ابرو

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی + باجراحی

انواع روش‌های لیفت ابرو

بالا کشیدن ابرو با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که انتخاب روش مناسب بستگی به هدف، نتیجه و نظر پزشک دارد. بالا کشیدن ابرو را می‌توان به‌طور طبیعی و با روش‌های اصلاحی انجام داد. در روش‌های اصلاحی، لیفتینگ ابرو با دو روش جراحی و بدون جراحی انجام می‌شود که در ادامه به آن‎ها خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های لیفت ابرو با جراحی

انواع روش‌های لیفت ابرو با جراحی
انواع روش‌های لیفت ابرو با جراحی

عمل لیفت ابرو یکی از روش‌های موثر اما تهاجمی برای بالا کشیدن ابروها است که به منظور بهبود افتادگی پلک، افتادگی ابرو و کمی هم لیفت پیشانی انجام می‌شود. این با عمل به دو طریق کلاسیک و آندوسکوپی انجام می‌شود و به بیهوشی کامل یا بی‌حسی موضعی نیازدارد که نتخاب آن بستگی به نظر پزشک دارد. این عمل جراحی، حدود یک تا سه ساعت طول می‌کشد. این روش برای کسانی که می‌خواهند لیفت ماندگاری داشته باشند یا دارای چین وچروک عمیق دراین ناحیه هستند توصیه می‌شود.

جراحی کلاسیک لیفتینگ ابرو

در روش کلاسیکِ جراحی زیبایی ابرو، معمولا روی خط مو یعنی خط بین پیشانی و محل شروع رویش موها، برشی داده می‌شود، سپس جراح پوست را از عضله جدا کرده و آن را بیرون می‌کشد. در این مرحله، ماهیچه‌هایی که سبب خطوط اخم شده‌اند، ضعیف شده و چین و چروک از بین می‌رود. در پایان نیز پزشک، برش ایجادشده را بخیه می‌زند.

این روش برای رفع چین و چروک‌ صورت که عمیق و بسیار شدید شده‌اند، مناسب است و پایداری بیشتری دارد، اما دوره ریکاوری آن طولانی‌ است. البته روش کلاسیک برای افرادی که موهای بلند یا نازک دارند یا احتمالا موهای خود را از دست داده‌اند، روش مناسبی نیست.

لیفت ابرو با جراحی آندوسکوپی

لیفت ابرو با جراحی آندوسکوپی
لیفت ابرو با جراحی آندوسکوپی

در روش آندوسکوپی برای بالا کشیدن ابروها، از بیهوشی کامل استفاده می‌شود. در این روش، ابتدا چند برش کوچک روی پیشانی داده می‌شود و با دستگاه آندوسکوپ، محل‌های مورد نظر بزرگنمایی و مشخص می‌شوند. سپس پوست پیشانی با ابزاری ویژه به سمت بالا کشیده می‌شود تا در محل مناسب خود قرار گیرد.

این روش به‌خاطر ویژگی کم‌تهاجمی آن، عوارضی کمتر از جراحی کلاسیک دارد و درمان ریکاوری آن نیز کوتاه‌تر است، اما برای افتادگی‌ پیشانی، ابرو و پلک مناسب نیست و درمانگر افتادگی‌های ملایم‌تر است.برای آشنایی بیشتر با این روش ویدئوی زیر را تماشا کنید.

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی

برای بالا کشیدن ابروها می‌توان از روش‌های غیرجراحی یا غیرتهاجمی نیز بهره گرفت که در میان این روش‌ها می‌توان به لیفت ابرو با نخ، لیزر، بوتاکس، هایفو و ژل اشاره کرد که هزینه‌ آن‌‌ها ارزان‌تر از جراحی تمام می‌شود و همچنین دوره ریکاوری کوتاه‌تری دارند. در ادامه انواع لیفت‌های ابرو به‌طور جداگانه توضیح داده می‌شود.

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: نخ

لیفت ابرو با نخ، یک روش ساده و موثر برای بالا کشیدن ابروهاست که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در این روش از داخل ابروها، به‌وسیله سوزن و نخ‌هایی که با بدن سازگار هستند، لیفت انجام می‌شود. در این روش، برش‌هایی در داخل موی ابرو ایجاد می‌شود و نخ با ابرو پیوند می‌خورد. این نخ‌ها، خاصیت غیرجذبی و بسیار مقاومی دارند.

در این روش، با جمع کردن پوستِ شل‌شده و تحریک کلاژن‌ها در اطراف پوست ابرو، لیفت انجام می‌شود. این نخ‌ها سبب محو شدن افتادگی پوست می‌شوند و در حد متوسط ابروها را بالا می‌کشند و چهره طبیعی‌تر به فرد می‌دهند. لیفت با نخ روشی سرپایی محسوب می‌شود که مدت زمان انجام آن بین 10 تا 15 دقیقه است. ماندگاری لیفتینگ ابرو با این روش، حدود ۲۰ ماه است. برای اطلاعات بیشتر می‎توانید مقاله مربوط به لیفت ابرو با نخ را بخوانید.

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: لیزر

در روش لیفت ابرو با لیزر، سلول‌های میانی پوستِ اطراف ابرو با لیزر تحریک می‌شوند تا روند کلاژن‌سازی سرعت بیشتری به خود بگیرد. در این روش، پزشک باکمک دستگاه لیزر پالس‌های کوچک نوری را روی پیشانی متمرکز می‌کند تا به لایه میانی پوست نفوذ کند. با تحریک پوست و کلاژن‌سازی، چین و چروک‌ها به‌تدریج محو می‌شوند. این روش به چند جلسه لیزر درمانی نیاز دارد و هزینه آن نسبت به روش‌های دیگر بیشتر است.

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: بوتاکس

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: بوتاکس
انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: بوتاکس

در روش لیفت ابرو با بوتاکس، پس از بی‌حسی موضعی، تزریق بوتاکس در داخل یا اطراف ماهیچه‌های مورد نظر طی چند دقیقه انجام می‌شود. این روش در کنار سایر روش‌ها می‌تواند ماندگاری بیشتری داشته باشد، اما به‎تنهایی ماندگاری آن بین ۳ تا ۵ ماه است.

بوتاکس ابرو، هزینه و عوارض بسیار کمی دارد و دوره ریکاوری آن نیز بسیار کوتاه است، زیرا فرد پس از تزریق نیاز به استراحت خاصی ندارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله بوتاکس ابرو مراجعه کنید.

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: ژل

یکی دیگر از روش‌های شناخته‌شده برای بالا کشیدن ابروها بدون عمل جراحی، تزریق ژل است. ژل‌ زمانی که به ماهیچه‌‌های بالای ابرو تزریق می‌شود، به بافت آنها حجم می‌دهد و این خاصیتِ حجم‌دهندگی باعث لیفت ابرو می‌شود. نتیجه کار همان لحظه قابل مشاهده است. ماندگاری این روش بین 9 تا 12 ماه است.

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: هایفو

انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: هایفو
انوع روش های لیفت ابرو بدون جراحی: هایفو

یکی از روش‌های غیرجراحی برای بالا کشیدن ابروها، استفاده از هایفو است که به آن اولتراپی نیز گفته می‌شود. در روش هایفوتراپی، امواجی با شدت بالا و فرکانس پایین و به صورت متمرکز، وارد لایه‌های عمقی پوست می‌شوند. در این روش، فرد روی صندلی می‌نشیند و پزشک به صورت تقریبی دستگاه هایفو (HIFU) را کمتر از یک ساعت به آرامی روی سطح مشخص‌شده پوست در جهت‌های خاص حرکت می‌دهد. در هایفوتراپی از امواج مافوق‌صوت استفاده می‌شود. این امواج با استفاده از فناوری بسیار پیشرفته در نقطه‌ای از عمق دلخواه متمرکز و تابانده شده و سبب کلاژن‌سازن و جوانی پوست می‌شوند.

در حالت کلی، این روش درد و عوارض خاصی ندارد و به نسبت سایر روش‌ها، از ماندگاری بیشتری برخوردار است و به‌طور معمول، نیاز به تکرار یک ساله دارد.

جراحی ابرو چگونه انجام می شود؟

تولید کلاژن در پوست به مرور زمان و با افزایش سن، کاهش می‌یابد و به‌تدریج که عضلات شل و دچار افتادگی می‌شوند، زیر ابروها و پیشانی به نسبت سایر اجزای بدن، بیشتر دچار چین و چروک و افتادگی می‌شوند. در این حالت، صورت خسته و بی‌حال است و افتادن سایه‌ ابروها روی چشم، چهره فرد را تغییر می‌دهد. یکی از روش‌هایی که این عارضه را اصلاح می‌کند، لیفت ابرو یا بالا کشیدن ابروهاست.

لیفتینگ ابرو برای چه کسانی مناسب است

افراد مناسب برای لیفتینگ ابرو

– افرادی که خطوط عمیقی در پیشانی خود دارند.

– افرادی که خطوط عمیق و ناهماهنگی بین دو ابروی خود دارند.

– افرادی که ابروهایشان دچار افتادگی و خمودگی شده است.

– افرادی که از لحاظ فیزیکی سالم هستند.

– افرادی که سیگاری نیستند.

– افرادی که چشم‌انداز مثبت و واقع‌بینانه‌ای از این عمل دارند.

سن مناسب برای لیفتینگ ابرو

به‌طور معمول، با ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف ابرو بر اثر بالا رفتن سن، نیاز به بالا کشیدن ابروها احساس می‌شود که این عمل در ۴۰ تا ۶۰ سالگی رایج‌تر است. البته برای کسانی که به هر دلیلی دچار افتادگی ابرو و عارضه‌های نامبرده در سنین کمتر شده‌اند هم می‌توان این عمل را انجام داد.

فواید لیفتینگ ابروها

اگر بالا کشیدن ابروها همراه با سایر عمل‌ها مانند بلفاروپلاستی (جراحی پلک) و لیفت صورت انجام شود، بیشتر خود را نشان می‌دهد. از جمله فواید بالا کشیدن ابرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کاهش چین و چروک‌های پیشانی، چشم‌ها و پُل بینی

– بهبود خطوط عمودی پیشانی و خط اخم

– بالا رفتن ابروی افتاده روی پلک‌ها

– محو شدن چروک‌های افقی در پیشانی

– شادابی و جوان‌سازی چهره

– افزایش اعتماد به نفس

عوارض لیفت ابرو

در سال‌های گذشته و با پیشرفت‌های متعدد در زمینه عمل‌های زیبایی، عوارض لیفت ابرو به حداقل ممکن رسیده، اما ممکن است این عمل با عوارض زیر همراه باشد:

– ممکن است بی‌حسی موقت یا دائمی پوستِ پیشانی یا بالای پوست سر، پس از لیفت رخ دهد.

– عدم‌تقارن ابروها که البته پس از بهبودی از بین می‌رود و در صورت ماندگاری می‌توان با جراحی‌های اضافی، شکل و حالت ابرو را پایدار کرد.

– بالا رفتن غیرطبیعی ابروها که البته این حالت به‌تدریج کمتر می‌شود.

– خطر خونریزی، عفونت، کبودی و تورم در اطراف چشم‌ها و واکنش منفی به بیهوشی در لیفت‌هایی که همراه با جراحی است.

قیمت جراحی لیفت ابرو

لیفتینگ ابرو چون با روش‌های گوناگونی انجام می‌شود، قیمت‌های مختلفی نیز دارد. در برآورد قیمت لیفت ابرو، علاوه بر روشی که فرد انتخاب می‌کند، باید شهر و مهارت و تجربه پزشک را نیز در نظر گرفت.

قیمت جراحی بالا بردن ابرو در ایران ، حدود 20 میلیون تومان در سال 1402 گزارش شده و هزینه سایر روش‌های آن از تزریق بوتاکس گرفته تا روش‌های دیگر از 2 هزار تومان تا 10 میلیون تومان متغیر است.

تجربه جراحی لیفت ابرو

تجربه جراحی لیفت ابرو
تجربه جراحی لیفت ابرو

افراد سرشناس و معروف بسیاری، به‌ویژه بازیگران و خوانندگان آمریکایی، لیفت ابرو انجام داده‌اند. در این میان می‌توان به هایدی مونتاگ و آریانا گرانده اشاره کرد.

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید