پوست

از 0 تا 100 لیفت صورت با طب سوزنی و مزایای آن

لیفت صورت با طب سوزنی

طب سوزنی قرن‌هاست که برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این روش‌ کاربردهای گسترده‌تری نیز دارد. این روش درمانی آرایشی توسعه دهنده طب سوزنی سنتی است. یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این روش، مزایای همه جانبه آن است. در واقع لیفت صورت با طب سوزنی نه تنها چین و چروک‌های پوست را از بین می‌برد، بلکه به سلامت کلی پوست نیز کمک می‌کند. سایر روش‌های لیفتینگ ممکن است عوارض داشته باشند. همچنین اثر آن‌ها موقتی است.

لیفت صورت با طب سوزنی یک روش درمان طبیعی است و نسبت به راهکارهای شیمیایی مانند بوتاکس یا راهکارهای تهاجمی مانند جراحی، عوارض کم‌تری دارد.

جالب است که برخی از متخصصان توصیه می‌کنند در کنار طب سوزنی برای لیفت صورت، از این روش برای سایر نقاط بدن نیز استفاده شود. این کار بدن را به تعادل می‌رساند و باعث می‌شود پوست راحت‌تر سلامتی خود را بازیابد.

 

استفاده از طب سوزنی برای لیفت صورت برای چه کسانی مفید است؟

مزایای لیفت صورت با طب سوزنی

 

لیفت صورت با طب سوزنی برای گروه‌های مختلف سنی و جنسیتی مناسب است. اگرچه خانم‌ها بیشتر از این روش استفاده می‌کنند، اما برای آقایان نیز به همان اندازه کاربرد دارد. طب سوزنی برای صورت نه تنها باعث زیبایی است، بلکه برای سلامتی نیز کاربرد دارد.

موضوع دیگری که بیماران در مورد طب سوزنی برای لیفت صورت می‌پرسند، تأثیر سن است. افراد در هر سنی می‌توانند طب سوزنی را انجام دهند. هر چه سن کم‌تر باشد، پوست آمادگی بیشتری برای نتیجه‌بخشی دارد. بنابراین دوره درمان کم‌تر خواهد بود. اما با افزایش سن، زمان درمان طولانی‌تر می‌شود. چرا که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و کلاژن تولید نمی‌کند.

جالب است بدانید که این روش درمانی برای افرادی که مشغله و درگیری ذهنی بسیاری دارند نیز بسیار مناسب است. این روش فرصتی برای آرامش جسم و روح آن‌ها فراهم می‌کند.

طب سوزنی برای درمان عوارضی که در ادامه آورده‌ایم کاربرد دارد.

تاثیر لیفت صورت با طب سوزنی

 

 • پیری پوست.
 • آکنه و جای جوش.
 • از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست.
 • تیرگی پوست.
 • آسیب‌های ناشی از آفتاب.
 • قرمزی پوست.

 

لیفت صورت با طب سوزنی برای چه کسانی مفید نیست؟

مشکلات طب سوزنی

 

طب سوزنی روش کم‌خطری است. به همین دلیل تنها برخی از گروه‌های خاص نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. در طب سوزنی زخم‌های کوچکی روی پوست ایجاد می‌شود. اگر این زخم‌ها برای بیمار مشکلی ایجاد کند، نباید طب سوزنی را انجام دهد. برخی از بیمارانی که توصیه می‌شود از طب سوزنی استفاده نکنند، عبارتند از؛

 • افرادی که مشکل انعقاد خون دارند یا باید از داروهای ضد انعقاد استفاده کنند.
 • کسانی که از دیابت نوع ۲رنج می‌برند.
 • افرادی که دیابت کنترل نشده دارند.
 • کسانی که پوست بیش از اندازه حساس و نازک دارند.
 • افرادی که بیماری‌های پوستی خاص دارند.

ممکن است بیماران دیگری نیز وجود داشته باشند که بنا به تشخیص پزشک نتوانند از این روش استفاده کنند. این موضوع توسط پزشک مشخص خواهد شد.

در کنار موارد بالا، افرادی که سیگار مصرف می‌کنند، رژیم غذایی نامناسبی دارند و از پوست خود به خوبی مراقبت نمی‌کنند؛ نمی‌توانند نتایج خوبی از این روش به دست آورند. سلامت پوست به سلامتی جسم وابسته است.

 

روش انجام طب سوزنی برای لیفت صورت

انواع لیفت صورت طب سوزنی

 

 لیفت صورت با طب سوزنی، به دو صورت انجام می‌گیرد. در روش اول پزشک از سوزن استفاده می‌کند و در روش دوم که روش پیشرفته‌تر و جدیدتری است پزشک با نخ مخصوص (PDO) این کار را انجام می‌دهد که به آن آمبدینگ نیز می‌گویند.

 

لیفت صورت با سوزن مخصوص طب سوزنی

مراحل لیفت صورت با سوزن

 

در روش اول، پزشک ابتدا صورت بیمار را کامل تمیز می‌کند. بهتر است پیش از درمان، فرد آرایش نداشته باشد و از هیچ ماده طبیعی یا شیمیایی روی پوستش استفاده نکند.

بعد از تمیز کردن صورت، پزشک سوزن‌ها را به آرامی در نقاط مشخص شده فرو می‌کند. آنچه بیمار احساس می‌کند، درد نیست. کمی سوزش و احساس ناراحتی است که می‌توان آن را تحمل کرد. تعداد سوزن‌های مورد نیاز برای هر بیمار متفاوت است. بعد از فرو کردن سوزن‌ها بیمار باید حدود نیم ساعت استراحت کند. حین استراحت مدیتیشن، بستن چشم‌ها، گوش کردن به موسیقی‌های آرامش بخش و یا کتاب خواندن توصیه می‌شود.

بعد از آن متخصص طب سوزنی، سوزن‌ها را از پوست خارج می‌کند. صورت را دوباره تمیز می‌کند و از محلول‌های مراقبتی روی پوست استفاده می‌کند. روغن گل سرخ انتخاب بسیاری از متخصصان برای این کار است.

تعداد سوزن‌های مورد نیاز در لیفت صورت با طب سوزنی برای هر بیمار متفاوت است. به طور معمول متخصص 40 تا 70 سوزن ریز و بدون درد را وارد بدن می‌کند.

 

لیف صورت با نخ (آمبدینگ) در طب سوزنی

آمبدینگ صورت روشی جدید در طب سوزنی است که در آن پزشک متخصص با نخ‌هایی از جنس پل دیاکسانون به لیفت صورت کمک می‌کند. تا چند سال قبل از نخ‌های کت گوت استفاده می‌شد اما امروزه از نخهای منوکریل و ویکریل وپی دی اس نیز استفاده می‌شود.  

روش کار آمبدینگ

در این روش، از نخ‌های قابل جذب به جای سوزن استفاده می‌شود. این نخ‎ها تقریباً سه تا پنج هفته در بدن باقی می‌ماند. نخ‌ها به طور پیوسته آن نقاط مشخص را تحریک می‌کنند. می‌توان گفت در این روش نخ‎های کاشته ‎شده همان کار سوزن‎ را انجام می‌دهند با این تفاوت که مدت زمان بیشتری در بدن می‌مانند.

 نقاطی که فرد آمبدینگ دریافت کرده طی فعالیت‌های روزانه او در هر لحظه تحریک می‌شود. با توجه به تشخیص پزشک فرد باید بعد از ۳تا۵ هفته با جذب نخ، برای تجدید امبدینگ به مطب مراجعه کند و به این ترتیب دوره درمانی خود را ادامه ‌دهد.

 

مزایای آمبدینگ

از این روش می‌توان برای لیفت و کاهش چین و چروک در خطوط پیشانی، خطوط پنجه کلاغی دور چشم، منطقه خط خنده، خط غم، خط اخم، پشت لب و فک و گونه و حتی نواحی گردنی، استفاده کرد. برتری این روش نسب به روش پیشین، ماندگاری طولانی مدت آن تا ۲ سال پس از درمان و نداشتن عوارض قابل توجه است.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که این روش نمی‌تواند جایگزینی برای روش‌هایی مانند بوتاکس، کلاژن‌تراپی یا حتی تزریق چربی باشد بلکه این روش‌ها می‌توانند به موازات هم انجام شوند. آمبدینگ موجب ترمیم پایه‌ای پوست می شود.

 

مدت زمان و تعداد جلسات مورد نیاز برای اثربخشی

مدت زمان درمان و تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است و به فاکتورهایی چون انتظارات فرد و میزان عوارض پوستی او بستگی دارد. به طور کلی نتایج طب سوزنی به اندازه بوتاکس یا جراحی سریع مشاهده نمی‌شود. افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند باید صبر و مداومت بسیاری به خرج دهند. البته در این زمان بیشتر، لیفت صورت ریشه‌ای انجام می‌شود. همچنین در کنار آن بسیاری از مشکلات پوست نیز از بین خواهد رفت.

نتایج اولیه کار معمولا بعد از 5 جلسه درمان مشاهده می‌شود. این تعداد جلسه برای افرادی که عارضه‌های عمیقی روی پوستشان وجود ندارد، کاربردی است. اما به طور متوسط بهتر است هر شخص حداقل ۱۰ جلسه لیفت صورت با طب سوزنی انجام دهد. این جلسات بنا به تشخیص پزشک و واکنش‌های پوست بیمار هر هفته یک یا دو بار انجام می‌شود.

 

دوره تثبیت لیفت صورت با طب سوزنی

بعد از مرحله درمان با طب سوزنی، افراد وارد مرحله تثبیت می‌شوند. برای تثبیت نتایج حاصل از طب سوزنی باید هر چهار تا هشت هفته یکبار، یک جلسه طب سوزنی انجام دهند.

توصیه شده است که افراد تنها در صورتی از این روش استفاده کنند که در طول روند درمان متعهد باشند و آن را تا انتها پیش ببرند. در غیر این صورت به نتایج مطلوب نمی‌رسند و تصور می‌کنند که لیفت صورت با طب سوزنی یک شایعه است!

 

عوارض طب سوزنی برای لیفت صورت

طب سوزنی معمولا جزو کم عارضه‌ترین روش‌های درمانی است. اما هر روشی ممکن است عوارضی داشته باشد. کبودی مهم‌ترین عارضه لیفت صورت با طب سوزنی است. البته این عارضه ممکن است برای استفاده از این روش برای هر نقطه دیگری از بدن نیز به وجود بیاید. کبودی‌های ناشی از طب سوزنی ظرف مدت کوتاهی از بین می‌روند و جای نگرانی ندارد.

در قسمت قبلی در مورد گروه‌های خاصی از افراد صحبت کردیم که نمی‌توانند طب سوزنی انجام دهند. در صورتی که این افراد برای لیفت صورت از این روش استفاده کنند، ممکن است با عوارض مختلفی مواجه شوند.

 • خونریزی بیش از اندازه.
 • ایجاد حساسیت‌های پوستی بیش از اندازه.
 • کبودی زیاد و باقی ماندن آن‌ها در مدت طولانی.

این عوارض نادر هستند و تنها برای برخی از بیماران خاص رخ می‌دهند. اما برای احتیاط بهتر است بیمار پیش از شروع درمان، در مورد سابقه پزشکی خود به صورت کامل با متخصص طب سوزنی صحبت کند.

 

محدودیت‌های بعد از انجام طب سوزنی

بعد از لیفت صورت با طب سوزنی در هر دو روش تا چند ساعت پوست بسیار حساس است. به همین دلیل هر ماده‌ای که روی آن قرار بگیرد را سریع جذب می‌کند. تا چند ساعت بعد از انجام این روش نباید از محصولات شیمیایی و مواد آرایشی روی پوست استفاده کرد. همچنین توصیه می‌شود بیمار تا چند ساعت در معرض تابش آفتاب مستقیم یا اشعه‌ها و رادیکال‌های آزاد قرار نگیرد. این موارد تنها محدودیت‌هایی است که باید رعایت شود.

 

مزایای طب سوزنی برای لیفت صورت

لیفت صورت با طب سوزنی

 

طب سوزنی مزایای بسیار زیادی برای پوست دارد. به همین دلیل افرادی که این کار را انجام می‌دهند، در طولانی مدت اثرات بسیاری بر پوست خود مشاهده می‌کنند. در ادامه به مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از این روش اشاره کرده‌ایم.

 • روشن شدن رنگ پوست.
 • تحریک روند کلاژن سازی در پوست.
 • از بین بردن چین و چروک‌هایی چون خط اخم، خط خنده و چروک‌های اطراف چشم.
 • نرم‌تر شدن پوست.
 • افزایش خاصیت ارتجاع پذیری پوست.
 • خونرسانی بهتر به سلول‌های پوستی.
 • از بین بردن عارضه‌های پوستی.

نکته جالب در مورد طب سوزنی این است که با باز کردن چاکراه‌های موجود در بدن، باعث کاهش استرس و آرامش افراد نیز می‌شوند. بسیاری از بیماران بر این باورند که بعد از لیفت صورت با طب سوزنی، احساس می‌کنند پوست آن‌ها دوباره زنده شده است.

 

هزینه لیفت صورت با طب سوزنی

به طور کلی هزینه طب سوزنی بسیار متغیر است و به فاکتورهای زیر وابسته است:

 • هزینه مربوط به مرکز درمانی
 • مکان و شهری که طب سوزنی در آن انجام می‌شود.
 • هزینه وسایل و تعداد مورد نیاز سوزن ها
 • هزینه دکتر

در کشورهای دیگر هزینه طب سوزنی در سال 2021 بین ۲۵ تا ۱۵۰۰ دلار به ازای هر جلسه متغیر است. این هزینه در ایران بسیار متغیر و مابین جلسه ای 90 تا 250 هزار تومان برای این روش درمانی در سال 1400 است.

هزینه آمبدینگ کمی بیشتر است، این هزینه به طور متوسط بین 350 تا 800 هزار تومان در سال 1400 برآورد شده است.

 

افراد مشهوری که از طب سوزنی برای لیفت صورت استفاده می‌کنند

لیفت با طب سوزنی

 

طب سوزنی زیبایی در میان افراد مشهور نیز محبوبیت دارد. البته بسیاری از افراد مشهور برای کاربردهای دیگری نیز این روش را استفاده می‌کنند. این افراد اغلب نظرات مثبتی در مورد لیفت صورت با طب سوزنی دارند.

ساندرا بولاک از این روش برای جوانسازی و کاهش چین و چروک‌های پوستی و لیفت صورت استفاده می‌کند. جنیفر آنیستون نیز بر این باور است که طب سوزنی باعث درخشش پوست می‌شود. بسیاری از سلبریتی‌های مشهور بیان کرده‌اند که از طب سوزنی برای آرامش و کاهش استرس روزانه استفاده می‌کنند. کاهش استرس نقش مهمی در سلامتی پوست دارد.

 

سوالات متداول

آیا لیفت صورت با طب سوزنی واقعا نتیجه بخش است؟

هنوز تحقیقات عملی معتبر و کاملی روی اثرات طب سوزنی انجام نشده است. اما نتایج بیماران و آزمایش‌های انجام شده، اثربخشی این روش را نشان می‌دهد.

بهترین زمان برای انجام لیفت صورت با طب سوزنی چه سنی است؟

بعد از ۲۵ سالگی روند پیری پوست به آرامی آغاز می‌شود. افرادی که قصد دارند از ایجاد چین و چروک‌ها پیشگیری کنند، بهتر است در سن ۳۰ سالگی این روش را انجام دهند. البته طب سوزنی برای لیفت صورت محدودیت سنی ندارد. بسیاری از افراد برای از بین بردن خط خنده یا اخم در سنین کم‌تر نیز از این روش استفاده می‌کنند.

آیا انجام طب سوزنی برای لیفت صورت دردناک است؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این روش دردناک است. اما سوزن‌هایی که برای این کار استفاده می‌شوند بسیار نازک هستند و درد شدیدی ایجاد نمی‌کنند.

آیا برای لیفت صورت، سوزن‌های طب سوزنی فقط در صورت زده می‌شود؟

خیر. در این روش پزشک باید نواحی مختلفی از بدن را برای درمان افتادگی پوست صورت، سوزن بزند. اگر پزشک فقط  تعداد زیادی سوزن را در صورت قرار دهد، این امر موجب جمع شدن انرژی در صورت می‌شود و در این صورت فرد سردرد و ناراحتی را تجربه می‌کند. اگر سوزن‌ها در سراسر بدن قرار بگیرند یک جریان کامل انرژی به صورت متعادل در بدن پخش می‌شود که به لیفت صورت با طب سوزنی کمک می‌کند.

طب سوزنی چگونه باعث لیفت پوست صورت می‌شود؟

با سوراخ شدن پوست توسط سوزن‌ها، زخم‌هایی در لایه ابتدایی پوست ایجاد می‌شود که به آن‌ها میکروتروما مثبت گفته می‌شود. با ایجاد این حالت بدن به حالت ترمیم می‌رود. این ایده در میکرونیدلینگ صورت هم برای روشن شدن و کلاژن سازی پوست به کار می‌رود. ایجاد این سوراخ‌ها سیستم لنفاوی و گردش خون پوست فرد را تحریک می‌کند تا با ایجاد این هماهنگی مواد مغذی و اکسیژن به مقدار بیشتری به سلول‌های پوست برسد و پوست از آن تغذیه کند. میکروتروما مثبت ایجاد شده باعث تولید کلاژن نیز می‌شود.

منابع

https://www.healthline.com

https://www.besthealthmag.ca

https://serasana.com

https://acupuncturela.org

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید