سینه مردان و زنان

علت بزرگ شدن سينه در زنان یا ماکروماستی چیست؟

بزرگ شدن سينه در زنان

ماکروماستی یا هیپرتروفی (بزرگ شدن سينه در زنان) در پی رشد بیش از اندازه سلول‌ها و بافت‌های پستان ایجاد می‌شود. پستان‌ها بخشی از قفسه سینه هستند که از غده‌های پستان و بافت چربی تشکیل شده‌اند؛ زمانی که این بافت بیش از اندازه رشد کند، ممکن است به شکل‌گیری پستان‌هایی بیش از اندازه بزرگ که با اندام فرد تناسب ندارند، منجر شود.

سینه‌ها کمی پیش از بلوغ و دوران قاعدگی در دختران شروع به رشد می‌کنند که در هر فردی اندازه و شکل آن متفاوت است. البته رشد کامل سینه‌ها در دوران بلوغ و پس از آن، بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. به‌طور طبیعی، اندازه سینه‌ها باید با قد و وزن یک فرد همخوانی داشته باشد. در این میان، عوامل مختلفی در بزرگ شدن نامتناسب سینه‌ها نقش دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی انواع و علت بزرگ شدن سينه در زنان بپردازیم.

 انواع بزرگ شدن سينه در زنان

 انواع بزرگ شدن سينه در زنان
انواع بزرگ شدن سينه در زنان

به‌طور کلی، بزرگ شدن سینه‌ها در دو نوع مشاهده شده است: – بزرگ شدن سینه می‌تواند دو طرفه باشد که در دو طرف سینه‌ها به صورت غیرطبیعی روی می‌دهد. – بزرگ شدن سینه می‌تواند یک طرفه باشد و این عارضه در یک سمت به صورت غیرطبیعی مشاهده می‌شود که موجب ایجاد سینه های نامتقارن می شود.

علائم بزرگ شدن سینه زنان

با توجه به فرآیند رشد سینه‌ها در دختران و زنان، اگر این رشد بیش از اندازه و نامتناسب با اندام فرد باشد، می‌توان گفت که فرد دچار عارضه ماکروماستی شده است. معمولا برای پی بردن دقیق به اینکه اندازه سینه یک فرد تا چه اندازه با بدن او تناسب دارد، آن را با قد و وزن او در نظر می‌گیرند.

اندازه قد و سینه را به تناسب زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

– قد ۱۵۰ سانتیمتر، اندازه سینه ۷۶ تا ۸۰ سانتیمتر

– قد ۱۵۵ سانتیمتر، اندازه سینه ۷۸ تا ۸۳ سانتیمتر

– قد ۱۶۰ سانتیمتر، اندازه سینه ۸۴ تا ۸۶ سانتیمتر

– قد ۱۷۰ سانتیمتر، اندازه سینه ۹۰ تا ۹۳ سانتیمتر

اگر در قدهای عنوان شده، اندازه سینه‌ها بزرگتر از اندازه معمول باشد، می‌توان به بروز عارضه ماکروماستی اذعان کرد.

عارضه سینه بزرگ همراه با علائم زیر است:

– حجیم شدن توده پستان

– احساس کشیدگی در پستان‌ها

– حساس شدن پستان‌ها نسبت به لمس یا فشار

– سفت و دردناک شدن پستان‌ها

علت بزرگ شدن سينه در زنان

علت بزرگ شدن سينه در زنان
علت بزرگ شدن سينه در زنان

عوامل مختلفی در بزرگ شدن سینه‌ها دخیل هستند که در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

علت بزرگ شدن سينه در زنان: ژنتیکی

ویژگی‌های ژنتیکی که از طریق ژن‌ها منتقل می‌شوند، در اندازه سینه‌ها دخالت دارند. در حقیقت ژن‌ها بر مقدار هورمون‌هایی که بافت سینه‌ها، ضخامت و پوست سینه را مشخص می‌کنند، تاثیرگذار خواهند بود. این ژن‌ها ممکن است از دو خانواده پدری و مادری به فرد رسیده باشند.

علت بزرگ شدن سينه در زنان: تغییرات هورمونی

اندازه پستان‌ها طی زمان‌هایی که بدن دچار تغییرات هورمونی است، تغییر می‌کند. این تغییرات در دوران قبل از عادت ماهانه و حاملگی، مشهودتر است. در این دوره‌ها، بیشتر زنان دچار افزایش حجم سینه می‌شوند. البته پس از قاعدگی و بارداری، اندازه سینه‌های آنها به حالت طبیعی بازمی‌گردند.

علت بزرگ شدن سينه در زنان: شیردهی

سینه‌های زنان در دوران شیردهی بزرگتر می‌شود، چراکه پستان‌ها حاوی شیر شده‌اند و به سینه حجم و وزن بیشتری می‌دهند. البته بعد از دوران شیردهی نیز پستان‌ها به حالت طبیعی خود بازمی‌گردند.

علت بزرگ شدن سينه در زنان: وزن

طبیعی است که با افزایش وزن بدن، بافت سینه‌ها که از چربی تشکیل شده‌اند، حجیم و بزرگ می‌شوند؛ بنابراین با کاهش وزن، اندازه سینه‌ها کاهش و با افزایش وزن، اندازه آنها افزایش پیدا می‌کند.

علت بزرگ شدن سينه در زنان: هورمون

 قبل از یائسگی، سینه‌های بیشتر زنان بزرگتر می‌شود که این اتفاق به‎دلیل افزایش هورمون‌های جنسی آنها و ترشح استروژن روی می‌دهد.

علت بزرگ شدن سينه در زنان: دارو

برخی داروها که حاوی استروژن هستند، می‌توانند سبب بزرگ شدن سینه در زنان شوند. مصرف داروهایی مانند قرص‌های ضدبارداری، سبب بزرگ شدن پستان‌ها می‌شوند، اما به محض استفاده نکردن، سینه‌ها به اندازه قبلی خود بازمی‌گردد.

عوارض سينه بزرگ

عوارض بزرگ شدن سینه‌ها به‌طور غیرطبیعی از چند جنبه می‌تواند، قابل بررسی باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

عوارض سينه بزرگ
عوارض سينه بزرگ

عوارض سينه بزرگ: جسمانی

سینه‌ بزرگ می‌تواند موجب دردهای ناشی از سنگین شدن پستان‌ها در نواحی پشت، کتف و گردن و حتی اختلال عملکرد در اعصاب این نواحی شود که به‌تدریج خستگی ماهیچه‌های این نواحی و دردهای مزمن را به‌دنبال دارد. همچنین عضلات اطراف سینه به‌دلیل سنگین شدن دچار درد می‌شوند.

در برخی از زنان حتی سنگین بودن سینه‌ها ممکن است به ستون فقرات آنها فشار واردکرده و دچار کمردرد شوند. بدن بر اثر سنگین بودن پستان‌ها به سمت جلو خمیده می‌شود و از آنجا که ستون فقرات تحمل این وزن را ندارد، سبب بدفرمی بالا تنه و در نهایت قوز کردن فرد می‌شود و در بلندمدت می‌تواند عارضه دیسک کمر را به‌‎دنبال داشته باشد.

بزرگی و سنگینی سینه‌ها می‌تواند سبب مشکلاتی مانند احساس خواب‎رفتگی در دست‌ها و ایجاد لک و شیار روی شانه‌ها شود. بزرگی پستان‌ها می‌تواند سبب تعریق، عفونت و ایجاد جوش و زخم زیر چین‌های سینه‌ها به‌ویژه در فصل تابستان شود.

عوارض سينه بزرگ: جنبه حرکتی و ورزشی

بزرگ و سنگین شدن سینه‌ها می‌تواند سبب عاملی برای بی‌تحرکی در فعالیت‌های روزانه و عدم‎توانایی در انجام برخی حرکات ورزشی شود.

عوارض سینه بزرگ : عوارض روانی و اجتماعی

عوارض سینه بزرگ : عوارض روانی و اجتماعی
عوارض سینه بزرگ : عوارض روانی و اجتماعی

سینه‌های بزرگ سبب به هم خوردن تعادل و زیبایی اندام فرد می‌شوند که می‌تواند در بین دختران و زنان منجر به کاهش اعتماد به نفس آنها شود. ایجاد یک تصویر منفی از اندام خود، می‌تواند فشارهای روانی بسیاری را به فرد وارد ‌کند و او را در معرض ابتلا به استرس یا افسردگی قرار دهد. کسانی که سینه‌ بزرگ دارند از نظر پوشیدن لباس نیز با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

راه‌های پیشگیری از بزرگ شدن سینه‌ها

با روش‌های ساده در خانه می‌توان از بزرگ شدن سینه‌ها جلوگیری به عمل آورد که این روش‌ها عبارتند از:

– ماساژ سینه‌ها برای کاهش بافت چربی‌ها در آن‌ها

– استفاده نکردن از داروهایی که سبب بزرگ شدن سینه‌ها می‌شود.

سینه بزرگ به انگلیسی

بزرگی سینه در انگلیسی معادل عبارت large breasts یا Big breasts است. در اصطلاح پزشکی به عارضه سینه بزرگ یا پستان‌هایی که بیش از اندازه رشد کرده و حجیم شده باشند، ماکروماستی (Macromastia) گفته می‌شود. به این عارضه، هیپرتروفی پستان (Breast hypertrophy) نیز می‌گویند.

چه زمانی برای بزرگ شدن سینه‌ باید به پزشک مراجعه کرد؟

به‌طور معمول، سینه بزرگ یک مشکل پزشکی خطرناک به‌شمار نمی‌رود، اما اگر این اندازه با سرعت بالا و به‌طور غیرطبیعی افزایش پیدا کند، ممکن است ناشی از سرطان سینه باشد، به‌ویژه اینکه اگر یکی از سینه‌ها بزرگتر شود باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

چه افرادی بیشتر در معرض بزرگ شدن سینه‌ها قرار دارند؟

ممکن است، هر دختر یا زنی بزرگ شدن سینه‌های خود را تجربه کند. با این وجود، زنانی که وزن بالایی دارند، زنان حامله و دختران در سن بلوغ بیشتر در معرض این عارضه قرار داشته باشند.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید