پوست

موثرترین روش ها برای از بین بردن خال در منزل

فهرست محتوای مقاله

از بین بردن خال در منزل

از بین بردن خال در منزل، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هاست که برای درمان سریع خال صورت یا دیگر نقاط بدن یا جای لکه آن، توسط خود فرد در خانه انجام می‌شود. همه افراد به‌طور معمول دارای خال روی بدن خود هستند که در اغلب موارد ضایعه‌ای بی‌ضرر است، اما گاهی اندازه و شکل ظاهری آن ممکن است فرد را اذیت کند و تصمیم به از بین بردن آن بگیرد. هر چند مطالعه رسمی درباره ایمنی، اثربخشی یا عوارض جانبی روش‌های خانگی انجام نشده، اما این روش‌ها معمولا کم‌هزینه و بی‌خطر هستند. البته برخی روش‌های پیشنهادی ممکن است عوارضی به‌دنبال داشته باشد، از این‌رو توصیه می‌شود اگر به‌دنبال روش خانگی از بین بردن خال هستسد، حتما از عوارض جانبی آن مطلع شوید.

برداشتن خال صورت در خانه

قبل از آنکه فرد به برداشتن خال به روش خانگی فکر کند باید نکاتی را مدنظر داشته باشد. هرگونه تفاوت در رنگ، اندازه یا شکل خال می‌تواند نشانه هشداردهنده سرطان پوست باشد. بهتر است در صورت مشکوک بودن فرد به نوع خال، برای معاینه به یک متخصص پوست مراجعه کند. دقت شود که باید از انجام چندین روش خانگی در یک زمان خودداری شود، زیرا ممکن است موجب آسیب رسیدن به پوست شود. روش‌های خانگی نسبت به عمل‌های جراحی و مصرف دارو دیرتر پاسخ می‌دهد و باید صبر بیشتری برای گرفتن نتیجه داشت. درمان خانگی خال صورت و بدن را می‌توان به صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:

از بین بردن خال قهوه ای صورت و بدن در خانه

خال‌های تیره و قهوه ای روی صورت و دیگر نقاط بدن مانند دست، کمر و شانه دیده می‌شوند. لکه‌های تیره روی پوست نیازی به درمان ندارند، اما برخی از افراد ممکن است به‌‌دلایل زیبایی به از بین بردن خال قهوه ای صورت و بدن فکر کنند. روش‌های خانگی برای درمان این عارضه به طرق زیر قابل انجام است:

رفع گودی جای خال با استفاده ازکرم‌های بدون نسخه

کرم‌ها و سرم‌ها حاوی مواد مختلفی از جمله رتینول یا آلفاهیدروکسی اسید هستند که ممکن است موجب سریع‌تر شدن لایه‌برداری پوست و درمان خانگی خال صورت و بدن شود و به رشد جدید پوست کمک کنند. کرم‌های بدون نسخه، نسبت به کرم تجویزی توسط پزشک اثر کمتری دارند، زیرا به اندازه داروهای تخصصی قوی نیستند، اما می‌توانند به از بین بردن، درمان جای خال و رفع گودی جای خال کمک کنند. باید در نظر داشت که برخی از محصولات روشن‌کننده پوست می‌توانند بیش از سود، به پوست آسیب برسانند. وجود جیوه یا استروئیدها در ترکیب کرم می‌تواند به پوست یا سلامت کلی آن آسیب برساند. استفاده از این موارد برای برداشتن خال به روش خانگی به صورت طولانی‌مدت می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد جوش، بثورات پوستی و شکنندگی پوست شود.

برداشتن خال های ریز صورت و بدن به روش گیاهی

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان خانگی خال، معمولا بدون عوارض جانبی است. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم.

درمان خانگی خال صورت با آلوئه‌ورا

درمان خال با آلوئه ورا   استفاده از گیاه آلوئه‌‌وار یکی از موثرترین روش‌های برداشتن خال به روش خانگی است؛ این گیاه حاوی بسیاری از خواص تقویت‌کننده پوست است که علاوه بر از بین بردن خال، به درمان جای خال برداشته شده نیز کمک می‌کند. در این روش، باید ابتدا برگ این گیاه را از وسط برید و ژل داخل آن را خارج کرد. سپس باید ژل را روی خال قرار داده و به مدت 5 دقیقه ماساژ داد. سپس به مدت 2 ساعت آن را رها و بعد آبکشی کرد. قبل از انجام این روش، فرد باید کمی از ژل آلوئه‌ورا را روی دست خود قرار دهد تا مطمئن شود به آلوئه‌ورا حساسیت ندارد. این عمل باید روزانه ادامه پیدا کند و تا زمان از بین رفتن خال متوقف نشود.

درمان خانگی خال صورت با برگ گشنیز

برگ گشنیز موجب جمع شدن و لیفت پوست می‌شود، به همین خاطر استفاده از آن روی پوست سبب گرم شدن پوست، کوچک شدن و در نهایت برداشتن خال به روش خانگی می‌شود. در این روش ابتدا باید یک ‌چهارم فنجان برگ گشنیز را با کمی آب در مخلوط‌کن ریخت تا خمیر یکنواختی به دست آید. بعد از آن باید این خمیر را روی خال به مدت ۱۰ دقیقه نگه داشت و سپس آن را شست‌وشو داد. این عمل را باید به مدت دو هفته به صورت روزانه انجام داد تا اثرگذاری آن مشخص شود.

برداشتن خال به روش خانگی با انواع روغن‌

درمان خال با روغن   روغن‌های بسیاری در درمان سریع خال صورت موثر هستند که در ادامه برخی از این روغن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

روغن کرچک

روغن کرچک به از بین رفتن تبخال، خال و لک‌های پوستی کمک می‌کند. این روش بی‌خطر است و از آن می‌توان برای برداشتن خال پشت چشم و پلک، برداشتن خال زیر ابرو و دیگر نقاط حساس بدن مانند برداشتن خال روی بینی و برداشتن خال پشت لب استفاده کرد. بهتر است برای تاثیرگذاری بیشتر از ترکیب روغن کرچک و جوش‌شیرین برای برداشتن خال به روش خانگی استفاده کرد. ترکیب این دو ماده با هم باعث ایجاد نوعی پماد می‌شود که در صورت استفاده برای یک ماه به صورت مداوم ممکن است موجب برداشتن خال های ریز صورت یا دیگر نقاط بدن شود. این ترکیب در درمان خال‌ها از دو جهت اهمیت دارد؛ اول آنکه جوش‌شیرین در از بین بردن خال ماده موثری است و دوم آنکه روغن کرچک به محافظت از پوست کمک می‌کند و جای خال بر پوست کمتر باقی می‌ماند.

روش انجام

روش تهیه این پماد به این صورت است که ابتدا باید یک قاشق غذاخوری روغن کرچک با یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین مخلوط کرد تا پمادی به غلظت خمیر به‌دست آید. برای برداشتن خال به روش خانگی باید مقداری از این خمیر را روی خال قرار داده و اجازه داد تا یک شب روی خال باقی بماند. سپس صبح باید آن را شست‌وشو داد.

روغن اورگانو

اسانس اورگانو (پونه کوهی)، روغنی است که می‌تواند در برداشتن خال به روش خانگی موثر واقع شود. این روغن به تنهایی پوست را خشن می‌کند و باید با یک روغن حامل مانند روغن کرچک رقیق شود. این روش اگر چند بار در روز به مدت چند هفته استفاده شود، ممکن است در از بین بردن خال‌ها موثر واقع شود. از روغن اورگانو برای برداشتن خال صورت و ابرو و  برداشتن خال اطراف چشم و نقاطی استفاده می‌شود که این عارضه به صورت لکه بروز پیدا می‌کند و ممکن است تاثیر کمتری روی خال‌های گوشتی داشته باشد.

روغن درخت چای

اسانس درخت چای دارای خاصیت ضدمیکروبی و ضدالتهابی است. برخی افراد ادعا می‌کنند استفاده از روغن درخت چای چند بار در روز در یک دوره معین، می‌تواند سبب درمان سریع خال صورت یا دیگر نقاط بدن ‌شود. هنگام استفاده از روغن درخت چای برای برداشتن خال به روش خانگی باید مراقب بود که این روغن خورده نشود، زیرا اثر آن قوی و سمی است. از این روش می‌توان برای رفع گودی جای خال نیز استفاده کرد.

روغن دانه کتان

درمان خال با روغن کتان   برخی مطالعات نشان می‌دهد روغن بذر کتان حاوی خواصی است که به بهبودی برش‌ها و زخم‌ها کمک می‌کند. مردم همچنین از قدیم برای درمان جای خال برداشته شده و لک‌ها از آن استفاده می‌کردند. این روغن دارای اسیدهای چرب ضروری است که سبب بهبود زخم می‌شود و یکی از روش‌های محبوب در برداشتن خال به روش خانگی به‌شمار می‌آید. در استفاده از روغن دانه کتان، بهتر است دو قطره از این روغن با دو قطره عسل ترکیب شود و روی خال گذاشته شود تا به مدت یک ساعت باقی بماند. پس از آن باید محل مورد درمان را شست‌وشو داد. انجام این عمل باید دو بار در روز تا زمان گرفتن نتیجه ادامه پیدا کند.

روغن کُندر

روغن کُندر دارای خواصی است که سبب خشک شدن پوست و برداشتن خال به روش خانگی می‌شود. این روغن سبب سفت شدن پوست اطراف خال، جذب روغن‌های اضافی و خشک شدن آن‌ها می‌شود. روغن کندر باعث می‌شود خال به صورت یک زخم درآمده و به‌تدریج بیفتد. در این روش، یک یا دو قطره روغن کندر را باید روی خال گوشتی ریخت تا سبب خشک شدن آن شود. این کار را باید سه بار در روز تکرار کرد تا زمانی که خال‌ها از بین بروند. از این روش می‌توان برای برداشتن خال روی بینی، برداشتن خال ناحیه تناسلی، برداشتن خال پشت لب و… استفاده کرد. منظم، دقیق و به‌طور مستمر انجام دادن این روش‌ها موجب تاثیرگذاری روش‌های خانگی می‌شود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن قوی برای از بین بردن و درمان جای خال محسوب‌ می‌شود. این روغن می‌تواند باعث کاهش اندازه خال ‌شود و با بهبود بافت و هیدراته کردن پوست، به از بین بردن خال‌ها کمک ‌کند. در این روش، برای برداشتن خال به روش خانگی مقداری روغن نارگیل روی خال مالیده می‌شود. سپس باید اجازه داد مدتی روغن روی پوست باقی بماند. این کار باید روزی دو بار صبح و شب تکرار شود تا به نتیجه دلخواه برسد.   درمان خانگی خال

از بین بردن خال با آبلیمو

از بین بردن خال با آبلیمو یکی از روش‌های برداشتن خال به روش خانگی است. آبلیمو به خاطر داشتن اسیدسیتریک در از بین بردن خال‌های پوست مؤثر عمل می‌کند. در این روش باید مقداری آبلیمو و آب با هم ترکیب شده و با پنبه روی خال‌های پوست مالیده شود. این کار تا رفع خال باید هر روز انجام شود. در از بین بردن خال با آبلیمو بهتر است در صورت مشاهده التهاب، قرمزی یا خارش پوست، درمان متوقف و از روش دیگری استفاده شود.

برداشتن خال با سرکه سیب

برداشتن خال با سرکه سیب یکی دیگر از روش‌های رایج در برداشتن خال به روش خانگی است. سرکه سیب به‌دلیل خاصیت اسیدی که دارد، می‌تواند باعث از بین رفتن خال‌ها شود. در این روش، پنبه آغشته شده به سرکه سیب را روی خال قرار می‌دهند و با چسب زخم به مدت یک شب آن را روی خال نگه می‌دارند. بهتر است این کار را ده روز در ماه تا زمانی که خال بیفتد، تکرار کرد. البته این روش استدلال علمی ثابت‌شده‌ای ندارد و به خاطر خاصیت اسیدی سرکه ممکن است پوست تحریک شود و به آن آسیب برسد، پس بهتر است روی صورت امتحان نشود و در صورت بروز هرگونه التهاب در پوست، درمان به این روش متوقف شود.

روش از بین بردن خال با سیر

استفاده از سیر رنده شده یا عصاره سیر، سبب کوچک شدن یا برداشتن خال می‌شود. سیر حاوی آنزیم‌هایی است که ممکن است خوشه‌های سلولی که باعث ایجاد این عارضه می‌شوند را از بین ببرد. این روش دارای عوارضی است. سیر می‌تواند باعث سوختگی پوست شود؛ از این‌رو باید پیش از استفاده، با ژل پترولیوم یا پوشش نواری از پوست اطراف خال مراقبت شود.

روش انجام

در این روش ابتدا باید چند حبه سیر را کاملا خرد کرد، سپس آن را روی خال قرار داد و روی آن را با باند پوشاند. سیر باید از شب تا صبح به این حالت روی خال باقی بماند و سپس شسته شود. این عمل را باید تا زمانی که خال بیفتد یک‌بار در هفته تکرار کرد. از این روش برای درمان خال گوشتی گردن، زیر بغل یا دیگر نقاط بدن جز صورت می‌توان استفاده کرد.

برداشتن خال به روش خانگی با پیاز

پیاز دارای اسیدهای طبیعی است که در زمان کوتاهی می‌توانند سبب افتادن خال شوند. در این روش، ابتدا باید آب یک پیاز را گرفت و سپس تفاله آن را روی خال به مدت یک ساعت یا بیشتر نگه داشت و سپس آن را شست‌و‌شو داد. به‌منظور برداشتن خال به روش خانگی باید این روش را دو تا سه بار در روز به مدت دو هفته یا تا زمان افتادن خال ادامه داد.

برداشتن خال به روش خانگی با پوست موز

پوست موز حاوی آنزیم‌ها و اسیدهای خاصی است که به آن خاصیت لایه‌برداری می‌دهد. برخی معتقدند پوست موز می‌تواند در برداشتن خال سطحی در خانه و درمان جای خال موثر باشد. یکی از مزایای احتمالی استفاده از پوست موز روی پوست این است که به‌عنوان یک مرطوب‌کننده عمل می‌کند.

روش انجام

در این روش، برای برداشتن خال به روش خانگی باید یک تکه از سفیدی پوست موز را روی خال قرار داد. سپس با باند یا نوار چسب، ثابت نگه داشت. باید کل شب پوست موز روی خال باقی بماند. این روش را تا زمانی که خال از بین برود باید تکرار کرد. از این روش می‌توان برای برداشتن خال پا، برداشتن خال ناحیه تناسلی و… استفاده کرد.

برداشتن خال با عسل(عسل برای جای خال)

درمان خال با عسل   یکی از روش‌های مطرح برای برداشتن خال به روش خانگی و درمان جای خال، استفاده از عسل است. مطالعات نشان داده که عسل دارای آنتی‌اکسیدان‌‌ها و خاصیت ضدالتهابی است. از همین‌رو استفاده از عسل و مالیدن آن روی خال سبب از بین بردن خال می‌شود. در استفاده از عسل برای درمان خال‌ها می‌توان سه روش زیر را به‌کار گرفت:

روش اول

هر روز صبح بعد از بیدار شدن و هر شب قبل از خوابیدن، مقداری عسل روی خال مالیده شده و پس از مدتی شست‌وشو داده شود.

روش دوم

در این روش باید مقداری عسل روی خال مالیده شده و به صورت دورانی ماساژ داده شود. سپس یک چسب زخم روی آن قرار داده شود. این کار باعث می شود تا در طول روز مرطوب باقی بماند. این روش را باید روزی یک بار انجام داد، زیرا تکرار آن بیش از یک بار در طول روز ممکن است موجب التهاب پوست شود.

روش سوم

به‌منظور برداشتن خال به روش خانگی با عسل در این روش ابتدا باید هر شب یک حوله که با آب گرم خیس شده است را به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه با فشار روی خال قرار داد تا منافذ آن باز شود و عسل بیشتری را به خود جذب کند. سپس فرد باید حوله را بردارد و عسل خالص روی آن بگذارد و با چسب زخم آن را بپوشاند.

روش خانگی از بین بردن خال با پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن(آب اکسیژنه) دارای خاصیتی است که در برداشتن خال به روش خانگی کمک می‌کند. در این روش ابتدا باید خال را با هیدروژن پروکسید شست‌وشو داد و پس از آن روی خال را با یک بانداژ پوشاند. این کار را باید هر روز سه یا چهار بار انجام داد. در این صورت انتهای خال ملتهب شده و کم‌کم کمرنگ می‌شود و در نهایت می‌افتد. لازم به یادآوری است برای یافتن پراکسید هیدروژنی که برای این منظور مناسب باشد، باید با داروساز مشورت کرد.

برداشتن خال به روش خانگی آب آناناس

آب آناناس نیز یکی دیگر از روش‌های معروف در برداشتن خال به روش خانگی است. آب آناناس برای از بین بردن باکتری‌ها شناخته شده است. از این‌رو در بسیاری از کرم‌های پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش باید مقداری آب آناناس را با مقداری نمک دریایی مخلوط کرد. سپس آن را روی خال گذاشت و پس از ۱۵ دقیقه شست‌وشو داد. برای گرفتن بهترین نتیجه باید هر روز به مدت یک هفته این روش انجام شود. از این روش می‌توان برای برداشتن خال اطراف چشم، برداشتن خال روی بینی و دیگر نقاط صورت همچنین به‌عنوان جایگزین کرم برای رفع جای خال استفاده کرد.

از بین بردن سریع خال صورت

از بین بردن خال صورت در یک روز در خانه بسیار آسان و راحت به نظر می‌رسد. ممکن است فرد وسوسه شود یکی از این روش‌ها را امتحان کند. اما برخی از این روش‌ها بر خلاف تصور عموم می‌تواند خطرناک باشد. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

آموزش برداشتن خال با خلال دندان

برداشتن خال با خلال دندان یا یک جسم تیز مانند قیچی یا تیغ خطرات زیادی به همراه دارد. قطع هرگونه بافت زنده در بدن، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر ابزاری که استفاده می‌شود به‌درستی تمیز نشده باشد. علاوه بر این، می‌تواند جای زخم به صورت دائمی در پوست باقی بماند.امتحان کردن این روش مخصوصا برای برداشتن خال پلک چشم، برداشتن خال ابرو و دیگر نقاط صورت اصلا توصیه نمی‌شود. پس توصیه می‌کنیم به دنبال آموزش برداشتن خال با خلال دندان نباشید . در ادامه برخی از سریع ترین روش‌های از بین بردن خال(با خطرات کمتر) بیان می‌گردد.

برداشتن خال با نخ

در گذشته که روش‌های نوینی برای برداشتن خال به روش خانگی وجود نداشت، روش نخ بستن به خال تا زمان افتادن آن یک روش متداول بود. از این روش برای درمان انواع خال گوشتی گردن یا زیر بغل، برداشتن خال سر یا دیگر نقاط بدن که خال به صورت برجسته بود، استفاده می‌شد. این روش دیگر این روزها علمی به‌شمار نمی‌رود و ممکن است همراه با درد و خونریزی باشد. از همین رو هیچ پزشکی این روش را برای از بین بردن خال به روش خانگی پیشنهاد نمی‌کند.

برداشتن خال با ید

از ید نیز برای برداشتن خال به روش خانگی استفاده می‌شود، زیرا استفاده از غلظت خاص ید به مدت چند هفته ممکن است باعث از بین رفتن خال شود. البته ید سوزانده و سمی است، بنابراین با پوشش نواری از پوست اطراف خال باید مراقبت شود، بنابراین هنگام استفاده از آن باید بسیار مراقب بود و هیچ‌گاه نباید روی همه پوست گذاشته شود.   معایب برداشتن خال

از بین بردن خال گوشتی با خمیر دندان

خمیردندان به تنهایی امکان برداشتن خال را ندارد.اما در بعضی سایت‌ها  ترکیب خمیردندان،زردچوبه و لیموترش به عنوان یک دستورالعمل برای برداشتن خال در منزل عنوان می‌کنند. اما به عقیده ما روش‌های گفته شده در این مقاله، مناسب‌تر و کاربردی‌تر می‌باشند.

عوارض روش‌های خانگی برای برداشتن خال

برداشتن خال به روش خانگی اگر بدون آگاهی اتفاق بیفتد می‌تواند عوارض بدی را برای فرد به همراه داشته باشد زیرا به‌طور معمول فرد نمی‌تواند تشخیص دهد که خال سرطانی است یا خیر. یک خال ممکن است ملانوم باشد. اگر فرد بدون مشورت با یک متخصص پوست این کار را انجام دهد و خال سرطانی باشد‌، بیماری می‌تواند در سراسر بدن او پخش شده و تهدیدکننده زندگی او شود. علاوه بر این، روش‌های خانگی اغلب به زمان زیادی برای درمان نیاز دارند تا موثر واقع شوند و ممکن است فرد به نتیجه دلخواه خود نرسد. طول درمان در این روش‌ها در افراد مختلف تفاوت دارد.

مزایای روش‌های خانگی برای برداشتن خال

این روش یک راهکار ارزان، طبیعی و بدون دوره نقاهت است که می‌تواند بدون نیاز به جراحی این عارضه را از بین ببرد.

در درمان‌های خانگی آیا تکرار بیش از اندازه یک روش، ممکن است نتیجه سریع‌تری را به همراه داشته باشد؟

برای ایمن و مؤثر واقع شدن برداشتن خال به روش خانگی، نباید از یک روش بیشتر از یک تا سه بار در روز استفاده کرد. اگر فرد پوست حساسی دارد نباید مواد طبیعی را بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست خود بگذارد. بهتر است کمی وازلین به اطراف پوست خال مالیده شود تا از تحریک پوست پیشگیری به عمل آید.

آیا روش‌های درمان خانگی برای برداشتن خال از چشم و پلک به کار میرود؟

در برداشتن خال به روش خانگی باید روی برخی نقاط بدن که دارای حساسیت بیشتری هستند، دقت کرد. برخی نواحی بدن مانند پلک و چشم، دارای حساسیت خاصی بوده، زیرا پلک دارای پوست نازک‌تری بوده و به چشم نیز نزدیک‌تر است. از این‌رو پیشنهاد می‌شود برای انجام هر عمل خانگی برای برداشتن خال روی آن حتما با یک متخصص پوست مشورت شود.

آیا از بین بردن خال صورت در یک روز(از بین بردن خال در یک روز) امکان پذیر است؟

از بین بردن خال در یک روز از طریق روش‌های گفته شده در مقاله نظیر برداشتن خال با خلال دندان امکان‌پذیر است اما بنا به عوارض احتمالی گفته شده، توصیه نمی‌گردد.

سریع ترین روش از بین بردن خال چیست؟

سریع ترین روش از بین بردن خال در منزل عبارتند از: برداشتن خال با خلال دندان، برداشتن خال بانخ و برداشتن خال با ید. موارد گفته شده به دلیل عوارض احتمالی توصیه نمی‌گردد و بهتر است اگر شخصی علاقه دارد هرچه سریعتر این کار را انجام دهد از روش های پزشکی برداشتن خال نظیر لیزرخال استفاده نماید.

روش‌های برداشتن خال سطحی در خانه چیست؟

تمام روش‌های گفته شده در مقاله برای انواع خال‌های عمیق و سطحی کاربرد دارد.

آیا از بین بردن خال صورت در یک هفته امکان پذیر است؟

بله، بسیاری از روش‌های گفته شده در مقاله(درصورت انجام صحیح و منظم) امکان از بین بردن خال صورت در یک هفته را دارند.

 

مطالعه بیشتر

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام خسته نباشید ببخشید من خال زیر پوستی دارم عسل گذاشتم اما هیچ فایده ایی نداشت
    سرکه سیب و آبلیمو برای رفع خال زیر پوستی هم هست
    خال قهوه ایی و مشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید