پوست

راهنمای جامع انواع درمان خانگی تیرگی کشاله ران

تیرگی ناحیه تناسلی و تیرگی کشاله ران با رشد هورمون‌های جنسی و تولید ملانین در دوران بلوغ آغاز می‌شود. زیرا ملانین باعث ایجاد رنگدانه می‌شود و این رنگدانه‌ها می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سیاه در این ناحیه شود. در این صورت افراد به دنبال این هستند که چگونه ناحیه واژن را سفید کنند. راه‌های مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد. یکی از روش‌هایی که ابتدا می‌توان به سراغ آن رفت درمان خانگی تیرگی کشاله ران است.

در این مقاله لیستی از بهترین و کم عارضه‌ترین روش‌های درمان خانگی تیرگی ناحیه تناسلی، کشاله ران و واژن به روش گیاهی و… بیان شده است.

 

رفع تیرگی کشاله ران با داروهای گیاهی

در ادامه به موثرترین روش‌های گیاهی برای درمان خانگی تیرگی واژن و کشاله ران اشاره می‌کنیم:

 

رفع سیاهی کشاله ران با جوش شیرین

خمیر جوش شیرین می‌تواند یک روش مناسب برای درمان خانگی تیرگی کشاله ران باشد. از آنجایی که جوش شیرین می‌تواند به لایه برداری و روشن شدن پوست کمک کند یک انتخاب مناسب برای این کار است.

البته افرادی که پوست حساسی دارند یا بیماری پوستی یا تناسلی خاصی دارند، نباید از این روش برای درمان خانگی سیاهی کشاله ران استفاده کنند. جوش شیرین ماده‌ای است که برای پوست حساسیت ایجاد می‌کند. به همین دلیل باید با رعایت نکات مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

در صورتی که شخصی اطلاع ندارد که به این ماده حساس است یا خیر، باید مقداری از آن را با آب ترکیب کند و روی بخشی از ران یا بازوی خود قرار دهد. در صورتی که بعد از چند ساعت مشکلی ایجاد نشد، می‌تواند از آن برای درمان خانگی تیرگی ناحیه تناسلی، واژن و کشاله ران استفاده کند.

برای درمان خانگی تیرگی واژن و کشاله ران در این روش لازم است که آب و جوش شیرین به نسبت‌های مساوی با هم ترکیب شوند. این ترکیب باید حالت خمیری داشته باشد. یک لایه نازک از این خمیر باید روی ناحیه داخلی ران قرار گیرد. نازکی این لایه باید به اندازه ماسک‌هایی باشد که برای پوست صورت استفاده می‌شوند. خمیر باید به مدت ۱۵ دقیقه روی ران باقی بماند. در صورتی که فرد احساس خارش شدید یا سوزش داشته باشد، باید سریعا جوش شیرین را از پوست خود پاک کند. تکرار این کار یک بار در هفته توصیه شده است. مدت زمان اثرگذاری نیز حدودا یک ماه خواهد بود.

رفع تیرگی کشاله ران با آلوئه ورا

ترکیب آلوئه‌ورا با زردچوبه برای درمان خانگی تیرگی کشاله ران توصیه شده است. استفاده از این محلول به سفید شدن نواحی تیره پوست کمک می‌کند. به طور کلی آلوئه‌ورا و زردچوبه برای پوست خاصیت‌های بسیاری دارند.آن‌ها معمولا حساسیت‌زا نیستند و همه خانم‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

برای رفع تیرگی کشاله ران با داروهای گیاهی، می‌توان از ژل آلوئه ورای آماده که در داروخانه‌ها و عطاری‌ها موجود است استفاده کرد. همچنین می‌توان مستقیما گیاه آلوئه ورا را مورد استفاده قرار داد. برای این کار باید ژل را از گیاه جدا کرد و آن را با زردچوبه مخلوط نمود. خمیر باید تمام ناحیه تیره واژن و کشاله ران را بپوشاند. به مدت نیم ساعت خمیر باید روی ناحیه تیره باقی بماند. بعد از آن نیز باید با آب ولرم شسته شود. توصیه می‌شود خانم‌ها برای دریافت بهترین نتیجه این کار را هر روز تکرار کنند.

 

درمان خانگی تیرگی کشاله ران با گوجه

پالپ گوجه فرنگی نیز ماده‌ای است که برای لکه‌های تیره روی پوست کاربرد دارد. به همین دلیل می‌تواند برای درمان خانگی تیرگی کشاله ران نیز کاربردی باشد. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی به مرور زمان باعث رفع تیرگی ناحیه تناسلی می‌شود.

این درمان نیز برای افرادی که کشاله ران یا واژن آن‌ها دارای زخم، زگیل یا تاول است، توصیه نمی‌شود. چرا که سوزش به دنبال دارد. باید تا زمان بهبود صبر کرد و سپس از گوجه فرنگی برای رفع تیرگی واژن در خانه بهره برد.

 

روش استفاده از گوجه برای درمان خانگی سیاهی کشاله ران

برای درمان خانگی تیرگی ناحیه تناسلی و کشاله ران در این روش پالپ‌های گوجه باید با ناحیه تیره در تماس باشند. بنابراین لازم است که یک گوجه نصف شود. نیمه گوجه باید به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه تیره ماساژ داده شود. با این کار عصاره و پالپ موجود در گوجه در پوست نفوذ می‌کند. این روش درمانی ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. به همین دلیل برای اثرگذاری بیشتر باید هر روز تکرار شود. بعد از ۲۰ دقیقه نیز باید واژن و کشاله ران با آب ولرم شسته شود.

 

درمان خانگی تیرگی کشاله ران با سیب زمینی

سیب زمینی ماده‌ای است که چربی‌های اضافه پوست را از بین می‌برد و در تغییر رنگ آن نیز تأثیر دارد. این ماده هم برای رفع تیرگی واژن در خانه و هم برای روشن کردن ناحیه کشاله ران مناسب است. بهتر است سیب زمینی به همراه زردچوبه برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد. این دو ماده در رژیم غذایی ما ایرانی‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. بنابراین کم‌تر کسی وجود دارد که واکنش‌های آلرژیک نسبت به این متد درمان خانگی نشان دهد.

 

روش استفاده از سیب زمینی برای رفع تیرگی کشاله ران در منزل

برای این روش درمان خانگی تیرگی واژن و ران به نصف سیب زمینی رنده شده نیاز است. در صورت امکان افراد می‌توانند آب سیب زمینی را نیز بگیرند. یک قاشق چایخوری زردچوبه باید به سیب زمینی اضافه شود. سپس باید این محلول روی ناحیه تیره مالیده شود. بهتر است برای دریافت بهترین نتیجه یک یا دو بار در هفته این کار را انجام داد. معمولا نتایج بعد از یک ماه ظاهر می‌شوند و پوست ناحیه تناسلی روشن می‌شود.

 

درمان خانگی تیرگی کشاله ران با سفیده تخم مرغ

یکی از ماسک‌های مفید برای رفع تیرگی واژن در منزل، ماسک سفیده تخم مرغ است که از آن می‌توان برای پاکسازی پوست هم استفاده کرد.

 به این منظور فرد باید یک سفیده تخم مرغ را کامل بزند تا قوام پیدا کند. سپس خمیر را روی نواحی تناسلی آسیب دیده خود بمالد. پس از آنکه ماسک کاملا خشک شد، آن را با آب سرد بشوید و خشک کند.

تکرار این کار 1 الی 2 بار در هفته توصیه می‌شود.

 

رفع تیرگی کشاله ران با لیمو ترش و روغن نارگیل

لیمو ترش حاوی ویتامین C است. این ویتامین به افزایش رنگدانه‌های پوستی کمک می‌کند. روغن نارگیل هم در روشن کردن پوست نقش دارد و هم می‌تواند به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل کند. برای رفع تیرگی کشاله ران با نارگیل و لیمو ترش لازم است که این ناحیه کاملا سالم باشد. بنابراین در صورتی که زخم، عفونت و بیماری‌هایی چون زگیل تناسلی و… وجود دارد، باید تا زمان بهبود آن‌ها صبر کرد. لیمو ممکن است التهاب را بیشتر کند. همچنین در صورتی که شخص برای اولین بار از روغن نارگیل استفاده می‌کند، باید ابتدا آن را روی ناحیه محدودی از بازوی خود بزند. بعد از چند ساعت اگر واکنش آلرژیک مانند قرمزی، خارش و سوزش ایجاد نشد، یعنی به این ماده حساسیت ندارد و می‌تواند به صورت گسترده از آن بهره ببرد.

 

روش استفاده از لیمو و روغن نارگیل برای رفع تیرگی کشاله ران در منزل

اگر روغن نارگیل جامد است، باید روی حرارت ملایم قرار گیرد تا به مایع تبدیل شود. سپس یک قاشق غذاخوری از آن باید با نصف آب لیموی تازه ترکیب شود. این محلول باید روی ناحیه تیره واژن و کشاله ران قرار گیرد و به آرامی ماساژ داده شود. بعد از چند دقیقه ناحیه باید با آب ولرم شسته شود. برای ایجاد نتایج مطلوب و درمان خانگی تیرگی کشاله ران لازم است که این کار هر روز تکرار شود.

 

درمان خانگی تیرگی کشاله ران با ماست

ماست می‌تواند برای رفع بسیاری از مشکلات پوستی کمک کننده باشد. ویتامین B12 موجود در این ماده باعث رفع تیرگی و روشن شدن پوست می‌شود. همچنین به بهبود لکه‌های پوستی کمک می‌کند. در ماست اسید لاکتیک نیز وجود دارد که یک رطوبت رسان و نرم کننده طبیعی برای پوست به شمار می‌رود.

 

روش استفاده از ماست برای درمان خانگی تیرگی واژن و ران

این کار بسیار ساده است. تنها کافی است که ناحیه تیره واژن و کشاله ران به مدت ۱۵ دقیقه آغشته به ماست شود. سپس با آب ولرم شسته شود. بهتر است ماست مدتی بیرون از یخچال قرار گیرد تا سردی آن آزاردهنده نباشد. این کار باید هر روز تکرار شود. بعد از مدتی واژن و کشاله ران روشن‌تر خواهند شد.

 

رفع تیرگی کشاله ران با عسل

اسکرابی که با استفاده از این ماده ساخته می‌شود، به نام اسکراب شیرین مشهور است. این اسکراب به لایه‌برداری پوست کمک می‌کند. حذف سلول‌های مرده پوست می‌تواند یک روش موثر در درمان خانگی تیرگی کشاله ران باشد.

 

روش تهیه اسکراب شیرین برای رفع تیرگی کشاله ران در منزل

یک قاشق غذاخوری شکر، یک قاشق غذاخوری عسل و آب یک لیمو ترش تازه باید باهم ترکیب شوند. از آنجایی که در این اسکراب لیمو وجود دارد، در صورت وجود زخم در ناحیه تناسلی لازم است بعد از بهبود، این روش استفاده شود. بعد از آن باید ناحیه تیره پوست را به اسکراب آغشته کرد. این محلول باید حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه روی ناحیه باقی بماند و سپس با استفاده از آب شسته شود. انجام این کار یک بار در هفته تا زمان حصول نتیجه توصیه شده است.

 

رفع تیرگی کشاله ران با پماد

در بازار کرم‌ها و پمادهای بسیاری برای درمان خانگی تیرگی کشاله ران توصیه شده است. برخی از آن‌ها جزو داروهای بدون نسخه محسوب می‌شوند و برخی دیگر باید توسط پزشک تجویز شوند. طبق اطلاعات ارائه شده از سوی آکادمی پوست آمریکا، پمادها و کرم‌هایی که حاوی مواد زیر هستند، در رفع تیرگی واژن در منزل کمک کننده هستند. این مواد حساسیت‌زا نیستند و همه افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

  • سبوس گندم (soy).
  • نیاسین آمید (niacinamide).
  • اسید الاژیک (ellagic acid).
  • لیگنین پراکسیداز (lignin peroxidase).

برخی از داروهایی که برای رفع تیرگی واژن در منزل توصیه می‌شوند حاوی موادی هستند که در رفع تیرگی موثر است؛ اما ممکن است واکنش‌های آلرژیک به دنبال داشته باشد. بنابراین افرادی که پوست حساسی دارند یا از بیماری‌های پوستی رنج می‌برند، باید با مشورت پزشک از آن‌ها استفاده کنند. این مواد عبارتند از؛

  • آربوتین (arbutin).
  • اسید کوجیک (kojic acid).
  • شیرین بیان (licorice).

 

رفع تیرگی کشاله ران با زینک اکساید

یکی دیگر از پمادهای مفید در درمان خانگی تیرگی کشاله ران ، زینک اکساید است. این پماد یک لوسیون موضعی موثر است. زینک اکساید عارضه‌ای ندارد و برای کاهش التهابات پوستی و بازسازی پوست نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

رفع تیرگی کشاله ران با حنا

یکی دیگر از ماسک های مفید برای درمان خانگی تیرگی واژن و ران استفاده از حنا به این صورت است که فرد باید ابتدا یک قاشق غذا خوری ماست کم چرب را با یک قاشق غذا خوری حنای بی رنگ و سه قطره گلاب مخلوط کند. سپس خمیر را به مدت 10 دقیقه بر روی واژن و کشاله ران خود قرار دهد. بعد با آب گرم کاملا واژن و ران خود را بشوید.

از آنجا که حنا به طور کلی بر روی هورمون های زنانه تاثیر می گذارد در دوران بارداری استفاده از حنا توصیه نمی‌شود.

 

پیشگیری از تیرگی واژن و کشاله ران

اگر فرد درمان خانگی تیرگی کشاله ران را انجام دهد اما بعد از آن به رعایت بهداشت و نکات ضروری نپردازد دوباره امکان ابتلا به این عارضه در او وجود دارد. حفظ سطح PH7 برای روشن ماندن پوست ناحیه تناسلی ضروری است. در ادامه چند روش برای انجام این کار آورده شده است:

پرهیز از شستن ناحیه تناسلی با صابون و مواد شیمیایی

مصرف یک مکمل پروبیوتیک

عوض کردن منظم و مرتب تامپون‌ها در دوره قاعدگی

استفاده از محافظ در هنگام رابطه جنسی

نپوشیدن لباس‌های زیر تنگ و پلاستیکی. پوشیدن لباس‌های گشاد باعث گردش هوا می‌شود، به کاهش تجمع رطوبت در مناطق واژن و اطراف آن کمک می‌کند.

مراجعه به پزشک در صورت داشتن عفونت

تمیز کردن ناحیه واژن با دستمال پس از استفاده از دستشویی

عدم استفاده مکرر از کرم‌های مو بر

 

 

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید