بدن

لیپوماتیک غبغب:مراقبتها،مزایا،معایب و هزینه آن

لیپوماتیک غبغب چیست؟

لیپوماتیک غبغب به‌عنوان یکی از بهترین و موثرترین روش‌های جراحی زیبایی برای رفع غبغب شناخته می‌شود. اجزای بخش پایینی صورت (شامل لب پایین، چانه و بالای گردن) با زوایای استانداردی نسبت به هم قرار دارند. گاهی انباشتگی بیش از حد چربی یا از بین رفتن خاصیت الاستیک پوست، موجب از بین رفتن تناسب این بخش و ایجاد غبغب می‌شود.

راه‌های مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد که در دو گروه جراحی و غیرجراحی قرار می‌گیرند.

درمان و از بین بردن غبغب براساس عامل ایجادکننده انجام می‌شود. در صورتی که غبغب به‌دلیل تجمع چربی در محدوده چانه ایجاد شده باشد، لیپوماتیک یکی از بهترین گزینه‌هاست. در واقع لیپوماتیک تنها مختص تخلیه چربی شکم و پهلو نیست، بلکه برای لاغر کردن بخش‌های دیگر بدن مانند غبغب صورت نیز کاربرد دارد.

 

عمل لیپوماتیک غبغب به انگلیسی

عمل لیپوماتیک در انگلیسی با همین نام  (Lipomatic)شناخته می‌شود که در واقع ترکیبی از لیپوساکشن کلاسیک و استفاده از مزایای فراصوتی (ultrasounds) است. double chin به معنای چانه دوم یا همان غبغب است که به لایه چربی زیرپوستی دور گردن اشاره دارد.

به عمل لیپوماتیک در این ناحیه Lipomatic double chin می‌گویند.

 

چه کسانی به لیپوماتیک صورت و غبغب نیاز دارند؟

ممکن است فردِ دچار این عارضه، اقدامات متعددی مانند تغییر در رژیم غذایی یا تمرینات ورزشی سنگینی انجام داده باشد، اما هنوز از شر غبغب زیر چانه خود خلاص نشده‌ باشد.

چربی‌های زیر چانه و غبغب را می‌توان به کمک روش لیپوماتیک به طرز قابل‌توجهی کاهش داد و به شخص چهره زیبایی بخشید.

از آنجایی که عوامل مختلفی در ایجاد غبغب نقش دارند، در گام نخست فرد باید مورد معاینه قرار بگیرد تا علت اصلی بروز این عارضه مشخص شود. معمولا در مواردی که غبغب به‌دلیل اضافه وزن، عدم‌تحرک کافی، نبود رژیم غذایی مناسب و افزایش سن ایجاد شده، لیپوماتیک قابل استفاده است.

البته در سنین بالا به‌دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، نتیجه کامل نیست و باید جراحی تکمیلی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

عمل لیپوماتیک غبغب و صورت برای چه کسانی مناسب نیست؟

لیفت غبغب

 

افرادی که به‌دلیل ابتلا به بیماری‌های مختلف و مصرف دارو دارای غبغب شده‌اند، برای انجام عمل لیپوماتیک غبغب و صورت مناسب نیستند.

همچنین وجود بعضی بیماری‌ها از قبیل اختلال در ضربان قلب، سابقه حملات قلبی، اختلال در انعقاد خون و… برای انجام لیپوماتیک محدودیت ایجاد می‌کند. به همین دلیل باید متقاضی قبل از هر اقدامی جراح را در جریان بیماری یا داروی مصرفی خود قرار دهد.

 

آمادگی قبل از عمل لیپوماتیک غبغب

انجام بعضی دستورالعمل‌ها قبل از انجام لیپوماتیک گردن برای به حداقل رساندن عوارض عمل الزامی است. ابتدا فرد متقاضی باید مصرف الکل و دخانیات را (در صورت استفاده) از سه هفته قبل عمل ترک کند، زیرا نیکوتین موجود در سیگار و مواد شیمیایی موجود در نوشیدنی‌های الکلی، روند بهبودی را دچار اختلال می‌کند. همچنین لازم است کافئین با محدودیت بیشتری مصرف شود.

داروها به‌دلیل اختلال با داروی بی‌حسی، با توجه به نظر پزشک قطع یا تغییر داده می‌شوند و به همین دلیل باید در صورت مصرف دارو، وضعیت به جراح اطلاع داده شود.

 

مراحل عمل جراحی لیپوماتیک صورت و غبغب

ابتدا از بیمار خواسته می‌شود دندان‌های خود را به هم فشرده و با زبان خود به سقف دهان فشار وارد کند. با این کار چربی‌های اضافه محدوده چانه بهتر مشخص می‌شوند.

لازمه شروع کار، بی‌حسی موضعی در محدوده مورد نظر است. سپس پزشک برش‌های بسیار کوچکی برای ورود لوله کانولا روی پوست ایجاد می‌کند. در مرحله بعد چربی‌های موجود در ناحیه غبغب بدون هیچ‌گونه آسیبی به رگ‌ها و ماهیچه‌ها، به‌صورت امولسیون از بدن خارج می‌شوند.

ویبره سه‌بعدی حاصل از تجهیزات مورد استفاده، موجب از هم گسستگی بافت چربی می‌شود. لوله کانولا وظیفه خارج‌سازی چربی‌های جدا شده به بیرون را بر عهده دارد. عمل ورود و خروج لوله کانولا تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که متخصص تشخیص دهد حجم مشخصی از چربی از بدن فرد خارج شده است.

 

زمان جراحی یا درمان در اتاق عمل

مدت زمان عمل لیپوماتیک صورت و غبغب در این روش بسیار کوتاه است و حدود 45 دقیقه به طول می‌انجامد. البته زمان کار ممکن است براساس شرایط بیمار (حجم زیاد چربی، نیاز به روش‌های مکمل و…) افزایش پیدا کند.

 

مراقبت بعد از لیپوماتیک غبغب

لیفت غبغب

 

 رعایت بعضی نکات مراقبتی بعد از عمل برای دستیابی به بهترین نتیجه ضروری است. این نکات عبارتند از:

  • استراحت حداقل به مدت یک هفته
  • اجتناب از فعالیت‌های سنگین جسمانی به مدت دو هفته
  • اجتناب از استعمال سیگار و سایر دخانیات به مدت دو هفته
  • استفاده از گن لیپوماتیک تا زمان مقرر برای به حداقل رساندن تورم و التهاب

 

استفاده از گن لیپوماتیک بعد از عمل

 استفاده از گن لیپوماتیک غبغب بعد از عمل به کنترل هرچه بهتر تورم و التهاب پایین چانه کمک می‌کند. از طرفی جمع شدن پوست محدوده غبغب و اتصال هر چه بهتر به ماهیچه‌های زیرین نیازمند استفاده از این پوشش است.

 

دوره نقاهت لیپوماتیک غبغب

دوران نقاهت عمل تخلیه چربی صورت و غبغب بسیار کوتاه است. در واقع بسیاری از افراد دارای غبغب به‌واسطه همین موضوع برای استفاده از روش یادشده اقدام می‌کنند.

احساس درد، سوزش و نارحتی در محدوده چانه و گردن به مدت ۲ تا۳ روز بعد از عمل کاملا طبیعی است. البته برای تسکین درد می‌توان از داروهای مسکن استفاده کرد. همچنین بخش تحت جراحی تا چند روز دچار تورم و قرمزی می‌شود.

 

عمل لیپوماتیک غبغب برای زنان

غبغب، سن و سال یا جنسیت نمی‌شناسد. البته زنان بیش از مردان دچار غبغب یا گردن بوقلمونی می‌شوند. سن شروع این تغییرات معمولا از 40 سالگی است، اما در برخی افراد از سن 20 سالگی این فرآیند آغاز می‌شود. اگرچه روش‌های مختلفی برای درمان غبغب وجود دارد اما بسیاری از زنان به دلیل کوتاه بودن زمان نقاهت، عدم نیاز به بیهوشی و همچنین کوچکی محل برش، از عمل لیپوماتیک برای مقابله با مشکل خود استفاده می‌کنند.

 

عمل لیپوماتیک غبغب برای مردان

گاهی اوقات مردان نیز به‌دلیل اضافه وزن، بیماری، افزایش سن و سبک نادرست زندگی (نداشتن تحرک کافی، دخانیات، الکل و…) دچار غبغب می‌شوند.

بروز این تغییرات، ظاهری افتاده به صورت می‌بخشد و سن را بیشتر نشان می‌دهد. برای مردانی که از ظاهر جدید خود رضایت ندارند، لیپوماتیک صورت و غبغب گزینه مناسبی است، زیرا دوران نقاهت کوتاهی داشته و می‌توانند به سرعت فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند.

 

توقعات فرد پس از عمل لیپوماتیک غبغب

نتیجه اولیه عمل بعد از گذشت یک هفته قابل مشاهده است اما بهبودی کامل و نتیجه نهایی بعد از گذشت 12-6 هفته بعد از عمل حاصل می‌شود.

 

مزایا

مزایا لیپوماتیک غبغب

 

لیپوماتیک صورت و غبغب راهکاری موثر و سریع برای خارج کردن چربی‌های موجود در صورت است. این روش برای سایر بخش‌های صورت نیز انجام می‌شود. به همین دلیل انجام جراحی لیپوماتیک زیر چشم یا گونه نیز امکان‌پذیر است. همچنین افتادگی پوست یا ضعف عضلات چانه و گردن نیز با این روش درمان می‌شوند. این عمل به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.

 برش‌های ایجادشده بسیار کوچک هستند و به همین دلیل آسیب بافتی این روش در مقایسه با سایر اعمال جراحی زیبایی بسیار کم است. این موضوع به معنای عفونت و درد جزئی‌تر است.

چربی موجود در غبغب با این روش به صورت یکنواخت حذف می‌شود و ناهمواری پوستی حاصل نمی‌شود. لرزش‌های حاصل از دستگاه نیز تولید کلاژن در پوست را تحریک می‌کند. در نتیجه پوستی صاف، محکم و یکنواخت را به ارمغان می‌آورد.

 

عوارض لیپوماتیک غبغب و صورت

عوارض لیپوماتیک صورت و غبغب طبق گزارش‌های جمع‌آوری‌شده بسیار کم است. دلیل این موضوع عدم‌نیاز به بیهوشی عمومی و جزئی بودن برش‌هاست.

با این وجود، در برخی از افراد براساس ژنتیک (درباره بهبود آسیب‌های پوستی) ممکن است زخم‌ها به مدت طولانی‌تری باقی بمانند. کبودی، تورم، درد و بی‌حسی در ناحیه تحت عمل نیز از دیگر عوارض این عمل معرفی شده است.

 

محدودیت‌های بعد از عمل

برای از سرگیری فعالیت‌های جنسی، ورزشی، رانندگی، استخر و… بعد از لیپوماتیک، محدودیت‌های زمانی وجود دارد. این محدودیت‌ها برای اندام‌های مختلف از قبیل غبغب، گردن، بازو، شکم، پهلو و سایر بخش‌ها مشابه است. برای اطلاع از این محدودیت‌ها مقاله “لیپوماتیک” را مطالعه کنید.

 

هزینه لیپوماتیک غبغب

هزینه تخلیه چربی صورت و غبغب در کشورهای مختلف ثابت نیست و براساس میزان چربی خارج‌شده از چانه تعیین می‌شود. البته جراح زیبایی قبل از عمل و در جلسات مشاوره، فرد را در جریان هزینه‌ها قرار خواهد داد. در صورت استفاده از روش‌های ترکیبی از قبیل کشیدن پوست گردن یا ایمپلنت چانه، هزینه‌ها افزایش می‌یابد. سایر موارد دخیل در تعیین هزینه‌ها عبارتند از:

  • هزینه بی‌حسی
  • داروهای تجویزی
  • آزمایشات قبل و بعد عمل
  • هزینه بیمارستان یا کلینیک
  • تهیه چانه‌بند یا پوشش متراکم

 همانطور که گفته شد با توجه به شرایط، هزینه تخلیه چربی صورت می‌تواند متفاوت باشد، اما به‌طور کلی هزینه لیپوماتیک صورت در ایران بین 8 تا 12 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

 

سوالات متداول

در این بخش به اختصار به برخی از سوالات رایج درباره جراحی لیپوماتیک غبغب پاسخ می‌دهیم.

 

آیا عمل تخلیه چربی صورت یا غبغب درد دارد؟

حین عمل، فرد به‌واسطه استفاده از بی‌حسی موضعی، دردی احساس نخواهد کرد. دردِ محدوده غبغب، بعد از پایان یافتن اثر داروی بی‌حسی نیز با کمک مسکن‌های تجویزیِ پزشک التیام پیدا می‌کند.

 

افراد شاغل در صورت استفاده از این عمل چه مدت بعد می‌توانند به محل کار خود بازگردند؟

برای انجام عمل لیپوماتیک صورت مرخصی یک هفتگی الزامی است.

 

این عمل توسط چه متخصصی انجام می‌شود؟

انتخاب پزشک ماهر و باتجربه، نقش زیادی در نتیجه عمل تخلیه چربی صورت دارد. معمولاً این عمل توسط متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود. البته قبل از مراجعه باید دانش جراح در زمینه پیکرتراشی مورد توجه قرار گیرد.

 

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید