سینه مردان و زنان

انواع رنگ نوک سینه در زنان و علل تغییر آن

انواع رنگ نوک سینه در زنان چگونه است؟

رنگ نوک سینه که به آن هاله پستان نیز گفته می‌شود، می‌تواند طیفی از رنگ‌های صورتی تا قهوه‌ای و حتی سیاه را در بربگیرد. این موضوع می‌تواند در زیبایی و جذابیت جنسی برای زنان مهم تلقی شود. البته رنگ نوک پستان‌ها در طول زمان، از کودکی تا نوجوانی و بزرگسالی به‌دلایل طبیعی همواره دستخوش تغییر رنگ می شود.

در انگلیسی به نوک سینه، Nipple می‌گویند. معادل رنگ نوک سینه نیز Nipple color می‌شود. به تیرگی نوک پستان هم Dark nipple می‌گویند. دایره تیره پوست اطراف نوک پستان نیز areolae نامیده می‌شود که با تغییر سطح هورمون در بدن، رنگ آن نیز می‌تواند تغییر کند.

 

دلایل تغییر رنگ در نوک سینه زنان

دلیل رنگ نوک سینه در زنان

هاله دایره‌ای تیره‌ رنگی که نوک پستان‌ها را پوشش می‌دهد، «آئورا» نامیده می‌شود. رنگ آئورا در سینه هر زنی می‌تواند متاثر از ترشح هورمون‌ها در بدن او دچار تغییر شود. رنگ متفاوت نوک سینه، بیش از هر عامل دیگری، تحت‌تاثیر عوامل وراثتی و ژنتیکی است.

رنگدانه‌های نوک پستان در حقیقت با پس‌زمینه نژادی و رنگ بقیه پوست فرد در ارتباط است. به‎عبارت دیگر، به همان دلیل که رنگ پوست هر فردی متفاوت است، رنگ نوک سینه هر فردی نیز می‌تواند متفاوت باشد.

این رنگ معمولا در کسانی که رنگ پوست روشن دارند، کمرنگ‌تر و روشن‌تر و در افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند، تیره‌تر است. البته عوامل مختلفی نیز در این تغییر رنگ موثر هستند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 

 بلوغ

دوران بلوغ برای دختران با تغییرات بسیاری همراه است. در این دوران و پس از شروع قاعدگی در دختران، تخمدان‌ها شروع به ترشح استروژن می‌کنند. ترشح این هورمون سبب رشد سینه‌ها می‌شود که با برجسته شدن نوک سینه‌ها و تیره شدن رنگ آن‌ها همراه است.

 

دوران عادت ماهانه

دوران عادت ماهانه در دختران و زنان معمولا دوره‌ای بین ۲۱ تا ۳۵ روز دارد. در این مدت بدن آنها دچار تغییرات هورمونی می‌شود. این عامل روی رنگ هاله پستان‌ها تاثیر می‌گذارد. در بیشتر زنان، نوک پستان‌‎ها پیش از عادت ماهانه یا در دوران تخمک‌گذاری رنگ تیره‌ای به خود می‌گیرند.

 

حاملگی و تغییر رنگ نوک سینه

اندازه و رنگ نوک پستان‌ها در دوران حاملگی تغییرات زیادی می‌کند. در دوران بارداری بدن زنان استروژن بیشتری تولید می‌کند.

این عامل می‌تواند روی رنگ هاله پستان‌ها تاثیر بگذارد و رنگ آنها را به قهوه‌ای تیره متمایل کند. معمولا نوک پستان‌ها اوایل هفته اول یا دوم بارداری شروع به تغییر رنگ می‌کند.

 

دوران شیردهی

شیر دادن از طریق پستان می‎تواند موجب تغییر رنگ نوک سینه‌ها ‌شود. تیره شدن نوک پستان‌ها در این دوران به این دلیل است که نوزادان به‌دلیل تکامل نیافتن قدرت بینایی خود، نوک سینه‌های مادر خود را راحت‌تر پیدا کنند.

هرچند ترشح هورمون‌ها و نوسان آنها عامل اصلی تغییر رنگ به‌شمار می‌رود. البته پس از دوران شیردهی، رنگ نوک پستان‌ها به حالت طبیعی خود بازمی‌گردند.

 

یائسگی

پس از دوران یائسگی، اندازه سینه‌ها کوچک‌تر و رنگ نوک سینه‌ها نیز تغییر می‌کند. این روندی کاملا طبیعی است و هیچ نگرانی از بابت آن وجود ندارد.

 

عوارض ناشی از مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروها به‌ویژه داروهای ضدبارداری، روی رنگ نوک پستان‌ها تاثیر دارد. البته برخی داروها مانند قرص‌های کنترل قند، روی استروژن و پروژسترون تاثیرگذار هستند. مصرف آنها حتی ممکن است به صورت ناخواسته سبب پیشگیری از بارداری و تیره شدن نوک سینه‌ها شود.

 

موهای زائد اطراف نوک سینه

مو های سینه زنان موهای زائدی که در اطراف سینه رشد می‌کنند، یکی از عواملی هستند که سبب تیرگی رنگ نوک پستان‌ها می‌شوند. البته رنگ موهای زائد اطراف نوک پستان نیز در تیرگی رنگ نوک آن نیز تاثیر دارد. اگر این موهای زائد تیره‌‌تر باشند، رنگ هاله پستان‌ها نیز تیره‌تر می‌شود.  

جراحی پستان

هر نوع جراحی که برای تغییر و اندازه سینه‌ها یا برای برداشتن غده از پستان‌ها صورت می‌گیرد، روی رنگ نوک سینه‌ها نیز تاثیرگذار است.

 

سرطان و تغییر رنگ نوک پستان ها

پاژه، نوعی بیماری است که در نوع نادری از سرطان سینه بروز می‌کند. یکی از علائم اولیه این بیماری تیره شدن هاله پستان‌ها و آن هم معمولا در یک سینه است.

البته این بیماری نشانه‌های دیگر چون صاف شدن نوک سینه‌ها، ترشحات خونی و زرد رنگ از نوک پستان‌ها، پوسته‌پوسته شدن و خارش در اطراف نوک سینه‌ها نیز دارد.

 

روش‌های شفاف کردن رنگ نوک سینه

 از شما دعوت میکنیم مقاله روشن کردن نوک سینه در خانه را مطالعه نمایید تا با انواع راهکارهای خانگی این موضوع  آشنا گردید.

 

 سوالات متداول

 

چه زمانی برای تغییر رنگ هاله سینه‌ها باید به پزشک مراجعه کرد؟

 تغییر رنگ‌ نوک سینه جای نگرانی ندارد. چراکه پس از گذراندن دورانی که عامل این تغییر رنگ شده‌اند، به رنگ عادی خود بازمی‌گردند.

اما اگر تغییر رنگِ هاله‌های سینه، به صورت ناگهانی و احیانا همراه با پوسته‌پوسته شدن و خارش باشد، یا تغییر رنگ در یک سوی سینه روی بدهد، احتمال سرطان سینه وجود دارد. در این صورت باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.

 

آیا لزومی برای روشن‌تر کردن رنگ نوک پستان‌ها وجود دارد؟

تغییر رنگ نوک پستان‌ها و رساندن آن به رنگ دلخواه، فقط یک موضوع زیبایی است. پذیرش آن از سوی زن بیشتر جنبه روانی دارد. از همین‌رو، اگر فردی برای احساس رضایت از بدن خود یا بهبود رابطه خود با همسرش نیاز به این تغییر رنگ دارد، می‌تواند این کار را انجام دهد.

 

 

منابع

 

https://parenting.firstcry.com

https://www.healthline.com

https://www.medicalnewstoday.com/

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا