پوست

تاول تناسلی زنان و مردان: علائم+علت+پیشگری و درمان

تاول تناسلی چیست؟

تاول تناسلی، عارضه‌ای پوستی و دردناک است که در ناحیه شرمگاهی ایجاد می‌شود. تاول و تبخال تناسلی بیماری‌هایی هستند که ممکن است در لگن یا خارج از مهبل ایجاد شوند.

تاول‌ها التهابات و برجستگی‌های پر از چرک روی پوست هستند که در برخی موارد شباهت‌های بسیاری به جوش دارند. این عارضه ممکن است در ابتدا یک برجستگی کوچک روی پوست باشد و بیمار متوجه وجود آن‌ نشود. اما بعد از چند روز، بزرگ و دردناک می‌شود و به درمان نیاز دارد. البته این عارضه نباید در فرد ایجاد نگرانی کند، زیرا به‌طور کلی درمان تاول های ناحیه تناسلی سخت نیست.

برخی از افراد، این عارضه را با جوش‌های موجود در این ناحیه اشتباه می‌گیرند. جوش‌ها معمولا سرسفید و کوچک‌تر هستند، اما تاول‌ها التهابات پوستی شدیدتری هستند که نیاز به مراقبت بیشتری دارند. البته هر دوی این عارضه‌ها در اثر وجود عفونت یا غدد چربی در پوست ایجاد می‌شود.

برخی از این تاول‌ها خود به خود بهبود پیدا می‌کنند اما برخی از آن‌ها نیاز به مراقبت‌های خانگی و درمان‌های پزشکی دارند.

تاول تناسلی زنان

شرایط بانوان به‌گونه‌ای است که احتمال ایجاد عفونت در ناحیه تناسلی آن‌ها نسبت به آقایان بیشتر است. تاول تناسلی در زنان می‌تواند در لابیا یا خارج واژن در ناحیه‌ای به‌نام غدد بارتولین ایجاد شود. بنابراین رعایت نکات بهداشتی در این افراد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تاول تناسلی زنان در بارداری

 یکی از مشکلاتی که برای برخی از زنان باردار ممکن است رخ دهد، ایجاد این عارضه است. بارداری به تنهایی علت ایجاد تاول نیست و مطمئنا فاکتورهای دیگری در ابتلای مادران باردار به این بیماری دخیل هستند. مادران باردار باید نسبت به این عارضه حساسیت بیشتری نشان دهند و حتما توسط پزشک معاینه شوند. چون همانطور که گفته شد، تاول‌ها نشانه عفونت هستند. عفونت‌های مزمن ممکن است سلامتی مادر و جنین را تهدید کند.

علت تاول تناسلی چیست؟

علت تاول تناسلی

همانطور که گفته شد، علت اصلی ایجاد تاول دستگاه‌‌ تناسلی، عفونت‌های موجود در این بخش است. عوامل مختلفی ممکن است منجر به ایجاد عفونت در این ناحیه شوند. عواملی مانند؛

میکروارگانیسم‌های عفونی

باید بدانیم که به‌طور طبیعی میلیاردها عدد باکتری روی پوست، درون دستگاه‌ گوارش و ناحیه تناسلی بدن انسان رشد می‌کنند. وجود این باکتری‌ها در حالت عادی نه‌تنها موجب بیماری نمی‌شود، بلکه برای سلامت انسان نیز مفید و لازم است و در اصلاح به آن‌ها باکتری‌های مفید گفته می‌شود.

 در واقع باکتری‌های مضر هستند که موجب عفونت‌های باکتریایی می‌شوند. عفونت‌‌های باکتریایی در صورتی اتفاق می‌افتد که تعداد باکتری‌های بیماری‌زا از جمعیت باکتری‌های مفید بیشتر شود. افزایش سطح این میکروارگانیسم‌ها معمولا به‌دلیل عدم‌رعایت بهداشت است.

شرایط پوستی

برخی از تحریک‌های پوستی، منجر به بیماری تاول تناسلی می‌شوند. به‌عنوان مثال، اگر پوست به دستگاه‌ها یا مواد مورد استفاده برای اپیلاسیون حساس باشد، یا بر اثر اصلاح، مو در پوست گیر کند، ممکن است تاول ایجاد شود.

کیست‌

غد‌ه بارتولین، از دیگر عواملی است که باعث ایجاد این عارضه می‌شود. این غده وظیفه تأمین مایع واژن را بر عهده دارند. اگر راه‌های انتقال مایع به واژن بسته شود، مایع با بارتولین برمی‌گردد و عفونت ایجاد می‌شود. عفونت کیست ممکن است التهاباتی مانند تاول های ناحیه تناسلی را به‌دنبال داشته باشد.

عفونت‌های مقاربتی

رابطه جنسی غیربهداشتی نیز می‌تواند از دیگر علل ایجاد بیماری تاول باشد.

در کنار تمام موارد گفته شده، ریسک ایجاد تاول های ناحیه تناسلی در خانم‌هایی که پوست چرب یا موهای بدن ضخیم دارند، بیشتر خواهد بود.

علائم تاول دستگاه تناسلی

علائم تاول تناسلی

علائم وجود این عارضه در فرد شامل موارد مختلفی است. تاول‌ها معمولا باعث ایجاد خارش، سوزش یا درد در ناحیه تناسلی می‌شوند. بیمار باید توجه داشته باشد که خارش تاول تناسلی ممنوع است، چراکه ممکن است زخم ایجاد کند یا حتی باعث گسترش ضایعه شود. در ادامه به سایر علائم این مشکل اشاره کرده‌ایم.

 • تاول‌های پوستی عفونی در مهبل یا اطراف آن
 • خارش و سوزش
 • تغییر رنگ پوست در ناحیه برآمدگی
 • درد هنگام ادرار یا رابطه جنسی
 • درد لگن
 • رشد غدد لنفاوی

بیمارانی که با عفونت‌های شدید درگیر باشند، سایر علائم عفونت مانند تب را نیز تجربه می‌کنند.

تاول تناسلی مردان

عارضه‌های ناحیه تناسلی به خانم‌ها محدود نمی‌شوند. اگرچه آقایان کمتر با این عوارض درگیر می‌شوند، اما تاول آلت تناسلی نیز بیماری نادری نیست. علت ایجاد تاول برای آقایان نیز همانند خانم‌هاست. بدن آن‌ها نیز در اثر ایجاد عفونت، به این عارضه مبتلا می شود.

تاول معمولا در اقایان در اطراف  آلت تناسلی معمولا  ایجاد می‌شود. آقایان نیز با رعایت نکات بهداشتی و توجه به اطلاعات ارائه شده در این مقاله می‌توانند تاول‌ها را درمان کنند. همچنین آن‌ها نیز در صورت نیاز باید برای درمان زود هنگام به پزشک مراجعه کنند.

تاول تناسلی در کودکان

احتمال ایجاد تاول در شرمگاه کودکان و نوزادان نسبت به بزرگسالان کمتر است. اما وجود عفونت در بدن آن‌ها نیز ممکن است منجر به ایجاد تاول های ناحیه تناسلی شود. تاول تناسلی نوزاد و کودک معمولا خود به خود بهبود پیدا می‌کند. اما خارش و سوزش آن برای بچه‌ها آزاردهنده است. والدین باید مراقب باشند فرزندشان تاول موجود در این ناحیه را نخاراند.

بهتر است کودکانی که به این عارضه مبتلا شده‌اند، توسط پزشک معاینه شوند، چراکه سیستم ایمنی کودکان ضعیف‌تر است و وجود عفونت، ممکن است خطرساز باشد.

عوارض تاول در دستگاه تناسلی

عوارض تاول تناسلی

وجود تاول در شرمگاه به خودی خود خطرناک نیست. اما می‌تواند نشانه‌ای از بیماری جدی‌تر در فرد باشد. به همین دلیل نباید به آن بی‌توجهی کرد. به همین دلیل لازم است به‌طور جدی علت آن پیگیری و در صورت نیاز به درمان، دوره آن سریع‌تر آغاز شود. در صورت عدم‌پیگیری ممکن است عوارضی که در ادامه بیان می‌کنیم گریبان­گیر بیمار شود.

 • فراموشی
 • بیماری سفلیس
 • عفونت‌های شدیدتر
 • انتقال عفونت به سایر نواحی بدن
 • انتقال عفونت به شریک جنسی

ترکیدن تاول نیز ممکن است باعث توسعه عفونت شود. در صورتی که این اتفاق ناخواسته رخ داد، لازم است اقدامات مراقبتی را درباره آن انجام دهید. این اقدامات شامل استعمال پمادهای حاوی آنتی‌بیوتیک، رعایت بهداشت ناحیه تناسلی و عدم برقراری رابطه جنسی تا چند روز است.

تفاوت بیماری تاول تناسلی با سایر بیماری‌های مشابه

علاوه بر تاول، زگیل و تبخال (هرپس) نیز دو بیماری شایع دیگر در ناحیه تناسلی افراد و به‌خصوص خانم‌ها هستند. شناخت تفاوت میان این بیماری‌ها اهمیت بسیاری در پیشگیری، تشخیص و درمان آن‌ها ایفا می‌کند. معمولا می‌توان از روی علائم متوجه تفاوت میان این بیماری‌ها شد.

فرق تاول تناسلی با تبخال

مهم‌ترین فرق این عارضه با هرپس در این است که هرپس ممکن است علامتی نداشته باشد. تبخال‌ها معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی ایجاد می‌شوند. عفونت‌های ویروسی نیز معمولا از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند. ویروس‌ها ممکن است تا مدت‌ها مخفی باقی بمانند و علامتی نداشته باشند. اما این موضوع دلیلی بر عدم‌انتقال آن‌ها به شریک جنسی نیست. در مقاله‌ای جداگانه می‌توانید درباره تبخال تناسلی بیشتر بخوانید.

فرق تاول تناسلی با زگیل

HPV، ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود. این ویروس جزو بیماری‌های مقاربتی به‌شمار می‌رود. تعداد زیادی از افراد در طول زندگی جنسی خود ممکن است با زگیل تناسلی مواجه ‌شوند. درمان آن سخت نیست، اما به مراقبت نیاز دارد و نباید پیشرفت کند. زگیل‌های تناسلی معمولا کوچک هستند و در برخی موارد دیده نمی‌شوند. اما تاول اطراف دستگاه تناسلی عارضه‌ای است که معمولا مشخص و قابل دیدن است.

راه های پیشگیری

پیشگیری از تاول تناسلی

پیشگیری از این عارضه همیشه امکان‌پذیر نیست. اما رعایت نکاتی که در ادامه بیان کرده‌ایم، احتمال ایجاد تاول را کمتر می‌کند؛

 • اگر افراد از تیغ برای شیوکردن ناحیه تناسلی استفاده می‌کنند، باید حتما یک تیغ جداگانه برای این ناحیه داشته باشند.
 • تیغ باید هر دو الی سه هفته یک بار عوض شود.
 • عمل شیو باید در حمام و محیط مرطوب انجام شود. ناحیه تناسلی باید مرطوب باشد و پیش از شیو باید از کرم‌ها و ژل‌های مخصوص استفاده شود.
 • در صورتی که پزشک به هر دلیلی برای بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز کرده، تا پایان دوره درمان باید آن را به‌طور منظم مصرف کند.
 • انجام آزمایش برای افرادی که مکرر به تاول تناسلی و سایر عوارض این قسمت مبتلا می‌شوند، ضروری است. پزشک باید علت اصلی این عارضه را پیدا کند.
 • اگرچه تاول‌های کوچک‌تر اغلب به خودی خود بهبود می‌یابند یا تخلیه می‌شوند، اما حمام در مخلوط آب گرم و نمک (حدود یک قاشق چای‌خوری نمک در هر لیتر آب) در بهبود موثر است.
 • حتما اگر فرد دارای زخم‌های پوستی حتی به صورت جزئی است آن را تمیز و درمان کند مانند زخم‌های حاصل از اپیلاسیون.
 • پوشیدن لباس زیر تنگ احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد.

درمان تاول تناسلی زنان و مردان

درمان تاول تناسلی در زنان شامل استفاده از کریوتراپی، لیزر، جراحی و یا ترکیبی از این روش‌ها است. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهایی را نیز برای بهبود علائم تجویز کند. درمان تاول تناسلی در مردان عموماً شامل جراحی است. در برخی موارد، ممکن است پزشک داروهایی را نیز به شکل موقت تجویز کند تا علائم را بهبود بخشد.

اصطلاح تاول تناسلی به انگلیسی

تاول دستگاه تناسلی در انگلیسی با اصطلاحات مختلفی شناخته می‌شود؛

 • Genital boils؛ اصطلاح مشترک بین جوش و تاول اطراف دستگاه تناسلی است.
 • Genital rash؛ برای دانه‌ها و دمل‌های تناسلی مانند تاول به‌کار می‌رود.
 • vaginal abscess؛ به‌طور مستقیم به آبسه‌ها و تاول اشاره دارد.

در کنار اصطلاحات مشترک، باید به این نکته توجه داشت که این عارضه با سایر بیماری‌های پوستی در این ناحیه مانند تبخال و زگیل تناسلی متفاوت است.

آیا ابتلای شریک جنسی به تاول و تبخال تناسلی به معنی ابتلای طرف مقابل است؟

احتمال انتقال عفونت از هر نوعی بین شرکای جنسی زیاد است. به همین دلیل پزشکان همیشه رابطه جنسی محافظت شده را توصیه می‌کنند. ممکن است عفونت در بدن یکی از شرکا بدون علامت باشد.

عفونت از چه راه‌های منتقل می‌شود؟

برای انتقال عفونت لزوما نباید دخول انجام شود. هر گونه تماس پوستی با سطح آلوده به عفونت و بیماری تاول تناسلی، ممکن است باعث انتقال آن شود.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید