پوست

میکرودرم صورت: مزایا، معایب و هزینه آن

فهرست محتوای مقاله

میکرودرم صورت چیست؟

امروزه روش‌های مختلفی برای زیبایی بخشیدن به پوست صورت و چهره‌ افراد وجود دارد. افراد با توجه به شرایط و توصیه پزشک، روش‌های مختلفی را زیبایی انتخاب می‌کنند. برخی از روش‌های تهاجمی مانند عمل جراحی استفاده می‌کنند. برخی دیگر به سراغ روش‌های کم‌تهاجمی مانند میکرونیدلینگ می‌روند. دسته‌ای نیز از روش‌های غیرتهاجمی مانند میکرودرم صورت استفاده می‌کنند.

در این روش، تنها بالاترین لایه‌های مرده پوست از بین می‌رود. میزان نفوذپذیری دستگاه زیاد نیست و به اپیدرم پوست نزدیک نمی‌شود، به همین دلیل خطرناک نیست.

در نتیجه انجام این روش، بدن با از بین رفتن لایه بالایی پوست، سلول‌های از دست رفته پوست را با سلول‌های جدید و سالم جایگزین می‌کند.

این روش غیرتهاجمی است و به‌نوعی باعث تحریک جریان خون در منطقه درمان می‌شود که می‌تواند کلاژن‌سازی پوست را بهبود بخشد و باعث بهبود خاصیت ارتجاعی و بافت پوست شود.

 

اصطلاح انگلیسی میکرودرم صورت

micro به‌معنای کوچک یا سبک و derm به‌معنای لایه‌برداری مکانیکی یا فیزیکی است. به این روش ترمیم‌کننده و پاک‌کننده پوست در اصطلاح زیبایی و به انگلیسی microdermabrasion facial  گفته می‌شود. دستگاه پاکسازی صورت میکرودرم، یک لایه‌برداری فیزیکی سبک است.

 

چه کسانی به این روش پاکسازی صورت نیاز دارند؟

میکرودرم آبریژن، یک روش مناسب برای تقویت و بازسازی پوست صورت است. طبق تحقیقات انجام‌شده این روش پاکسازی برای افرادی که دارای خطوط و چین و چروک‌های ریز در صورت هستند یا منافذ صورتشان با آلودگی بسته شده است، بیشترین مزیت را دارد. علاوه بر این، میکرودرم برای افراد با ویژگی‌های زیر نیز کارآمد است:

افرادی که پوستشان دچار پیری زودرس و لکه‌های پیری‌ شده می‌توانند به کمک میکرو درم صورت برای درمان اقدام کنند.

کسانی که دارای منافذ باز پوست در صورت خود هستند.

کسانی که به‌دنبال راهی کم‌خطر برای از بین بردن جای جوش و آکنه خود هستند.

افرادی که صورتشان دارای لک بارداری است.

بیمارانی که به ملاسما (نوعی پیگمانتاسیون) مبتلا هستند.

 

استفاده از میکرودرم صورت برای چه کسانی مناسب نیست؟

میکرودرم صورت برای چکسانی مناسب نیست

افرادی که بیماری‌های پوستی خاصی دارند، نمی‌توانند از میکرودرم صورت استفاده کنند، چراکه احتمال تشدید بیماری آنها وجود دارد. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • لوپوس
 • روزاسه
 • اگزما
 • پسوریازیس
 • سرطان پوست

برخی از عوامل نیز محدودیت‌های موقت در انجام میکرودرم ایجاد می‌کنند. به‌عنوان مثال، اگر پوست بیمار دارای زخم باز، آفتا‌ب‌ سوختگی تازه یا تبخال‌ باشد، باید تا از بین رفتن این مشکلات صبر کند، سپس می‌تواند از میکرودرم پوست صورت استفاده کند.

 

آمادگی قبل از انجام میکرو درم صورت

 یک جلسه مشاوره قبل از شروع درمان، برای تشخیص عارضه‌های پوستی، ضروری است. در این جلسه، پزشک می‌تواند بهترین روش درمانی را به بیمار معرفی کند و درباره نتایجی که بیمار به‌دست خواهد آورد با او صحبت کند تا او توقعات واقعی از نتیجه عمل داشته باشد. حتی ممکن است نتایج بیماران قبلی را به بیمار جدید نشان دهد.

آگاهی از عوارض احتمالی، مراقبت‌های مورد نیاز و تعداد جلسات میکرو درم صورت از دیگر مواردی است که حین معاینه در جلسه مشاوره مشخص می‌شود.

بهتر است فرد یک هفته قبل از انجام پاکسازی به این روش، در معرض آفتاب، کرم‌های برنزه‌کننده و اپیلاسیون قرار نگیرد.

تقریباً سه روز قبل از شروع درمان، فرد نباید از کرم و ماسک‌های لایه‌بردار صورت استفاده کند.

قبل از شروع عمل، هرگونه آرایش پاک و صورت خود را تمیز کند.

 

مراحل انجام میکرو درم صورت

میکرو درم، یک روش درمانی قدرتمند برای پاکسازی پوست صورت است که می‌تواند با استفاده از جریانی از کریستال‌ها یا نوک الماس، پوست را صاف کند و صیقل دهد. در این روش به‌وسیله یک دستگاه مخصوص، لایه سطحی پوست برداشته می‌شود و سلول‌های خشک و مرده پوست را از بین می‌برد، سپس به‌وسیله یک دستگاه ساکشن سلول‌های مرده از روی پوست برداشته می‌شود.

گفتنی است این روش با لایه‌ برداری معمولی پوست تفاوت‌هایی دارد. لایه‌برداری معمولی با استفاده از مواد شیمیایی انجام می‌شود، اما میکرودرم صورت دستگاه مخصوص به خود را دارد. همچنین لایه‌‌بردارهای معمولی، لایه‌ی رویی پوست را تا اپیدرم حذف می‌کنند، اما در میکرودرم بالاترین لایه‌ پوست برداشته می‌شود که عوارض خاصی به‌دنبال ندارد.

 

روش‌های مختلف پاکسازی صورت با میکرودرم

میکرودرم به سه روش مختلف انجام می‌شود:

 

پودرهای کریستالی

 روش اول استفاده از پودرهای کریستالی در میکرو درم صورت است. در این روش، کریستال‌ها با استفاده از دستگاه مخصوص روی پوست پاشیده می‌شوند. ممکن است پیش از پاشیدن کریستال‌ها، پزشک از مواد تقویت‌کننده برای پوست نیز استفاده کند. بعد از آن، کریستال‌ها و سلول‌های مرده وکیوم می‌شوند. این روش قدیمی‌تر است اما همچنان طرفداران بسیاری دارد.

 در فیلم زیر می‌توانید نحوه انجام پاکسازی پوست صورت با پودرهای کریستالی را مشاهده کنید.

 

میکرو درم صورت الماسی

روش دوم که جدیدتر است، روش میکرو درم صورت الماسی است. در این روش، لایه‌ سلول‌های مرده‌ پوست با استفاده از قطعه الماس موجود در نوک دستگاه میکرودرم برداشته می‌شود. این روش نیز به وکیوم نیاز دارد. به‌طور کلی هر دو روش موثر هستند. اما برخی بر این باورند در میکرودرم الماسی دیگر احتمال ورود کریستال‌ها به چشم یا بینی و ایجاد حساسیت وجود ندارد. اما اگر روش کریستالی نیز توسط افراد حرفه‌ای انجام شود، این مشکلات به‌وجود نمی‌آیند.از شما دعوت میکنیم ویدئوی زیررا تماشا کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید.

 

 

Hydradermabrasion

Hydradermabrasion، روشی جدیدتر از دو روش قبلی است. این روش با ترکیب تزریق همزمان محصولات پوستی و لایه‌برداری بدون کریستال انجام می‌شود. در این روش، فرآیند تولید کلاژن بیشتر می‌شود و رسیدن جریان خون به پوست فرد به حداکثر می‌رسد.

 

مدت زمان عمل انجام میکرودرم

میکرو درم صورت، یک روش درمانی سرپایی است. این روش ممکن است در کلینیک‌های پوست یا زیبایی انجام شود. برخی از پزشکان نیز در مطب خود این کار را انجام می‌دهند. مدت زمان پاکسازی صورت به روش میکرودرم به نیاز بیمار و توقعات او از انجام این کار بستگی دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند کار را به صورت فشرده و در مدت ۲۰ دقیقه انجام دهند. در مقابل نیز برخی از افراد عارضه‌های پوستی شدیدتری دارند. در این افراد پزشک برای رسیدن به نتیجه‌ مطلوب ممکن است تا 45 دقیقه میکرودرمینگ را ادامه دهد. بنابراین بهتر است بیمار مدت زمانی بین سی دقیقه تا یک ساعت را برای انجام این کار در نظر داشته باشد.

 

این عمل توسط چه متخصصی انجام می‌شود؟

روش درمانی میکرو درم صورت می‌تواند توسط متخصصان پوست یا زیبایی انجام شود. این متخصصان می‌توانند به بیمار در روند جوانسازی و کشیدن پوست در این روش کمک کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از درمان‌های مکمل در کنار میکرودرم برای بیمار استفاده کنند.

اگرچه این روش در خانه و توسط خود فرد نیز انجام می‌شود، اما برای دستیابی به بهترین نتیجه، بهتر است این کار تحت‌نظر افراد متخصص انجام شود.

 

مراقبت‌های بعد از میکرو درم صورت

مراقبت های بعد از میکرودرم صورت

این روش بسیار کم‌خطر و تقریبا بدون ایجاد محدودیت است. البته ممکن است عوارض کوتاه‌مدتی به‌دنبال داشته باشد که سریع از بین می‌روند. پوست بیمار بعد از میکرودرم مراقبت‌های ساده‌ای نیاز خواهد داشت که در زیر آن‌ها را بیان کرده‌ایم.

 • اگر صورت بیمار پوسته‌‌پوسته شد، استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده در بهبود آن، کمک‌کننده است.
 • بهتر است تا چند روز صورت با آب ولرم شسته شود.
 • بهتر است بیمار تا چند روز در معرض تابش مستقیم خورشید قرار نگیرد. استفاده از ضدآفتاب‌های مرغوب و تمدید آن در بازه‌های زمانی مشخص در صورت بیرون رفتن الزامی است.
 • مصرف مایعات و ویتامین‌ها به دفع بهتر لایه‌ سطحی پوست کمک می‌کند.
 • استفاده از مواد آرایشی، کرم‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و داروهایی که برای پوست استفاده می‌شود، منعی ندارد. می‌توان بعد از درمان استعمال آن‌ها را دوباره شروع کرد.

 

مدت زمان دوره نقاهت

بیمار بعد از میکرو درم صورت به نقاهت نیاز ندارد؛ بنابراین بعد از پایان جلسه‌ درمان می‌تواند به کارهای روزمره‌ خود بپردازد. البته بهتر است در این مدت از انجام فعالیت‌های محرک پوست مانند رفتن به استخر یا برنزه کردن پوست خودداری کند. همچنین در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه‌ UV استفاده از کرم ضروری است.

 

توقعات بیمار بعد از انجام پاکسازی صورت با میکرودرم

 روز بعد از عمل احتمالا فرد احساس سوزن‌سوزن شدن پوست یا کمی سوزش دارد. مثل اینکه پوست دچار آفتاب‌ سوختگی شده باشد. البته این مشکل در همه‌ افراد به وجود نمی‌آید. معمولا افرادی که عوارض شدیدتری دارند و از دستگاه پاکسازی صورت میکرودرم در سطح گسترده‌تری استفاده می‌کنند،‌ بیشتر با عوارض آن مواجه خواهند شد.

برای دیدن نتیجه، فرد باید میکرودرم را حداقل سه جلسه تکرار کند. این روند برای افرادی که در درمان آکنه از آن استفاده می‌کنند، بیشتر است. آن‌ها باید جلسات را به‌طور منظم هر دو هفته یک بار تکرار کنند.

 

مزایای انجام میکرو درم صورت

مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد دستگاه پاکسازی صورت میکرودرم ، پاکسازی پوست است. به همین دلیل در نواحی دیگر بدن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که این کار توسط افراد حرفه‌ای و در دفعات مناسب انجام شود، باعث نرمی و صافی پوست می‌شود.

لک‌های صورت و جای جوش معمولا در سطحی‌ترین لایه‌ پوست قرار دارند؛ بنابراین زمانی که لایه‌ سطحی پوست برداشته می‌شود، پوست به صورت خود به خود دوباره آن را بازسازی می‌کند. بازسازی مجدد به معنی ایجاد یک لایه‌ سطحی سالم و فاقد لک است. مشاهده‌ عکس‌های قبل و بعد از میکرودرم و فیلم میکرو درم صورت باعث آشنایی بیشتر افراد با روند کار و نتایج این روش درمانی می‌شود.

لایه‌ سطحی پوست از سلول‌های مرده تشکیل شده است. بسیاری از عارضه‌های پوستی مانند جای جوش‌ها، لکه‌ها و.. با از بین رفتن سلول‌های مرده ناپدید می‌شوند. مزیت دیگر استفاده از میکرودرم پاکسازی صورت تحریک تولید کلاژن و جریان خون و افرایش خاصیت ارتجاعی پوست است.

شفافی، تمیزی و صافی پوست مهم‌ترین نتایج استفاده از این روش هستند. این روش، موجب کوچکتر شدن منافذ باز پوست می‌شود.

 

عوارض میکرو پوست صورت

عوارض میکرودرم صورت

پیش از هر چیز فرد باید انتظار بروز عوارض احتمالی را داشته باشد، اما به‌طور کلی میکرو درم صورت روش تهاجمی نیست؛ بنابراین عوارض زیادی به‌دنبال ندارد. البته اگر پوست بیمار دارای آکنه‌های چرکین یا جوش‌های زیاد باشد،‌ باید پیش از شروع روند درمان با پزشک مشورت کند. چون ممکن است پاکسازی با استفاده از میکرودرم در این افراد باعث تحریک بیشتر پوست صورت‌شان شود و عارضه‌ها را تشدید کند.

میکرودرم پوست صورت را تا حدی ملتهب می‌کند؛ بنابراین عوارضی مانند تورم و قرمزی پوست طبیعی است و در مدت کوتاهی از بین می‌رود.

 همچنین خشکی و پوسته‌پوسته شدن صورت از دیگر عوارضی است که در مدت کوتاهی از بین می‌رود. البته استفاده‌ غیراصولی و بیش از اندازه از این روش، عوارضی را به‌دنبال دارد.

مویرگ‌ها و رنگدانه‌های پوست آسیب می‌بینند. همچنین پوست حساس و تحریک‌پذیر می‌شود. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم میکرودرم تحت نظر پزشک متخصص حرفه‌ای در این زمینه انجام شود.

 

محدودیت‌ها

بیمار بعد از میکرو درم صورت محدودیتی نخواهد داشت. این روش، حتی برای بانوان باردار و مادرانی که نوزاد شیرخوار دارند، نیز ضرری ندارد، چراکه در این روش از هیچ‌گونه اشعه یا مواد شیمیایی مضری استفاده نمی‌شود. تنها افرادی که درباره میکرودرم محدودیت دارند، افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی شدید هستند.

 

افراد مشهوری که این عمل را انجام داده‌اند

افراد مشهور در ایران و جهان از روش‌های مختلفی برای جوانسازی و تقویت پوست خود استفاده می‌کنند. مطابق با مصاحبه‌های انجام‌شده از این افراد،‌ میکرو درم صورت جزو روش‌های قابل‌قبول در میان آن‌ها بوده است. سلبریتی‌ها معمولا برای جوانسازی و کشیدن پوست از این روش استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین بیان کرده‌اند که میکرودرم در از بین بردن ضایعات پوستی مانند جای جوش نیز موثر بوده است.

جنیفر لارنس، کامرون دیاز، کاتریونا بالف، بری لارسون و نائومی کمبل از جمله افرادی هستند که برای صورت خود از میکرودرمینگ استفاده می‌کنند.

 

هزینه میکرودرم صورت

هزینه‌ میکرودرم در تمام کشورها به عوامل مختلفی وابسته است. این عوامل عبارتند از؛

 • محل انجام میکرو درم صورت
 • پزشک معالج
 • تعداد جلسات
 • روش مورد استفاده برای پاکسازی با میکرودرم
 • درمان‌های جانبی

در ایران به ازای هر جلسه انجام این روش درمانی 350 تا 900 هزار تومان دریافت می‌شود.

 

سوالات متداول

 

آیا میکرودرم برای صورت ضرر دارد؟

به‌طور کلی میکرو درم صورت روش غیرتهاجمی است؛ بنابراین کمترین میزان ضرر را دارد. اما اگر توسط افراد غیرمتخصص انجام شود یا بیش از حد تکرار شود، می‌تواند مضر باشد.

 

آیا انجام این روش دردناک است؟

این روش درد ندارد به صورتی که در اغلب اوقات حتی نیاز به بی‌حسی موضعی نیست.

 

آیا صورت بعد از میکرو درم جوش می‌زند؟

هر نوع پوست هنگام ایجاد التهاب پاسخ منحصر به فردی نشان می‌دهد. جوش زدن نیز نوعی پاسخ به ایجاد التهاب در برخی از انواع پوست است که می‌تواند نشانه‌ خوبی باشد. این عارضه بعد از مدتی از بین می‌رود.

 

پاکسازی صورت در خانه بهتر است یا به‌وسیله میکرودرم در مطب پزشک؟

تفاوت اصلی میان انجام میکرودرم در مطب و درمان‌های خانگی این است که دستگاه‌های مورد استفاده در مطب عموماً دارای موتورهای بزر‌گ‌تر هستند و در نتیجه قدرت بیشتری دارند و برای انجام لایه‌برداری دقیق، عمیق‌تر به پوست نفوذ می‌کنند.

البته با توجه به هزینه‌های بالای این روش، محصولات دارویی یا داروخانه‌ای زیادی وجود دارند که راه عالی برای افزایش زمان بین مراجعه برای میکرودرم در مطب است.

 

هر چند وقت یک‌بار باید از میکرو درم صورت استفاده شود؟

 تعیین تعداد جلسات مورد نیاز به وضعیت پوست فرد بستگی دارد. اما اغلب درمان با این روش در فواصل 1 تا 2 ماهه انجام می‌شود.

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید