پوست

از صفر تا صد درمان خانگی میخچه و مزایای آن

انواع روش‌های درمان خانگی میخچه  چیست؟

میخچه یکی از مشکلات پوستی است که بیشتر در کف پا ایجاد می‌شود. البته در برخی موارد ممکن است دست یا انگشتان دست و پا را نیز درگیر کند. در این مقاله به بیان روش‌های درمان خانگی میخچه می‌پردازیم. روش‌های درمان خانگی با استفاده از موادی که در دسترس هستند، انجام می‌شوند. استفاده از این روش‌ها ساده است. اما برای اینکه نتیجه مطلوب ایجاد شود، حتما باید به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرند. بهبود میخچه با این متدها زمان مشخصی ندارد. ممکن است میخچه در شخصی ظرف یک هفته از بین برود و در شخص دیگری تا دو الی سه ماه نیز طول بکشد.

درمان خانگی میخچه با جوش شیرین

درمان خانگی میخچه   جوش شیرین یک لایه بردار طبیعی برای پوست محسوب می‌شود و سلول‌های مرده سطح پوست را از بین خواهد برد. این ماده همچنین خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد و از عفونت پیشگیری خواهد کرد  به همین دلیل می‌توان از آن برای درمان خانگی میخچه کف پا استفاده کرد.

روش استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین باید با کمی آب مخلوط شود تا حالت خمیری شکل پیدا کند. سپس باید سطح میخچه را با استفاده از این خمیر پوشاند و روی آن را باندپیچی کرد. این بانداژ باید به مدت یک شب روی میخچه باقی بماند. ممکن است برخی از افراد به جوش شیرین حساسیت داشته باشند. بنابراین استفاده از این روش به افرادی که بیماری‌های پوستی دارند یا پوستشان حساس است، توصیه نمی‌شود. روش دیگر این است که محلولی با ترکیب جوش شیرین و آب گرم درست شود. سپس پاها یا دست‌ها (عضوی که دارای میخچه است) به مدت ۱۵ دقیقه در آب قرار گیرد. اگر برای درمان خانگی میخچه کف پا از این روش استفاده می‌شود، می‌توان بعد از ۱۵ دقیقه به آرامی سطح میخچه را با سنگ پا تراشید. بهتر است این کار را 1 بار در روز تا زمان از بین رفتن عارضه انجام داد.

درمان خانگی میخچه با سرکه سیب

در ترکیب اکثر داروهایی که برای درمان میخچه تجویز می‌شوند یک اسید (معمولا سالیسیلیک اسید) وجود دارد. این اسید توانایی از بین بردن لایه‌های سفت شده و مرده پوست را دارد. سرکه سیب یک روش درمان خانگی برای میخچه پا و سایر قسمت‌های بدن است. البته نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که اسیدها تفاوتی بین پوست سالم و لایه‌های اضافی قائل نیستند. به همین دلیل ممکن است به پوست آسیب برسانند. استفاده از این روش برای درمان خانگی میخچه پا نوزادان، افراد دیابتی، بیماران پوستی و گروه‌های حساس دیگر توصیه نمی‌شود. در صورتی که هنگام استفاده از این روش، بیمار تغییرات پوستی، التهاب و قرمزی مشاهده کند، باید هرچه سریع‌تر استفاده از آن را متوقف نماید.

روش استفاده از سرکه سیب

برای انجام این کار بهتر است موارد زیر در دسترس باشد.

  • سرکه سیب: یک قاشق غذاخوری.
  • آب گرم.
  • مقداری پنبه.
  • چند قطره روغن درخت چای (در صورتی که در دسترس باشد، بهتر است).

سطح میخچه باید به مدت چند دقیقه در آب گرم خیس شود. بعد از آن پنبه‌ای که به سرکه سیب آغشته شده است باید روی سطح عارضه فشار داده شود. پنبه باید تا زمان خشک شدن سرکه‌ها روی سطح میخچه باقی بماند. بنابراین می‌توان آن را روی سطح میخچه بست. بعد از خشک شدن نیز کمی روغن درخت چای با استفاده از پنبه روی سطح پوست قرار داده شود. این کار باید هر روز تکرار شود تا بعد از دو الی سه روز روند بهبود میخچه مشاهده شود.

درمان خانگی میخچه با روغن کرچک

روغن کرچک یکی از مفیدترین انواع روغن گیاهی برای درمان عارضه‌های پوستی به شمار می‌رود. این روغن باعث تسکین علائم ناشی از میخچه و بهبود بافت آن به مرور زمان می‌شود. البته افراد باید مراقب باشند که اگر پوستشان آسیب دیده یا زخم شده است، نباید در محل آسیب از این روغن استفاده کنند.

روش استفاده از روغن کرچک

سطح میخچه را باید به روغن کرچک آغشته کرد. در صورتی که بیمار احتمال می‌دهد روغن از سطح پوست او پاک خواهد شد، می‌تواند با استفاده از بانداژ یا گاز استریل سطح آن را ببندد. این کار باید سه بار در روز انجام شود و تا زمانی که میخچه وجود دارد، هر روز ادامه داشته باشد.

داروی گیاهی میخچه

برخی از گیاهان و محصولات کشاورزی می‌توانند به درمان خانگی میخچه کمک کنند. استفاده از این محصولات معمولا ساده است. هر کدام از آن‌ها با توجه به خواص مختلفی که دارند، به نحوی در درمان میخچه موثر هستند. در این بخش مهم‌ترین گیاهانی که برای درمان میخچه کاربرد دارند را نام برده‌ایم.

درمان خانگی میخچه با سیر

درمان خانگی میخچه   استفاده از سیر یکی از روش‌های موثر برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله عارضه‌های پوستی چون میخچه و زگیل به شمار می‌رود. آنتی اکسیدان‌های موجود در سیر باعث از بین رفتن عفونت‌های قارچی و باکتریایی سطح پوست می‌شود. سیر راهکار ریشه‌ای رفع میخچه با درمان خانگی است.

روش استفاده از سیر برای درمان میخچه

برای استفاده از این روش به چند حبه سیر و بانداژ نیاز است. می‌توان از پارچه تمیز نیز به جای باند استفاده کرد. در این روش ابتدا حبه سیر باید نصف شود. بهتر است یکی از نیمه‌ها به میخک آغشته شود. سپس به مدت یک دقیقه روی میخچه مالیده شود. بعد از آن نیز باید نیمه دوم را روی عارضه قرار داد و آن را با استفاده از بانداژ بست. باید به مدت یک شب روی میخچه بسته بماند. در صورتی که بیمار با برآمدگی حبه سیر احساس ناراحتی می‌کند، می‌تواند از سیر رنده شده به همین روش استفاده کند.   درمان خانگی میخچه

 

درمان میخچه با لیمو

لیمو یکی از میوه‌های موثر در درمان میخچه است که هیچ عارضه جانبی ندارد. همچنین می‌تواند برای همه افراد در هر گروه سنی، مورد استفاده قرار بگیرد. بی‌خطر بودن استفاده از لیمو به بیماران کمک می‌کند که تا زمان بهبود کامل میخچه از آن استفاده کنند. برای استفاده از این روش درمان خانگی میخچه به چیزی جز لیمو نیاز نخواهد بود.

روش درمان استفاده از لیمو

میخچه دارای یک مرکز سفت است که منشأ درد محسوب می‌شود. تنها کافی است افراد این بخش را به لیمو آغشته کنند. سپس برای پیشگیری از پاک شدن عصاره، آن را با بانداژ ببندند. بانداژ باید در طول شب باقی بماند. به مرور زمان لیمو باعث نرم شدن و از بین رفتن بافت سخت میخچه می‌شود. تعداد دفعات تکرار این کار به نوع میخچه و میزان سفتی بافت آن بستگی دارد. به همین دلیل استفاده از این روش باید تا زمان بهبود ادامه داشته باشد.

درمان خانگی میخچه با گوجه

گوجه نیز از میوه‌هایی است که به عنوان یک روش درمان خانگی میخچه دست و پا به شمار می‌رود. برای استفاده از این محصول تنها کافی است یک برش از آن روی سطح میخچه قرار گیرد و با استفاده از بانداژ بسته شود. بانداژ باید به مدت یک شب روی پوست باقی بماند.

درمان خانگی میخچه با پیاز

در ساختار پیاز اسید‌ها و مواد قدرتمندی وجود دارد که باعث از بین رفتن عفونت ناشی از میخچه می‌شود. پیاز باعث از بین رفتن بافت سخت میخچه می‌شود و همچنین سلول‌های مرده پوست را جدا می‌کند. پیاز برای درمان جای این عارضه نیز کاربرد دارد و آن را به صورت کامل از بین می‌برد.

روش استفاده از پیاز

برای استفاده از این ماده مفید دو راه وجود دارد که هر دوی آن‌ها را بیان می‌کنیم.

  • در روش اول باید آب پیاز گرفته شود. با رنده کردن پیاز می‌توان این کار را انجام داد. سپس سطح میخچه باید به آب پیاز آغشته شود. در نهایت نیز با استفاده از یک پارچه تمیز یا گاز استریل باید سطح آغشته شده را بست. این بانداژ باید حدود دو روز باقی بماند.
  • در روش دوم لازم است که تکه‌های پیاز روی میخچه قرار گیرد. سپس با استفاده از باند یا پارچه تمیز باید کاری کرد که تکه‌های پیاز جابجا نشوند و سرجای خود باقی بمانند. این بانداژ باید شب تا صبح روی ناحیه میخچه بماند.

احتمالا بیماران با استفاده از این روش بعد از یک هفته تغییرات را مشاهده می‌کنند. اما لازم است تا زمانی که میخچه به صورت کامل بهبود پیدا نکرده است، از پیاز استفاده کنند.

درمان خانگی میخچه کف پا

تمام متدهایی که در قسمت‌های قبلی بیان کردیم برای درمان خانگی میخچه انگشت و کف پا کاربرد دارند. البته نکته‌ای که باید به آن توجه شود، محدودیت در استفاده از روش‌های مختلف است. به عنوان مثال افراد حساس نباید از روش سرکه سیب استفاده کنند. آن‌ها بهتر است به سراغ روش‌هایی بروند که اسیدی نیستند یا اسید ضعیف‌تری دارند. برخی از روش‌هایی که در درمان این ناحیه موثرتر عمل می‌کند به شرح زیر است:

سنگ پا

درمان خانگی میخچه   روش کاربردی که برای درمان میخچه کف پا توصیه می‌شود، استفاده از سنگ پا است. این روش به از بین بردن سطح سخت میخچه و لایه‌های اضافی روی آن کمک می‌کند. برای استفاده از سنگ پا لازم است که پا حدود ده دقیقه در حمام آب گرم قرار داشته باشد. سپس سنگ پا روی سطح کشیده شود تا لایه‌های اضافی از بین بروند. این عمل بهتر است 2 روز یکبار تکرار شود و تا زمان درمان ادامه یابد.

استفاده از لوسیون و کرم های حاوی اسید سالیسیلیک

فرد می‌تواند برای درمان میخچه پا یا دیگر نقاط بدن از لوسیون یا کرم مرطوب کننده با اسید سالیسیلیک استفاده کند. سالیسیلیک اسید  باعث از بین رفتن میخچه و پوست مرده اطراف آن می‌شود. با این حال، سالیسیلیک اسید به طور کلی برای افراد مبتلا به دیابت، کم خونی یا سیستم ایمنی ضعیف توصیه نمی‌شود.

نوار چسب مخصوص میخچه

با استفاده از نوار چسب‌هایی که به شکل دونات هستند فرد می‌تواند از تماس میخچه با کفش جلوگیری کنید.

درمان خانگی میخچه دست

روش‌های درمان خانگی برای میخچه دست ممکن است کمی نسبت به روش‌های درمانی برای پا متفاوت باشد. چرا که پوست دست حساس‌تر است. به عنوان مثال از سنگ پا نمی‌توان برای میخچه دست استفاده کرد. روش‌های درمانی مناسب برای هر شخص به بیماری‌های زمینه‌ای او نیز بستگی دارد. به عنوان مثال ممکن است افرادی که حساسیت مزمن پوستی دارند، نتوانند از روغن کرچک استفاده کنند. بنابراین این دسته از بیماران باید حتما تحت نظر پزشک خود از روش‌های درمان خانگی میخچه استفاده کنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله درمان میخچه دست را مطالعه کنید.

درمان خانگی میخچه پای کودکان

یکی از علل ایجاد میخچه در پای کودکان استفاده از کفش نامناسب و تنگ است. چون در این سن پای کودک به سرعت رشد می‌کند باید به این نکته دقت داشت. بهتر است از کفی طبی مناسب برای فشار نیاوردن کف کفش به پای کودک استفاده کرد. از تمامی موارد گفته شده در مقاله می‌توان برای درمان خانگی میخچه پای کودکان استفاده کرد اما باید در نظر گرفت که کودکان دارای پوست حساسی هستند و به علت نازک بودن پوست‌شان در این سن ممکن است به این روش‌ها واکنش نشان بدهند. به طور مثال استفاده از سرکه سیب ممکن است به پوست کودکان آسیب برساند. وجود برخی نشانه‌ها مانند تغییرات پوستی، التهاب و قرمزی در پوست نشان دهنده حساسیت کودک به آن روش است. در این صورت باید ادامه روش را متوقف کرد. همچنین در زمان استفاده از این روش‌ها باید مراقب بود که به هیچ وجه میخچه بریده نشود.

سوالات متداول

 

تأثیر روش‌های درمان خانگی میخچه چقدر است؟

افرادی که از درمان‌های خانگی استفاده می‌کنند، باید مداومت داشته و صبور باشند. آن‌ها با تکرار این روش‌ها می‌توانند نتیجه مطلوب را به دست آورند. آن‌ها معمولا عوارض جانبی ندارند و به همین دلیل تکرارشان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

کدام یک از روش‌های درمانی بهتر هستند؟

جالب است بدانید که روش مناسب برای اشخاص مختلف متفاوت است. ممکن است سرکه سیب به راحتی میخچه کف پای شخصی را درمان کند، اما برای فرد دیگر فایده‌ای نداشته باشد. به همین دلیل لازم است بیماران روش‌های مختلف را امتحان کنند تا روشی که برایشان کاربرد دارد را بیابند.

 

آیا می‌توان در خانه با بریدن میخچه آن را از بین برد؟

اصلا نباید میخچه‌های خود را در خانه برید یا تراشید، زیرا این کار می‌تواند به عفونت خطرناک بافت‌های اطراف آن منجر شود. تراش دادن یا تراشیدن میخچه فقط باید توسط پزشک در مطب با وسایل استریل انجام شود.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید