پوست

راهنمای جامع انواع روش‌های درمان خانگی پیسی

فهرست محتوای مقاله

روش‌های درمان خانگی پیسی

درمان خانگی پیسی

 

درمان خانگی پیسی یکی از روش‌های نسبتا موثر در درمان این عارضه است. درمان‌های خانگی متدهای مختلفی دارند که هر کدام به مواد خاصی نیاز دارد. اما پیش از هر چیز دو نکته مهم باید مورد توجه قرار گیرد.

  • درمان خانگی لکه پیسی مناسب برای هر شخص با دیگری متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان گفت کدام یک از روش‌های درمان پیسی در خانه کاربردی‌تر هستند و زودتر اثر می‌گذارند. بیمار باید یک به یک روش‌ها را امتحان کند تا متدی که برای او نتیجه بخش است را پیدا کند.
  • نکته دوم این است که درمان‌های خانگی به صبر و مداومت بیشتری نسبت به روش‌های پزشکی نیاز دارند. درمان‌های خانگی بدون عوارض هستند و با استفاده از مواد طبیعی انجام می‌شوند. به همین دلیل باید در بازه زمانی طولانی‌تری به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرند تا اثربخش باشند.

در ادامه توضیحات جامعی در مورد روش‌های درمان پیسی در خانه ارائه می‌دهیم.

 

درمان پیسی با روغن سیاهدانه

درمان خانگی پیسی با استفاده از روغن سیاهدانه نیز یکی از روش‌های موجود است. این روغن نیز می‌تواند در بهبود پیسی و بازگرداندن رنگ رنگدانه‌ها کاربرد داشته باشد. این روغن معمولا حساسیت زا نیست و به همین دلیل اکثر افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

روش مصرف روغن سیاهدانه

روش استفاده از این روغن نیز مانند سایر روغن‌هایی است که برای درمان خانگی پیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها کافی است چند قطره از روغن را روی یک تکه پنبه چکاند و آن را به آرامی روی نواحی مبتلا به پیسی مالید. بعد از بیست دقیقه الی نیم ساعت نیز باید سطح پوست را با آب ولرم شست و خشک کرد. تکرار این کار به صورت روزانه لازم است. نتایج معمولا بعد از سه الی چهار ماه ظاهر می‌شوند.

 

درمان پیسی با روغن زیتون و روغن چریش

بسیاری از افرادی که به پیسی مبتلا می‌شوند، دارای پوست بسیار خشکی هستند. استفاده از روغن‌های گیاهی هم به بر طرف شدن خشکی و هم به درمان خانگی پیسی برای این افراد کمک می‌کند. دو نوع روغن پرکاربرد در این زمینه روغن چریش و روغن زیتون هستند. این روغن‌ها در پیشگیری از تغییر رنگ پوست و متعادل سازی سیستم ایمنی تأثیر دارند. استفاده از آن‌ها باید تا زمانی که اثر مناسب دیده شود، ادامه پیدا کند.

روغن‌های گیاهی را می‌توان از مراکز معتبر از جمله عطاری‌ها و مراکز آرایشی و بهداشتی معتبر خریداری کرد. باید به اصالت روغن توجه داشت. به همین دلیل بهتر است در انتخاب بهترین منبع برای خرید توجه بسیاری داشت.

برای استفاده از این متد درمان خانگی پیسی تنها کافی است سه الی پنج قطره روغن روی یک تکه پنبه یا پارچه خیلی نرم ریخته شود. سپس باید پنبه را به آرامی روی پوست مالید تا لکه‌های پیسی با استفاده از روغن چرب شوند. بعد از ۳۰ دقیقه نیز باید با آب شسته و سپس خشک شود.

 

درمان پیسی با روغن شترمرغ

از جمله ترکیبات مفید در روغن شترمرغ می‌توان به میزان بالای اسید لینولئیک و اسیدهای چربی مانند پالمیتیک، استئاریک، میریستیک، لوریک، اولئیک، لینولنیک، آراشیدونیک، پالمیتولئیک اشاره کرد.

اسیدهای چرب موجود در این روغن خاصیت ضد التهابی بر ناحیه درد دارند و نرم‌کننده، احیاکننده و برطرف‌کننده مشکلات و عوارض پوستی هستند.

برای درمان پیسی با روغن شتر مرغ فرد باید ابتدا پوست خود را با آب و صابون شستشو دهد. سپس حداقل  2 تا 3 بار در طول روز به میزان لازم روغن را روی پوست خود بریزد و آن را دقایقی مالش دهد. مالش نیاز نیست طولانی باشد. فرد پس از آن نباید روی پوست پارچه قرار دهد یا آن را بشوید، بلکه اجازه دهد روغن به خوبی به داخل پوست نفوذ کند.

هر چه تعداد دفعات استفاده و مالش روغن بیشتر باشد، درمان پیسی با روغن شترمرغ سریعتر خواهد بود.

 

درمان پیسی با برگ ریحان

برگ ریحان دارای خاصیت ضد پیری و ضد ویروسی است. این خواص ریحان برای مقابله با ویتیلیگو یا برص مهم است. مخلوط کردن برگ‌های ریحان با آب لیمو باعث تحریک پوست در تولید ملانین می‌شود. افراد می‌توانند هر روز مخلوط آب لیمو و ریحان را روی پوست خود بمالند.

بهتر است قبل از استفاده از این روش فرد این ترکیب را روی تکه کوچکی از پوستش تست کند تا مطمئن شود به آن حساسیت ندارد.

 

درمان پیسی با حنا و زاج

درمان خانگی پیسی با حنا

 

درمان خانگی پیسی با زاج و حنا روشی است که در اسلام نیز توصیه شده است. این روش جزو بهترین متدهای درمان گیاهی پیسی و برص به شمار می‌رود. ترکیب حنا با زاج یا پودر واجبی می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. حنا معمولا حساسیت زا نیست. اما در صورتی که بیمار پوست حساسی دارد، بهتر است برای درمان پیسی با زاج یا پودر واجبی بسیار دقت کند.

 برای اطمینان از عدم حساسیت، تنها کافی است فرد بخش کوچکی از پوست بازو یا پا را به این ماده آغشته کند و بعد از چند دقیقه بشوید. در صورتی که بعد از ۵-۶ ساعت، واکنش آلرژیک مشاهده نشود، می‌توان از این روش برای سایر قسمت‌ها نیز استفاده کرد.

 

روش درمان با زاج و حنا

بهتر است این ترکیب در حمام مورد استفاده قرار گیرد تا بعد از آن بدن به صورت کامل شسته شود. حنا باید با واجبی ترکیب شود. سپس باید مقداری آب به آن اضافه کرد تا به شکل خمیری در آید. در مرحله آخر نیز باید این ترکیب را به محل لکه‌های سفید پیسی مالید. انجام این کار یک الی دو بار در هفته کفایت می‌کند. مدت زمان بهبود نیز در هر شخص متفاوت است.

 

مصرف گردو برای درمان خانگی پیسی

درمان خانگی پیسی

 

گردو فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد. یکی از مزایای گردو این است که بدن را در برابر ویتیلیگو معالجه می‌کند. خوردن حداقل 5 گردو در روز می‌تواند به فرد کمک کند. برای دستیابی به نتایج بهتر، فرد می‌تواند پودر گردو را خرد کند و به آن آب اضافه کند تا خمیر به دست آید.

سپس خمیر را حداقل 3-4 بار در روز و به مدت 15-20 دقیقه روی مناطق آسیب دیده پوست بمالد. این کار می‌تواند به کاهش لکه‌های سفید ناشی از ویتیلیگو کمک کند.

 

درمان برص با سیر

ارتباط نزدیکی بین درمان خانگی پیسی و سیر وجود دارد! سیر به طور کلی برای درمان بیماری‌های مربوط به سیستم ایمنی و بسیاری از بیماری‌های مزمن دیگر کاربرد دارد. دلیل این موضوع نیز خواص ضد میکروبی قدرتمند آن است. بهترین روش استفاده از سیر، خوردن آن به صورت خام است. برای پیشگیری از ایجاد بوی بد دهان نیز می‌توان آن را به تکه‌های کوچک تقسیم کرد و مانند قرص قورت داد.

 

روش استفاده از سیر برای درمان پیسی در خانه

برای درمان گیاهی پیسی و برص با سیر تنها کافی است مقداری سیر رنده شود و روی سطح پوست قرار گیرد. برخی از پمادها و مکمل‌های حاوی سیر نیز در بازار موجود هستند. اما استفاده از سیر خام برای درمان خانگی پیسی بیشترین تأثیر را دارد. می‌توان سیر رنده شده را با روغن‌های گیاهی نیز مخلوط کرد تا اثرات بهتری داشته باشد. بعد از اینکه سیر به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی پوست باقی ماند، باید با آب ولرم شسته شود. استفاده از این روش باید به صورت روزانه تکرار شود.

در صورتی که پوست ناحیه مبتلا به پیسی زخم شده است، نباید تا بهبود زخم از این روش استفاده کرد.

 

درمان پیسی با زردچوبه

زردچوبه علاوه بر اینکه یک ادویه بسیار کاربردی است، به عنوان یکی از روش‌های درمان گیاهی پیسی و برص نیز شناخته می‌شود. این ادویه دارای آنتی اکسیدان‌هایی است که به عملکرد درست سیستم ایمنی و بهبود پیسی کمک می‌کند. این روش درمانی برای هرکس متفاوت است. برخی از افراد در بازه زمانی کوتاهی درمان می‌شوند و برخی دیگر مدت طولانی‌تری باید از آن استفاده کنند.

برای این روش تنها کافی است یک قاشق چای‌خوری زردچوبه را با یک قاشق چای‌خوری روغن خردل مخلوط کرد. در صورتی که روغن خردل در دسترس نیست، می‌توان از سایر روغن‌ها مانند روغن زیتون برای درمان خانگی پیسی استفاده کرد. بعد آن­ها را با هم مخلوط کرد تا خمیری شکل شود. سپس این خمیر را باید روی لکه‌های پیسی قرار داد.

در صورتی که احتمال مالیدن خمیر به سایر نقاط بدن یا پخش شدن آن وجود دارد، می‌توان با پانسمان روی آن را بست. بعد از ۳۰ دقیقه باید این ترکیب را با آب ولرم از روی پوست شست و به آرامی خشک کرد. بهتر است بیماران سه الی چهار بار در هفته از این روش استفاده کنند.

 

زنجبیل و برص

زنجبیل گیاه بسیار گرمی است که می‌تواند در درمان پیسی کاربرد داشته باشد. این گیاه به کاهش تغییر رنگ پوست کمک می‌کند. در صورتی که بتوان آب زنجبیل را با خاک رس قرمز روی پوست استعمال کرد، می‌توان نتیجه خوبی گرفت. حتی احتمال ایجاد رنگدانه‌های جدید با استفاده از این ترکیب وجود دارد.

افرادی که طبع گرمی دارند، باید با احتیاط از روش درمان خانگی لکه‌های پیسی استفاده کنند. چرا که احتمال ایجاد کهیر برای افرادی که طبع آن‌ها به شدت گرم و خشک است، وجود دارد. همچنین در صورتی که پوست فرد حساس است یا در کودکان و افراد مسن، ممکن است زنجبیل باعث ایجاد سوزش شود. در این صورت بهتر است از روش‌های جایگزین استفاده شود.

 

روش استفاده از زنجبیل برای درمان گیاهی برص

برای این روش درمان خانگی پیسی به آب زنجبیل نیاز است. در صورتی که این ماده در دسترس نیست، می‌توان زنجبیل را رنده کرد یا پودر خشک آن را با کمی آب مخلوط کرد. خاک رس قرمز نیز در عطاری‌ها موجود است. یک قاشق چایخوری خاک رس باید با یک قاشق چای خوری آب زنجبیل مخلوط شود. در صورتی که ترکیب همچنان سفت است، می‌توان چند قطره آب به آن اضافه کرد تا به شکل خمیری در آید.

در نهایت باید خمیر روی پوست و ناحیه دارای پیسی قرار گیرد و بعد از نیم ساعت شسته شود. انجام این کار سه الی چهار بار در هفته کافی است.

 

درمان پیسی با فلفل سیاه

فلفل سیاه به خصوص زمانی که با کره ترکیب می‌شود، یک روش ایده آل برای درمان خانگی پیسی به شمار می‌رود. کره می‌تواند تندی فلفل را خنثی کند. بنابراین اگر فردی به بوی فلفل حساس است یا احساس می‌کند تندی این ماده باعث سوزش پوست او می‌شود، می‌تواند آن را با کره ترکیب کند. کره همچنین خشکی پوست را از بین می‌برد.

در صورتی که در ناحیه دارای پیسی زخم وجود دارد، نباید تا زمان بهبود زخم از این روش استفاده کرد. همچنین از آنجایی که ممکن است کودکان، داروی موجود روی پوست را به دهانشان نزدیک کنند، بهتر است از روش‌های امن‌تر برای آن‌ها استفاده کرد.

 

روش استفاده از فلفل سیاه برای درمان پیسی در خانه

یک قاشق چای­خوری فلفل سیاه باید با مقداری کره ترکیب شود. این ترکیب باید روی پوست قرار گیرد. جالب است که برخی از افراد این ترکیب را به صورت خوراکی مصرف می‌کنند. آن‌ها بیان کرده‌اند که خوردن این ترکیب هم در درمان خانگی پیسی برای آن‌ها موثر بوده است. بعد از چند دقیقه ترکیب فلفل و کره باید از سطح پوست شسته شود.

استفاده از فلفل سیاه به عنوان ادویه در رژیم غذایی نیز می‌تواند در تسریع روند درمان گیاهی پیسی و برص موثر باشد.

 

درمان پیسی با آلوئه ورا

درمان خانگی پیسی با آلوئه ورا

 

این گیاه برای بیماری‌های پوستی مختلف کاربرد دارد و همچنین به عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. ویتامین‌های A، B12 و C و اسید فولیک موجود در این گیاه به درمان خانگی پیسی کمک می‌کنند. علاوه بر آن مواد معدنی چون مس، کلسیم و کروم نیز در ترکیبات این ماده وجود دارد که به بازگرداندن رنگ از دست رفته پوست کمک می‌کند.

 این موارد باعث شده است که به عنوان یک درمان کامل برای پیسی شناخته شود. آلوئه ورا معمولا حساسیت ایجاد نمی‌کند. اما در صورتی که برای بار اول از آن استفاده می‌شود، لازم است ابتدا روی ناحیه محدودی روی پوست قرار گیرد. در صورتی که واکنش آلرژیک وجود نداشت، می‌توان از آن برای درمان خانگی لکه‌های پیسی استفاده کرد. در صورتی که حساسیت وجود نداشته باشد، استفاده از این روش درمان خانگی، محدودیتی ندارد.

 

روش درمان خانگی پیسی با آلوئه ورا

آلوئه ورا به شکل طبیعی در عطاری‌ها یافت می‌شود. همچنین داروخانه‌ها و عطاری‌ها ژل‌ها و کرم‌های تولید شده با استفاده از این گیاه را عرضه می‌کنند. برای درمان به گیاه یا کرم آلوئه ورا نیاز است. باید لایه رویی گیاه برداشته شود. سپس قسمت ژله‌ای آن روی ناحیه دارای پیسی مالیده شود. سپس به مدت ۳۰ دقیقه الی یک ساعت روی پوست باقی بماند و در نهایت با آب ولرم شسته شود. برای خشک کردن پوست حتما باید از پارچه‌های نرم استفاده کرد. استفاده از این روش درمان خانگی پیسی مزیت‌های دیگری نیز برای پوست دارد و به صورت روزانه توصیه شده است. بعد از چند ماه آثار بهبود لکه‌های پیسی در شخص مشاهده می‌شود.

 

درمان پیسی با کرم

کرم‌های مختلفی برای درمان پیسی به کار می‌روند. برخی از آن‌ها باید حتما توسط پزشک تجویز شوند و بدون نسخه نمی‌توان آن‌ها را خریداری کرد. اما برخی دیگر مانند کورتیکواستروئید‌ها و سایر کرم‌های ضد التهاب بدون نسخه نیز قابل خریداری و استفاده هستند.

 استفاده از این کرم‌ها التهابات پوستی را کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است روند تخریب رنگدانه‌های پوستی متوقف شود و حتی در برخی موارد، به حالت اولیه خود بازگردد. کرم‌ها نیز مانند سایر روش‌های درمان خانگی پیسی باید به صورت مداوم مورد استفاده قرار بگیرند. روش مصرف هر کدام از کرم‌ها منحصر به فرد است. کرم‌های غلیظ و قدرتمند باید به دفعات کم‌تر و کرم‌های سبک باید به دفعات بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین بیماران باید دستور مصرف کرم یا پماد را از داروخانه دریافت کنند.

 

چه افرادی نمی‌توانند از کرم‌ها برای درمان خانگی لکه‌های پیسی استفاده کنند؟

این روش درمان خانگی پیسی برای افرادی که پوست حساسی دارند، مانند کودکان و افراد مسن توصیه نمی‌شود. همچنین در صورتی که پیسی در نواحی حساسی چون ناحیه تناسلی است، بهتر است از این روش درمانی استفاده نشود. چرا که پوست نواحی حساس، ممکن است دچار عوارض شود.

در صورتی که افراد مستعد حساسیت یا دارای پوست حساس هستند نباید از کورتیکواستروئیدها استفاده کنند، زیرا احتمال کمی برای ابتلا به سرطان پوست در این افراد وجود دارد.

همچنین این پمادها در برخی موارد باعث تغییر رنگ پوست یا نازک شدن آن می‌شوند. در صورت مشاهده این تغییرات، مصرف دارو باید متوقف شود.

 

درمان پیسی با سرکه سیب و تخم تربچه

ترکیب دانه تربچه با سرکه سیب می‌تواند روند پیشرفت پیسی را معکوس کند. این ترکیب در متوقف کردن روند از بین رفتن رنگدانه‌های پوستی و بازگرداندن رنگ پوست تأثیر دارد. استفاده از این روش ساده است و باید سه الی چهار بار در هفته تکرار شود.

 

روش استفاده از تخم تربچه برای درمان خانگی لکه پیسی

در این روش تنها کافی است یک قاشق غذاخوری تخم تربچه پودر شده با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب مخلوط شود. در صورتی که پوست بیمار حساس است، نباید از سرکه سیب استفاده کرد. بهتر است در این صورت به جای آن از آب برای تبدیل پودر به خمیر استفاده کرد.

این خمیر باید به مدت ۲۰ دقیقه روی لکه‌های پیسی باقی بماند. بعد از آن نیز باید با آب ولرم شسته و خشک شود. معمولا بعد از یک الی دو ماه آثار اولیه بهبود در افرادی که به صورت مداوم از این روش استفاده می‌کنند، مشاهده می‌شود.

 

راه‌های پیشگیری از پیسی در خانه

محققان به تازگی دریافته‌اند که مبتلایان به پیسی حداقل به یکی از انواع بیماری‌های خودایمنی مبتلا هستند.

این بیماری به ژنتیک افراد مرتبط است و به همین منظور نمی‌توان کار خاصی برای پیشگیری از آن انجام داد.

اما از آن­جا که نمی‌دانیم علت دقیق ویتیلیگو چیست، می‌توان اقدامات پیشگیرانه‌ای علیه بیماری انجام داد.

یکی از عواملی که می‌تواند به درمان خانگی پیسی کمک کند کنترل استرس است. حتی اگر ویتیلیگو ناشی از استرس نباشد، می‌تواند به عنوان یک عامل محرک عمل کند.

یکی ساده‌ترین راهکارها برای پیشگیری از پیسی رژیم غذایی سالم و حاوی روی و ویتامین c است.

نکته دیگر آنکه بیشتر مناطقی که تکه‌های ویتیلیگو در آن ظاهر می‌شود، مناطقی هستند که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند. پس بهتر است افراد حتما از ضد آفتاب هنگام قرار گرفتن در جلوی آفتاب استفاده کنند.

هیدراته ماندن و حفظ رطوبت پوست همیشه می‌تواند به بدن افراد کمک کند تا بدن آن­ها سالم بماند و از بیماری دور باشد. یک راه برای پیشگیری از ابتلا یا عود ویتیلیگو نوشیدن آب از یک ظرف مسی است. نوشیدن آب ذخیره شده در ظرف مسی به افراد کمک می‌کند تا ملانین را در بدن افزایش بدهند و سفیدی لکه‌های ناشی از ویتیلیگو کاهش یابد.

 

سایر روش‌های درمان 

علاوه بر روش‌های خانگی گفته شده در این مقاله، مسیرهای دیگری نیز برای درمان این عارضه وجود دارد که در ادامه آمده است. با مطالعه کامل آن‌ها بهترین روش درمانی را برای خود انتخاب نمایید.

 

[main][item src=”https://zibaclick.com/treatment-of-vitiligo-traditional-medicine/”]درمان پیسی در طب سنتی[/item][item src=”https://zibaclick.com/treatment-of-vitiligo/”]روش‌های نوین پزشکی برای درمان پیسی[/item][/main]

 

سوالات متداول

آیا روش‌های درمان خانگی لکه پیسی به سن و جنسیت ارتباط دارد؟

از نظر تأثیرگذاری، این روش‌ها ارتباطی به سن یا جنسیت فرد ندارند. اما در برخی از روش‌های درمان خانگی پیسی از مواد قدرتمندتری مانند سرکه سیب یا پمادهای کورتیکواستروئید استفاده شده است. افرادی که در سنین پایین (کودکان) یا بالا (سالمندان) قرار دارند و پوستشان حساس‌تر است، نباید از این روش‌ها استفاده کنند.

 

بهترین درمان پیسی ناحیه تناسلی در خانه چیست؟

در میان تمام روش های درمان خانگی، درمان پیسی با سیاهدانه از بهترین روش‌هایی است که برای درمان این عارضه در ناحیه تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی روش‌های درمان خانگی پیسی ناحیه تناسلی با سایر قسمت‌ها متفاوت نیست. اما از آنجایی که پوست این بخش بسیار حساس است، باید روش‌های ملایم‌تر را انتخاب کرد. بهترین روش‌هایی که می‌توانند برای درمان این ناحیه مورد استفاده قرار گیرند، عبارتند از؛

  • استفاده از روغن‌های گیاهی.
  • درمان پیسی با زردچوبه.
  • اسفاده از سیر.
  • درمان با آلوئه ورا.

 

آیا این روش‌ها باعث درمان قطعی پیسی می‌شود؟

در میان متدهای گوناگونی که برای درمان پیسی وجود دارد، هیچ کدام راهکار قطعی نیست. این درمان ها تنها روند رشد بیماری را کند می‌کنند و ممکن است در درمان آن نیز تأثیر داشته باشند.

 

درمان سریع خانگی پیسی چیست؟

ازبین روش‌های گفته شده در مقاله ممکن است برخی برای یکسری افراد اثربخشی سریعتری داشته باشند.شما نیز بایستی با امتحان هریک از روش‌ها تصمیم به انتخاب یک یا چند مورد از آن‌ها را بگیرید. همچنین از شما دعوت میکنیم برای اینکه درمان‌های خانگی اثربخشی بیشتری داشته باشند،از برخی روش‌های پزشکی نوین با مشورت پزشک استفاده نمایید.

 

آیا درمان پیسی با پوست گردو امکان‌پذیر است؟

آنچه که براساس تجربه و منابع علمی بدست آمده مصرف گردو برای بهبود عارضه پیسی مناسب می‌باشد که نحوه و میزان مصرف در مقاله آمده است.

 

آیا سیاه دانه دردرمان ویتیلیگو کاربرد دارد؟

درمان برص با سیاه دانه یکی از بهترین روش‌های درمانی و بخصوص درمان این عارضه در ناحیه تناسلی می‌باشد.

 

 

منابع

 

https://www.healthline.com/

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.colombianosune.com

https://www.stylecraze.com

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید