بدن

صفر تا صد طب سوزنی باسن و مزایای آن

طب سوزنی باسن چیست؟

کاربرد طب سوزنی باسن

طب سوزنی باسن که این روزها مورد توجه عموم قرار گرفته به دو دلیل عمده محبوب است.؛ دلیل اول بهبود دردهای ناشی از آرتروز با طب سوزنی است که باسن و کمر را درگیر کرده است. طب سوزنی می‌تواند در کاهش دردها موثر باشد. اما دلیل دوم استفاده از آن، برای زیبایی است. افراد می‌توانند به فرم دهی باسن با طب سوزنی بپردازند، بدون آنکه زیر تیغ جراحی بروند.

فرم دهی، بزرگ کردن و کوچک کردن باسن با طب سوزنی هم در شرق و هم در اروپا کاربرد دارد. این طب جزو کم‌عارضه‌ترین روش‌هایی است که برای شکل دادن باسن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این روش برای ایجاد عضله بسیار موثر است و علاوه بر باسن برای سایر اندام‌ها نیز کاربرد دارد. به‌عنوان مثال، کوچک کردن یا بزرگ کرن سینه با طب سوزنی نیز از روش‌های پر طرفدار به حساب می‌آید.

طب سوزنی باسن به انگلیسی

طب سوزنی با نام Acupuncture شناخته می‌شود. این روش برای قسمت‌های گوناگون بدن و با اهداف مختلفی استفاده می‌شود. به همین دلیل کاربرد این روش در باسن یا هر عضو دیگری، اصطلاح منحصر به فردی ایجاد نشده است. تنها نام اندام در کنار Acupuncture قرار می‌گیرد. بنابراین طب سوزنی برای باسن را می‌توان با اصطلاحاتی چون HIP Acupuncture یا Acupuncture for buttocks استفاده کرد.

انجام طب سوزنی برای چه افرادی مناسب است؟

 بدفرمی باسن عمدتا‌ به دو دلیل اتفاق می‌افتد؛ ضعف عضلات و آویزان شدن آن‌ها و وجود چربی اضافه در بدن.

گروه‌های مختلفی می‌توانند از این روش استفاده کنند. در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم.

 • افرادی که به دلیل چربی‌های زائد، باسن بزرگی دارند.
 • افرادی که به‎دلیل کم‌تحرکی یا تغذیه نامناسب باسنشان فرم مناسب را از دست داده است.
 • افرادی که عضلات باسن آن‌ها ضعیف شده است.
 • افرادی که به‌دنبال فرم دهی باسن به کمک تقویت عضلات آن هستند.
 • این روش همچنین برای افرادی که به خاطر دیابت اضافه وزن پیدا کرده‌اند، کاربردی است.

گروه‌هایی که قصد دارند اندام بهتری داشته باشند، می‌توانند به جای روش‌های پر ضرر از طب سوزنی استفاده کنند. اما باید توجه داشت که انجام این روش برای برخی از افراد ممنوع است.

چه افرادی نمی‌توانند از این روش برای فرم دهی باسن استفاده کنند؟

می‌توان گفت طب سوزنی روشی بسیار ایمن است. به همین دلیل گروه‌های کمی در استفاده از آن محدودیت دارند. به طورکلی، افراد با ویژگی‌های زیر بهتر است از انجام این کار اجتناب کنند:

 • افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند یا از داروهای ضدانعقاد خون استفاده می‌کنند.
 • خانم‌های باردار و مادران شیرده بهتر است تا بعد از دو سالگی فرزند خود از این روش استفاده نکنند.
 • افرادی که پوست آن‌ها بسیار حساس است و ممکن است به طب سوزنی حساسیت نشان دهند. (این موضوع باید توسط پزشک تست شود و در صورت نبود مشکل، قابل انجام است.)
 • خانم‌هایی که در دوران قاعدگی به سر می‌برند.
 • افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند، باید پیش از استفاده از طب سوزنی به همراه پالس‌های الکتریکی، با پزشک متخصص قلب مشورت کنند.

به طور کلی، پزشکان پیش از طب سوزنی باسن، بیماران خود را معاینه می‌کنند. با این کار در صورت وجود مشکل می‌توان آن را پیش از درمان حل کرد.

روش انجام

روش طب سوزنی باسن

طب سوزنی امروزه با تحریک الکتریکی همراه شده است. به همین دلیل نتایج آن در زمان کوتاه‌تری قابل مشاهده است. این روش با تحریک عضلات باسن منجر به انقباض آن‌ها می‌شود. همچنین با افزایش جریان خون، عامل تقویت‌کننده‌ای برای آن‌ها خواهد بود.

پزشک ممکن است نقاط مختلفی را برای قرار دادن سوزن انتخاب کند. به همین دلیل افراد باید لباس‌های راحتی پوشیده باشند که بتوانند آن‌ها را خارج کنند یا کنار بزنند.

سوزن‌های مورد استفاده در این روش بسیار نازک هستند. به همین دلیل فرو کردن آن‌ها درد زیادی ایجاد نمی‌کند. ورود این سوزن‌ها به بدن با کمی سوزش همراه است. پزشک معمولا ۵ تا ۲۰ سوزن را در ناحیه باسن قرار می‌دهد.

بعد از قرار گرفتن سوزن ممکن است پزشک پالس‌های الکتریکی نیز ایجاد کند. چرخاندن سوزن به صورت محدود و ایجاد گرما از دیگر روش‌ها برای افزایش تأثیر طب سوزنی باسن است. معمولا سوزن‌ها باید بین ده الی بیست دقیقه در جای خود باقی بمانند. بیمار نیز باید در این مدت بدون حرکت دراز کشیده باشد. سپس پزشک سوزن‌ها را خارج می‌کند. این مرحله درد ندارد.

تعداد جلسات و زمان مورد نیاز برای فرم دهی باسن با طب سوزنی

با توجه به شرایط فیزیکی هر شخص و نتیجه‌ای که به‌دنبال آن است، متفاوت است. به‎عنوان مثال، تعداد جلسات درمانی شخصی که ورزشکار است و تمرینات فرم دهی باسن را در کنار طب سوزنی انجام می‌دهد، کمتر از جلسات درمانی فردی است که ورزش نمی‌کند.

به‌طور متوسط، افراد برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید ۱۰ تا ۱۵ جلسه طب سوزنی باسن انجام دهند. مدت زمان درمان و فواصل زمانی جلسات با توجه به درخواست بیمار و تشخیص پزشک انجام می‌شود. این جلسات می‌توانند به صورت هفتگی یا چند جلسه در یک هفته باشد.

کوچک کردن باسن با طب سوزنی

معمولا کوچک کردن باسن با طب سوزنی نسبت به بزرگ کردن یا لیفت آن بیشتر زمان می‌برد، چراکه چربی‌های زائد باید شکسته و دفع شوند. از بین بردن چربی‌ها همیشه سخت‌تر از ایجاد آن‌هاست.

 بنابراین افرادی که از این روش استفاده می‌کنند باید صبر و مداومت بیشتری داشته باشند. این افراد همچنین باید از رژیم غذایی سالم و تمرینات هوازی و پیاده‌روی استفاده کنند. با این کار، چربی‌های زائد باسن و سایر اندام‌ها راحت‌تر آب می‌شود.

فرم دهی باسن و بزرگ کردن آن با طب سوزنی

نمی‌توان گفت طب سوزنی سریع‌ترین روش برای فرم دهی باسن یا بزرگ کردن آن است، چراکه روش‌های دیگری نیز وجود دارند که در زمان کوتاه‌تری نتیجه دارند. اما این روش‌ها معمولا یا عوارض بسیاری به‎دنبال دارند یا مشکل را به صورت ریشه‌ای حل نمی‌کنند. به همین دلیل ممکن است بعد از مدتی دوباره فرم نامتعارف باسن برگردد.

 

معایب طب سوزنی باسن

عوارض

در صورت مراجعه به یک مجموعه حرفه‌ای و پزشک متبحر، عوارض طب سوزنی زیاد نیست. کبودی، خونریزی جزئی و ایجاد زخم‌های کوچک در محل سوزن‌ها عوارض متداول طب سوزنی در باسن است که بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین نکات درباره طب سوزنی تمام اندام‌ها، رعایت بهداشت است. برای هر فرد باید از سوزن‌های یکبار مصرف استفاده شود که کاملا استریل باشند. انجام این روش در مراکز غیرمعتبر ریسک انتقال بیماری از طریق سوزن را بیشتر می‌کند.

ممکن است افراد تا چند ساعت بعد از طب سوزنی باسن، احساس درد در عضلات خود داشته باشند. دردی که باعث محدودیت در حرکت می‌شود. البته این مشکل برای همه افراد به وجود نمی‌آید. اما در زمان کوتاهی بهبود پیدا می‌کند.

ممکن است افراد نتوانند در موقعیت‌های خاص قرار بگیرند. به عنوان مثال، نمی‌توانند کمر خود را بچرخانند یا در حالت‌های مختلف بنشینند. این محدودیت‌ها به خصوص در افرادی که تازه درمان با طب سوزنی را آغاز کرده‌اند، بیشتر دیده می‌شود.

مزایا

طب سوزنی باسن، یک روش طبیعی برای فرم دهی آن است. با استفاده از این روش، مشکلات به صورت ریشه‌ای حل می‌شوند. در صورتی که بیمار سبک زندگی خود را تغییر دهد و با تغذیه سالم و تمرینات ورزشی، فرم باسن خود را حفظ کند، نیاز به درمان دوباره نخواهد داشت. این روش مزایای دیگری نیز به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • تحریک تولید کلاژن‌سازی در پوست اندام‌‌های مختلف از جمله باسن
 • تقویت گردش خون در باسن و افزایش خون‌رسانی به عضلات
 • تحریک عضلات برای انقباض
 • افزایش استحکام رباط‌های موجود در ناحیه باسن

اگر افرادی که از این روش استفاده می‌کنند، تمرینات هوازی و پیاده‌روی را به برنامه روزانه خود اضافه کنند، می‌توانند در زمان کوتاه‌تری به نتیجه بهتر دست پیدا کنند.

بهترین زمان استفاده از طب سوزنی باسن

یک ضرب‌المثل جالب چینی می‌گوید: «بهترین زمان برای کاشت یک درخت بیست سال قبل بوده است. بعد از آن بهترین زمان برای کاشت درخت همین الان است!»

بهترین زمان برای استفاده از این روش، زمانی است که عضلات باسن هنوز خیلی تضعیف نشده‌اند و باسن فرم خود را به صورت کامل از دست نداده است. در این زمان نیز کمتر کسی به انجام لیفت یا کوچک کردن باسن فکر می‌کند.

افراد زمانی که باسن فرم خود را کامل از دست داده است، به‌دنبال راهی برای بازگرداندن آن هستند. بنابراین اگر فردی هنوز فرم باسن خود را کامل از دست نداده است، بهتر است سریع‌تر طب سوزنی و انجام حرکات ورزشی را آغاز کند. اگر هم فردی فرم باسن را از دست داده، باید برای اصلاح آن همین الان اقدام کند.

تأثیر سن در طب سوزنی باسن

تأثیر سن در این روش قابل‌توجه است. عضلاتی که فعالیت ندارند، با افزایش سن تضعیف می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود خون‌رسانی به این عضلات کاهش پیدا کند و کاهش خون‌رسانی، ضعف آ‌ن‌ها را دوچندان می‌کند. از سوی دیگر، با افزایش سن کلاژن‌سازی پوست نیز کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین پوست دچار افتادگی می‌شود. تمام این فاکتورها نیاز افراد میانسال به طب سوزنی باسن را مشخص می‌کند. این روش محدودیت سنی ندارد و برای گروه‌های مختلف قابل انجام است.

سوالات متداول

آیا جنسیت در میزان اثرگذاری طب سوزنی اهمیت دارد؟

جنسیت نیز مانند سن، از دیگر فاکتورهایی است که در طب سوزنی باسن تأثیری ندارد. معمولا آقایانی که اضافه وزن دارند، به‎دنبال راهکاری برای آب کردن چربی‌های اضافه باسن خود هستند. طب سوزنی می‌تواند کمک‌کننده باشد. البته اکثر مخاطبان فرم دهی و لیفت باسن با طب سوزنی، خانم‌ها هستند.

آیا طب سوزنی برای فرم‌دهی باسن موثر است؟

طب سوزنی برای بیماری‌ها و عارضه‌های مختلفی استفاده می‌شود و مزایای بسیاری دارد. این روش همچنین می‌تواند در فرم دهی باسن تأثیرگذار باشد و فواید دیگری نیز برای بدن دارد. البته برخی از افراد می‌خواهند چربی‌های خود را به صورت کامل با طب سوزنی آب کنند. یا اینکه تنها با طب سوزنی فرم دلخواه را برای باسن خود ایجاد کنند. آن‌ها ورزش نمی‌کنند و تغذیه سالمی ندارند. این دو مانع مهم در گرفتن نتیجه از انجام طب سوزنی است

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید