سینه مردان و زنان

راهنمای جامع درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه

درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه

از آنجا که عارضه فرورفتگی نوک سینه یا nipple inverters به بدن فرد آسیب نمی‌رساند، درمان آن ضروری نیست. اما اگر ظاهر نوک پستان، فرد را آزار می‌دهد، در بسیاری از موارد درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه و بدون جراحی امکان‌پذیر است. اگر این عارضه در حالت ضعیف تا متوسط باشد، روش‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد که اغلب با امکانات ساده موجود در منزل قابل‌اجرا هستند. به‌عنوان مثال، می‌توان به ماساژ، مکش و تحریک جنسی اشاره کرد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

ماساژ نوک سینه به روش هافمن

ماساژ نوک سینه، راهکار مناسبی برای درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه است. به همین منظور می‌توان از تکنینک هافمن استفاده کرد. در این روش، فرد باید نوک سینه را در چند نوبت به سمت بالا، پایین و چپ و راست بکشد. در حرکتی دیگر فرد باید هاله تیره رنگ اطراف پستان (آرئول) را با دست به سمت عقب بکشد و با دست دیگر نوک سینه را به سمت جلو بکشد. انجام این حرکات چند بار در روز و هر بار 10 الی 20 مرتبه، گزینه مناسبی است. مالش نوک سینه قبل از کشیدن آن، اثرگذاری این روش را افزایش می‌دهد.

 

مکش نوک سینه با قیف یا کاپ

مکش نوک سینه

 

درمان فرورفتگی نوک پستان در خانه با مکش، توسط ابزارهای مختلفی انجام می‌شود. قیف، کاپ و شیردوش از جمله این ابزارها به شمار می‌روند. قیف پستان، وسیله‌ای پلاستیکی است که روی سینه قرار گرفته و موجب تحریک نوک سینه می‌شود.

کاپ پلاستیکی یا شیشه‌ای، وسیله موثر دیگری در رفع فرورفتگی نوک پستان است. سوراخ بزرگی در مرکز این کاپ به‌عنوان محل نوک سینه قرار دارد. در اطراف آن نیز تعداد زیادی منفذ ریز برای تهویه قرار گرفته است. فقط کافی است آن را روی سینه قرار دهید و روی آن را با لباس بپوشانید.

 

درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه با شیردوش

نوک سینه با شیردوش

 

اگر فرد باردار یا شیرده است، استفاده از شیردوش گزینه مناسبی به‌شمار می‌رود. برای استفاده از شیردوش نیز فرد باید طوری آن را روی سینه قرار دهد که نوک پستان در مرکز سوراخ آن قرار گیرد و شیردوش روی پوست سینه فیکس شود. سپس آن را روشن کند و تا چند لحظه نگه دارد. پس از بیرون آمدن نوک سینه بهتر است فرد به کودک خود شیر بدهد.

 

مکش نوک سینه با سرنگ

برای درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه می‌توان از سرنگ استفاده کرد. به همین منظور می‌توان سر یک سرنگ تمیز و بدون سوزن 10 میلی‌لیتر را برید. بهتر است از قیچی تیز و تمیز برای بریدن انتهای سرنگ در جایی که «0 میلی لیتر» است، استفاده شود. سپس باید آن را روی نوک سینه قرار داد و کشید. در پایان، محل قرارگیری سرنگ را باید با آب گرم و صابون شست‌وشو داد.

پس از اتمام کار، فرد باید تمام قطعات را جدا کرده و آن‌ها را با آب گرم و صابون بشوید. برای این کار می‌توان از یک دستگاه پزشکی به‌نام Evert-It استفاده کرد که یک سرنگ اصلاح‌شده با فالانژ پستان است. این کار براساس همان اصل توضیح داده شده در بالا انجام می‌شود.

 

درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه با نیلپت

فرورفتگی سینه

 

عملکرد دستگاه نیلپت، مشابه سرنگ است. البته استفاده از آن به‌دلیل نگهدارنده و سوپاپ تنظیم مکش بسیار ساده‌تر است. برای استفاده، فرد باید آن را روی سینه قرار داده و به اندازه دلخواه بپیچاند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب می‌توان روزانه یک ساعت این دستگاه را به نوک سینه خود متصل کرد. آثار این دستگاه بعد از گذشت سه هفته نمایان می‌شود.

 

هزینه درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه

هزینه درمان این عارضه با روش غیرجراحی بسیار کم است. حتی در برخی موارد نیازی به پرداخت هزینه وجود ندارد. همچنین به‌دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی یا دارویی خاص، حین درمان هیچ آسیبی به بافت سینه وارد نمی‌شود. دیگر مزیت روش خانگی، نبود بخیه یا برش است؛ در نتیجه مشکلاتی از قبیل عفونت، درد، کبودی، تورم و… رخ نمی‌دهد. مهم‌ترین نقطه ضعف این روش‌ها، برگشت‌پذیری آنهاست.

 

سایر روش‌های درمان

علاوه بر روش‌های خانگی درمان فرورفتگی سینه درخانه، روش‌های نوین پزشکی برای درمان این عارضه نیز وجود دارد که می‌توانید در مقاله عمل فرورفتگی نوک سینه مطالعه نمایید.

 

سوالات متداول

 

آیا می‌توان به صورت خودسرانه اقدام به درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه کرد؟

خیر. مهم‌ترین اقدام در این زمینه، مراجعه به پزشک برای تشخیص دلیل عارضه است. در شرایطی امکان ارتباط فرورفتگی نوک سینه با سرطان نیز وجود دارد و نباید به صورت خودسرانه اقدام به استفاده از ابزارهای مختلف کرد.

استفاده از هر یک از روش‌های درمانی، براساس عامل ایجادکننده عارضه و شدت فرورفتگی تعیین می‌شود. در فرورفتگی درجه ضعیف تا متوسط، روش‌های غیرجراحی برای بیرون کشیدن نوک سینه به‌کار گرفته می‌شود. ماساژ، مکش و تحریک جنسی در این گروه جای می‌گیرند. درمان فرورفتگی درجه شدید، تنها با روش جراحی امکان‌پذیر است.

 

منابع

  https://www.medicalnewstoday.com https://www.wikihow.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید