چشم و پلک

همه روشهای لیفت پلک بدون جراحی

لیفت پلک بدون جراحی

لیفت پلک برای درمان افتادگی پلک‌ها و بیشتر به‌منظور جوان‌سازی و زیبایی صورت انجام می‌شود. افتادگی پلک (ptosis) زمانی روی می‌دهد که پلک‌های فوقانی، حالت افتاده و شل به خود می‌گیرند و ممکن است جلوی مردمک چشم فرد را بگیرند و در دید او اختلال ایجاد کنند. این عارضه در سنین بالا روی می‌دهد و یکی از نشانه‌های پیری به‌شمار می‌رود که سبب از بین رفتن شادابی صورت فرد می‌شود. البته ممکن است افرادی هم در سنین پایین‌ و حتی کودکی دچار این بیماری شوند که به آن «پتوز مادرزادی» می‌گویند.

در هر صورت، افتادگی پلک ممکن است موجب کاهش دید فرد و ایجاد عفونت و تومور در پلک‌ها شود و از نظر زیبایی نیز شادابی پوست را تحت‌تاثیر قرار داده و پوست را پیر نشان دهد. از همین رو، لیف پلک به‌منظور رفع افتادگی پلک و عوارض آن انجام می‌شود.

تاثیر لیفت پلک بدون جراحی

لیفت پلک بدون جراحی برای افراد زیر نتایج مثبت به همراه دارد:

– افرادی که شلی بیش از اندازه در پلک‌های خود داشته باشند.

– اشخاصی که پوست اضافی، چربی یا چین ‌و چروک روی پلک‌های خود دارند.

– افرادی که پلک بالایی آن‌ها به‌درستی تشکیل نشده و به اصطلاح، پلک‌های پف‌کرده‌ای دارند.

– اشخاصی که سالم و بدون بیماری‌های تهدیدکننده هستند.

 تجربه لیفت پلک بدون جراحی

افراد زیر از لیفت پلک بدون جراحی نتایج مورد انتظاری نخواهند گرفت:

– افرادی که بیماری‌های حاد و خطرناک مانند سرطان، بیمارهای عفونی یا حاد چشمی دارند.

– زنانی که باردار هستند.

– افرادی که به لحاظ روانشناختی ناپایدار هستند و انتظارات غیرواقعی از بالا کشیدن پلک بدون جراحی دارند.

قبل از لیفت پلک بدون جراحی

قبل از لیفت پلک بدون جراحی
قبل از لیفت پلک بدون جراحی

قبل از انجام لیفت برای پلک، فرد باید نسبت به انجام چنین عملی آگاهی لازم را کسب کرده باشد، از این‌رو توجه به موارد زیر برای او ضروری است:

– گرفتن مشاوره لازم از متخصص برای اصلاح پلک‌ها و انتخاب مناسب‌ترین روش

– داشتن توقع منطقی از عمل کشیدگی پلک‌ها

– اجتناب از مصرف برخی داروها مانند ایبوپروفن و آسپرین یک هفته پیش از لیفت پلک

– اجتناب از مصرف سیگار و مواد نیکوتین‌دار برای تسریع بهبودی

روشهای لیفت پلک بدون جراحی

برای درمان عارضه افتادگی پلک، اگر بخواهیم به سراغ روش‌های غیرتهاجمی‌تر برویم که نیاز به تیغ جراحی نباشد، می‌توان به روش‌هایی مانند درمان با لیزر، درمان با پلاسماجت، لیفت پلک با نخ و درمان با بوتاکس اشاره کرد. البته در روش‌های زیبایی پلک بدون جراحی، امکان بازگشت افتادگی پلک، بیش از روش جراحی است که این مورد جزو معایب آن به‌شمار می‌رود.

 در ادامه به توضیح انواع روش‌های کشیدگی پلک بدون عمل جراحی خواهیم پرداخت.

لیفت پلک بدون جراحی با پلاسماجت

پلاسماجت(jett plasma) یا پلاسماتراپی(plasmatherapy) یا پلکسر(Plexer)، یکی از جدیدترین روش‌ها برای رفع افتادگی و پف پشت چشم‌ها به‌شمار می‌رود. این روش، بدون برش یا از بین بردن پوست اضافی و چربی و بدون اصلاح عضله‌ پلک‌ها انجام می‌شود.تابش پرتو پلاسما با شدت بالا به پوست، سبب ایجاد انرژی می‌شود که اثر انعقادی روی بافت‌ها خواهد داشت. این پرتو بسیار نازک بوده و اجازه می‌دهد درمان به شیوه دقیق انجام ‌شود.

پلاسماجت به نوعی در ساختار پوست مداخله می‌کند و هدف آن، ترمیم مشکلات ناشی از پیری است. لیفت پلک با پلاسماجت تاثیرگذاری بیشتری نسبت به روش لیزر دارد، البته ممکن است نتایج آن در هر فردی متفاوت باشد. از آنجایی که پلاسماتراپی یک فناوری جدید محسوب می‌شود، عوارض بلندمدت مشخصی ندارد. اطلاعات کامل تر این روش را در مقاله ماندگاری پلکسر پلک مشاهده نمایید.

لیفت پلک بدون جراحی با لیزر

یکی از بهترین‌ گزینه‌های مطرح‌شده برای رفع عارضه افتادگی پلک‌ها، درمان با لیزر (Laser) است که البته به‌تنهایی کاربرد چندانی ندارد و طی عمل جراحی پلک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، اشعه‌های لیزر به پلک‌ها تابانده شده و سبب سفت شدن پوست شل‌شده آن‌ها می‌شود. انجام این روش، حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

استفاده از لیزر سبب بالا رفتن پلک‌های فوقانی می‌شود. در حقیقت لیزر برای بازسازی کلاژن پلک‌ها، بافت را تحریک کرده و لایه‌های عمیق بافت را بدون آسیب رساندن به لایه‌های سطحی پوست گرم می‌کند. بازسازی دوباره کلاژن با گذشت زمان، این افتادگی را بهبود می‌بخشد.

لیفت پلک بدون جراحی با نخ

در برخی موارد دیده‌شده که افتادگی پلک‌ها و پف اطراف چشم‌ها به‌دلیل افتادگی ابروها است. گاهی لیفت ابروها با نخ می‌تواند افتادگی پلک‌ها را برطرف کند. در این روش، از نخ‌های ویژه و سوزن‌های طبی استفاده می‌شود. این کار باید توسط متخصص پوست انجام ‌شود.

روش کار به این صورت است که پزشک روی پلک‌ها یا بالای ابروها که نیاز به لیفتینگ دارند، سوراخ‌های بسیار کوچکی ایجاد و نخ و سوزن مخصوص لیفتینگ را وارد بافت زیرین پوست می‌کند. نخ مانند یک قلاب به بافت پوست گیر کرده و آن را بالا می‌کشد.

این فرآیند، جوان‌سازی مداوم پوست‌ را به‎دنبال دارد. از آنجا که بدن می‌خواهد منطقه بخیه‌شده را التیام ببخشد، به‎طور مداوم کلاژن تولید می‌کند و نخ‌ها نیز با گذشت زمان جذب پوست می‌شوند. این فرآیند پس از ۶ تا ۹ ماه دوباره باید انجام ‌شود. کسانی که از نخ برای لیف پلک استفاده می‌کنند، به‌تدریج متوجه بهبود و استحکام پوست خود می‌شوند.

لیفت پلک بدون جراحی با بوتاکس

تزریق بوتاکس(BOTOX) یا بوتولینوم (BOTULINUM)، روش دیگری برای درمان افتادگی پلک‌ها به‌شمار می‌رود. سم بوتولینوم که به آن بوتاکس می گویند، ماده‌ای است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است و سال‌هاست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تزریق این ماده به عضلات، تکانه‌های عصبی آن‌ها را منقبض میکمند و در نتیجه ماهیچه‌ها نمی‌توانند حرکت کنند و این موضوع، باعث کاهش چین و چروک‌ها می‌شود. این روش برای کسانی توصیه می‌شود که پلک‎های آن‌ها به‎دلیل مشکلات جزئی عضلات، شل شده است.

این روش، یک راه‌حل دائمی نیست. البته تشخیص این موضوع که این روش برای چه کسانی مناسب‌تر است، توسط پزشک خواهد بود.

یکی از مزیت‌های لیفت پلک با بوتاکس این است که در چند دقیقه انجام می‌شود و روشی کاملا بی‌خطر به‌شمار می‌رود و نتایج آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن قابل مشاهده است. البته مهارت و تجربه پزشک در تزریق بوتاکس بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر این تزریق به‌درستی انجام نشود سبب افتادگی پلک‌ها می شود.

مراقبت‌های لیفت پلک بدون جراحی

در روش‌های لیفت پلک بدون جراحی، فرد پس از عمل، نیاز به مراقبت‌های زیر دارد:

– اجتناب از استفاده مستقیم کمپرس سرد و گرم روی پلک‌ها؛ این کار سبب از دست‌رفتن بافت‌های تشکیل شده می‌شود.

– اجتناب از فعالیت‌هایی که ممکن است فشار خون را افزایش دهند.

– از واردکردن فشارهای سنگین بر چشم مانند نگاه کردن بیش از اندازه به گوشی همراه یا تلویزیون اجتناب شود.

– اجتناب از مصرف سیگار و مواد نیکوتین‌دار که سبب کاهش خون‌رسانی به بافت‌های درمان‌شده می‌شوند.

– فرد می‌تواند تمرین‌های فیزیکی یا ورزش‌های سنگین را پس از سه هفته از سر بگیرد.

دوران نقاهت لیفت پلک بدون جراحی

بسته به روش لیفت پلک، دوران نقاهت فرد متفاوت خواهد بود و این مدت از یک روز تا یک هفته طول خواهد کشید و در سخت‌ترین نوع آن، که جراحی است، فرد پس از یک ماه می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرد.

مزایای لیفت پلک بدون جراحی

مزایای لیفت پلک بدون جراحی
مزایای لیفت پلک بدون جراحی

رفع افتادگی پلک بدون جراحی می‌تواند همراه با مزایای زیر باشد:

– نیازی به بیهوشی نداشته و عوارض ناشی از جراحی را ندارد.

– در مدت زمان کمتری انجام می‌شود.

– هزینه‌های آن از جراحی کمتر است.

– دوران نقاهت کوتاه‌تری دارد.

این روش باعث اتفاقات زیر نیز می‌شود:

– بهبود میدان دید

– احیای پوست و جوان‌سازی اطراف چشم

– افزایش اعتماد به نفس با داشتن ظاهری سالم و زیبا

عوارض لیفت پلک بدون جراحی

عوارض لیفت پلک بدون جراحی
عوارض لیفت پلک بدون جراحی

لیفت پلک‌ها بدون جراحی می‌تواند همراه با معایب یا عوارضی باشد که عبارتند از:

– کشیدگی بیش از حد پلک‌ها که باعث باز شدن بیش از حد چشم‌ می‌شود.

– بازگشت احتمالی افتادگی پلک بعد از لیفت که نیاز به تکرار آن را ضروری می‌کند.

سن مناسب برای لیفت پلک بدون جراحی

اگر افتادگی پلک به صورت مادرزادی باشد، بهتر است در دوران کودکی لیفت زیبایی پلک انجام ‌شود، اما اگر به‌‎منظور جوان‌سازی پلک‌ها و برای رفع پف و چین و چروکِ پلک‌ها باشد، سن دقیقی برای آن مد نظر نیست و پس از بروز این عارضه‌ها، به مرور زمان و با افزایش سن، می‌توان دست به چنین عملی زد. البته به‌طور معمول، افراد در دهه‌های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ اقدام به لیفت پلک می‌کنند.

لیفت پلک با جراحی

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان افتادگی پلک‌ها، عمل جراحی است که به بلفاروپلاستی (blepharoplasty) مشهور است. این نوع جراحی، معمولا سرپایی و بدون بیهوشی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. مزایا و معایب بلفاروپلاستی را میتوانید در مقاله مربوطه مطالعه نمایید

روش جراحی برای لیفت پلک با ماندگاری بیشتری همراه است، البته این روش می‌تواند با عوارضی مانند عفونت پلک یا مشخص بودن جای بخیه‌ها و درد پس از جراحی همراه باشد.

در این عمل، به‌طور معمول یک ماه پس از جراحی، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

افراد مشهوری که لیفت پلک انجام داده‌اند

افراد مشهور بسیاری به‌ویژه هنرپیشه‌ها چه به روش جراحی و چه به صورت غیرجراحی، اقدام به بالاکشیدن ابرو کرده‌اند از جمله می‌توان به جین سیمور فوندا Jane Seymour Fonda)) هنرپیشه و مدلینگ آمریکایی، تیلور سویفت (Taylor Swift) خواننده، ترانه‌سرا، تهیه‌کننده موسیقی و هنرپیشه آمریکایی و رابرت داونی جونیور (Robert Downey, Jr.) هنرپیشه و خواننده آمریکایی اشاره کرد.

هزینه لیفت زیبایی پلک در ایران

قیمت جراحی زیبایی پلک در ایران با توجه به روش جراحی، تجهیزات و کلینیک مورد نظر، پزشک و… متغیر است. به‌طور کلی، قیمت عمل لیفت بین 15 تا 30 میلیون تومان در سال 1402برآورد می شود و در روش‌های بدون جراحی نیز براساس تعداد پلک و روش آن، از 1 میلیون تا 10 میلیون تومان تومان متغیر است.

آیا روش لیزر به از بین بردن پف پلک پایین یا زیر چشم کمک می‌کند؟

خیر. روش لیزر، پف پلک را از بین نمی‌برد. درمان پف پلک اغلب با استفاده از روش جراحی انجام می‌شود.

آیا لیفت پلک میتواند تاثیری بر از بین رفتن چروک و خط خنده در اطراف داشته باشد؟

خیر. عمل زیبایی پلک تنها می‌تواند به درمان افتادگی در پلک بالا و پایین کمک کند و نمی‌تواند چین‌ و چروک یا خط خنده را از بین ببرد. برای از بین بردن چین و چروک تزریق فیلر یا بوتاکس مناسب است.

اصطلاح لیفت پلک به انگلیسی

 لیفت پلک معادل انگلیسی Eyelid lift، یک روش شناخته‎شده در جهان برای رفع افتادگی پلک‌هاست. این روش به دو صورت جراحی و بدون جراحی یا غیرجراحی انجام می‌شود. در انگلیسی به روش جراحی (surgery)، blepharoplasty  (بلفاروپلاستی) و به روش بدون جراحیEyelid lift without surgery  گفته می‌شود.

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید