بینی

عمل بینی طبیعی:مزایا و معایب و هزینه آن

عمل بینی طبیعی چه ویژگی هایی دارد

rinoplusty001 رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین اعمال جراحی زیبایی در سراسر جهان به شمار می‌رود. این عمل در مدل‌های مختلف از قبیل طبیعی، عروسکی (فانتزی) و نیمه عروسکی (نیمه فانتزی) انجام می‌شود. عمل بینی طبیعی در بین دیگر مدل‌های مختلف طرفداران بیشتری دارد. محبوبیت روش طبیعی به محسوس نبودن تغییرات اعمال شده روی بینی و عوارض کمتر بعد از عمل نسبت داده می‌شود. بالا کشیده شدن نوک بینی در مدل طبیعی بسیار کم و تنها در حد رفع افتادگی است. در واقع بینی طبیعی با نوک نرمال و دارای زاویه 90 درجه‌ای با لب شناخته می‌شود. اندازه متناسب به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های عمل طبیعی بینی شناخته می‌شود. حجم، ارتفاع و طول عمل بینی طبیعی به نحوی است که با سایر اجزای صورت تناسب دارد و چهره طبیعی فرد را حفظ می‌کند. در مدل جراحی بینی طبیعی زنانه یا مردانه قوس بینی در حد بسیار کم و ناچیز است. البته در این عمل کنار این موارد رفع مشکلاتی چون قوز، انحراف، پهنای زیاد، پولیپ و … نیز در دستور کار پزشک قرار می‌گیرد. با توجه به نوع بینی (استخوانی یا گوشتی) انجام جراحی بینی طبیعی دارای نکاتی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

عمل بینی طبیعی استخوانی

عمل بینی استخوانی

بینی استخوانی دارای ویژگی هایی چون غضروف محکم و پوست نازک است. یکی از نقایصی که در این نوع بینی ممکن است مشاهده شود و فرد را ترغیب به عمل‌کند، قوز بینی است. زیرا وجود قوز و برآمدگی در بینی، ممکن است تناسب میان بینی با سایر اجزای صورت را بر هم بزند. افراد دارای این نوع بینی بیشتر طرفدار مدل رینوپلاستی طبیعی هستند. دلیل این موضوع هم ظاهر زیبا، تنفس بدون مشکل (به دلیل مناسب بودن اندازه سوراخ بینی) و حفظ ضخامت استاندارد بینی در حین عمل است. البته اگر می‌گوییم بینی طبیعی عمل شده، این به معنای حفظ برخی از نقایص اصلی بینی نیست، بلکه به این معنی است که نوک بینی بیش از اندازه بالا نمی‌رود و پل بینی قوس بر نمی‌د‌ارد و با سایر قسمت‌های صورت کاملاً هماهنگ است. در واقع در جراحی طبیعی بینی استخوانی، فقط نقایص ظاهری بینی مانند قوز بینی برطرف می‌شود. بعد از عمل بینی استخوانی در این روش، جای زخم و بخیه وجود ندارد و سوراخ‌های بینی نیز خیلی کوچک نخواهند بود. به عبارت دیگر، اگر دوستان و خانواده بعد از عمل بینی فرد را ببینند، متوجه جراحی بینی نخواهند شد.

عمل بینی گوشتی طبیعی

عمل بینی گوشتی بینی گوشتی دارای پوست ضخیم، غضروف نرم و پره‌های پهن است. نرمی غضروف در بینی گوشتی یک نقطه ضعف برای شکل دادن به آن محسوب می‌شود. به همین دلیل عمل طبیعی بینی گوشتی فرآیند پیچیده‌تری در مقایسه با بینی استخوانی دارد. به طور کلی افراد دارای بینی گوشتی، گستره زیادی برای انتخاب مدل بینی ندارند. در اغلب موارد عمل بینی گوشتی طبیعی انجام می‌شود. زیرا اجرای مدل عروسکی یا نیمه عروسکی برای بینی گوشتی معمولاً نتیجه مطلوبی به همراه ندارد. به همین دلیل پزشکان قبل از انجام عمل، متقاضی را نسبت به تبعات این کار آگاه می‌کنند. در عمل بینی گوشتی طبیعی گاهی باید به تقویت بافت بینی و گاهی پیوند غضروف پرداخت تا نتایج عمل طبیعی‌تر و موفقیت آمیزتر شود و اثر آن ماندگاری بیشتری داشته باشد. زیرا در صورت قوی نبودن غضروف ممکن است فرد پس از سال‌ها دچار افتادگی نوک بینی شود.

مراحل جراحی بینی طبیعی

مراحل عمل بینی به صورت طبیعی در تمامی انواع بینی(گوشتی یا استخوانی) یکسان است. جراحی طبیعی بینی به دو شکل باز و بسته قابل انجام است. پزشک متخصص بر اساس نوع بینی، مشکلات ساختاری احتمالی و انتظارات متقاضی، یکی از این روش‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهد. در این مقاله به طور مختصر آن را توضیح می‌دهیم اما برای آشنایی بیشتر با مراحل عمل زیبایی بینی می‌توانید مقاله آن را مطالعه کنید.

رینوپلاستی طبیعی به روش باز

رینوپلاستی باز در روش باز پوست روی بینی به صورت یک تکه قابل برداشت است. با این کار پزشک دید بازتری نسبت به وضعیت و ساختار بینی پیدا می‌کند. مزایای روش باز شامل قرینه شدن بینی، ایجاد تغییرات گسترده و رفع آسان‌تر ایرادات ساختاری است. البته نباید از دوره نقاهت طولانی و عوارض کوتاه مدت (کبودی، تورم و درد) بیشتر، در این روش نیز صرف‌نظر کرد.

رینوپلاستی طبیعی به روش بسته

رینوپلاستی بسته در این روش برش‌ها تنها به داخل بینی محدود می‌شوند. سپس پوست داخل بینی با ابزار مخصوص بالا نگهداشته می‌شود. در این روش جراح از دید کافی برای مشاهده داخل بینی برخوردار نیست و به همین دلیل امکان ایجاد تغییرات گسترده در بینی وجود ندارد. رینوپلاستی طبیعی معمولاً بدون تغییرات گسترده در ساختار بینی انجام می‌شود. به همین دلیل در بسیاری از موارد، بینی طبیعی عمل شده با روش بسته انجام می‌شود. مزایای روش بسته شامل عوارض کمتر، بهبودی سریع و کاهش خطر به جای ماندن اسکار یا جای زخم است. عمل بینی طبیعی

مدل بینی عمل شده طبیعی مردانه

مراحل و روش این عمل در زنان و مردان یکسان است با این تفاوت که در مردان قوس روی پل بینی ایجاد نمی‌شود و زاویه بین نوک بینی و لب در عمل بینی مردانه بین 90 الی 95 درجه است که این کار به حفظ حالت مردانه چهره آنان کمک می‌کند. همچنین از آنجایی که بینی مردان نسبت به زنان کمی بزرگتر و پهن‌تر است، در عمل بینی مردانه بیشتر اوقات نیاز به تقویت غضروف و بافت بینی وجود دارد.

عمل بینی طبیعی دخترانه

در عمل بینی زنانه و دخترانه ظرافت عمل کمی بیشتر است و روی پل بینی در صورت ترجیح فرد قوس کمی ایجاد می‌شود. همچنین زاویه بین نوک بینی و لب برای آنان نسبت به مردان بیشتر و بین 90 الی 100 درجه در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت عمل بینی طبیعی با نیمه فانتزی

همان طور که گفته شد در عمل طبیعی اغلب، عمل به روش بسته صورت می‌گیرد و به رفع نواقص ظاهری می‌پردازد. تفاوت عمل بینی به صورت طبیعی با نیمه فانتزی از همین جا آغاز می‌شود. عمل نیمه فانتزی اغلب با روش باز انجام می‌شود و به تغییر در شکل ظاهری بینی می‌پردازد. هرچند تغییرات آن به نسبت بینی فانتزی بسیار کمتر است. این نوع جراهی بینی ما بین دو نوع مدل طبیعی عمل شده و مدل فانتزی قرار می‌گیرد. اندازه بینی کمی کوچکتر از حالت طبیعی است اما از اندازه بینی در حالت فانتزی بزرگتر است. پل بینی صاف است و نوک آن بیش از حد به سمت بالا نمی‌رود.

تفاوت عمل بینی طبیعی با فانتزی

تفاوت عمل بینی طبیعی با فانتزی مدل عمل بینی طبیعی و مدل بینی فانتزی با یکدیگر بسیار تفاوت دارند. به صورتی که در عمل طبیعی، هدف فرد تغییر نامحسوس و برطرف شدن عیوب ظاهری است اما در عمل فانتزی هدف فرد تغییر کاملا محسوس بینی است. عمل بینی فانتزی اغلب به روش باز صورت می‌گیرد و به همین خاطر دوره نقاهت طولانی‌تر و عوارض بعد از عمل بیشتری مانند تورم و کبودی را در پی دارد. در عمل بینی فانتزی نوک بینی بیش از نود درجه به سمت بالا می‌رود که در اصطلاح به آن بینی سربالا نیز می‌گویند. از سوی دیگر اندازه بینی‌های فانتزی از بینی‌های طبیعی کوچک‌تر است. به همین دلیل این نوع جراحی برای کسانی که دارای صورت‌های کوچک و استخوان‌بندی ظریف هستند مناسب‌تر است. اگر عمل زیبایی بینی فانتزی توسط یک جراح متبحر صورت نگیرد ممکن است فرد به علت زیاد کوچک شدن نادرست بینی، دچار مشکلات تنفسی شود.

معایب و مزایا جراحی طبیعی بینی

پزشک در جراحی طبیعی بینی تغییرات گسترده‌ای در آن ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل متقاضی از مزایایی چون کوتاه شدن زمان عمل و دوران نقاهت بهره می‌برد. از دیگر مزایای عمل بینی به صورت طبیعی می‌توان به کمتر شدن عوارض موقتی چون تورم، درد و کبودی اشاره کرد. همچنین مشکلات تنفسی برای فرد رخ نداده و شکل بینی با گذشت زمان دچار تغییر شکل نمی‌شود. البته برخورداری از این مزایا در گرو مراجعه به پزشک متخصص، کارآزموده و ماهر است. انجام جراحی بینی زیر نظر پزشک بی‌تجربه و غیرمتخصص عوارض مختلفی را گریبان‌گیر فرد می‌کند. البته بعضی عوارض گذرا و موقتی بوده و بخشی از روند بهبودی فرد به شمار می‌روند؛ به‌عنوان مثال می‌توان به گرفتگی و آب‌ریزش بینی، کبودی، ورم و درد اشاره کرد. عوارض جدی‌تر این جراحی :

  • عفونت
  • حساسیت به ماده بیهوشی
  • نامتقارن شدن شکل بینی
  • نکروز یا مرگ بافت‌های بینی
  • مشکلات بویایی تحت‌تاثیر التهاب بافت‌های داخل بینی
  • مشکلات تنفسی تحت‌تاثیر کوچک شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی

 

نمونه عمل بینی طبیعی در افراد مشهور

بازیگرانی که عمل جراحی بینی طبیعی ا رینوپلاستی یکی از شایع‌ترین اعمال جراحی زیبایی در بین بازیگران و افراد مشهور به شمار می‌رود. اکثر این افراد از بین مدل‌های طبیعی، عروسکی و نیمه عروسکی، مدل عمل بینی طبیعی را انتخاب می‌کنند. دلیل این موضوع طبیعی بودن چهره و محسوس نبودن تغییرات اعمال شده است. نیوشا ضیغمی، تینا آخوندتبار، شیلا خداداد، کتایون ریاحی و شبنم قلی‌خانی از جمله بازیگران دارای مدل بینی طبیعی عمل شده هستند.

 

هزینه جراحی بینی طبیعی

هزینه عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی تحت‌تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. نوع کلینیک و تخصص، تجربه و مهارت پزشک، باز یا بسته بودن عمل بینی از جمله این موارد به شمار می‌روند. پیچیدگی عمل و خدماتی چون اسکن سه‌بعدی یا ساخت قالب‌های کنترلی نیز هزینه‌های عمل را دستخوش تغییر قرار می‌دهد. این تجهیزات به دلیل طراحی طبق سلیقه متقاضی، میزان رضایت از عمل را به میزان چشمگیری افزایش می‌دهند. همچنین خطای جراحی به کمک این تجهیزات کاهش می‌یابد. مدل عمل بینی گوشتی طبیعی، نسبت به بینی استخوانی به علت پیچیدگی عمل، پیوند غضروف و… کمی گران‌تر است. اما به طور کلی می‌توان گفت که هزینه عمل بینی طبیعی به روش باز بین 11 تا 22 میلیون تومان و  به روش بسته بین 9 تا 16 میلیون تومان در سال 1400 تخمین زده شده است.

سوالات متداول

 

رینوپلاستی طبیعی بهتر است یا نیمه فانتزی؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در بیشتر موارد اگر فرد مشکل خاصی نداشته باشد مدل عمل بینی طبیعی بهتر است. زیرا عوارض موقت کمتری گریبان‌گیر فرد می‌شود. عوارض موقت شامل کبودی، تورم و درد است. در عمل نیمه فانتزی بینی، برای آن که نوک بینی بیشتر از حالت طبیعی بالا کشیده می‌شود و سوراخ‌های بینی کوچکتر می‌شود، امکان بروز عوارضی چون نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی، عدم تناسب بینی با چهره فرد، مشکلات تنفسی و … وجود دارد.

 

عمل بینی طبیعی بهتر است یا فانتزی؟

قطعاً جراحی بینی به صورت طبیعی بر جراحی بینی به صورت عروسکی و فانتزی برتری دارد. زیرا افراد دارای بینی عروسکی به دلیل کوتاهی ارتفاع و کوچک شدن سوراخ‌های بینی با مشکلات شدید تنفسی روبرو می‌شوند. در نتیجه فرد مجبور به تنفس از راه دهان شده و همین موضوع پوسیدگی دندان‌ها را در پی دارد. این در حالی است که مشکلات مذکور در مدل رینوپلاستی طبیعی وجود ندارند.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید