پوست

هایفوی صورت: مراقبتها، مزایا، معایب و هزینه آن

هایفوتراپی صورت چیست؟

هایفوی صورت از جمله روش‌های درمانی نوین ضدپیری و بدون نیاز به جراحی است که باعث لیفت پوست صورت و جوان‌سازی پوست می‌شود. در این روش، از امواج فراصوت متمرکزشده برای تولید حرارت در لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شود. حرارت تولیدشده منجر به آسیب‌دیدن سلول‌های مورد نظر پوست می‌شود و بدن را وادار به ترمیم آنها می‌کند. برای انجام این ترمیم، پوست کلاژن تولید می‌کند. کلاژن، ماده‌ای است که پوست را سفت و مستحکم می‌کند.

امواج فراصوت بسته به هدف مورد نظر، می‌توانند روی لایه‌های مختلفی از پوست اثر بگذارند. این امواج با اثرگذاری بر لایه سیستم آپونوروتیک عضلانی سطحی (SMAS) که متصل‎کننده عضلات زیر پوست به پوست است، تأثیر عمیقی بر کلاژن‌سازی پوست می‌گذارند.

اصطلاح هایفوتراپی در انگلیسی

هایفوتراپی معادل امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا یا High-intensity focused ultrasound است که به شکل مخفف HIFU نیز نوشته می‌شود. اصطلاح اولتراپی (Ultherapy) نیز که گاهی به‎عنوان معادل هایفو به کار می‌رود، درواقع یک برند دستگاه هایفوتراپی است که از سوی سازمان غذا و دارو تأیید شده است. اثربخشی و کارآمدی اولتراپی در مطالعات بالینی متعدد اثبات شده است. قیمت جلسات اولتراپی می‌تواند دو یا سه برابر جلسات درمان با دستگاه هایفوی معمولی باشد.

هایفوتراپی صورت مناسب چه کسانی است؟

هایفو تراپی سبب جوان‎سازی پوست، لایه‎برداری پوست صورت و پاکسازی پوست می‌شود؛ بنابراین افرادی که به موارد زیر نیاز دارند می‎توانند از این درمان بهره ببرند:

 • بهبود افتادگی پوست صورت
 • کاهش چین و چروک پیشانی
 • کم کردن عمق خطوط خنده
 • لیفت ابرو برای درمان افتادگی ابرو
 • برطرف کردن چین و چروک و افتادگی پلک و اطراف چشم
 • برطرف کردن غبغب

مردان یا زنانی که افتادگی خفیف یا متوسط پوست دارند و آثار پیرشدگی پوست به‌تازگی در آنها پدیدار شده، گزینه‌های مناسب برای این روش درمان هستند. معمولا افراد در سی سالگی به بالا خواهان انجام این روش درمانی هستند.

هایفوتراپی صورت مناسب چه کسانی نیست؟

هایفوتراپی صورت برای چه کسانی مناسب نیست

انجام هایفوی صورت در شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

 • افراد بسیار مسنی که پوست آن‌ها بر اثر مواجهه با نور خورشید دچار آسیب شدید شده است.
 • افرادی که افتادگی شدید پوست دارند، یا پوست ناحیه گردن آنها بسیار شل است.
 • افرادی که ضایعات پوستی عفونی و زخم در نواحی هدف دارند.
 • صورت افراد با آکنه شدید یا کیستی
 • وجود ایمپلنت‌های فلزی یا ضربان‌ساز قلب در بدن فرد
 • استفاده از فیلرهای پوستی قبل از هایفو

علاوه بر این، ایمن بودن انجام هایفوی صورت در افرادی با شرایط زیر نیز ثابت شده نیست:

 • زنان باردار یا شیرده
 • کودکان
 • افرادی که دچار مشکلات انعقاد خون هستند.
 • افراد با بیماری فعال سیستمیک یا بیماری پوستی موضعی که ممکن است بهبود زخم را به تأخیر بیندازد.
 • افراد با بیماری هرپس سیمپلکس (تبخال)
 • افراد با بیماری خودایمنی
 • کسانی که دیابت دارند.
 • افراد با بیماری صرع
 • افراد مبتلا به فلج بل (نوعی بیماری مربوط به اعصاب صورت)

انواع کاربردهای هایفو در صورت

از هایفوتراپی می‌توان برای نواحی پیشانی، ابرو، اطراف چشم، گونه، غبغب و گردن استفاده کرد.

هایفو پیشانی

هایفوتراپی صورت با اثرگذاری بر بافت درم پوست باعث لیفت پیشانی و کاهش چین و چروک‎‌های آن می‌شود. لیفت بافت پیشانی، به بالا رفتن ابرو و پلک نیز کمک می‌کند.

هایفو ابرو

لیفت ابرو از کاربردهای هایفو صورت است.

هایفوتراپی غبغب

هایفو با هدف‌گیری لایه‌های ساختاری عمیق پوست، باعث کلاژن‌سازی و استحکام‌بخشی به بافت نواحی زیر چانه می‌شود و به برطرف کردن غبغب کمک می‌کند.

هایفو برای افتادگی پلک

از کاربردهای هایفو صورت، درمان افتادگی پلک است و اثر خوبی روی این مشکل پوستی دارد.

آمادگی قبل و بعد و مراحل انجام هایفوتراپی

آمادگی قبل از هایفو

آمادگی خاصی قبل از هایفوی صورت نیاز نیست. فرد می‌تواند مثل همیشه به کارهای روزمره، غذا خوردن و نوشیدن بپردازد. قبل از شروع عمل فرد باید کل آرایش و محصولات بهداشتی را که ممکن است روی پوست وجود داشته باشد، پاک شود. فرد می‌تواند برای کم شدن احساس ناراحتی در طول جلسه درمان، از مسکن استفاده کند. فرد قبل از درمان برای ارزیابی مناسب بودن درمان هایفوتراپی صورت باید با پزشک مشورت کند.

مراحل هایفوتراپی

high intensity focused ultrasound 2

در یک جلسه هایفوی صورت، پزشک ابتدا ناحیه مورد نظر پوست را پاکسازی می‌کند. پزشک ممکن است از مقداری بی‌حس‌کننده موضعی برای کاهش احساس ناراحتی بیمار استفاده کند. بعد از ایجاد بی‌حسی موضعی، ژل اولتراسوند، روی ناحیه مورد نظر قرار داده شده و با استفاده از پروب دستگاه، امواج فراصوت روی پوست فرد تابانده می‌شود. هر جلسه هایفوی صورت ممکن است 30 تا 90 دقیقه طول بکشد.

دستگاه هایفو

دستگاه هایفوی صورت، یک دستگاه تولیدکننده امواج فراصوت است که با متمرکز کردن امواج فراصوت روی یک نقطه خاص از بافت زیر پوست عمل می‌کند. این دستگاه می‌تواند انرژی را در نقطه‌ای کوچک‌تر از یک میلی‌متر متمرکز کند و دمایی معادل 60 درجه سانتیگراد یا بالاتر به‎وجود آورد. این دمای بالا منجر به تغییرات بافتی و تولید کلاژن جدید در بافت می‌شود.

در دستگاه هایفو می‌توان با استفاده از کارتریج‌های گوناگون بر اعماق مختلفی از پوست اثر گذاشت. از کارتریج‌هایی که انرژی حرارتی در عمق 1.5 تا 4.5 میلی‌متری ایجاد می‌کنند، برای لیفت پوست استفاده می‌شود و کارتریج‌هایی با عمق عملکرد 8 تا 13 میلی‌متر برای از بین بردن چربی‌های بدن (پیکرتراشی) به کار برده می‌شوند.

انواع کارتریج‌های دستگاه هایفو

5 نوع کارتریج‌ دستگاه هایفو به این شرح هستند:

 • DS-1.5mm: برای انتقال انرژی فراصوت متمرکز به بافت اپیدرم در عمق 1.5 میلی‌متری پوست به کار برده می‌شود. این نوع برای بافت‎های نازکی مثل اطراف چشم کاربرد دارد.
 • DS-3.0mm: برای انتقال انرژی به لایه درم بافت پوست در عمق 3 میلی‌متری کاربرد دارد و مسئول فعال‌سازی کلاژن در لایه درم است. علاوه بر استحکام بخشیدن به زوایای صورت، منافذ باز پوست صورت را نیز برطرف می‌کند و باعث کاهش چین و چروک‌ صورت می‌شود. این کارتریج برای چانه و سینه نیز کاربرد دارد.
 • DS-4.5mm: مسئول انتقال انرژی به عمق 4.5 میلی‌متر و بافت زیرپوستی (لایه SMASH) است. برای نواحی ضخیم‌تر پوست مانند گردن کاربرد دارد.
 • DS-13.0mm و 0mm: مسئول انتقال انرژی به اعماق 13 و 8 میلی‌متری هستند و برای ‌پوست‌های ضخیم مانند نواحی ران و باسن و کانتورینگ بدن به‎کار می‌روند.

انواع خانگی دستگاه هایفو نیز تولید شده است و در بازار به فروش می‌رسد.

دوره نقاهت

 هایفوی صورت، یک درمان سرپایی است و بلافاصله بعد از جلسه درمانی امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره برای فرد وجود دارد. حضور همراه بعد از هایفو در کنار فرد الزامی نیست. ممکن است فرد کمی قرمزی یا تورم را بعد از هایفو تجربه کند، اما این عارضه سریع فروکش می‌کند. البته احساس سوزن‌سوزن شدن پوست در ناحیه تحت درمان ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشد.

مراقبت‌ها و محدودیت‌های بعد از انجام هایفو

انجام بعضی مراقبت‌ها باعث کاهش میزان عوارض احتمالی بعد از درمان می‌شود. بعد از انجام این عمل توصیه می‌شود:

 • فرد از مواجهه با گرما یا سرمای شدید اجتناب کند و پوست خود را با یک مرطوب‌کننده و ضدآفتاب مناسب محافظت کند.
 • فرد از مصرف کافئین و نوشیدنی‌های الکلی تا 48 ساعت یا حتی بیشتر خودداری کند.
 • توصیه می‌شود فرد بعد از درمان به مدت 24 تا 48 ساعت در معرض آفتاب قرار نگیرد.
 • فرد از ورزش شدید به مدت 24 تا 48 ساعت خودداری کند.
 • فرد از محصولات پوستی که ممکن است باعث تحریک و حساسیت پوستی شوند، تا 24 الی 48 ساعت بعد از درمان استفاده نکند.
 • تا اطلاع ثانوی از انجام درمان‌های پوستی دیگر خودداری کند.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کند تا احساس ناراحتی در ناحیه تحت درمان به حداقل برسد.

عوارض هایفوتراپی صورت

عوارض هایفوتراپی صورت

از آنجا که لایه‌های فوقانی پوست فرد، تحت‌تأثیر هایفو قرار نمی‌گیرند، این درمان بجز در بعضی موارد، عوارض خاصی برای پوست ندارد. از جمله عوارض این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ممکن است در بعضی موارد، قرمزی یا تورم خفیف بعد از جلسه درمان دیده شود که به سرعت برطرف خواهد شد. همچنین ممکن است پوست به‎طور خفیفی نسبت به لمس حساس شود یا اندکی احساس سوزش پیدا کند و این عوارض تا چند هفته طول بکشد.

درموارد بسیار نادر، کبودی و بی‎حسی موضعی موقت دیده می‌شود. خوشبختانه این عوارض ناخواسته نیز بعد از چند روز برطرف می‌شوند. در مطالعات انجام‎شده، هیچ عارضه جدی و طولانی‌مدتی در طول پیگیری 6 ماهه بیماران دیده نشده است.

مزایای هایفوتراپی

هایفوی صورت، از سوی محققان به‌عنوان یک درمان ایمن، مؤثر، و غیرتهاجمی برای لیفت صورت و برطرف کردن چین و چروک‌ها معرفی شده است. مطالعه‎ای در سال 2015 در کشور کره‎جنوبی نشان داده 90درصد افرادی که تحت این درمان قرار گرفته‎اند، آن را به دیگران توصیه می‌کنند. از تأثیرات مهم هایفو صورت، لیفت صورت، پیشانی، پلک و ابروهاست.

هایفوتراپی صورت با از بین بردن افتادگی پوست و برطرف کردن غبغب، صورت فرد را زاویه‌دارتر و لاغرتر نشان می‌دهد.

هزینه هایفوی صورت

هزینه هایفوی صورت به تعداد جلسات مورد نیاز، نواحی هدف و نوع دستگاه استفاده شده بستگی دارد. انجام هایفوتراپی صورت تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار نمی‌گیرد.

هزینه هایفوی صورت در ایران

هزینه هر جلسه درمان هایفوی صورت در نواحی مختلف کشور بین 450 هزار تا 1.5 میلیون تومان در سال 1398 برآورده شده است. اختلاف قیمت هایفوتراپی می‌تواند به نوع دستگاه، میزان قدرت، تأثیر و… مربوط باشد. گاهی نیز این اختلاف قیمت تنها به منطقه‎ای از شهر که کلینیک زیبایی در آن واقع‎شده برمی‌گردد. فرد باید برای انتخاب محل انجام هایفوتراپی به تجربه پزشک و نوع دستگاه هایفو توجه کند. دستگاه‌های نسل جدید هایفو که به نام سه‎بعدی شناخته می‌شوند، دقت و تأثیر بیشتر و درد کمتری دارند.

افراد مشهوری که هایفوتراپی انجام داده‎اند

از بین چهره‌های مشهوری که به هایفوتراپی صورت در میان روتین‌های زیبایی خود اشاره کرده‌اند، نام جنیفر آنیستون، بازیگر مشهور و محبوب امریکایی مشاهده می‌شود. این بازیگر 51 ساله سریال دوستان، به جوان ماندن پوستش معروف است.

لیست سلبریتی‎هایی که تحت این درمان قرار گرفته‎اند، طولانی است. از دیگر افراد این لیست می‌توان به کورتنی کاکس، ونسا ویلیامز و ژاکلین لاریتا اشاره کرد.

فیلم هایفوتراپی صورت

در ویدئو زیر می‌توانید فیلم نحوه انجام هایفوی صورت را مشاهده ‌کنید.

 

سوالات متداول

آیا هایفو صورت را لاغر می‌کند؟

هایفوی صورت با نوسازی کلاژن پوست، باعث کاهش افتادگی پوست و درنتیجه زاویه‎دار شدن صورت می‌شود.

اثر هایفوتراپی از چه زمانی شروع می‌شود؟

اثر هایفوتراپی بر سفت کردن و لیفت پوست، به مدت یک تا دو ماه بعد از جلسه انجام آن مشاهده می‌شود، اما نتایج آن بعد از سه تا شش ماه تثبیت می‌شود.

هایفوی صورت برای چه سنی مناسب است؟

بهترین سن انجام هایفو صورت از سی سالگی به بعد است.

آیا هایفوتراپی بینی را هم کوچک می‌کند؟

اثر هایفوتراپی روی کوچک کردن بینی ثابت نشده است.

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟

تعداد جلسات درمان بعد از مشورت با پزشک تعیین می‌شود، اما معمولا یک جلسه درمان هایفوی صورت برای کسب نتیجه مورد نظر کافی است و اثرات آن بین 12 تا 18 ماه باقی می‎ماند.

آیا هایفو تراپی درد دارد؟

ممکن است فرد طی انجام HIFU، به خاطر حس پالس‌های برقی ریز یا نور، احساس ناراحتی جزئی داشته باشد. اگر فرد نگران احساس درد است، پزشک می‌تواند قبل از شروع درمان، استامینوفن (تیلنول) یا داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن (Advil)برای او تجویز کند.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید