پوست

انواع لیفت صورت با نخ: مزایا، معایب و هزینه آن

اهمیت عمل لیفت صورت با نخ

پوست یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که با افزایش سن دچار تغییر می‌شود. روش‌های مختلفی برای جوانسازی پوست وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به لیفت صورت با نخ اشاره کرد. کشیدن پوست صورت با نخ موجب زیبایی و جوانسازی چهره می‌شود. روش رفع چروک صورت با نخ نوعی روش کم تهاجمی است که با هدف از بین بردن یا کاهش علائم پیری، بیشتر در ناحیه تحتانی صورت انجام می‌شود و شامل قرار دادن زیر جلدی نخ‌های PDO است.

اگرچه اثرات لیفت با نخ موقتی خواهد بود و به اندازه عمل لیفت صورت چشمگیر نیست، اما به دلیل تحریک  پوست برای تولید کلاژن طبیعی، به تدریج می‌توان بهبود در ظاهر خطوط ریز و چین و چروک را مشاهده کرد. همین موضوع موجب جوانی، سفتی و شادابی هرچه بیشتر پوست می‌شود.

به این عمل در اصطلاح پزشکی Face lift with thread گفته می‌شود.

 

لیفت با نخ برای چه کسانی مناسب است؟

تاثیرات لیفت صورت با نخ

 

لیفت صورت با نخ برای بیمارانی مناسب است که به دنبال  یک گزینه کم تهاجمی برای لیفت صورت هستند. از این روش برای رفع چین و چروک صورت، پنجه کلاغی‌ها، افتادگی پوست، خط خنده ، از بین بردن غبغب، لیفت گونه استفاده می‌شود. هرچند تمرکز بیشتر آن بر رفع شلی و چین و چروک ناحیه پایین صورت مثل چروک دور لب و شلی و افتادگی پوست گردن است.

البته لیفت نخ پاسخگو و درمان شلی بیش از حد پوست یا غبغب ناشی از چاقی مفرط نیست. همچنین رفع چروک صورت با نخ برای افرادی با پوست نازک یا خشک پاسخ مطلوبی در برندارد.

 

مراقبت و مشاوره قبل عمل لیفت با نخ

انتخاب یک پزشک خوب و باتجربه مهم‌ترین اقدام قبل از عمل لیفت با نخ است. در جلسه مشاوره، پزشک در رابطه با تغییرات صورت و تکنیک‌های مورد استفاده با فرد صحبت می‌کند. گاهی بعضی داروها در روند جوانسازی پوست با نخ لیفت، اختلال ایجاد می‌کنند. ازاین‌رو فرد باید هرگونه بیماری یا مصرف دارو را به پزشک اطلاع دهد. در رابطه با این موضوع لازم است فرد مصرف داروهای رقیق‌کننده خون از قبیل آسپرین و وارفارین را زیر نظر پزشک قطع کند.

قبل از انجام لیفت صورت با نخ رعایت نکات زیر ضرورت دارد:

 • استحمام و پاک‌سازی صورت
 • تراشیدن ریش و سبیل (برای مردان)
 • آگاه کردن پزشک از سابقه تزریق ژل و بوتاکس
 • اجتناب از مصرف سیگار و الکل به دلیل تاخیر در بهبودی محل تحت درمان

عمل لیفت صورت با نخ چیست؟

لیفتینگ صورت با نخ با دو روش پزشکی  و روش طب سوزنی (آمبدینگ) انجام می‌شود.

 

مراحل و چگونگی لیفت با نخ

مراحل لیفت صورت با نخ

 

 قبل از شروع عمل، پوست بیمار برای تعیین جهت نخ‌ها علامت‌گذاری می‌شود. پس از آن فرد به طور کامل بیهوش می‌شود یا تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد.

سپس پزشک چندین نخ را از طریق همان نقاط مشخص به پوست وارد می‌کند. نخ‌ها به یک کانول طولانی متصل می‌شوند. کانول به زیر پوست نفوذ می‌کند. وقتی نخ به نقطه پایان از پیش تعیین شده خود رسید، آزاد می‌شود و کانول برداشته می‌شود.

الیاف مورد استفاده شبیه قلاب به بافت زیرین پوست متصل می‌شوند و به جابه­جایی آن کمک می‌کنند. در ادامه پزشک با استفاده از نخ‌ها به محدوده مورد نظر شکل می دهد.

 این روند تا زمانی که لیفت مورد نظر حاصل شود تکرار می‌شود.

 بسته به منطقه درمان و حساسیت آن، بین 1 تا 15 نخ می‌تواند وارد صورت شود. تعیین تعداد نخ‌ها با تصمیم پزشک و با توجه به پوست فرد و نیاز آن به درمان و هم چنین نوع نخ استفاده شده، صورت می‌گیرد.

 بعد از اتمام کار، نخ‌ها ماساژ داده می‌شوند تا از صاف بودن بافت و عدم وجود فرورفتگی اطمینان حاصل شود.

اگز از نخ های PDO برای این‌کار استفاده شود دیگر جای نگرانی برای جذب آن‌ها وجود ندارد. آن‌ها به مرور زمان پس از 6 ماه و به طور کامل به خودی خود طی یک فرآیند طبیعی به نام هیدرولیز، جذب می‌شوند.

هیدرولیز بدون درد است و به تجزیه شیمیایی ناشی از واکنش با آب اشاره دارد. پس از حل شدن نخ‌ها، بافت‌های کلاژن و فیبری جدید در مناطق تحت درمان ایجاد می‌شود.

 

انواع نخ برای لیفت صورت

انواع نخ برای لیفت صورت

 

برای لیفت صورت با نخ، نخ‌های استفاده شده به دو گروه قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم می‌شود که درادامه به آن می‌پردازیم.

 

لیفت صورت با نخ جذبی

سه نوع اصلی از نخ های جذب شونده وجود دارد که برای لیفت صورت بانخ از آن­ها استفاده می‌شود. این سه دسته عبارتند از: پلی دیوکسانون (PDO) ، اسید پلی لاکتیک (PLA) ، و پلی کاپرولاکتون (PCA)

 

لیفت صورت با نخ پی دی او

نخ PDO

 

نخ‌های جذب شونده از جنس پلی‌دیوکسی‌نون (Polydioxanone) ساخته و به ‌اختصار (PDO) نامیده می‌شوند.

PDO یک پلیمر قابل جذب است که برای لیفت موضعی استفاده می‌شود. این پلیمر انعطاف پذیر و با دوام است.  نخ‌های لیفت  PDO  دارای بافت‌های متنوعی است. انواع نخ‌های پی‌دی‌او برحسب شکل مقطع شامل خاردار و بدون خار است که سه بافت اصلی آن عبارتند از: نخ های مونو ، دندانه دار و پیچ دار.

 
نخ مونو

نخ‌های مونو  نوعی نخ صاف و نرم هستند که موجب سفتی پوست می‌شوند و تاثیر کمی بر لیفت پوست صورت دارند. برای بیمارانی که فقط مایل به سفت شدن و جوان سازی پوست هستند، نخ های مونو ممکن است کافی باشد. این نخ ها نیاز دارند در نقاطی به پوست متصل شوند تا بتوانند در جای خود ثابت بمانند.

 

نخ های کاگ دار

برجستگی‌های موجود در نخ خاردار در اصطلاح کاگ نام دارد. نخ های کاگ دار، نخ هایی خاردار هستند که لیفت بهتر نسبت به نخ های مونو ایجاد می‌کنند و باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می‌شوند.

این نخ‌ها مانند یک قلاب در چین و چروک‌های پوست گیر می‌کنند و بر خلاف نخ های مونو نیازی به نقطه لنگر و ثبات ندارند و به وسیله خار‌هایشان در پوست ثابت می‌شوند.

جالب است بدانید که هزینه لیفت صورت با نخ کاگ یا خاردار در مقایسه با نوع صاف بیشتر است. اما اثرگذاری بالایی دارد و نتایج از همان مراحل ابتدایی نمایان می شود.

در لیفت کلاسیک از هشت نخ کاگ کوتاه استفاده می‌شود که به طور یک طرفه در پوست قرار می گیرند. این عمل سبب تحریک کلاژن سازی پوست می‌شود و به طور معمول یک سال ماندگاری دارد.

در روش vip از 18 نخ کاگ دار کوتاه  به طور هم زمان استفاده می‌شود. این نخ‌ها به صورت هلالی در پوست قرار می‌گیرند. این روش باعث افزایش خاصیت و دوام آن نسبت به روش‌های قبلی می‌شود. با توجه به تعداد نخی که در این روش استفاده می‌شود این روش نسبت به روش‌های قبلی گران‌تر خواهد بود.

 

نخ های پیچ دار

 نخ های پیچ دار، یک الی دو  نخ در هم تنیده هستند که علاوه بر لیفت، موجب حجم در ناحیه تحت درمان می‌شوند. این نوع نخ برای مشکلاتی از قبیل پر کردن فرورفتگی‌های پوستی نیز استفاده می‌شود. بنابراین بیمارانی که تمایل به لیفت و حجم دهی بیشتر دارند، بهتر است از نخ های پیچ دار استفاده کنند. تولید کلاژن اطراف این نخ ها سبب درمان شیارها و چروک‌های ریز روی پوست می‌شود.

می‌توان از دو نخ پیچیده به طور همزمان در لیفت صورت با نخ استفاده کرد. این کار سبب افزایش خاصیت حجم‌دهی می‌شود که اصطلاحا به آن مولتی اسکرو گفته می‌شود. این مدل نخ‌ها نسبت به دو نوع دیگر گران‌تر هستند.

در این روش معمولا از نخ‌های پیچ‌دار به طور همزمان و به تعداد دوازده نخ استفاده می‌شود. نخ‌ها معمولا طی چهار ماه جذب می‌شوند ولی آثار لیفت تا یکسال باقی می‌ماند.

 

 نخ‌های  PLA

ویژگی نخ PLA

 

نخ های PLA  مشتقاتی از اسید لاکتیک به حساب می‌آیند. این نخ‌ها قبلاً در بسیاری از کارها مانند بخیه‌های ارتوپدی استفاده می‌شدند. نخ‌های PLA حجم نواحی افتاده پوست را افزایش می‌دهند. بنابراین می‌توانند به بازیابی فرم در ناحیه صورت کمک کنند.

 نخ های PLA قابل جذب هستند. در مقایسه با نخ‌های PDO کلاژن را برای مدت طولانی تری بازسازی می‌کنند اما به خاطر هزینه بالا، کمتر از نخ های  PDO مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

نخ های PCA

ویژگی نخ PCA

 

نخ های PCA جدیدترین نخ‌های قابل جذب لیفت هستند. این نخ‌ها از نوع نخ‌های تک رشته‌ای با منشا مصنوعی (کاپرولاکتون) هستند. با تجزیه شدن نخ PCA تولید کلاژن و اسید هیالورونیک در پوست افزایش می‌یابد. این نخ ها به نسبت دو گروه قبلی موجب تولید کلاژن درمدت زمان طولانی تری می‌شوند. لیفت صورت با نخ ،کلاژن را در پوست افزایش می‌دهد و باعث سفت شدن پوست می‌شود و از افتادگی در دراز مدت جلوگیری می‌کند.

 

نخ‌های غیرقابل جذب

ویژگی نخ لیفت طلا

 

نخ‌های غیرقابل جذب معمولاً از فلزاتی چون طلا یا فیبرهای سنتتیک ساخته می‌شوند. در لیفت صورت با نخ طلا، نخ‌ها تا پایان عمر زیر پوست باقی مانده و از بین نمی‌روند. لیفت صورت با نخ طلا معمولاً برای مشکلات حاد پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که نخ‌های قابل جذب در نهایت حل می‌شوند، اثربخشی آن‌ها از بین می‌رود، اما نخ‌های غیر قابل جذب برای همیشه در صورت باقی مانده و موجب لیفت پوست می‌شوند.

 

لیفت صورت با نخ طب سوزنی (آمبدینگ)

یکی دیگر از روش‌های لیفت صورت با نخ بخیه، که امروزه مورد توجه قرار گرفته است آمبدینگ نام دارد. این روش که در طب سوزنی با استفاده از نخ‌های قابل جذب توسط متخصص طب سوزنی انجام می‌گیرد موجب کلاژن‌سازی بیشتر پوست و لیفت آن می‌شود. نخ‌های استفاده شده در این روش از جنس PDO است.

این روش نسبت به دیگر روش‌ها کمتر تهاجمی است و هزینه کمتری دارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، با توجه به وضعیت هر فرد و عمق چین و چروک به 1 الی 3 جلسه درمانی نیاز است. در مقاله جداگانه روش آمبدینگ را به صورت کامل توضیح داده‌ایم. برای اطلاع از مزایا و چگونگی انجام این روش مقاله مربوط به آن را بخوانید.

 

مراقبت های پس از لیفت با نخ

مراقبت های بعد از لیفت با نخ

 

بعد از انجام این عمل (برای آگاهی از روند کار دیدن فیلم لیفت با نخ را از دست ندهید) انجام مراقبت‌های زیر برای دستیابی به بهترین نتیجه ضرورت دارد:

 • اجتناب از مصرف سیگار و الکل به دلیل کاهش خون‌رسانی به محدوده لیفت شده
 • اجتناب از حرکات شدید صورت (خندیدن، گریه کردن و …)
 • عدم استفاده مستقیم از کمپرس یخ یا گرم روی پوست
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم و کبودی
 • اجتناب از تراشیدن موی صورت به مدت ۱ هفته
 • اجتناب از ماساژ محل تحت درمان به مدت دو ماه
 • پرهیز از فعالیت های سنگین به مدت ۳ هفته
 • اجتناب از آرایش صورت به مدت ۲۴ ساعت
 • استفاده منظم از داروهای تجویزی پزشک

 

دوره نقاهت پس از عمل نخ صورت

بعد از پایان لیفتینگ صورت با نخ فرد از کلینیک مرخص می‌شود. ضرورتی به ماندن در منزل بعد از این عمل وجود ندارد. اما اجتناب از فعالیت های سنگین برای جلوگیری از اعمال فشار و استرس به ناحیه تحت درمان باید مدنظر قرار گیرد. به همین دلیل بهتر است بازگشت به فعالیت‌های عادی به ۳ الی ۷ روز بعد از عمل موکول شود.

 

توقعات فرد پس از لیفت نخ

وجود مقداری تورم و کبودی بعد از عمل کاملاً طبیعی است و بخشی از فرایند درمان است. استفاده از کمپرس یخ و بالش بزرگ زیر سر در حین خوابیدن به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کند.

 نتیجه کار بلافاصله بعد از لیفت صورت با نخ قابل مشاهده است. اما با بهبودی صورت و ساخت کلاژن جدید در مناطق تحت درمان، به مرور زمان نتایج واضح‌تر و جوانسازی پوست نمود بیشتری پیدا می‌کند. فرایند تولید کلاژن از هفته سوم کاشت نخ آغاز شده و آثار آن در ماه سوم بروز پیدا می‌کند. بیشترین تولید کلاژن مربوط به 9 ماه بعد از کاشت نخ است. در این زمان نخ کاملاً جذب بدن شده و تاثیر آن در تحریک سلول‌های پوستی برای ساخت کلاژن توقف پیدا می کند.

در این روش، نخ‌های خاردار سریع‌تر از نخ‌های مونو به نتیجه می‌رسند.

 

رفع چروک صورت با نخ چقدر دوام دارد؟

مدت دوام نتایج لیفت صورت با نخ ثابت نیست و به سن بیمار، میزان افتادگی و تعداد نخ بستگی دارد. اما به طور کل میزان دوام نتایج در این روش بین ۱۲ الی ۱۸ ماه ارزیابی می‌شود. البته در صورت رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی دوام نتایج افزایش پیدا می‌کند.

 

کاربرد لیفت با نخ در صورت

کاربرد لیفت صورت با نخ

 

لیفت با نخ برای بالا کشیدن بخش‌های مختلف صورت کاربرد دارد که از رایج‌ترین آنها می‌توان به پلک، گونه، لب، بینی و شقیقه اشاره کرد.

 

لیفت پلک با نخ

افتادگی پلک معمولاً بواسطه افزایش سن بروز پیدا می‌کند. اما امکان همراه بودن آن با فرد از کودکی وجود دارد. این عارضه علاوه بر تاثیر روی زیبایی چهره، اختلال در بینایی را نیز به همراه دارد. دلیل این موضوع پوشیده شدن بخشی از مردمک چشم توسط پوست افتاده پلک است. این عمل معمولاً همزمان با لیفت شقیقه با نخ انجام می‌شود. ترکیب این دو برای رفع افتادگی خفیف تا متوسط پلک کاربرد دارد.

در لیفت صورت با نخ در این ناحیه بهتر است از نخ صاف استفاده شود. به علت بافت نرم، این نخ‌ها در مناطقی با بافت نازک مانند دور چشم استفاده می‌شوند.

 

لیفت گونه با نخ

افتادگی گونه یکی از آثار و علائم افزایش سن و پیری پوست است. لیفت گونه با نخ جایگزین مناسبی برای کسانی است که تمایلی به جراحی و برداشت بخش اضافی پوست گونه خود ندارند. این عمل در مقایسه با جراحی دارای دوران نقاهت کوتاه‌تر و خطر کمتری است. از طرفی میزان کشیدگی پوست در این روش در حد چند میلی‌متر است. به همین دلیل نتایج بسیار طبیعی و ظریف‌تر از جراحی نمود پیدا می‌کند.

در لیفت صورت با نخ برای گونه، بهتر است از نخ‌های دندانه دار یا پیچ دار استفاده کرد تا اثر آن بیشتر مشخص شود.

 

لیفت لب بالا با نخ

لیفت با نخ برای رفع افتادگی یا نازکی لب گزینه مناسبی است. در این روش فاصله لب بالا و بینی بدون بیهوشی کاهش پیدا می‌کند. به ‌این ‌ترتیب لب جلوه گوشتی و زیباتری به خود می‌گیرد. لیفت لب با نخ در مقایسه با سایر روش‌های مؤثر در این زمینه، از قبیل جراحی یا مواد پرکننده، کم تهاجمی‌تر است. همچنین افزایش حجم و برجستگی لب حالت طبیعی‌تری دارد. البته این کار باید زیر نظر متخصص باتجربه انجام گیرد تا کمترین آسیب متوجه اعصاب اطراف لب نشود. چون در این عمل لیفت صورت با نخ، حجم دهی لب مورد نظر است باید از نخ‌های پیچ دار استفاده کرد.

 

لیفت بینی با نخ

لیفت بینی با نخ برای چه کسانی مفید ا

 

بسیاری از مشکلات ظاهری بینی را می‌توان به کمک روش لیفت صورت با نخ برطرف کرد. این روش خصوصاً برای کسانی مفید است که برای انجام جراحی بینی محدودیت دارند؛ به‌عنوان مثال می‌توان به افراد مبتلا به دیابت، فشار خون، بیماران قلبی عروقی و غیره اشاره کرد.

افراد دارای بینی با نوک افتاده یا پره‌های بزرگ می‌توانند از این روش بهره بگیرند. اما لیفت با نخ برای اصلاح انحرافات شدید بینی کاربرد چندانی ندارد. مزایای بسیاری برای لیفت بینی با نخ عنوان شده که ازجمله آن­ها می‌توان به تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر اشاره کرد. این فرایند به مرور زمان موجب خوش فرمی و کشیده شدن پوست بینی می‌شود. همچنین آسیب به عروق و بافت‌های اطراف بینی در این روش به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد. این درحالی است که افراد تحت جراحی بینی به وفور با این مشکل روبرو می‌شوند.

نخ ها در این عمل می‌توانند بلند یا کوتاه باشند. برای لیفت بینی به بخیه‌هایی کوتاه و کوچک نیاز است. برخی از پزشکان از نخ های تک رشته ای صاف و کوتاه PDO استفاده می‌کنند که  نتیجه مطلوبی در پی ندارد. نخ‌های کاگ کوتاه بسیار مناسب‌تر از نخ‌های صاف هستند.

 

فواید لیفت با نخ

فواید لیفت صورت با نخ

 

مزایای لیفت صورت با نخ به شرح زیر است:

 • تاثیر آن بر پوست بلافاصله بعد از اتمام کار نمایان می شود
 • کوتاهی مدت زمان جلسه درمانی (کمتر از یک‌سال)
 • بدون برجای گذاشتن اسکار
 • عدم نیاز به برش و بخیه
 • بدون نیاز به بیهوشی
 • ماندگاری بالای نتایج
 • بدون دوران نقاهت
 • قیمت مناسب

 

عوارض لیفت با نخ

با وجود ایمن بودن این روش در جوانسازی پوست، مواردی به عنوان عوارض لیفت با نخ عنوان شده ‌است. البته بسیاری از این عوارض با انجام لیفت با نخ صورت زیر نظر بهترین متخصص پوست و زیبایی قابل پیشگیری است.

بیشتر عوارض جانبی لیفت با نخ در 24-48 ساعت اول پس از انجام عمل رخ می‌دهد و اغلب به سرعت برطرف می‌شود. حل برخی از این مشکلات ممکن است چند هفته طول بکشد.

 عوارض این روش عبارتند از:

 • بی حس شدن پوست به دلیل آسیب به اعصاب محدوده درمان
 • حرکت نخ از محل اصلی که موجب بروز درد می‌شود
 • حساسیت پوستی به نخ مورد استفاده
 • عدم تقارن صورت
 • کبودی و قرمزی
 • خونریزی
 • عفونت
 • تورم

 

قیمت لیفت صورت با نخ

هزینه لیفت صورت با نخ برای همه افراد یکسان نیست. زیرا به عواملی چون وضعیت پوست، وسعت ناحیه تحت درمان، تعداد نخ، نوع نخ و تجربه و تخصص پزشک بستگی دارد. پزشک با در نظر گرفتن تمامی این موارد طی جلسه مشاوره هزینه عمل را به اطلاع متقاضی می‌رساند.

با توجه به موارد گفته شده هزینه لیفت صورت بانخ بین 5 تا 8 میلیون تومان در سال 1400 تخمین زده شده است.

 

سوالات متداول

 

عمل لیفت با نخ توسط چه متخصصی انجام می‌شود؟

این عمل باید توسط متخصص پوست، جراحی پلاستیک یا متخصص طب سوزنی در زمینه زیبایی انجام شود.

سن مناسب برای لیف صورت چه زمانی است؟

معمولاً چین‌وچروک افتادگی صورت از سن ۳۰ سالگی آغاز می‌شود. به همین دلیل مناسب‌ترین سن برای انجام لیفتینگ صورت با نخ مربوط به سنین ۳۰ الی ۵۰ سالگی است. البته افرادی با سن بیشتر نیز می‌توانند برای انجام این روش اقدام کنند. در این گونه افراد لیفت با نخ جایگزین بسیار مناسبی برای اعمال جراحی سنگین زیبایی است.

آیا لیفت صورت با نخ درد دارد؟

خیر؛ در حین عمل به دلیل تزریق ماده بی‌حسی موضعی فرد هیچ دردی را احساس نمی‌کند. البته احساس سوزن سوزن شدن پوست در حد کم و قابل تحمل رخ می‌دهد.

چه زمانی پس از لیفت با نخ می‌توان دوباره کار را شروع کرد؟

این زمان به نوع شغل و محیط کاری فرد بستگی دارد. به طور معمول فرد بین 1 روز تا 1 هفته پس از درمان می‌تواند به کار برگردد ، اما این کار از شغلی به شغل دیگر متفاوت است. شغلی که به فعالیت زیادی احتیاج ندارد، فرد می‌تواند آن را طی 1-2 روز از سر بگیرد. اما اگر یک کار سنگین‌تر باشد یا شغلی باشد که به تحرک و فعالیت زیادی نیاز دارد، مانند پرستاری، فرد به مرخصی بیشتری نیاز دارد.

چه زمانی بعد از این عمل می‌توان دوش گرفت؟

حداقل تا 12 ساعت پس از عمل، باید از شستن، خیس کردن و لمس صورت یا ناحیه تحت درمان خودداری کرد. حتی پس از شروع دوش گرفتن و پاکسازی ناحیه درمان هم فرد باید مراقب باشد تا 3 هفته پس از لیفت با نخ، ناحیه تحت درمان را ماساژ ندهد یا با دستمال تمیز نکند.

 

منابع

https://aedit.com

https://www.healthline.com

https://gurrusays.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید