پوست

صفر تا صد رفع چین و چروک صورت بدون جراحی

رفع چین و چروک صورت بدون‌جراحی (غیرتهاجمی)

اکثر افراد با گذشت زمان دچار چروک در پوست صورت می‌شوند. برای درمان این عارضه، روش‌های تهاجمی و غیرتهاجمی گوناگونی وجود دارد.رفع چین و چروک صورت بدون جراحی به لحاظ ابزار مورداستفاده، دوره نقاهت، مدت‌زمان عمل و هزینه با روش‌های جراحی تفاوت بسیاری دارند.

برتری روش‌های غیرتهاجمی در این زمینه‌ها به‌سادگی مشهود است. اما ماندگاری عمل جراحی بسیار بیشتر و ملموس‌تر از روش‌های غیرتهاجمی است. برای رفع چین و چروک صورت بدون جراحی ، یکی از روش‌های هایفوتراپی، مزوتراپی، فیلر و بوتاکس و… با توجه به شرایط فرد به پیشنهاد پزشک انتخاب می‌شود.

رفع چین و چروک صورت بدون جراحی مناسب چه کسانی است؟

رفع چین وچروک صورت بدون جراحی

افراد تحت درمان با روش‌های غیرتهاجمی باید حائز شرایط زیر باشند:

  • دخانیات مصرف نکنند.
  • مبتلا به بیماری خاصی نباشد.
  • مشروبات الکلی مصرف نکنند.
  • خاصیت ارتجاعی پوست آن‌ها به‌کلی از بین نرفته باشد.
  • میزان چین و چروک پوست آ‌ن‌ها در حد ضعیف تا متوسط باشد.
  • فرد وزن متعادلی داشته باشد و جواب آزمایش‌های او نشان دهد مشکل پوستی خاصی ندارد.

انواع روش‌های رفع چین و چروک صورت بدون جراحی

این روش‌ها شامل هایفوتراپی، بوتاکس، فیلر، مزوتراپی و نخ لیفت هستند که در ادامه به‌صورت مختصر به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

جوان‌سازی صورت با هایفوتراپی

هایفو (HIFU) مخفف عبارت High Intensity Focused Ultrasound است و روش نوینی در رفع چین و چروک صورت  بدون جراحی به‌شمار می‌رود. این روش غیرتهاجمی از امواج فراصوت با شدت بالا برای سفت و لیفت کردن پوست استفاده می‌کند. اساس این روش، تحریک کلاژن‌سازی پوست صورت است.

برای شروع، ابتدا بی‌حس‌کننده موضعی به بیمار تزریق و سپس پوست صورت او با ژل مخصوص پوشانده می‌شود. سپس دستگاه هایفو روی پوست قرارگرفته و برای ارسال امواج به اعماق موردنظر تنظیم می‌شود. گرمای خفیف و حس سوزن‌سوزن شدن در حین عمل کاملاً طبیعی است.

عوارض این روش، بسیار اندک و اغلب موقتی هستند. قرمزی و تورم حاصل از امواج هایفو بعد از مدت کوتاهی از بین می‌روند. بهترین زمان برای مشاهده نتایج، سه ماه بعد از عمل است. هزینه‌ این روش براساس تعداد جلسات، کیفیت پوست، نوع کلینیک و تجربه پزشک تعیین می‌شود اما به‌طور میانگین بین یک تا 3 میلیون تومان در سال 1400 است.

از مزایای این عمل می‌توان به هزینه مناسب آن، عدم نیاز به بیهوشی، نداشتن بخیه و پانسمان و… اشاره کرد.برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله هایفوی صورت مراجعه نمایید.

رفع چین و چروک صورت با مزوتراپی

مزوتراپی صورت یا مزولیفت، روشی موثر برای رفع چین و چروک صورت بدون جراحی است. مزوتراپی به دو صورت در مراقبت‌های زیبایی کاربرد دارد؛ کاهش چین و چروک ناشی از خشکی پوست و بهبود وضعیت پوست با تحریک تولید کلاژن و آبرسانی.

اساس این روش، تزریق ترکیبی از مواد به اعماق 4-1 میلی‌متری پوست صورت است. تاثیرگذاری این روش زمانی است که درمان در چندین جلسه (15-3) ادامه یابد. فواصل تزریق در ابتدای کار هر 10-7 روز یک‌بار است. در ادامه، فواصل زمانی تزریق افزایش‌یافته و به ماهی یک یا دو بار می‌رسد.

 مواد تزریقی در این روش، شامل ویتامین، مواد معدنی، آنتی‌بیوتیک، عصاره گیاهی، آنزیم و هورمون است. ترکیب این مواد تزریقی، فرمول مشخصی ندارد و براساس وضعیت پوست و میزان آسیب مشخص می‌شود.

هزینه این عمل، بسیار مناسب و براساس وضعیت پوست، مواد تزریقی، بزرگی محدوده درمانی و دستمزد پزشک مشخص می‌شود و متوسط هزینه آن بین 300 هزار تومان تا یک میلیون تومان در سال 1400 برآورد شده است.

از این روش بیشتر برای درمان چین و چروک دور چشم، خط اخم و لبخند و رفع غبغب استفاده می‌شود. در مقاله جداگانه‌ای می‌توانید تمام مطالب مربوط به مزوتراپی صورت را مطالعه کنید.

رفع چین و چروک صورت با فیلر

یکی از تکنیک‌های نوین در رفع چین و چروک صورت بدون جراحی ، فیلر یا ژل لیفتینگ است. روش غیرتهاجمی فیلر برای درمان چین و چروک ضعیف و متوسط صورت کاربرد دارد. ماندگاری این روش براساس نوع ژل تعیین می‌شود، اما به‌طور معمول بعد از گذشت یک سال نیازمند تجدید است. البته ترکیب این روش با بوتاکس میزان اثرگذاری آن را افزایش می‌دهد.

در صورتی که فیلر توسط پزشک خبره استفاده شود، عوارض خاصی به‌دنبال ندارد. همچنین استفاده از ژل باکیفیت مشکلات را به حداقل می‌رساند. مراجعه به پزشک بدون تجربه، تزریق نادرست مواد و استفاده از ژل بی‌کیفیت، متقاضی را با عوارضی همچون تورم، خونریزی و کبودی روبرو می‌کند.

حجم تزریق در افراد مختلف، یکسان نیست و بر مبنای کیفیت پوست، میزان افتادگی و عمق تزریق مشخص می‌شود.

نوع ژل و عمق تزریق از جمله عوامل تعیین‌کننده در بهبود نتایج هستند. هر اندازه غلظت و ویسکوزیته ژل افزایش یابد، نتایج بهتری حاصل می‌شود. از ژل‌های رایج مورداستفاده در این روش می‌توان ژوویدرم، رادیس و رستیلن را نام برد.انیمیشن زیر را تماشا کنید تا با عملکرد فیلر در کاهش چین و چروک صورت بیشتر آشنا شوید.

https://vod.zibaclick.com/media/27218/playlist.m3u8

رفع چین و چروک صورت بدون جراحی با بوتاکس

بوتاکس یک پروتئین تصفیه‌شده است که وظیفه شل‌کردن عضلات منقبض‌‌شده را بر عهده دارد. شل‌کردن عضلات صورت موجب ازبین‌رفتن چین و چروک‌های خفیف تا عمیق صورت می‌شود. البته اثر بوتاکس روی عضلات موقتی است و باید در فواصل زمانی معین، تزریق آن تجدید شود.

عضلات به مرور زمان به شل‌شدن عادت می‌کنند و همین موضوع به‌تدریج، فواصل تزریق را افزایش می‌دهد. فاصله جلسات در ابتدا هر 4-3 ماه یک‌بار تنظیم می‌شود، اما در ادامه به هر 12-6 ماه یک‌بار افزایش می‌یابد.

در رفع چین و چروک صورت با این روش، بوتاکس مستقیم به زیر چین و چروک تزریق‌شده و عضلات را فلج می‌کند. زمان تزریق بسیار کوتاه است و حدود 10 دقیقه به طول می‌انجامد. نتیجه کار بلافاصله بعد از تزریق قابل‌مشاهده نیست و بعد از یک هفته نمایان می‌شود.

 نداشتن دوره نقاهت، یکی دیگر از مزایای این روش است. این روش، بیشتر برای درمان چین و چروک دورچشم (پنجه‌کلاغی) بدون جراحی ، خط اخم و لبخند و چین پیشانی استفاده می‌شود. هزینه این روش با توجه به ناحیه تزریق، تعداد جلسات، میزان داروی تزریق‌شده، نوع دارو و پزشک تزریق‌کننده متفاوت و بین 500 هزار تا 2 و نیم میلیون تومان است.

انیمیشن زیر را تماشا کنید تا درمان چین و چروک صورت با بوتاکس بیشتر آشنا شوید.

https://vod.zibaclick.com/media/26561/playlist.m3u8

جوان‌سازی پوست صورت با نخ

یکی دیگر از روش‌های رفع چین و چروک صورت بدون جراحی ، لیفت صورت با نخ (Thread Lift) است. در این روش، رفع چین و چروک صورت با کمک نخ جراحی (PDO) و بدون نیاز به برش یا بخیه انجام می‌شود. به عبارتی، پوست اضافه توسط نخ جراحی موقت یا جذبی جمع و سپس سفت می‌شود. چین و چروک و افتادگی‌های شدید در افرادی که خاصیت الاستیک پوست صورت آن‌ها به‌کلی از بین رفته، به‌راحتی با این روش قابل درمان است.

مراحل رفع چین و چروک صورت بدون جراحی با نخ

بعد از تشخیص پزشک متخصص مبنی بر استفاده از این روش، پاک‌سازی پوست و بی‌حس کردن آن انجام می‌شود. سپس نخ جراحی با استفاده از سوزن‌های باریک در عمق یک سانتی‌متری پوست کاشته می‌شود. بعد از اتمام کار، نخ‌ها از طریق کانول‌های زیر پوست تحت‌فشار قرارگرفته و در نتیجه پوست کشیده و سفت می‌شود. طول دوره درمان در این روش، کوتاه و براساس وسعت محل، بین 45-15 دقیقه متغیر است.

این روش با تحرک تولید کلاژن به جوان‌سازی و رفع چین و چروک صورت کمک می‌کند و به همین دلیل با گذشت زمان نتایج آن بهتر نمایان می‌شود. بهترین زمان برای مشاهده آثار این روش، دو الی سه ماه بعد از عمل است. البته نتایج این عمل به هیچ عنوان ماندگار نیست و به‌دلیل قابلیت جذب نخ‌های جراحی توسط سلول‌های پوست، اثر آن‌ بعد از دو سال از بین می‌رود.

مزایای رفع چین و چروک صورت با نخ

یکی از مزایای رفع چین و چروک صورت بدون جراحی در این روش، قابلیت خارج‌سازی نخ‌های تعبیه‌شده زیرپوست است. به‌عبارتی، بیمار در صورت نارضایتی می‌تواند به‌کلینیک مراجعه کرده و برای خارج‌سازی نخ‌ها درخواست دهد. دیگر مزیت لیفت با نخ، هزینه مناسب آن است.

از این روش برای رفع افتادگی پوست و برطرف کردن چین و چروک پوست صورت و شقیقه با ماندگاری چندساله و عاری از عوارض استفاده می‌شود.

هزینه رفع چین و چروک صورت با نخ

هزینه رفع چین و چروک صورت بدون جراحی با نخ، رقم ثابتی نیست و با معیارهایی مانند مقدار نخ مورداستفاده، کیفیت نخ و محدوده تحت درمان مشخص می‌شود.

به‌طور متوسط هزینه این عمل بین 4 میلیون و 500 تا 7 میلیون تومان در سال 1400 برآورد شده است.

میکرودرم آبریژن

میکرودرم آبریژن، یکی دیگر از روش غیرتهاجمی برای رفع چین و چروک صورت بدون جراحی است که علاوه بر درمان این عارضه، به از بین بردن خال‌ها، خالکوبی‌ها، جوش‌های آکنه و سایر انواع زخم‌ها کمک می‌کند، موجب ظاهر شاداب و نرم پوست می‌شود و همچنین از بزرگ شدن منافذ و آسیب‌های ناشی از آفتاب جلوگیری می‌کند.

طرز کار میکرودرم آبریژن

در این روش، ابتدا بلورهای اکسید آلومینیوم در سطح پوست صورت ریخته می‌شود. سپس پزشک با استفاده از دستگاه دستی با کریستال‌های نازک الماس  به رفع چین و چروک روی پوست کمک می‌کند. نتایج در این روش، موقتی بوده و افراد ممکن است به درمان‌های مکرر نیاز داشته باشند.

در مقاله‌ جداگانه‌ای با عنوان میکرودرم آبریژن می‌توانید با این روش بیشتر آشنا شوید.

روش RF

برای رفع چین و چروک صورت بدون جراحی در این روش با استفاده از لیزر و منبع نور، لایه خارجی پوست (اپیدرم) از بین می‌رود تا چین و چروک‌ها کاهش یابد. در درمان‌ با رادیو فرکانس (RF) لایه زیرین پوست (درم) گرم می‌شود. این اتفاق سبب توسعه فیبرهای جدید کلاژن شده و در نتیجه به سفت‌شدن پوست و کاهش چین و چروک کمک می‌کند.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا فرد پس از درمان RF، متوجه رفع چین و چروک در صورت خود شود. RF باعث ایجاد زخم عمیق نمی‌شود. وقتی زخم سطحی از لیزر بهبود می‌یابد، پوست جدید صاف و سفت می‌شود. البته روش‌های درمانی جدیدتر با استفاده از فناوری لیزر ممکن است با سرعت بیشتری بهبود یابند.

درمان چین و چروک صورت بدون جراحی با دارو

رفع چین وچروک صورت با دارو

رتینوئیدها

رتیئونیدها از جمله داروهای موثر بر رفع چین و چروک صورت  بدون جراحی هستند. رتینوئیدهای موضعی از ویتامین A سرچشمه می‌گیرند که هدف آن‌ها کاهش چین و چروک‌های ریز، کاهش رنگدانه‌های زیاد پوست و برطرف کردن زبری پوست است. آن‌ها این کار را با افزایش تولید کلاژن در پوست انجام می‌دهند.

استفاده از رتینوئیدها می‌تواند باعث سوختن پوست صورت در برابر نور خورشید شود؛ بنابراین محافظت از پوست هنگام استفاده از این کرم‌ها ضروری است. عوارض جانبی احتمالی این محصولات می‌تواند خشکی، خارش، احساس سوزش و مورمورشدن پوست باشد.

روش‌هایی وجود دارد که باعث کاهش چین و چروک و حتی از بین رفتن آن می‌شود.

مرطوب‌کننده‌ها برای رفع چین و چروک صورت بدون جراحی

استفاده از مرطوب‌کننده‌ ممکن است به‌طور موقت باعث شود چین و چروک‌ها کمتر به چشم بیاید اما آن‌ها باعث نمی‌شوند که این خطوط برای همیشه از بین بروند.

لایه‌برداری شیمیایی (پیلینگ)

لایه‌بردارها در دو نوع سطحی و عمیق وجود دارند. لایه‌بردارهای سطحی می‌توانند تفاوت بسیار جزئی در شدت چین و چروک ایجاد کنند. در لایه‌بردارهای عمیق‌تر از موادی مانند فنل  و TCA (اسید تری‌کلرواستیک)  استفاده می‌شود که تا حدی در پوست نفوذ می‌کنند و موجب رفع چین و چروک صورت می‌شود.

لایه‌بردارهای عمیق‌تر در درمان چین و چروک صورت بدون جراحی موثرتر عمل می‌کنند، اما احتمال بروز عوارض جانبی مانند جای زخم و تغییر رنگ پوست نیز در آن‌ها بیشتر است.

مواد فعال موجود در کرم‌های رفع چین و چروک صورت از نظر نوع و غلظت متفاوت است. غلظت‌ کرم‌های چروک بدون نسخه (OTC) به میزان قابل‌توجهی کمتر از یک نسخه تجویزشده خواهد بود، زیرا غلظت بر میزان عملکرد آن‌ها تأثیر می‌گذارد و باید توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود.

هزینه داروهای ضدچروک

با توجه به مارک دارو، دوز آن و نیاز فرد، قیمت کرم‌ها متفاوت خواهد بود. به‌طور متوسط می‌توان برای این کرم‌ها از 250 تومان تا یک میلیون و 500 تومان در سال 1400 هزینه در نظر گرفت.

 

سوالات متداول

آیا روش‌های غیرجراحی برای درمان چین و چروک دردناک هستند؟

در روش درمان چین و چروک صورت بدون جراحی اغلب افراد درد زیادی را تجربه نمی‌کنند و هرگونه درد و ناراحتی بعد از درمان نیز با دارو قابل‌کنترل است.

آیا کرم‌هایی که برای رفع چین و چروک صورت تبلیغ می‌شوند، صد درصد موثر هستند؟

اغلب کرم‌ها، خاصیت پیشگیری از چین و چروک را دارند و در رفع کامل چین و چروک تاثیری نخواهند داشت. افرادی که دارای چین و چروک‌های شدید هستند باید توسط پزشک متخصص پوست درمان شوند. از سوی دیگر تهیه هرگونه کرم بدون صلاح­دید پزشک می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

منابع

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.webmd.com

https://www.mayoclinic.org

https://my.clevelandclinic.org

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید