بینی

معرفی انواع بینی گوشتی، راه تشخیص و ویژگی آن

بینی گوشتی چیست؟

بینی گوشتی یکی از رایج‌ترین فرم‌های بینی در بین مردم جهان است. این نوع بینی در اکثر مناطق جغرافیایی وجود دارد. اما بیشتر از همه در آفریقا دیده می‌شود. بینی پهن معمولا نسبت به سایر انواع بینی بزرگ‌تر و پهن‌تر است. به همین دلیل بسیاری از افرادی که این نوع بینی را دارند، در صدد انجام رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی بدون عمل بر می‌آیند.

 در برخی از افراد هم شکستگی بینی منجر به تغییر شکل و بزرگ و پهن شدن آن می‌شود. از سوی دیگر فرم بینی با توجه به نژاد، منطقه زندگی و سن ایجاد می‌شود. به همین دلیل ممکن است فرم بینی یک فرد با افزایش سن تغییراتی نیز داشته باشد.

شناخت فرم دقیق بینی به افراد کمک می‌کنند که اگر می خواهند فرم آن را عوض کنند، چه تغییراتی باید ایجاد شود. در ادامه ویژگی‌های بینی گوشی را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

 

انواع بینی گوشتی

این نوع بینی، با آنکه خود یکی از انواع فرم‌های بینی به شمار می‌رود انواع مختلفی دارد. همه افرادی که این نوع بینی را دارند، شبیه به هم نیستند. در ادامه به انواع مختلف آن اشاره کرده‌ایم.

 

بینی پهن

بینی‌های پهن ممکن است به دلیل استخوان‌بندی درشت یا گوشتی بودن، ایجاد شوند. گاهی اوقات نیز به دلیل وجود چربی در صورت، بینی بزرگ است. این نوع بینی اغلب چرب است.

 

بینی نیمه گوشتی

پوست بینی برخی از افراد، ضخامت بیشتر و پوست بینی برخی دیگر ضخامت کم‌تری دارد. این ضخامت تأثیر زیادی در اندازه بینی آن‌ها ندارد. به بینی با پوست ضخیم و غضروف ضخیم، بینی نیمه گوشتی گفته می‌شود. این بینی ها که به آن بینی غضروفی گوشتی نیز گفته می‌شود به علت ضخامت غضروف، عمل آن با موفقیت و رضایت بیشتری همراه است.

 

بینی گوشتی مردانه

 به طور کلی بینی آقایان حدود ۱۰ درصد بزرگ‌تر از بینی خانم‌هاست. این موضوع در هر فرم بینی وجود دارد. بینی آقایان به دلیل اینکه توده عضلانی بزرگ‌تری دارند و به اکسیژن بیشتری نیازمند هستند، بزرگ‌تر است.

 

بینی گوشتی زنانه

 این عضو در خانم‌ها معمولا از ۵ سانتی‌متر که حالت استاندارد است، بزرگ‌تر می‌شود. البته این بزرگی ممکن است با اندازه سایر اجزای صورت متناسب باشد.

 

از کجا بفهمیم بینی گوشتی داریم؟

 ویژگی‌های بینی‌های پهن اولین عاملی است که گوشتی بودن یا نبودن آن را تعیین می‌کند. این عضو در خانم‌ها معمولا بزرگ‌تر از ۵ سانتی‌متر و در آقایان بزرگ‌تر از ۷ سانتی‌متر است.

برخلاف تصور همگانی این نوع بینی دارای پوست و گوشت زیادی نیست. آن­ها اغلب دارای پوست ضخیم و چرب هستند. منافذ پوستی بزرگ و اغلب باز دارند.

ناحیه نوک بینی در آن پهن و ضخامت پره‌های آن زیاد است. پهنای قسمت تحتانی بینی و ارتفاع پره های بینی از کنار به نسبت انواع دیگر زیادتر است.

این نوع بینی ها اغلب دارای نوک‌هایی افتاده هستند. این اتفاق به این علت می‌افتد که غضروف‌ها در این ناحیه بینی ضعیف هستند و در اثر فعل و انفعالات پوستی و همچنین جاذبه زمین به سمت پایین کشیده می‌شوند.

یک بینی پهن اغلب مشخصاتی مانند خطوط موازی ناحیه پشتی بینی، خطوط ناحیه پره بینی و شکل باریک و مشخص بینی را ندارد. در بینی پهن بسیاری از افراد، عرض پایه استخوانی بینی هم زیادتر از حالت نرمال است.

یک راه آزمایش دیگر به صورت ساده آن است که فرد می‌تواند کمی سر بینی خود را فشار دهد، اگر مقدار چربی که از نوک بینی خارج می‌شود را دید بینی او از این نوع است زیرا در بینی‌ استخوانی اغلب چنین اتفاقی نمی‌افتد. دلیل وجود چربی در این نوع بینی غدد چربی فعال است. به همین دلیل بیشتر مستعد بروز جوش و آکنه هستند.

 

فرق بین بینی گوشتی و استخوانی چیست؟

فرق بینی گوشتی و استخوانی یکی از اصلی ترین عوامل تشخیص نوع بینی، ضخامت پوست بینی است. بینی‌ استخوانی، دارای پوست نازک  تا متوسط است اما  بینی ‌های گوشتی پوست ضخیم‌تری دارند . پهنی بینی ممکن است ناشی از استخوان یا گوشت آن باشد. بینی گوشتی معمولا نرم است. اما بینی‌های استخوانی، چربی یا گوشت اضافه ندارند. بنابراین با لمس آن‌ها تنها غضروف و استخوان احساس می‌شود.  

علت ایجاد بینی پهن

ژنتیک مهمترین عامل داشتن این نوع بینی گوشتی است. شکستگی یکی دیگر از علت‌هایی است که می‌تواند باعث ایجاد بینی پهن و بزرگ شود. انحراف تیغه بینی، از دست رفتن زیبایی ظاهری و مشکلات تنفسی از جمله مشکلاتی است که در اثر شکستگی ایجاد می‌شود. در صورتی که بینی پهن و بزرگ به این دلیل ایجاد شده باشد، معمولا به جراحی نیاز خواهد داشت.

 

سوالات متداول

 

آیا هر شخصی که نوک بینی پهن دارد بینی او در گروه گوشتی قرار می‌گیرد؟

خیر. در برخی افراد پهنای زیاد نوک بینی ناشی از غضروف‌های پهن و محکم است و بینی آن­ها برخلاف بینی ‌های پهن، پوست نازک دارد.

 

آیا می‌توان این نوع بینی را برای همیشه کوچک کرد؟

روش‌های مختلفی برای کوچک کردن این نوع بینی وجود دارد. برخی از این روش‌ها ممکن است برگشت داشته باشند و برخی دیگر دائمی هستند.

اگر عمل زیبایی با تقویت غضروف در نوک بینی انجام گیرد، برگشت خیلی کم می‌شود و شاید اصلا اتفاق نیفتد.

 

آیا کوچک کردن بینی پهن به سلامتی آسیب می‌رساند؟

همانطور که گفته شد، فرم بینی هر شخص متناسب با ویژگی‌های زیستی اوست. اما تغییرات فرم بینی معمولا مشکلات جدی ایجاد نمی‌کند.

مگر در مواردی که فرد خواهان مدل عروسکی باشد که در صورت کوچک کردن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی پهن ممکن است مشکل ایجاد شود.

 

آیا عارضه قوز بینی در بینی گوشتی هم ایجاد می‌شود؟

بله. این یک تصور اشتباه است که افراد فکر می‌کنند بینی ‌های گوشتی دارای قوز بینی نیستند و اگر بینی کسی قوز داشته باشد استخوانی است. همانطور که بیان شد ضخامت پوست بینی در تعیین نوع آن موثر است. اگر پوست بینی ضخیم باشد و غضروف کمتری داشته باشد، بینی از نوع پهن است.

 

منابع

 

https://aedit.com

https://www.vidawellnessandbeauty.com

https://www.sedghplasticsurgery.com

https://www.healthline.com

 

 

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید