پوست

جراحی وی لاین صورت(زاویه سازی فک با جراحی)

فهرست محتوای مقاله

زاویه سازی فک با جراحی چیست؟

زاویه سازی فک با جراحی، نوعی عمل زیبایی به‌شمار می‌رود. در این نوع جراحی با برداشتن بخشی از استخوان‌های فک پایین، تغییر در زاویه فک و چانه، حالت مثلثی‎شکل با زاویه‌ی V به صورت می‌دهد که چهره فرد باریک‌تر، جوان‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد.

اگر فرد دارای صورتی گرد باشد و بخواهد زاویه صورتش مشخص باشد یا دچار انحراف و کجی در فک یا چانه باشد می‌تواند با انجام این عمل، مشکل را رفع کند.در مقاله زاویه سای فک، انواع روش‌های نوین پزشکی با و بدون جراحی اویه سازی فک بیان گردید و دراین مقاله به تشریح جراحی زاویه‌سازی فک خواهیم پردخت.

 

زاویه سازی فک در زبان انگلیسی

در انگلیسی معادل زاویه سازی فک V-Line jaw surgery (جراحی وی لاین صورت) است و چون چانه به حالت V شکل درمی‌آيد، به این نام معروف شده است. همچنین عمل جراحی فک و صورتmaxillofacial surgery نامیده می‌شود. جراحی کاشت چانه را ژنیوپلاستی genioplasty می‌گویند که همراه با جراحی فک برای زیبایی انجام می‌شود. این جراحی در ابتدا توسط جراحان جنوب آسیا ابداع شد.

 

 جراحی وی لاین صورت برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی زاویه سازی فک

 

اگر فرد از لحاظ سلامت جسمی منعی برای انجام عمل نداشته و یکی از ویژگی‌های زیر را داشته باشد، این عمل می‌تواند به او کمک کند:

– افرادی که با افزایش سن، فک و چانه آنها پُرتر از گذشته شده است.

– افرادی که چانه آنها عقب مانده است.

– افرادی که چانه دایره‌ای‌شکل دارند.

– زنانی که خط فک آنها بیش از اندازه مردانه‌ است.

– افرادی که گونه‌های لاغری دارند.

– افرادی که خط فک مربع‎‌مانند دارند.

– افرادی که فک عریض دارند.

– افرادی که خط فک بدون زاویه دارند.

– مردانی که می‌خواهند صورتی مردانه‌تر داشته باشند.

_ انجام زاویه سازی فک برای صورت گرد

 

مراقبت‌های پیش از جراحی زاویه فک

قبل از عمل زاویه سازی فک

 

قبل از جراحی، فرد باید مشاوره لازم را از جراح خود دریافت کند. در این جلسه ممکن است فرد تحت معاینه دقیق قرار بگیرد و توضیحاتی درباره نحوه جراحی و اقدامات پیش از عمل به او داده شود. پس از تصمیم فرد به عمل جراحی، رعایت نکات زیر ضروری است:

– در صورت استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون باید دو هفته قبل از عمل آنها را متوقف کرد.

– انجام سی‌تی‌اسکن از فک و چانه

– عدم استعمال دخانیات و سیگار و مشروبات الکی دو هفته قبل از عمل

– استحمام یک روز قبل از عمل

– نداشتن هیچ‌گونه آرایشی در زمان عمل

 

چگونگی جراحی زاویه فک

جراحی زیبایی فک

 

قبل از جراحی، یک سی‌تی‌اسکن از صورت فرد برای انجام دقیق جراحی گرفته می‌شود. زاویه سازی فک با جراحی، تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌گیرد. جراح با توجه به روش انتخابی، جراحی را با ایجاد برش‌هایی در امتداد خط فک و روی چانه، به صورت افقی یا عمودی یا ترکیبی از این دو، آغاز می‌کند. معمولا برش‌ها در داخل دهان ایجاد می‌شود تا جای آن روی صورت باقی نماند.

در این جراحی، با روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود، استخوان فک پایین تراشیده شده تا چانه باریک‌تر شود و زاویه مورد نظر به‌وجود بیاید. در نهایت جراح، برش‌ها را روی هم قرار می‌دهد و محل برش‌ها را بخیه می‌زند.

برخی از افراد، انجام کاشت چانه یا «ژنیوپلاستی» را به‌عنوان جراحی تکمیلی انجام می‌دهند. هر چند، همیشه این عمل ضروری نیست.

 

روش‌های جراحی زیبایی فک

 جراحی زاویه‌سازی فک به چهار روش انجام می‌گیرد که در ادامه توضیح داده می‌شود.

 

1. استئوتومی استخوان T شکل

 در این روش ابتدا یک برش افقی و پس از آن یک برش عمودی در چانه داده می‌شود که سبب ایجاد شکل Tدر چانه و باریک‌تر شدن آن می‌شود.

 

2. استئوتومی V شکل معکوس

 در این روش، یک برش ساده وارونه V شکلی در چانه داده می‌شود. این روش بدون هیچ برش اضافی منجر به کاهش عرض و ارتفاع چانه می‌شود.

 

3. استئوتومی استخوان افقی

در این روش چانه به شکل افقی بریده می‌شود تا شکل V‌ به خود بگیرد. این روش، مختص چانه‌های دراز است تا از ارتفاع آن‎ها بکاهد.

 

4. روش لیفت به شکل L

 این روش برای چانه‌های بیرون‌زده و بلند بهتر است. در این روش، چانه به صورت افقی برش داده می‌شود و سپس استخوان‌های بیرون‌زده بریده یا بلندی آن‌ها کوتاه می‌شود تا زاویه مورد نظر ایجاد شود.

 

زاویه سازی فک با پروتز

زاویه سازی فک با پروتز

 

یکی از روش‌های شایع برای زاویه دار کردن فک، استفاده از پروتز است که معمولا این روش با جراحی و تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. در این روش، علاوه بر اینکه ساختار اسکلتی چانه برجسته شده و جلوتر می‌آید، چانه کمی باریک‌تر شده تا نمای بهتری به صورت بدهد.

این عمل صرفا جنبه زیبایی دارد و برای کسانی مناسب است که دچار نقص و عارضه‌ای در چانه خود نبوده‌ و فقط به دنبال زاویه‌دار کردن استخوان فک هستند.

پروتز چانه را می‌توان در ابعاد مختلف ساخت و برای برجسته‌سازی چانه به کار برد. پروتز فک می‌تواند خط فک را مستقیم کرده یا زاویه آن را افزایش دهد و مقیاس‌های صورت را متناسب‌تر کند.

پروتز ماده‌ای است که با بافت‌های بدن سازگاری دارد و می‌تواند در بلندمدت در بدن باقی بماند. این ماده در جوان‌سازی بخش‌های پایین صورت بسیار موثر است.

پروتز چانه را می‌توان از طریق داخل دهان یا از زیر چانه در جای مناسب و مورد نظر قرار داد. البته مزیت داخل دهان این است که دیگر جای اسکار دیده نمی‌شود.

 

انواع پروتز برای فک

دو نوع پروتز برای انجام این عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد که به شرح زیر است:

 
پروتز از جنس پلی‎اتیلن

پروتزهای پلی‌اتیلنی (porous polyethylene chin implant) از مناسب‎ترین پروتزهایی هستند که جراحان برای زاویه دار شدن فک از آن‌ها استفاده می‌کنند. این پروتز در ایران با نام تجاری مدپور (Medpor) شناخته می‌شود.

پروتز مدپور مانند استخوان انسان است که با استفاده از آن می‌توان شکل فک پایین را تغییر داد. خوشبختانه پروتز مدپور دارای تنوع زیادی در مدل و سایز است. این پروتز قابلیت شکل‎پذیری دارد و به همین دلیل می‎توان آن را با توجه به صورت هر فرد به صورت اختصاصی طراحی کرد و تراش داد. بنابراین بسته به شرایط صورت فرد، این نوع پروتز پیش از عمل انتخاب شده و به آن شکل داده می‌شود.

ویژگی‌های این پروتز باعث رضایت پزشکان و استفاده‌کنندگان از آن شده است.

 
پروتز سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی از دیگر انواع پروتز برای زاویه سازی فک به‎شمار می‌آیند که از تنوع کمتری به نسبت پروتز مدپور برخوردارند و قابلیت تغییر شکل ندارند.

جراحی و جای‎گذاری این نوع پروتز آسان‎تر است، اما به دلیل نداشتن قابلیت شکل‎پذیری، جراحان زیاد از آن استفاده نمی‌کنند.

اغلب استفاده از این پروتز، با رضایت کمتری همراه بوده است.

 

مزایای پروتز فک

از جمله مهمترین مزایای روش پروتز، ماندگاری بالای این روش نسبت به روش‌های بدون جراحی است، اما در مقابل، پروتز فک امکان دارد همراه با بروز عفونت و خونریزی باشد، البته این عوارض جانبی چندان شایع نیستند. هرچند در صورت عفونی شدن باید پروتز تخلیه شود و دوباره می‌توان سه ماه بعد به کاشت آن اقدام کرد.

 

مراقبت‌های بعد از زاویه سازی فک با جراحی

فرد پس از جراحی نیازمند مراقبت‌های زیر است:

– صورت فرد بعد از عمل بانداژ شده و پانسمان‌های او برای چند روز دست‌نخورده باقی می‌ماند.

– شروع به راه رفتن آهسته و سبک، یک روز پس از جراحی برای کاهش تورم توصیه می‌شود. البته باید از فعالیت شدید پرهیز کرد.

– تورم و کبودی طی دو هفته اول قابل پیش‌بینی است که پزشک در صورت لزوم داروهای ضددرد تجویز می‌کند. البته ممکن است درد در فک پایین و لب به‌وجود بیاید که به صورت معمول با گذشت زمان بهبودی پیدا می‌کند.

– برای اطمینان از ترمیم التهاب برش‌ها، فرد باید با لباس فشاری، اطراف چانه، فک و گردن خود را بپوشاند.

– برای کمک کردن به کاهش اختلال در عضله فک و استخوان، رژیم غذایی نرم و بدون نیاز به جویدن در دو هفته نخست پس از جراحی توصیه می‌شود.

 

دوره نقاهت

جراحی زیبایی فک، یک جراحی ساده به‌شمار نمی‌رود، از همین‎رو بهبودی آن نیاز به زمان دارد. فرد پس از عمل یک روز در بیمارستان بستری می‌شود و نیاز به همراه دارد. معمولا بیشتر افراد دو هفته پس از انجام این جراحی قادر هستند به محل کار خود بازگردند.

 

توقعات فرد پس از عمل

نتیجه بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده نیست. یک ماه طول می‌کشد که التهاب و تورم پس از جراحی کاملا از بین برود و بین سه تا شش ماه نیز طول می‌کشد تا صورت فرد به حالت طبیعی بازگردد.

 

سن مناسب زاویه سازی فک

برای انجام جراحی زاویه سازی فک دائمی، رشد کامل صورت، ضروری به نظر می‌رسد؛ از این رو هر فردی پس از ۱۸ سالگی می‌تواند دست به چنین عملی بزند.

 

مدت زمان عمل

انجام این جراحی بین یک تا دو ساعت طول خواهد کشید. اگر جراحی تکمیلی نیز نیاز باشد زمان جراحی به سه ساعت یا بیشتر می‌رسد.

 

معایب زاویه سازی فک با عمل

 

مزایای زاویه سازی فک با جراحی

زاویه سازی فک با جراحی که یک روش دائمی برای این کار به‌شمار می‌آید، با مزایای زیر همراه است:

– کاهش طول و عرض گستردگی خط فک

– شکل دادن به چانه مربعی‌شکل یا کوتاه و عقب‎رفته با نمای زیباتر

– اصلاح چانه نامتقارن

 – داشتن چهره‌ای کشیده، جوان، جذاب و زیبا

– ایجاد خط گونه باریک و زاویه‌دار کردن چانه

– برجستگی استخوان گونه

– زیباتر و متناسب شدن شکل بینی در صورت

– روش دائمی برای زاویه سازی فک که نیاز به مراجعه دوباره نخواهد داشت.

 

عوارض زاویه سازی فک با جراحی

مانند هر عمل جراحی دیگر، زاویه سازی فک با جراحی نیز با خطرات و عوارض جانبی زیر همراه است:

– سردرد به‌دنبال بی‌هوشی عمومی

– درد و کوفتگی

– تورم و التهاب

– خونریزی و تخلیه

– احتمال عفونت همراه با تب

– عدم تقارن فک

– آسیب عصبی که باعث بی‌حسی لب یا لبخند نامتقارن می‌شود.

 

افراد مشهور در ایران و جهان که این جراحی را انجام داده‌اند

در سطح جهان و ایران افراد مشهوری از جمله هنرپیشگان و بازیگران، دست به جراحی زاویه سازی فک زده‌اند که در سطح جهان می‌توان به نیکول مری کیدمن(Nicole Mary Kidman) بازیگر و تهیه‌کننده استرالیایی، استفانی لین پرات (Stephanie Lynn Pratt) بازیگر و هنرپیشه آمریکایی، الیزابت تیلور(Elizabeth Taylor) بازیگر و بازرگان انگلیسی و یکی محبوب‌ترین ستاره‌های سینمای کلاسیک هالیوود در دهه۵۰ و اشتون کوچر (Ashton Kutcher) بازیگر، تهیه‌کننده و کارآفرین آمریکایی اشاره کرد.

در بین بازیگران ایرانی نیز یکتا ناصر از جمله کسانی است که عمل زاویه سازی فک را انجام داده است.

 

هزینه‌های زاویه سازی فک با جراحی در جهان

 معمولا هزینه زاویه سازی فک با جراحی در جهان بین ۵۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار است. البته هزینه نهایی در هر کشوری بسته به شهر، مهارت جراح و نوع کلینیک یا بیمارستان متفاوت است.

جدول زیر هزینه برخی کشورها برای جراحی زاویه سازی فک برمبنای دلار آمریکا را نشان می‌دهد.

هزینه جراحی زاویه سازی فک با جراحی در ایران نیز بستگی به شهر، جراح و تبحر او دارد. با توجه به تعرفه‌های سال 1400 هزینه این نوع جراحی، بین 25 تا 40 میلیون متفاوت است.

 

سوالات متداول

 

آیا بیمه بخشی از هزینه‌های زاویه سازی فک با جراحی را تقبل می‌کند؟

از آنجا که زاویه سازی فک با جراحی جزو عمل‌های زیبایی به‌شمار می‌رود، بیمه هزینه‌های این نوع عمل را پوشش نمی‌دهد.

 

آیا زاویه سازی فک با جراحی ممکن است عوارض بلندمدتی به همراه داشته باشد؟

اگر زاویه سازی فک با جراحی به صورت متقارن انجام نشده باشد، اصلاح دوباره آن مشکل خواهد بود. در غیر این صورت این عمل به غیر از عوارضی که جراحی‌های عمومی به همراه دارد، عوارض دیگری ندارد و روشی دائمی برای زاویه دار کردن فک به‌شمار می‌آید.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید