌طور مستقیم به عضلات واژن تزریق می‌شود. قبل از انجام این کار، پزشک ناحیه مورد نظر را با استفاده از کرم‌های موضعی، بی‌حس می‌کند. تزریق در این ناحیه به‌منظور از بین بردن درد‌ها و اسپاسم‌های عضلانی واژن انجام می‌شود.

فواید بوتاکس زیر بغل

تزریق BOTOX زیر بغل برای افرادی که دچار تعریق بیش از حد در این ناحیه هستند، راه درمانی بسیار مناسبی به‌شمار می‌رود. این درمان توسط سازمان جهانی غذا و دارو تایید شده است.در ویدئوی زیر می‌توانید نحوه انجام بوتاکس زیربغل را مشاهده نمایید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره این روش و آگاهی از معایب و مزایای آن می‌توانید مقاله بوتاکس زیر بغل را مطالعه کنید.

ضرر بوتاکس

هرچند استفاده از این روش، مزایای زیادی دارد، اما استفاده از botox نیاز به رعایت نکات مختلفی هم دارد. به‌عنوان مثال، فرد پیش از اقدام برای تزریق باید اطمینان حاصل کند که این روش خطری برای او ندارد. در بیشتر موارد تزریق برای افرادی که در گروه‌های زیر قرار دارند، مضر است:

 • خانم‌هایی که باردار هستند.
 • خانم‌هایی که در دوران شیردهی هستند‌.
 • افرادی که از دوز‌های بالای دارو‌های ضدانعقاد خون استفاده می‌کنند.
 • افرادی که تبخال یا عفونت فعال در ناحیه تزریق دارند.
 • افرادی که به بیماری‌های عصبی دچار شده‎اند‌.

البته فرد بهتر است در این‌باره با پزشک متخصص مشورت کند، چراکه ممکن است به‌دلایل دیگری برای تزریق محدودیت‌ داشته باشد. در مقابل هم ممکن است علی‌رغم قرار گرفتن در گروه‌های بالا، مشکلی برای ترزیق نداشته باشد. برای اطلاع از عوارض بوتاکس و مراقبت بعد از بوتاکس می‌توانید مقاله‌های مربوط به آن‌ها را مطالعه کنید.

سن بوتاکس

سن مناسب انجام این تزریق معمولا بالای ۳۰ سال است. تزریق‌های پیشگیرانه نیز معمولا از ۲۵ سالگی به بعد شروع می‌شود. اما ممکن است برخی افراد از سنین پایین‌تر به تزریق احتیاج پیدا کنند. حداقل سن لازم برای انجام این روش درمانی، ۱۸ سالگی است.

تفاوت بوتاکس و فیلر

همانطور که گفته شد بوتاکس کاربردهای مختلفی برای نواحی مختلف بدن دارد.درواقع یکی از کاربردهای اصلی بوتاکس رهاسازی عضله است ولی عملکرد فیلر افزایش حجم است.

متخصص بوتاکس

تزریق با توجه به هدف انجام آن توسط متخصصین مختلفی انجام می‌شود. در ادامه گروه‌های مختلف پزشکانی که در زمینه تزریق دیسپورت فعالیت می‌کنند را نام برده‌ایم.

 • برای درمان میگرن باید به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه کرد.
 • تزریق برای کاهش تعریق را متخصصان پوست و مغز و اعصاب انجام می‌دهند.
 • اگر هدف درمان، مشکلات مربوط به چشم باشد، درمان باید توسط چشم‎پزشک و متخصص مغز و اعصاب انجام ‌شود.
 • تزریق با هدف درمانِ بی‌اختیاری ادرار را نیز متخصصان ارولوژی انجام می‌دهند.
 • برای اهداف زیبایی و جوانسازی نیز باید به متخصصین پوست، مو و زیبایی مراجعه کرد‌.

آمادگی‌های بوتاکس

آمادگی‌های بوتاکس
آمادگی‌های بوتاکس

فرد باید برای استفاده از این روش موارد زیر را رعایت کند تا عوارض کمتری بر اثر تزریق برای او پیش بیاید:

 • از یک هفته قبل از تزریق، از مصرف آسپیرین، داروهای ضدالتهاب، ایبوپروفن، ویتامین E و مکمل‌های روغن ماهی خودداری کرد.
 • استفاده از داروهای ضدالتهاب می‌تواند کبودی و خونریزی محل تزریق را افزایش دهد. فرد باید حتما قبل از تزریق، درباره داروهایی که مصرف می‎کند، پزشک خود را باخبر کند.
 • قبل از مراجعه برای تزریق، سبزیجات حاوی ویتامین K را به رژیم غذایی خود اضافه کند. این کار احتمال کبودی و تورم محل را کاهش می‌دهد.
 • قبل از مراجعه برای تزریق، صورت خود را شست‌وشو دهد‌ و از آرایش کردن پرهیز کند.

با توجه به هدف فرد برای انجام تزریق، پزشک سایر نکات مهم درباره مراقبت‌های مورد نیاز را پیش از درمان و به‎طورکامل برای او توضیح می‌دهد.

عملکرد بوتاکس

درمان با Botox، از طریق تضعیف یا فلج کردن موقتی برخی از عضلات، یا مسدود کردن برخی اعصاب خاص انجام می‌شود.

در واقع، وجود این ماده باعث انسداد و توقف تکانه‌های عصبی عضلات می‌شود. بی‌حسی عصب‌ها یا فلج شدن ماهیچه‌ها، باعث نرم شدن آن‌ها و کسب نتیجه مطلوب برای بیمار می‌شود.

اثرات تزریق این دارو حدود سه تا دوازده ماه باقی می‌ماند. این دارو انواع مختلفی دارد و تزریق آن ممکن است عوارضی را نیز به همراه داشته باشد.

زمان بوتاکس

تزریق بوتاکس چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. پیش از انجام تزریق، پزشک محل تزریق را ضدعفونی می‌کند و ممکن است برای کاهش درد از پماد‌های مسکن موضعی نیز استفاده کند. این درمان به صورت سرپایی انجام می‌شود؛ بنابراین بیمار بعد از اتمام کار پزشک، می‌تواند به منزل مراجعه کند. این درمان محدودیتی در روند زندگی روزانه افراد ایجاد نمی‌کند.

بعد بوتاکس

همانطور که گفته شد، فرد بلافاصله بعد از خروج از کلینیک می‌تواند کارهای روزمره خود را از سر بگیرد، اما رعایت برخی نکات پس از انجام تزریق ضروری است. برخی از این نکات عبارتند از:

 • از ماساژ یا مالش ناحیه تزریق خودداری کند.
 • تا ۱۲ ساعت پس از تزریق، از فعالیت‌های سنگین مانند ورزش یا بلند کردن اشیاء بپرهیزد.
 • اگر تزریقِ صورت انجام داده،‌ باید تا ۲۴ ساعت از آرایش خودداری کند.
 • تا دو هفته از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید و رفتن به سونا خودداری کند.

دوره‌ نقاهت پس از تزریق، کوتاه است و کبودی‌های ناشی از تزریق معمولا ظرف یک هفته یا کمتر ناپدید می‌شوند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله راهنمای جامع مراقبت بعد از بوتاکس مراجعه کنید.

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس
عوارض بوتاکس

تزریق سم بوتولینوم از جمله درمان‌هایی است که عوارض بسیار کمی دارد. اما باید بدانیم که هیچ روش درمانی بدون عارضه نیست. در ادامه به مهم‌ترین عوارضی که ممکن است بر اثر استفاده از این روش درمانی به‌وجود بیایند، اشاره کرده‌ایم:

 • قرمزی و تورم محل تزریق
 • درد ناحیه تزریق
 • کبودی
 • سر درد و تهوع
 • عفونت
 • سرگیجه و ضعف عضلات
 • دو بینی و مشکلاتی مانندسوزش چشم، خشکی چشم و افزایش حساسیت به نور

علاوه بر موارد بالا، تزریق در هر ناحیه ممکن است عوارض احتمالی خاصی مانند افتادگی پلک داشته باشد. در صورت ادامه‌دار بودن این عوارض، فرد باید فوراً آن را به پزشک خود اطلاع دهد.در ادامه از شما دعوت می‌کنیم ویدئوی زیر را تماشا کنید تا با عوارض بوتاکس بیشتر آشنا شوید.

ماندگاری بوتاکس

به‎طور کلی، تاثیر این روش بین ۳ تا ۴ ماه باقی می‌ماند، اما در برخی موارد ممکن است تا ۶ ماه نیز موثر باشد. در مقابل برای برخی بیماران، این بازه می‌تواند به ۲ ماه تقلیل پیدا کند. عوامل زیادی بر مدت زمان تاثیر بوتاکس موثر هستند. به‎عنوان مثال، نوع پوست و ماهیچه‌ها، سبک زندگی و میزان و عمق چین و چروک‌ها و کیفیت ماده تزریق شده در مدت زمان اثر داروها نقش دارند.

به‌طور کلی با دور ماندن از نور خورشید و انجام مراقبت‌‌های پوستی می‌توان مدت زمان تاثیر این روش را افزایش داد. در مقابل، قرار گرفتنِ مداوم در معرض تابش نور خورشید و ورزش‌های سنگین می‌تواند مدت زمان تاثیر آن‌ را کاهش دهد.

تجربه بوتاکس

همانطور که گفته شد این روش درمانی و زیبایی در سراسر دنیا به عملی فراگیر و متداول تبدیل شده است. افراد مشهوری در سراسر دنیا اقدام به انجام این روش جوانسازی پوست کرده‌اند. در کشور ما نیز سلبریتی‌ها و افراد مشهور و شناخته‌شده‌ای از این روش استفاده کرده‌اند. این افراد را در ادامه معرفی کرده‌ایم:

 • ژاله صامتی
 • ژیلا صادقی
 • حمید استیلی
 • ریما رامین‌فر
 • رویا نونهالی
 • شقایق دهقان
 • نسرین مقانلو
 • داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)

این افراد عمل تزریق بوتاکس را برای مقاصد زیبایی و جوانسازی پوست انجام داده‌اند.

هزینه بوتاکس

هزینه بوتاکس
هزینه بوتاکس

هزینه‌ی تزریق با توجه به فاکتور‌های مختلف تعیین می‌شود که عبارتند از:

 • ناحیه‌ تزریق
 • تعداد جلسات
 • میزان داروی تزریقی
 • نوع دارو
 • پزشک تزریق‌کننده

مواردی که در بالا گفته شد، در هزینه درمان تأثیر دارند.

هزینه‌ تزریق در ایران نیز با توجه به فاکتور‌هایی که پیش از این گفتیم، محاسبه می‌شود. برخی از قیمت‌ها  در جدول زیر آورده شده است.

ناحیه تزریق هزینه
خط اخم 900 هزار تومان
پیشانی 800 هزار تومان
دور چشم 800 هزار تومان
لب 800 هزار تومان
هر سه ناحیه پیشانی، دور چشم و لب دو میلیون و 200 هزار تومان

ممکن است قیمت‌های موجود در جدول بالا، در کلینیک‌ها و مراکز زیبایی مختلف، اختلاف اندکی با یکدیگر داشته باشند، اما اگر قیمت تزریق در یک کلینیک از متوسط سایر مراکز در حد قابل‌توجهی کمتر بود، به کیفیت داروها و کار آن‌ها شک کنید.

بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟

این روش تزریق برای تمام افرادی که قصد دارند با کمترین عوارض، پوست خود را جوانسازی کنند، مناسب است. افرادی که قصد درمان افتادگی پلک یا کاهش تعریق نواحی مختلف بدن را دارند نیز می‌توانند از این روش کمک بگیرند.

آیا تزریق BOTOX درد دارد؟

سوزن‌هایی که برای تزریق استفاده می‌شوند، بسیار نازک هستند و این موضوع باعث می‌شود درد آن حداقلی و قابل تحمل باشد. برای کاهش درد تزریق می‌توان ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از تزریق، محل مورد نظر را با کمپرس سرد یا ژل بی‌حس کننده‌ موضعی بی‌حس کرد.

چند بار در سال می‌توان این تزریق را انجام داد؟

معمولا بین ۳ تا ۴ بار در سال، بسته به نظر پزشک می‌توان در یک ناحیه تزریق را انجام داد. اما تزریقِ بیش از اندازه، ضعف عضلات را به‎دنبال دارد.

آیا تزریق روزه را باطل می‌کند؟

خیر. این نوع تزریق جنبه‌ تقویتی و غذایی ندارد و به همین دلیل انجام آن روزه را باطل نمی‌کند.

چرا تزریق دیر اثر می‌کند؟

برقراری اتصال میان عضلات و اعصاب و دارو زمانبر است‌ و به همین دلیل برای تأثیر دارو باید زمان مورد نیاز سپری شود.

تزریق بوتاکس عارضه خطرناکی ندارد؟

تزریق بوتاکس در زمان بارداری و شیردهی به علت احتمال تاثیرات هورمونی بر بدن نباید انجام شود. برخی از افراد نیز به داروها حساسیت دارند و پس از تزریق علائمی مانند کبودی، حالت تهوع، ضعف عضلانی، مشکلات بینایی، خونریزی، تورم و التهاب را تجربه می‌کنند.

طبق نظر پزشکان، تزریق دیسپورت در زمان پریود، بی‌خطر است و هیچ‎گونه عارضه جانبی ندارد. به‌طور کلی، می‌توان گفت تزریق botox، از جمله بی‌خطر‌ترین و کم‌عارضه‌ترین روش‌های درمانی است، دوره نقاهت کوتاهی دارد و درد آن برای بیمار قابل تحمل است.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید