پوست

راهنمای جامع اسکراب بدن خانگی برای پوست مرغی

فهرست محتوای مقاله

اسکراب بدن خانگی برای پوست مرغی

بسیاری از افراد در طول زندگی خود دچار کراتوز پیلاریس (KP) یا “پوست مرغی” خواهند شد. در حقیقت ، تقریباً نیمی از جمعیت جهان از آن رنج می برند. اگرچه هنوز هیچ درمانی برای پوست مرغی شناخته نشده است‌، اما روش‌هایی برای درمان خانگی پوست مرغی وجود دارد. مرطوب نگه داشتن پوست، لایه برداری و آبرسانی کردن آن از عوامل موفقیت در درمان این عارضه، در روش‌های خانگی هستند.

البته روش‌های خانگی درمان کراتوزیس پیلاریس (پوست مرغی)  به مدت زمان بیشتر و مداومت زیادی برای تاثیرگذاری نیاز دارند.همچنین در صورت تمایل میتوانید مقاله لایه بردار قوی برای پوست مرغی را نیز مطالعه نمایید.

اسکراب بدن خانگی برای پوست مرغی چیست؟

لایه‌برداری ملایم پوست یکی از روش‌های درمان این عارضه است که می‌توان آن را با استفاده از مواد طبیعی به شرح زیر در خانه انجام داد.

اسکراب خامه ترش

 خامه ترش دارای اسیدلاکتیک است که یک محلول موثر برای درمان برجستگی‌های کراتوز پیلاریس به حساب می‌آید. از ترکیب خامه ترش با شکر می‌توان یک اسکراب خانگی موثر برای درمان بیماری پوست مرغی در خانه درست کرد. به این منظور باید 1 قاشق غذاخوری شکر دانه ریز را با 2 قاشق غذاخوری خامه ترش مخلوط کرد.

سپس روی ناحیه آسیب دیده قرار داد. بهتر است به مدت چهار تا پنج دقیقه با حرکات دایره‌ای کوچک به آرامی پوست را ماساژ داد. سپس آن را با آب شست و خوب خشک کرد. بهتر است پس از آن از یک مرطوب کننده استفاد کرد. از این اسکراب ملایم می‌توان هر روز استفاده کرد.

اسکراب بدن خانگی برای پوست مرغی با نمک دریا

برای حذف سلول‌های مرده پوست یا فولیکول‌های اضافی مو که باعث ایجاد پوست مرغی می‌شوند، باید از متدهای ملایم لایه‌برداری استفاده کرد. نمک دریا ماده‌ای است که این کار را انجام می‌دهد. این ماده سلول‌های مرده را از بین می‌برد، خواص ضد التهابی دارد و می‌تواند رطوبت پوست را تأمین کند.

اسکراب بدن خانگی برای پوست مرغی: تهیه اسکراب نمک دریا
اسکراب بدن خانگی برای پوست مرغی: تهیه اسکراب نمک دریا
اسکراب بدن خانگی برای پوست مرغی: تهیه اسکراب نمک دریا

برای تهیه این اسکراب تنها کافی است دو قاشق چایخوری نمک دریا با چهار قاشق چایخوری عسل ترکیب شود. عسل خاصیت مرطوب کنندگی و تأمین مواد مغذی برای پوست دارد. بعد از ترکیب این دو ماده، باید آن را روی سطح پوست مرغی مالید. بعد از اینکه ترکیب ۱۵ دقیقه روی پوست باقی ماند، باید با آب گرم آن را شست. استفاده از این اسکراب برای درمان خانگی پوست مرغی به صورت روزانه یا یک روز درمیان توصیه می‌شود. برای اثربخشی بیشتر می‌توان چند قطره روغن‌های گیاهی را که در مقاله به آن‌ها اشاره شد نیز اضافه کرد.

درمان خانگی پوست مرغی با داروهای گیاهی

درمان خانگی پوست مرغی با داروهای گیاهی
درمان خانگی پوست مرغی با داروهای گیاهی

بیماری پوست مرغی علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری پوست می‌شود، ممکن است علائمی چون خارش و سوزش را نیز به دنبال داشته باشد. این روش‌ها با استفاده از محصولات طبیعی انجام می‌شوند. به همین دلیل هزینه کم‌تری دارند. از طرف دیگر عوارض جانبی ندارند. در ادامه به موثرترین گیاهان و روش استفاده از آن­ها برای درمان خانگی پوست مرغی اشاره خواهیم کرد.

درمان خانگی کراتوز پیلاریس با آلوئه ورا

درمان خانگی کراتوز پیلاریس با آلوئه ورا
درمان خانگی کراتوز پیلاریس با آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا برای مشکلات مختلف پوستی کاربرد دارد. درمان خانگی پوست مرغی هم از دیگر مزیت‌های این گیاه به شمار می‌رود. البته علاوه بر درمان این مشکل، تأمین رطوبت مورد نیاز برای پوست و تقویت آن نیز از دیگر مزیت‌های استفاده از آلوئه وراست. برای استفاده از این روش به یک تکه پنبه و گیاه آلوئه ورا نیاز است. البته می‌توان به جای گیاه از ژل‌های موجود در عطاری‌ها استفاده کرد. بیمار باید لایه رویی آلوئه ورا را جدا کند. سپس قسمت ژله‌ای را روی ناحیه مبتلا به عارضه پوست مرغی ماساژ دهد. ژل باید به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی پوست باقی بماند. سپس با استفاده از پنبه پاک شود. انجام این کار دو الی سه بار در طول روز کافی است.

درمان پوست مرغی با گلاب

گلاب از گیاه گل محمدی تهیه می‌شود و یک داروی گیاهی موثر برای درمان خانگی پوست مرغی و هم‌چنین زیبایی پوست به حساب می‌آید. این مایع دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضدباکتریایی است و یک آب رسان قوی پوست به شمار می‌آید و برای انواع پوست و مشکلات پوستی مفید است. به این منظور باید برای پوست های خشک و دارای منافذ،  گلاب را با گلیسیرین و روغن زیتون ترکیب کرد و به صورت روزانه روی پوست اسپری کرد تا رطوبت دوباره به پوست برگردد و موجب درمان خارش پوست مرغی و دیگر عوارض ناشی از آن شود.

درمان خانگی کراتوز پیلاریس با جو دوسر

جو دو سر خاصیت آبرسانی دارد و از آن می‌توان برای رفع خشکی پوست و درمان خارش پوست مرغی استفاده کرد. به این منظور می‌توان یک پیمانه پودر جو دو سر را در وان حمام با آب ولرم ریخت و با آن حمام کرد. باید به این نکته توجه داشت، آب گرم می‌تواند پوست خشک یا ملتهب را تحریک کند پس فرد باید از ولرم بودن آن مطمئن شود.

روش استفاده از روغن‌های گیاهی برای درمان کراتوزیس پیلاریس

روغن‌های گیاهی می‌توانند در درمان خانگی پوست مرغی موثر باشند. ترکیب این روغن‌ها باهم می‌تواند اثر بخشی را افزایش دهد. روغن لیمو، روغن بنفشه و روغن زیتون ترکیب مفیدی برای درمان پوست مرغی در خانه هستند. این روغن‌ها دارای خواص ضد التهابی هستند که التهاب پوست را از بین می‌برند. همچنین خواص ضد باکتری دارند. پوست را نرم و شاداب می‌کنند و به طور کلی باعث سلامتی پوست می‌شوند.

چند قطره روغن بنفشه، چند قطره روغن لیمو و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون باید با هم ترکیب شوند. سپس باید پوست با استفاده از این روغن ترکیبی جدید ماساژ داده شود. بهتر است روغن روی پوست باقی بماند و بعد از چند ساعت شسته شود. این کار باید دو بار در طول روز تکرار شود و تا زمان حصول نتایج، درمان خانگی پوست مرغی ادامه داشته باشد. روغن‌های گیاهی (به جز روغن درخت چای) معمولا حساسیت‌زا نیستند. اما در صورتی که فردی برای اولین بار از آن‌ها استفاده می‌کند، بهتر است ابتدا آن را روی ناحیه محدودی امتحان کند. در صورتی که واکنش‌های حساسیتی وجود نداشت، می‌تواند آن را در ناحیه گسترده‌تری مورد استفاده قرار دهد.

درمان خانگی پوست مرغی با روغن نارگیل

روغن نارگیل خواص بی‌شماری برای پوست و مو دارد. درمان پوست مرغی نیز از ویژگی‌هایی است که برای این روغن شمرده می‌شود. این روغن می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز پوست را تأمین کند. اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل باعث نرمی پوست می‌شود. این روغن دارای خواص ضد التهاب و ضد میکروبی نیز هست. به همین دلیل بعد از مدتی التهابی که باعث لکه‌ها و دانه‌های روی پوست شده است را از بین می‌برد.

روش استفاده از روغن نارگیل برای درمان بیماری پوست مرغی در خانه

روش استفاده از روغن نارگیل برای درمان بیماری پوست مرغی در خانه
روش استفاده از روغن نارگیل برای درمان بیماری پوست مرغی در خانه

پیش از هر چیز باید به اصالت روغن نارگیل توجه داشت. به همین دلیل باید از مراکز معتبر خریداری شود. برای درمان خانگی پوست مرغی به دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای نیاز است. روغن نارگیل و شکر باید با هم ترکیب شوند و روی شعله ملایم قرار گیرند تا شکر در روغن حل شود. بعد از آن باید صبر کرد تا دمای روغن به اندازه‌ای شود که با قرار گرفتن روی پوست آن را نسوزاند. سپس باید روی ناحیه دارای پوست مرغی به آرامی و به مدت ۳-۲ دقیقه ماساژ داده شود. سپس باید آن را با آب ولرم شست. تکرار این کار به صورت روزانه الزامی است. بعد از چند ماه می‌توان نتیجه را مشاهده کرد.

همچنین می‌توان 10 قطره روغن نارگیل را با دو قطره روغن درخت چای مخلوط و بر روی پوست مالید و ماساژ داد. روغن درخت چای پوست را پاکسازی می‌کند، آن را شفاف و سالم می‌کند. این روغن خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی داد و به فرد در درمان عارضه کمک می‌کند.

درمان خانگی کراتوز پیلاریس با سرکه سیب

سرکه سیب دارای نوعی اسید هیدروکسی است که به همین دلیل می‌تواند به عنوان یک لایه بردار طبیعی و ملایم برای از بین بردن سلول‌های اضافی پوست عمل کند و به اندازه یک لایه بردار موثر باشد. البته از آنجایی که سرکه سیب ماده قدرتمندی است، باید به همراه چند ماده دیگر برای درمان خانگی پوست مرغی مورد استفاده قرار گیرد. سرکه سیب باعث حذف سلول‌های مرده و کراتین اضافی روی پوست می‌شود. بنابراین در از بین بردن دانه‌هایی که باعث ایجاد کراتوزیس پیلاریس شده‌اند، موثر است. این ماده همچنین از پیشرفت عفونت و التهابات پوستی پیشگیری می‌کند. می­توانید این روش درمانی را چند بار در روز انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان بیماری پوست مرغی در خانه

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان بیماری پوست مرغی در خانه
روش استفاده از سرکه سیب برای درمان بیماری پوست مرغی در خانه

در کنار سرکه سیب از روغن نارگیل و عسل به عنوان نرم کننده پوست استفاده می‌شود. ترکیب این مواد از آسیب به پوست توسط سرکه سیب جلوگیری خواهد کرد. مطابق با دستور پزشکان، باید یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق چایخوری عسل ترکیب کرد. البته به جای روغن نارگیل می‌توان از سایر روغن‌هایی که در این مقاله نام بردیم نیز استفاده کرد.

مواد باید به خوبی باهم مخلوط شوند و روی ناحیه مورد نظر، تا زمانی که مخلوط روی پوست خشک شود، باقی بماند. بعد از آن نیز باید با آب ولرم شسته شود. این کار باید به صورت روزانه و تا حصول نتیجه ادامه داشته باشد.

در صورتی که با استعمال این محلول، فرد احساس سوزش یا خارش بیش از حد داشته باشد یا پوست او قرمز شود، یعنی به سرکه سیب حساس است. بنابراین بهتر است از روش‌های دیگر درمان خارش پوست مرغی استفاده کند.

درمان خانگی پوست مرغی با جوش شیرین

جوش شیرین نیز از دیگر موادی است که می‌تواند برای عوارض پوستی مختلف و درمان خانگی پوست مرغی مناسب باشد. جوش شیرین خواصی دارد که در ادامه آن‌ها را بیان کرده‌ایم.

 • لایه برداری پوست.
 • حذف سلول‌های مرده انباشته شده روی پوست.
 • تقویت گردش خون در زیر پوست.
 • درمان خارش پوست مرغی
 • ایجاد ظاهر صاف و صیقلی برای پوست.
 • کاهش التهابات پوستی.

همه این موارد به درمان پوست مرغی کمک می‌کنند.

روش استفاده از جوش شیرین برای درمان کراتوزیس پیلاریس

برای درمان خانگی پوست مرغی با این روش تنها کافی است ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین با آب مخلوط شود تا حالت خمیری رقیق پیدا کند. سپس باید این محلول را روی پوست قرار داد و به آرامی و با حرکت‌های دورانی ماساژ داد. بعد از سه تا پنج دقیقه باید آن را شست.

انجام این روش در هر بار پیش از حمام توصیه شده است. پزشکان توصیه می‌کنند افراد مبتلا به پوست مرغی هر روز یا یک روز درمیان استحمام داشته باشند. حمام جو دوسر نیز برای این افراد بسیار توصیه شده است. در ادامه این روش دوش گرفتن را توضیح داده‌ایم.

استحمام با جو دوسر برای درمان خانگی پوست مرغی

استفاده از حمام جو دوسر یک روش موثر برای درمان خارش پوست مرغی و خشکی ناشی از آن است. این ماده یک رطوبت رسان طبیعی برای پوست به شمار می‌رود و همچنین التهاب آن را فرو می‌نشاند.

روش استفاده  از جو دوسر  برای درمان پوست مرغی به روش‌های خانگی

برای درمان خانگی پوست مرغی با این روش باید یک پیمانه (به اندازه یک مشت پر) جو دوسر در یک وان پر از آب ولرم ریخت. سپس فرد باید به گونه‌ای در وان بخوابد که تمام قسمت‌های دارای پوست مرغی در آب قرار گیرد. به مدت ۱۵ دقیقه باید در آب باقی ماند. بهتر است این کار بعد از شستشوی بدن انجام شود. بعد از ۱۵ دقیقه نیز باید بدن را با آب ولرم شست و با حوله نرم خشک کرد. بعد از حمام نیز بهتر است از نرم کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌‌های مناسب استفاده شود. این روش استحمام باید دو الی سه بار در هفته تکرار شود. بعد از چند ماه اثر بخش خواهد بود.

درمان پوست مرغی به روش‌های خانگی با برس خشک

این مورد نیز جزو روش‌های درمان خانگی پوست مرغی شناخته می‌شود. برای این کار به برس‌های آرایشی نرم نیاز است. این کار برای از بین بردن لایه اضافی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیازی نیست برس به ماده خاصی آغشته شود. بهترین زمان برای استفاده از این روش پیش از حمام است.

برس خشک باید به آرامی و با حرکات جارویی شکل روی بخش پوست مرغی حرکت کند. این کار باید به مدت ۱۵ دقیقه ادامه داشته باشد. بعد از استحمام نیز بیمار باید بدن خود را با استفاده از روغن‌های گیاهی یا مرطوب‌کننده‌های مناسب، مرطوب کند.

درمان خانگی پوست مرغی با کرم

کرم یا لوسین‌های حاوی گلیکولیک اسید میتواند در بهبود این عارضه به فرد کمک کنند.  گلیکولیک اسید نوعی آلفا هیدروکسی اسید است که دارای خاصیت لایه‌برداری است. این ماده باعث لایه‌برداری و کاهش التهاب پوست می‌شود.

برای درمان باید کرم یا لوسیون را روی ناحیه آسیب دیده قرار داد و برای چند دقیقه آن را ماساژ داد. سپس آن را با آب شست. هر چند وقت یک‌بار باید این کار را دو بار در روز انجام داد تا کراتوز پیلاریس از بین برود.

رژیم غذایی برای درمان و پیشگری از کراتوز پیلاریس

 برخی از تغییرات ساده در رژیم غذایی فرد به همراه درمان موضعی منظم که در بالا به آن اشاره شد، ممکن است بتواند به بهبود ظاهر این برجستگی‌ها کمک کند.

حذف لبنیات

به این منظور فرد می‌تواند لبنیات یا گلوتن را برای مدت دو هفته از رژیم غذایی خود حذف کند و ببینید آیا می‌تواند بهبودی را مشاهده کند. اگر علائم بهبود یافت، فرد باید سعی کند که از محصولات لبنی مانند شیر پرهیز و شیر سویا یا بادام را جایگزین آن کند و از خوردن گلوتن خودداری کند.

مصرف ویتامین

کراتوز پیلاریس ممکن است نشانه کمبود ویتامین، روی، منیزیم یا ویتامین B باشد. فرد مبتلا به این عارضه بهتر است با انجام آزمایش این موارد را در بدن خود چک کند و در صورت کمبود با پرشک برای رفع آن صحبت کند.

اسیدهای چرب امگا3

مورد دیگر آن­که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 یا روغن ماهی در بهبود عوارض پوست مرغی می تواند مفید باشد. روغن ماهی فواید زیادی برای سالم نگه داشتن پوست، دارد. دانه های چیا ارگانیک ، دانه کنف و دانه های کتان نیز گزینه‌های ساده‌ای برای افزودن اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر به رژیم غذایی است.

مصرف ویتامین A

فرد باید حتما ویتامین A کافی از غذاهای مقوی در رژیم غذایی خود دریافت کند. این ویتامین در هویج، سیب زمینی شیرین و هر میوه نارنجی یا زرد دیگر یافت می‌شود.

رتینول موجود در  ویتامین A از تجمع و انسداد منافذ سلول‌های پوستی جلوگیری می‌کند.

میوه هایی مانند توت فرنگی و انبه نیز به طور طبیعی سرشار از ویتامین A هستند و همچنین اسکراب‌های فوق‌العاده‌‌ای با آن‌ها می‌توان تهیه و استفاده کرد.

 

تغییر در لایف استایل برای درمان پوست مرغی

تغییر در لایف استایل برای درمان پوست مرغی
تغییر در لایف استایل برای درمان پوست مرغی

روش‌هایی که در قسمت‌های قبل بیان کردیم، متدهای خاصی بودند که باید برای درمان خانگی پوست مرغی استفاده شوند. اما برخی از کارها باید در برنامه روزانه افراد قرار گیرند تا این مشکل سریع‌تر از بین برود.

 • استفاده از صابون‌های ملایم.
 • تأمین رطوبت پوست و پیشگیری از خشکی آن به کمک مرطوب‌کننده‌های طبیعی و سبک.
 • مراقبت از پوست در برابر تابش مستقیم نور خورشید.
 • استفاده از دستگاه‌های بخور سرد و گرم برای تأمین رطوبت هوای خانه.
 • آبرسانی پوست با کرم‌های آبرسان و مصرف مقدار آب بیشتر در طول روز
 • مصرف غذاهای ضدالتهاب و ضدحساسیت و دارای رطوبت و ویتامین
 • استفاده از لباس‌های نرم و لباس‌هایی که با الیاف طبیعی هستند

این روش‌های درمانی برای نوجوانان نیز مناسب است؟

بین ۴۰ تا ۸۰ درصد نوجوانان به پوست مرغی مبتلا می‌شوند که این کاملا طبیعی است. استفاده از روش‌های درمان خانگی می‌تواند تا حد زیادی به کاهش التهاب آن‌ها کمک کند.

بهترین روش درمان خانگی پوست مرغی کدام است؟

بیماران باید روش‌های مختلف را امتحان کنند. هر کدام از این درمان ها برای گروهی از بیماران موثر بوده است. به همین دلیل هر شخص باید با آزمون و خطا بهترین روش درمان برای خودش را پیدا کند.

 

طول درمان روش‌های درمان خانگی پوست مرغی چقدر است؟

روش‌های خانگی معمولا بیشتر از روش‌های پزشکی به صبر و تکرار نیاز دارند. مدت زمان مشخصی برای نتیجه بخش بودن آن‌ها ارائه نشده است و در هر شخص متفاوت خواهد بود. معمولا بعد از چند ماه نتایج اولیه و بهبود حاصل می‌شود.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید