پوست

لیفت صورت با لیزر : مراحل، مراقبت ها و مزایای آن

معرفی روش لیفت صورت با لیزر

لیفت صورت با لیزر، یکی از روش‌های نوین و موثر در جوان‌سازی پوست است. فرآیند لیفتینگ صورت در سال‌های اخیر متحمل تغییرات گسترده‎ای شده است. هدف از اعمال این تغییرات، کاهش عوارض و بهبود نتایج است.

 به‎کارگیری لیزر در عمل به‎عنوان یکی از بزرگ‎ترین تغییرات شناخته می‎شود. عمل جراحی لیفتینگ با کمک لیزر، روشی غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی است. به همین دلیل، عوارض حاصل از بیهوشی یا عمل جراحی برای آن وجود ندارد. دلیل اصلی محبوبیت روش یادشده در بین متقاضیان نیز همین موضوع است.

اصطلاح انگلیسی لیفت صورت با لیزر

اصطلاح پزشکی این عمل Laser face lift است که به فرآیند جوان‎سازی، لیفت وکشیدگی پوست گفته می‌شود. این عمل با تکنولوژی لیزر انجام می‌شود و امروزه به علت کُند کردن روند پیری پوست، محبوب به شمار می‌آید.

جراحی لیفت صورت به کمک لیزر برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی لیفت صورت

پیری پوست تحت‌تاثیر عوامل مختلفی شکل می‎گیرد. به‎عنوان مثال، می‎توان به افزایش سن، آلودگی محیط، تابش مستقیم نور خورشید، تغذیه نامناسب و سبک نادرست زندگی اشاره کرد. چین و چروک صورت، خطوط ریز و درشت، شل‎شدگی و افتادگی پوست همگی از علائم پیری پوست هستند. اگر پوست فرد دارای چین و چروک (در حد ضعیف تا متوسط) و پیری پوست است، می‎تواند از لیفت صورت با لیزر برای رفع مشکل خود استفاده کند.

افراد دارای خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم و خطوط دور لب نیز می‌توانند از این روش برای برطرف کردن این عوارض اقدام کنند.

لیفت صورت با کمک لیزر بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود. به همین دلیل افرادی که تمایلی به بستری شدن در بیمارستان، بیهوشی یا گذراندن دوران نقاهت ندارند، می‎توانند از این روش استفاده کنند.

عمل جراحی لیفت صورت به کمک لیزر برای چه کسانی مناسب نیست؟

به‎طور کلی، محدودیتی در استفاده از لیفت صورت با لیزر برای افراد سالم وجود ندارد، اما افراد مبتلا به بیماری‎های مختلف از قبیل سرطان باید قبل از هر اقدامی پزشک را در جریان مشکل خود قرار دهند. همچنین زنان باردار به‎دلیل خطر اشعه برای جنین باید این کار را به بعد از زایمان موکول کنند.

کاربرد لیفتینگ صورت با لیزر

لیزرها براساس نحوه عملکرد به دو نوع تقسیم می‌شود. در نوع اول، آسیبی به پوست صورت وارد نشده و امواج با نفوذ به بخش‌های عمقی موجب تحریک پوست و کلاژن‎سازی می‎شوند.

اما در نوع دوم لیزر، با لایه‌برداری، مشکلات پوستی را برطرف می‌کنند. نتیجه هر دو روش ایجاد پوستی صاف، محکم و جوان‌تر از قبل است. لیزر برای تاثیرگذاری بر پوست، از امواج صوتی یا مافوق صوت بهره می‌‌گیرد. استفاده از عینک مخصوص چشم برای بیمار در جهت مقابله با آسیب وارده از سوی اشعه‌های لیزر انجام می‌شود.

انواع دستگاه لیزر

انواع دستگاه لیزر صورت

دستگاه لیزر لیفت صورت انواع مختلفی دارند. رایج‌ترین دستگاه‌های مورد استفاده شامل لیزر لوکس، فرکشنال و CO2 است.

لیزر CO2

لیزرCO2 به‌عنوان قدرتمندترین دستگاه در جوان‌سازی صورت و لیفت صورت با لیزر شناخته می‌شود. این دستگاه در مواردی از قبیل بهبود چین و چروک، جای زخم و جوش، رفع لکه و ماه‎گرفتگی، زگیل و حتی سرطان پوست کاربرد دارد.

 لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال به‎دلیل کاهش عوارض پوستی حاصل از این عمل (قرمزی و التهاب) به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیزرهای مورد استفاده مجهز به سیستم ترماگاید هستند. این سیستم براساس دمای ایجادشده در سطح پوست، دستگاه را مدیریت می‌کند. گرم شدن زیاد بافت صورت موجب توقف تابش امواج و خنک شدن صورت می‎شود.

مراقبت قبل از عمل لیزر

مراقبت قبل از عمل لیفت صورت با لیزر

عمل لیفت صورت با لیزر نیازی به آمادگی قبل از عمل ندارد. تنها نکته مهم، پاکسازی صورت و عدم استفاده از مواد آرایشی روی پوست قبل از انجام عمل است.

مراحل انجام Laser face lift

اولین مرحله مراجعه به متخصص برای انجام مشاوره و بررسی وضعیت پوست صورت است. انجام لیفتینگ صورت با استفاده از لیزر با روش‎های مختلفی انجام می‌شود. استفاده از هر یک از این روش‌ها به کیفیت پوست مراجعه‎کننده بستگی دارد. سپس ناحیه تحت درمان اندازه‌گیری و علامت‌گذاری می‌‎شود.

پزشک متخصص در آغاز کار برای راحتی و افزایش ایمنی بیمار، پوست را سرد می‌کند. سپس قلم مخصوص لیزر را روی پوست حرکت می‎دهد.

امواج رادیویی از طریق قلم وارد بخش‎های عمقی پوست می‎شوند. این امواج از گرم کردن بافت همبند صورت برای تحریک کلاژن‎سازی پوست استفاده می‎کنند. برای تاثیرگذاری بیشتر، مداد لیزر چندین بار از یک نقطه عبور می‌کند. معمولاً در این روش آسیبی متوجه لایه‎های سطحی پوست نیست.

زمان جراحی یا درمان در اتاق عمل

عمل لیفت پوست صورت با لیزر به دلیل عدم‌نیاز به بیهوشی، بسیار کوتاه و در حد 30 الی 60 دقیقه طول می‌کشد اما می‌تواند سن فرد را تا 10 سال جوان‌تر کند.

مراقبت بعد از عمل جراحی لیفت صورت با لیزر و محدودیت‌ها

بعد از عمل، استفاده از کرم ضدآفتاب تا حداقل دو هفته الزامی است. این کار با هدف کاهش آسیب نور آفتاب به پوست انجام می‌شود.

 برای مرطوب نگهداشتن پوست نیز استفاده از مرطوب‎کننده مناسب و نوشیدن آب به مقدار کافی ضرورت دارد. برخی لوازم بهداشتی‎آرایشی برای پوست صورت به‎عنوان یک محرک عمل می‎کنند، به همین دلیل استفاده از آن‎ها در 24 ساعت اول بعد از عمل محدودیت دارد.

اجتناب از مصرف الکل یا کافئین (تا دو روز بعد از عمل) و حفظ پوست از سرما و گرمای شدید تا حد زیادی نتایج را بهبود می‎‏دهد.

دوره نقاهت

حین عمل لیفت صورت با لیزر، وجود مقداری درد یا گرما در پوست صورت کاملاً طبیعی است و بعد از پایان کار از بین می‎رود. حس درد یا سوزن‎سوزن شدن پوست در نواحی استخوانی صورت مثل گونه شدت پیدا می‌کند. شدت یافتن گرمای صورت نیز نشانه آغاز فرآیند کلاژن‎سازی است.

این عمل کاملاً غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی باز یا بیهوشی است. به همین دلیل دوران نقاهت نداشته و فرد بلافاصله بعد از عمل می‎تواند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد.

توقعات فرد بعد از عمل

توقعات فرد بعد از عمل

بعد از عمل، سفتی و صافی پوست کاملاً مشهود است. تولید کلاژن در پوست تا چندین ماه ادامه پیدا می‌کند. به همین دلیل پوست بعد از 4 الی 6 ماه در بهترین وضعیت خود قرار می‎گیرد.

ماندگاری لیفت صورت با لیزر

نتایج تا چند ماه بعد از اولین عمل ادامه دارد. اما ماندگاری نتایج در گرو ادامه جلسات است. به عقیده پزشکان بهترین نتیجه بعد از انجام عمل، طی شش جلسه به دست می‎آید. جلسات لیفتینگ صورت با فاصله سه هفته از هم تنظیم می‌شوند. تعداد جلسات در افراد مختلف یکسان نیست و به کیفیت پوست بستگی دارد.

مزایای عمل لیفت صورت با لیزر

مزایای عمل لیفت صورت با لیزر

مزایای زیر موجب محبوبیت فراوان این روش در بین متقاضیان جوان‌سازی پوست شده است:

 • عدم نیاز به بیهوشی
 • کوتاه بودن زمان عمل
 • کوتاه بودن دوره نقاهت و نیاز نداشتن به بستری شدن
 • کاهش هزینه در مقایسه با سایر اعمال جراحی لیفتینگ
 • لیفت و جوان‌سازی پوست
 • کلاژن‌سازی مجدد پوست
 • عدم نیاز به برش یا بخیه پوست و در نتیجه حذف مشکلاتی از قبیل عفونت یا جای زخم

عوارض لیفت صورت با لیزر

لیفتینگ صورت با لیزر به عنوان یکی از از ایمن‎ترین و کم‎عارضه‌ترین اعمال جراحی شناخته می‎‌شود. دلیل این موضوع عدم آسیب به لایه رویین پوست در حین عمل است. در موارد معدودی عوارض زیر گزارش شده که بعد از گذشت چند روز محو می‎شوند:

 • تغییر رنگدانه‎های پوست
 • تورم یا التهاب خفیف
 • کبودی
 • قرمزی
 • تاول

عمل لیفت صورت با لیزر برای مردان

عمل لیفت صورت با لیزر برای مردان

بسیاری از مردان قبل از رسیدن به سنین بالا دچار شل‎شدگی یا افتادگی پوست می‎شوند. از دلایل پیری زودهنگام پوست در مردان می‎توان به استرس زیاد، آلودگی محیطی، نور خورشید، مصرف دخانیات و الکل، کار زیاد و تغذیه نامناسب اشاره کرد.

 لیفت صورت با کمک لیزر یکی از سریع‎ترین و موثرترین روش‎ها برای رفع چین و چروک صورت مردان است. این روش نیازمند استراحت و طی دوران نقاهت طولانی‎مدت نیست. به همین دلیل افراد می‎توانند بلافاصله بعد از عمل در محل کار خود حاضر شوند.

عمل لیفت صورت با لیزر برای زنان

لیفت صورت با لیزر برای زنان

زنان معمولاً از سنین بالای 40 سال دچار افتادگی پوست می‎شوند. به همین دلیل بسیاری از زنانِ متقاضی جوان‌سازی پوست را افراد با سنین 40 الی 60 سال تشکیل می‎دهند. البته پیری پوست تنها مختص این سنین نیست. گاهی اوقات افراد تحت‎تاثیر شرایط بد زندگی، رژیم غذایی نامناسب، جراحی، مصرف الکل و… دچار پیری زودرس پوست می‎شوند. در این شرایط نیز استفاده از لیفتینگ صورت با لیزر برای زنان بلامانع است.

محدودیت‎های بعد از عمل لیفت صورت با لیزر

بعد از لیفت صورت هیچ‎گونه محدودیتی وجود ندارد و افراد می‎توانند بلافاصله فعالیت‎های روزمره خود را از سر بگیرند. البته برای احتیاط بهتر است تا 24 ساعت از فعالیت‎های سنگین اجتناب شود.

هزینه لیفت صورت با لیزر

قیمت عمل لیفت صورت در ایران براساس پارامترهایی از قبیل تعداد جلسات، محل مورد نظر، وسعت محل تحت درمان، نوع لیزر، تخصص جراح پلاستیک و نوع کلینیک تعیین می‎شود. تعرفه تعیین‎شده برای این عمل جراحی معادل یک و نیم تا سه میلیون تومان در هر جلسه است.

سوالات متداول

آیا با انجام لیفت صورت با لیزر، فرم صورت نیز تغییر می‌کند؟

خیر. این روش تنها برای جوان‌سازی پوست کاربرد دارد. برای تغییر فرم باید از سایر روش‌ها از قبیل تزریق ژل، چربی و… بهره گرفت. در این روش هیچ‎گونه چربی صورت از بین نمی‌رود.

چگونه می‎توان نتایج این عمل را به صورت بلندمدت حفظ کرد؟

 نتایج لیفت پوست صورت با لیزر همیشگی نیست و پوست صورت به‎دلیل نیروی جاذبه، افزایش سن و… همچنان در معرض پیری قرار دارد. اما روند پیری را می‎توان با تغذیه مناسب، ورزش، استفاده از ضدآفتاب و مرطوب نگه‎داشتن پوست، کُند کرد.

این عمل توسط چه متخصصی انجام می‌شود؟

برای عمل لیفت صورت با لیزر، فرد بهتر است به متخصص یا فوق‎تخصص جراحی پلاستیک مراجعه کند. با توجه به اینکه این عمل به صورت سرپایی انجام می‏شود، نیازی به تیم درمانی مثل متخصص بیهوشی، دستیار و… نیست.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید