مو و پوست سر

کاشت مو به روش fit + مزایا + معایب

کاشت مو به روش fit

در میان چندین روش معتبر و متداول برای کاشت مو سر، کاشت مو به روش FIT، از روش‌هایی است که شباهت زیادی با روش  FUE دارد و تقریبا می‌توان آن‌ها را به‌عنوان یک روش معرفی کرد. از این‌رو، بسیاری از ویژگی‌ها، معایب و مزایای این روش نیز شبیه به روش FUE است. برای آشنایی با ویژگی‌های کاشت مو با این روش، خواندن مقاله کاشت مو به روش FUE را نیز پیشنهاد می‌کنیم.

 در کاشت مو به روش FIT، فولیکول‌های موی سر از منطقه مناسب، یعنی بانک مو برداشته شده و با وسیله جراحی مخصوص، با دقت در ناحیه طاسیِ سر کاشته می‌شود. هر گرافت مو، شامل چند فولیکول است. جراح معمولا فولیکول‌های مو را به شکل مجزا (غیرنواری) از پشت یا اطراف گوش به قسمت جلو یا بالای سر منتقل می‌کند.

اصطلاح کاشت مو به روش fit

FIT اختصار عبارت روش جداسازی فولیکولار یا Follicular Isolation Technique است. تفاوت اصلی روش Follicular Unit Extraction (FUE) با  FIT در آن است که در روش FIT از ابزاری استفاده می‌شود که توان کنترل عمق برداشت فولیکول‌ها را دارد.

کاشت مو به روش fit مناسب

کاشت مو به روش fit
کاشت مو به روش fit

ریزش مو می‌تواند به‌دلایل مختلفی از جمله وراثت، مصرف دارو، عدم‌تعادل هورمونی، زخم‌های عمیق، رژیم غذایی و… اتفاق بیفتد.

 روش FIT مناسب کسانی است که شرایط زیر را داشته باشند:

 • افرادی که دارای منطقه طاسی گسترده‌ای هستند، اما بانک موی کافی برای برداشت گرافت‌های مو دارند.
 • کسانی که برای پنهان کردن جای بخیه و زخم‌های عمیقِ حاصل از عمل جراحی مغز و زخم‌های ناشی از بیماری‌های پوستی دچار مشکل هستند.
 • افرادی که به سبب طاسی، به‎دنبال پوشش و ترمیم دائمی موهای از دست رفته خود هستند.

کاشت مو به روش fit نامناسب

این روش نیازمند بانک موی مناسب است تا از فولیکول‌های مو انتخاب و برداشت شده و سپس به محل کم‌پشت منتقل شود؛ درنتیجه، روش FIT برای کسانی که دارای ذخیره مناسبی از فولیکول‌ها در پشت سر یا اطراف گوش‌ها نیستند، نمی‌تواند گزینه‌ مناسبی باشد.

همچنین این روش برای افراد زیر مناسب نیست:

 • افرادی که به‌دلیل شیمی‌درمانی ریزش مو دارند.
 • زنانی که دچار الگوی گسترده‌ از ریزش مو در سراسر پوست سر شده‌اند.
 • افرادی که پس از جراحی در محل جراحی آن‌ها، زخم‌های ضخیم یا keloid scars تولید می‌شود.

آمادگی‌ کاشت مو به روش fit

مراقبت‌های پیش از عمل در این روش هم مانند کاشت مو به روش  FUE است و از دو هفته پیش از عمل شروع می‌شود.

مصرف ویتامین‌ها، رعایت یک رژیم غذایی مناسب و عدم‌انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی و… از این دست مراقبت‌هاست.

مراحل کاشت مو به روش fit

کاشت مو به روش fit
کاشت مو به روش fit

در کاشت مو به روش FIT پس از بررسی و انتخاب محل برداشت مو و اطمینان از تراکم آن، ابتدا باید موی بیمار کوتاه شود. میزان بلندی مو در این قسمت حدود یک الی 2 میلی‌متر است.

پس از تمیز کردن پوست سر، جراح از زایلوکائین 1% رقیق‌شده برای بی‌حسی موضعی استفاده کرده، سپس با استفاده از پانچ‌های بسیار کوچک به قطر 0.6 تا 1 میلی‌متر، سوراخ‌های بسیار کوچکی در پوست ایجاد می‎کند. اندازه این سوراخ‌ها به حدی است که برای بیرون آوردن گرافت‌های مو به شکل سالم مناسب باشد و زخم بسیار کوچکی ایجاد کند تا فرآیند بهبود سرعت بیشتری داشته باشد.

به‌دلیل تفاوت فولیکول‌های بیماران، جراح پس از برداشت آزمایشیِ حدود 100 گرافت، تعداد فولیکول‌های سالم و غیرسالم را بررسی می‎کند و در صورتی که این روش برای فرد مناسب نباشد، برای تغییر روش کاشت مو تصمیم‌گیری خواهد کرد.

 پس از برش و دریافت فولیکول‌های مو از محل برداشت، جراح سوراخ‌های بسیار کوچکی در ناحیه کاشت مو ایجاد می‌کند و فولیکول‌ها را به‌ آرامی در آن قرار می‌دهد. در یک جلسه، جراح ممکن است صدها یا هزاران مو پیوند دهد. پس از آن، محل پیوند را با گاز یا بانداژ برای مدت چند روز می‌پوشاند.

ابزارهای متداول در کاشت مو به روش FIT میکروپانچ‌های 0.6 تا 1 میلی‌متر و انبر برای گرفتن گرافت‌های مو است.

زمان کاشت مو به روش fit

زمان کاشت به روش FIT، به حجم موی مورد نیاز جهت کاشت بستگی دارد، اما به‌طور معمول، هر جلسه ممکن است تا 4 ساعت طول بکشد. البته بنا بر تعداد تار موهای مورد نیاز برای پوششِ بخشِ دریافت‌کننده، تعداد جلسات مشخص می‌شود.

مراقبت‌ کاشت مو به روش fit

 • مراقبت‌ها و محدودیت‌های در روش FIT مانند دیگر روش‌های کاشت مو از جمله FUE است. در ادامه به چند مورد از آن‌ها به‌طور خلاصه اشاره می‌کنیم:
 • اگر فرد بعد از کاشت در پوست سر خود احساس درد داشت، باید به پزشک مراجعه کند. در این شرایط، پزشک برای بیمار داروهای مسکن، آنتی‌بیوتیک و داروهای ضدالتهابی برای کاهش تورم تجویز می‌کند.
 • به‎دلیل اینکه در این روش تعداد زیادی گرافت مو از روی سر برداشته می‌شود و زخم‌های کوچک زیادی زیر هر تار مو ایجاد می‌شود، فرد لازم است بعد از کاشت، مدتی در خانه بماند و استراحت کند.
 • فرد باید حدود یک تا دو هفته برای انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی صبر کند.
 • تا مدتی پس از کاشت مو به روش FIT، زاویه خوابیدن‌ فرد باید به شکلی باشد که سر بالاتر از بدن قرار بگیرد تا فشاری روی رگ‌های پوست سر وارد نشود.
 • فرد باید پس از تعویض پانسمان، سر را با شامپوهای معمولی بشوید تا موجب بهبود وضعیت پوست و جلوگیری از عفونت‌ شود.

نقاهت کاشت مو به روش fit

دوره نقاهت در کاشت مو به روشFIT ، کوتاه است و بیشتر افراد می‌توانند پس از چند روز به کار عادی خود مشغول شوند. البته ممکن است پزشک، یک تا دو هفته استراحت و پرهیز از کارهای سنگین را پیشنهاد کند.

بعد از عمل، سر بیمار بانداژ می‌شود. البته بانداژ زخم‌ها به‌دلیل بهبودی سریعِ محلِ برداشتِ فولیکول‌ها، چندان طولانی نخواهد بود، اما برای محافظت از موهای کاشته شده باید تا چند روز پس از کاشت، از باند استفاده شود.

توقعات کاشت مو به روش fit

بعد از عملِ کاشت، ریزش موهای کاشته‌شده در چند هفته پس از کاشت طبیعی است و پس از آن بیمار باید توقع رشد موهای جدید را داشته باشد.

مزایای کاشت مو به روش fit

 مزایا  کاشت مو در این روش، شبیه به کاشت مو به روش FUE است که به برخی از آن‌ها در اینجا  نیز اشاره می‌کنیم:

 • در ای روش زمان برای بهبودی کامل فرد بسیار کوتاه است و دوره نقاهت کمی دارد.
 • خونریزی محدود پس از کاشت در سر اتفاق میفتد.
 • در این روش پس از کاشت، زخم‌های بسیار کوچکی ایجاد می شود که ردی از آن‌ها به جا نمی‌ماند.
 • نیاز به مراجعه مجدد برای کشیدن بخیه در این روش وجود ندارد.

معایب کاشت مو به روش fit

هر روش کاشت مو در کنار مزایای خود ممکن است معایبی نیز به‌دنبال داشته باشد. از جمله معایب این روش می‌توان به طولانی بودن مدت زمان عمل کاشت اشاره کرد که موجب خستگی بیمار می‌شود. همچنین تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت ممکن است در یک جلسه کافی نباشد و فرد برای تکمیل فرآیند کاشت مو سر مجبور به انجام آن در چند جلسه شود.

کاشت مو به روش fit سلبریتی ها

در بین سلبریتی‌ها و ورزشکاران سرشناس، شمار زیادی هستند که برای بهبود ظاهر خود، اقدام به کاشت مو سر کرده‌اند.

جود لاو، بازیگر سرشناس هالیوود

دیوید بکهام، بازیکن فوتبال و ستاره پرطرفدار و معروف انگلیسی

وین رونی، بازیکن فوتبال و کاپیتان اسبق تیم ملی انگلستان و تیم منچستریونایتد

هزینه کاشت مو به روش fit

با توجه به اینکه هزینه کاشت مو به تعداد گرافت‌های مو بستگی دارد، هزینه کلی با توجه به شرایط فرد متفاوت می شود. همچنین با توجه به نوع کلینیک و خدمات‌ پزشکی این قیمت‌ها می‌توانند متفاوت باشند.

اما به طور کلی کاشت مو به روش FIT در ایران در مقایسه با کشورهایی مانند هند و تایلند که ارزان محسوب می‌شوند نیز پایین‌تر است. این مقدار بین 15تا 25 میلیون تومان در سال 1402 تخمین زده شده است.

آیا کاشت مو به روش fit دائمی است؟

بله. به‌دلیل اینکه موهای پیوند زده شده به‌طور کامل از ناحیه سر فرد برداشته می شود و موی مصنوعی نیستند، این موها در ناحیه جدید به‎طور دائمی رشد خواهند کرد.

پس از کاشت مو به روش fit، چقدر طول میکشد که موها به رشد طبیعی ادامه دهند؟

پس از شوک اولیه معمولا دو تا سه ماه زمان نیاز است تا دوباره موهای کاشته شده به‌طور طبیعی رشد کنند.

آیا موها با کاشت مو به روش fit مشابه قبل رشد خواهند کرد؟

بله. چون موهای کاشته شده معمولا از پشت سر فرد برداشت می‌شوند، رشد آن‌ها مانند سایر قسمت‌های موی سر است.

مو با کاشت مو به روش fit تا چه اندازه بلند میشوند؟

این نسبت براساس الگوی رشد افراد، مختلف و مانند سایر قسمت‌های مو است.

زمان مناسب برای کاشت مو به روش fit چند سالگی است؟

معمولا پیش از 21 سالگی از سایر روش‌ها برای بهبود شرایط مو استفاده می‌شود و پس از 21 سالگی اقدام به کاشت مو می‌شود. در سنین بالاتر از 50 سالگی، ممکن است پروسه درمان تا اندازه‌ای طولانی‌تر شود و احتمال بیماری‌هایی مانند دیابت نیز در نظر گرفته می‌شود.

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید