پوست

راهنمای جامع زاویه فک با ورزش

زاویه فک با ورزش

ورزش برای زاویه سازی فک، یک راه بی‌خطر و محبوب برای کسانی است که می‌خواهند بدون جراحی به زاویه سازی فک بپردازند. این ورزش ها باعث برجستگی بیشتر در استخوان فک‌، تقویت استخوان‌های گونه، آب شدن چربی‌های اضافی صورت( غبغب) و جوان‌تر به نظر رسیدن فرد می‌شود.

اگر عضلات جلویی گردن رشد کافی نداشته باشند، علاوه بر تاثیر در زیبایی، می‌توانند یکی از دلایل عمده افتادگی گردن و علت درد پنهان گردن باشند. این عضلات از استخوان‌های جناغی و گردنی (ترقوه) به قسمت‌های مختلف آرواره (فک) متصل می‌شوند.

از سوی دیگر، امروزه زاویه فک، یکی از معیارهای زیبایی است که اغلب افراد با داشتن صورت گرد یا غبغب به دنبال راه‌حلی برای رسیدن به آن هستند. برای مردان، یک فک قوی با نمایش ساختار عضلانی آن اتفاق می‌افتد و نشان‌دهنده زیبایی و مردانگی است. برای خانم‌ها، صورت لاغر و باریک که دارای فک مجسمه‌ای است، جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

انواع زاویه فک با ورزش

بیشتر مردم هنوز از این واقعیت غافل هستند که می‌توانند با انجام برخی از تمرینات ساده و قوی خط فک، چهره خود را جذاب‌تر کنند. حرکاتی برای زاویه سازی فک که در ادامه درباره آن‌ها صحبت خواهد شد، نه تنها ورزش‌هایی برای زاویه سازی فک هستند، بلکه از درد گردن، سر و فک نیز جلوگیری می‌کنند.

از مهم‌ترین ورزش‌ها برای زاویه سازی فک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورزش آرام فک (Relaxed jaw exercise)

در این ورزش برای زاویه سازی فک، فرد باید زبان خود را به آرامی در بالای دهان و پشت دندان‌های جلویی در فک بالا قرار دهد. سپس در حالی که عضلات فک را شل می‌کند، اجازه دهد دندان‌های فک بالا و پایین از هم جدا شوند. این حرکت برای شروع خوب است. بهر است برای شروع  سه بار این حرکت را انجام دهد و هر بار 10 ثانیه در آن حالت باقی بماند.

ورزش برای زاویه سازی فک fish face (حرکت ماهی)

زاویه فک با ورزش
زاویه فک با ورزش

یکی از راه‌های زاویه سازی فک با ورزش حرکت «صورت ماهی» است. در این حرکت فرد با کشیدن گونه‌ها به داخل باید صورت ماهی درست کند و برای 5-8 ثانیه در آن حالت باقی بماند و دوباره حرکت را تکرار کند.

فرد می‌تواند این تمرین برای زاویه سازی فک را  بین 3 تا 5 بار در روز انجام دهد.

حلقه گردن (Neck curl up)

زاویه فک با ورزش
زاویه فک با ورزش

این ورزش برای زاویه سازی فک بسیار مشابه کرانچ شکم است که این‌بار موضع موثر گردن است. ابتدا فرد باید به پشت دراز بکشد و زبانش را روی سقف دهانش فشار دهد. سپس باید چانه خود را به سمت سینه‌اش بیاورد و سرش را حدود 5 سانتی‌متر از زمین بلند کند. در این حرکت نباید شکم از زمین بلند شود و چانه‌ حرکت کند.

فرد می‌تواند این حرکت را در 3 ست 10تایی شروع کند و به‌تدریج تعداد آن‌ها را بالا ببرد. این حرکت عضلات جلوی گردن فرد را تحریک می‌کند و باعث آب شدن غبغب می‌شود.

برای انجام  زاویه‌سازی فک با ورزش در این تمرین، بهتر است وقت کافی اختصاص یابد و به طور صحیح انجام شود، زیرا عضلات فک اغلب ضعیف هستند و اگر حرکات خیلی سریع انجام شوند می‌توانند باعث درد گردن شوند.

بکاپ استخوان ترقوه (Collar bone backup)

این حرکت برای زاویه سازی فک بوده و باید با دقت و تمرکز انجام شود. این حرکت می‌تواند به صورت نشسته، ایستاده یا درازکش به پشت انجام شود. انجام‌دهنده حرکت باید در حالی که به‌طور مستقیم روی زمین نشسته است، سرش را کمی عقب ببرد تا عضلات دو طرف گلویش منقبض و منبسط شوند. فرد باید مطمئن شود گوش‌هایش روی شانه‌هایش قرار گرفته‌اند و سرش تراز است.

بهتر است فرد این تمرین برای زاویه سازی فک را با 3 ست 10تایی شروع کند و رفته‌رفته این موقعیت را برای بیش از 30 ثانیه حفظ کند.

چرخاندن زبان (Tongue twister)

چرخاندن زبان از دیگر ورزش هایی برای زاویه سازی فک است که عضلات زیر چانه را هدف قرار می‌دهد. سپس باید زبانش را روی سقف دهانش و پشت دندان‌هایش قرار دهد. زبانش را تا حدی فشار دهد که سقف دهان کاملا پوشش داده و تنش ایجاد شود. سپس از خودش صدا در بیاورد و صدای لرزشی ایجاد کند. این کار باعث تحریک عضلات می‌شود.

فرد می‌تواند این حرکت را در 3 ست 15تایی انجام دهد.

صداهای مصوت (Vowel sounds)

این حرکت، عضلات اطراف دهان و کناره‌های لب را هدف قرار می‌دهد. در این ورزش برای زاویه سازی فک، فرد باید با صدای بلند این پنج حرف (A،O،E،I،U) را تکرار کند. این حرکت به تقویت عضلات گردن کمک می‌کند و باعث می‌شود خط فک برجسته‌تر نشان داده شود.

در این حرکت، فرد ابتدا حرف A را می‌گوید و بعد ماهیچه‌های صورت خود را حدود 5-4 ثانیه در همان حالت نگه می‌دارد، سپس کلمه E را می‌گوید و به همین ترتیب باقی کلمات را بیان می‌کند. فرد می‌تواند روزانه 1 الی 2 بار این تمرین را برای تقویت عضلات فک خود ادامه دهد.

در این ورزش برای زاویه سازی فک، فرد باید این حروف را با صدای بلند ادا کند و دندان‌هایش را نه نشان دهد و نه لمس کند. فرد باید این حرکت را در 3 ست 15تایی تکرار کند.

چانه به سمت بالا (Chin up)

زاویه فک با ورزش
زاویه فک با ورزش

این حرکت علاوه بر اینکه یک ورزش برای زاویه سازی فک است، به لیفت عضلات صورت و چانه نیز کمک می‌کند. فرد باید با دهان بسته، فک پایین خود را به طرف بیرون فشار دهد و لب پایین خود را بلند کند. او باید زیر چانه و خط فک احساس کشیدگی کند، برای 10 الی 15 ثانیه در این وضعیت باقی بماند و سپس به حالت اولیه برگردد.

بهتر است فرد این تمرین برای زاویه سازی فک را در 3 ست 15تایی تکرار کند.

کلنچ فک (Clenching your jaw)

اگر فردی می‌خواهد فکش برجسته‌تر به نظر برسد، این تمرین برای زاویه سازی فک بسیار مناسب است. انجام‌دهنده حرکت باید برای 10 ثانیه دندان‌هایش را محکم بهم بفشارد و سپس به حالت طبیعی برگردد.

ماساژ برای زاویه سازی فک

علاوه بر ورزش برای زاویه سازی فک، می‌توان از ماساژ نیز برای این منظور کمک گرفت. در ادامه، 5 ماساژ برای زاویه سازی فک معرفی‌شده که می‌توان قبل از خواب آن‌ها را انجام داد.

  1. برای زاویه سازی فک با ورزش فرد با استفاده از دو انگشت خود، پوستش را از خط فک به طرف گونه‌ها بکشد.
  2. فرد با استفاده از دو انگشت خود، به آرامی از گوش تا گردنش را ماساژ دهد.
  3. فرد با استفاده از دو انگشت خود، از بینی تا گوشه چشم‌هایش را به آرامی به سمت بالا ماساژ دهد.
  4. برای زاویه سازی فک با ورزش، فرد باید با حرکت دورانی صورت خود را ماساژ دهد. این ماساژ صورت به سفت شدن پوست گونه کمک می‌کند و باعث می‌شود فک زاویه‌دار دیده شود.
  5. فرد با کف دستانش، صورتش را به آرامی به سمت بالا ماساژ دهد تا پوست به سمت بالا کشیده شود.

آیا زاویه سازی فک با ورزش واقعا جواب می‌دهد؟

بله. هرچند ورزش برای زاویه سازی فک نسبت به عمل فک دیرتر جواب می‌دهد اما روشی موثر است. این ورزش‌ها به بهبود جریان خون و محکم‌تر و جوان شدن پوست کمک می‌کنند. اگر فرد این ورزش‌ها را با سبک زندگی سالم و عادات غذایی خوب همراه کند، از نتایج آن راضی خواهد بود.

چندبار در هفته باید این تمرین‌ها را تکرار کرد؟

تعداد تکرار تمرینات برای زاویه سازی فک با ورزش، متناسب با خود حرکت مشخص می‌شود، اما استمرار در انجام حرکات، شرط اصلی برای رسیدن به هدف است.

به‌طور کلی هر حرکت باید بین 5-10 دقیقه در روز و 3-5 بار در هفته انجام شود.

 

مطالعه بیشتر

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید