بدن

افتادگی باسن: علائم، علت و راههای پیشگیری از آن

افتادگی باسن چیست؟

افتادگی باسن یکی از رایج‌ترین مشکلات در بین مردم جوامع امروزی است. باسن یکی از اندام‌های مهم در استایل انسان‌ها و به‌ویژه خانم‌ها به‌شمار می‌رود. از سویی هم، نقش مهمی هنگام نشستن دارد و بسیاری از فشارهای وارده به ستون فقرات را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، افتادگی این عضو می‌تواند هم در زیبایی اندام‌ها مشکل ایجاد کند و هم عامل خطری برای سلامت استخوان‌ها و ستون فقرات باشد.

دونده‌ها جزو افرادی هستند که بسیار به این عارضه مبتلا می‌شوند.

 

علائم افتادگی باسن

علائم افتادگی باسن

تصور کنید شخصی روی تردمیل در حال دویدن آرام است. زمانی که وزن او روی یکی از پاهایش قرار دارد، باسن سمت دیگر حدود دو الی سه سانتی­متر پایین‌تر از حد معمول قرار می‌گیرد. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از این عارضه باشد. در حالت کلی، شکل باسن نیز می‌تواند مشخص کند آیا فرد مشکل افتادگی دارد یا خیر. البته تشخیص این مشکل از روی فرم باسن در برخی موارد بسیار سخت است، چراکه افتادگی زیاد نیست.

در این مواقع متخصصینی مانند فیزیوتراپ‌ها، متخصصین طب ورزشی یا مربی‌های حرفه‌ای متوجه این نقص می‌شوند. اما در برخی موارد، افتادگی به اندازه‌ای در فرم باسن مشخص است که حتی افراد عادی نیز متوجه آن می‌شوند.

یک آزمون برای تشخیص افتادگی این است که فرد روی پای اصلی خود بایستد. سپس پای دیگر را مانند زمانی که راه می‌رود، از پشت بالا ببرد تا زاویه بین ساق و ران ۹۰ تا ۱۲۰ درجه شود. اگر در این هنگام باسن سمت پای مخالف رو به پایین باشد، بدین معناست که شخص با عارضه افتادگی درگیر است.

 افتادگی پیشرفته ممکن است علائم دیگری نیز در شخص ایجاد کند. مانند احساس درد در باسن،زانو یا ساق پا.

 

انواع باسن

انواع باسن

بهترین فرم باسن با توجه به سایر ویژگی اندام‌های یک شخص مشخص می‌شود. اما لازم است افراد فرم باسن خود را بشناسند تا بتوانند بفهمند آیا به افتادگی مبتلا هستند یا خیر. در ادامه انواع باسن را توضیح داده‌ایم.

 

باسن A شکل (A-line hip shape)

در این فرم، بدن کمر باریک است و به‌تدریج از کمر به سمت باسن مانند فرم حرف «A» شیب پیدا می‌کند. در چنین اندامی کمر و شکم نیز فرم خوبی دارند و معمولا بدون چربی اضافه هستند.

 

باسن مربعی (Square shaped Hips)

باسن‌های مربع‌شکل یا هم‌عرض کمر هستند یا عرض آن‌ها کمی بیشتر از کمر است. این نوع باسن‌ها با استخوان لگن هم­اندازه هستند و حجم بیشتری ندارند. این باسن‌ها معمولا به اندازه سایر انواع آن‌ها انحنا ندارند و حتی ممکن است از زیر لباس صاف به نظر برسند.

 

باسن قلبی شکل (Heart shaped hips)

این افراد معمولا کمر باریکی دارند. باسن آن‌ها عرض بیشتری نسبت به کمرشان دارد و با حرکت به سمت ران‌ها، اندام‌هایشان کوچک‌تر می‌شود. این افراد ممکن است چربی اضافه در باسن یا پهلوهای خود داشته باشند. این افراد معمولا پاهای باریکی دارند و فرم اندام آن‌ها به شکل عدد ۷ است.

باسن مثلثی (Triangle shaped hips)

این افراد کمر باریک و ران‌های بزرگی دارند. از کمر به سمت ران ها بدن عرض بدن افزایش محسوسی دارد. باسن این افراد فرم بزرگ یا متوسط دارد.

باسن باریک (Narrow Hips)

این نوع باسن‌ها کاملا باریک هستند و برآمدگی زیادی ندارند؛ بنابراین کمتر دچار این عارضه می‌شوند. باسن این افراد هم‌عرض سایر اندام‌های پایین تنه آن‌هاست.

باسن برآمده

این باسن‌ها برآمده و دایره‌ای شکل هستند. احتمال وجود چربی اضافه و افتادگی باسن در آن‌ها بیشتر است.

علت افتادگی باسن

علت افتادگی باسن

افتادگی در ناحیه باسن به سه دلیل مهم ایجاد می‌شود که در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

افتادگی عضلات باسن

فاکتورهای مختلفی باعث ضعف عضلات می‌شوند. افزایش سن یکی از مهم‌ترین و طبیعی‌ترین عامل‌هاست. مشاغل کم‌تحرک و پشت میزی نیز از دیگر علت‌های مهم ضعیف شدن عضلات مختلف بدن از جمله باسن هستند. این مشکل معمولا به کمک حرکت‌های ورزشی باسن بهبود پیدا می‌کند.

چربی اضافه در اطراف باسن

افتادگی باسن یکی از هزاران مشکلی است که چربی‌های اضافه برای بدن به وجود می‌آورند. باسن یکی از نقاطی است که چربی‌ها در آن تجمع پیدا می‌کنند. تجمع چربی‌ها باعث افزایش وزن می‌شود و عضلات باسن را به سمت پایین می‌کشد. در صورتی که اضافه وزن زیاد باشد یا فرد مدت زیادی بدون تمرین ورزشی و رژیم مناسب باقی بماند، منجر به افتادگی خواهد شد.

داشتن بیماری‌های خاص و افتادگی باسن

برخی از بیماری‌ها باعث ضعف عضلات می‌شوند. برخی از آن‌ها نیز ممکن است باعث چاقی بیمار شوند. این بیماری‌ها می‌توانند جزو علت‌های این عارضه باشند.

سوالات متداول

آیا افتادگی باسن می‌تواند ارثی باشد؟

بله. فرم اندام‌های انسان‌ها می‌تواند ارثی باشد. البته با انجام ورزش و رژیم غذایی سالم می‌توان از این موضوع پیشگیری کرد.  

آیا سن افراد در افتادگی باسن تأثیر دارد؟

بله. افرادی که سن بیشتری دارند، عضلات ضعیف‌تر و در نتیجه باسن افتاده‌تری خواهند داشت. البته برخی از افراد در سنین پایین به دلایل مختلف دچار این عارضه می‌شوند.  

آیا جنسیت در ایجاد این عارضه تأثیر دارد؟

خیر. افتادگی عضلات باسن ممکن است هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان ایجاد شود.

منابع

http://www.anatomyoftraining.com.au

https://www.thegaitguys.com

https://sewguide.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید