پوست

انواع زگیل پا: علائم، علت و راه های انتقال آن

زگیل پا چیست؟

زگیل پا، یک عارضه خوش‌خیم در پا به‌شمار می‌رود، که بر اثر رشد غیرسرطانی پوستی است که در لایه بالایی پوست ایجاد می شود.

به عبارت دقیق‌تر زگیل در این ناحیه یک برآمدگی کوچک و خشن است که روی پاشنه پا و قسمت‌هایی که وزن فرد روی آن قرار می‌گیرد، شکل می‌گیرد. این فشار وزن می‌تواند سبب شود تا زگیل به سمت داخل کف پا و حتی زیر و لای انگشتان پا نیز رشد کرده و تمام نواحی کف پا را درگیر خود کند.

 

زگیل پا به انگلیسی

در انگلیسی به زگیل warts گفته می‌شود. زگیل پا plantar warts یا Verruca Plantaris نامیده می شود. پا از جمله نواحی بدن است که احتمال بروز این عارضه در آن زیاد است.

 

انواع زگیل پا

دو نوع زگیل در این ناحیه از بدن وجود دارد که با توجه به تصویر زگیل پا و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند از یکدیگر تفکیک می‌شوند:

 

زگیل انفرادی کف پا

 این عارضه یک زگیل منفرد است. اندازه آن اغلب افزایش می‌یابد و در نهایت ممکن است تکثیر شود و زگیل‌های ماهواره­ای دیگری ایجاد کند.

 

زگیل‌های موزاییکی

 مجموعه‌ایی از چندین زگیل کوچک هستند که نزدیک به هم در یک منطقه رشد می‌کنند. رشد این نوع زگیل خوشه‌ای است. درمان زگیل موزاییک دشوارتر از زگیل انفرادی است.

 

علائم ایجاد زگیل انگشت پا چیست؟

علائم زگیل پا

علائم و نشانه‌های این عارضه شامل موارد زیر است:

  • یک برآمدگی کوچک، گوشتی و خشن است که در کف پا و روی پاشنه پا تا کف پا و بین انگشتان ظاهر می‌شود.
  • زگیل دارای نقاط سیاه در وسط خود است که معمولا هسته زگیل نامیده می‌شوند، ولی در واقع رگ‌های خونی کوچک و لخته شده هستند.
  • زگیل‌ها باعث ایجاد احساس درد و ناراحتی هنگام راه رفتن یا ایستادن روی پا در فرد می‌شوند.
  • زگیل در عمق پوست رشد می کند. معمولاً این رشد در ابتدا کم و با بزرگ شدن آن به مرور بیشتر می‌شود.

همچنین در صورتی که فرد به راحتی نتواند زگیل را تشخیص بدهد، جراح، پا و مچ پای بیمار را بررسی و علائم ایجاد زگیل پا را جستجو می‌کند.

پزشک با دو روش زیر می‌تواند آن را تشخیص دهد:

  • بررسی ضایعه با چاقوی جراحی و بررسی رگ‌های خونی لخته شده کوچک در آن
  • برداشتن قسمت کوچکی از ضایعه (بیوپسی تراشیدن) و ارسال آن به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل

 

علت ایجاد زگیل پا چیست؟

این عارضه در اثر عفونت با ویروس HPV در لایه خارجی پوست کف پاهای فرد ایجاد می‌شود. این ویروس‌ها زمانی از طریق بریدگی‌ها و خراش‌های کوچک وارد پا شده و سبب ایجاد زگیل می‌شوند.

ویروس‌های HPV  بسیار شایع هستند و بیش از 100 نوع از این ویروس وجود دارد، ولی تنها تعداد اندکی از این ویروس‌ها سبب ایجاد زگیل در پا می‌شوند. ویروس  HPV نوع 1،2،4،64 اغلب باعث رشد زگیل در کف پا می‌شوند. انواع دیگر HPV به احتمال زیاد باعث ایجاد زگیل در مناطق دیگر پوست یا غشای مخاطی فرد می‌شوند.

 

راه‌های انتقال ویروس زگیل

به صورت کلی این عارضه از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. مکان‌هایی مانند استخرها و حوضچه‌ها به انتقال این ویروس بسیار کمک می‌کنند.

حتی انتقال ویروس HPV می‌تواند به صورت غیر مستقیم انجام شود. به عنوان مثال، كودكی كه زگیل انگشتان پا دارد ممكن است سطح زمین بازی را لمس كند و سپس كودك دیگری همانجا با پای خیس راه برود و به آن مبتلا شود.

البته باید گفت که سیستم ایمنی بدن هر فردی نسبت به ویروس HPV واکنش متفاوتی از خود نشان می‌دهد، از این رو ممکن است کسی با این ویروس تماس داشته باشد، اما در بدن او ایجاد زگیل نشود. حتی افراد یک خانواده نیز به این ویروس واکنش‌های متفاوتی دارند. بنابراین حتما این ویروس مسری نیست و از طریق تماس مستقیم از یک فرد به فرد دیگر به‌راحتی منتقل نمی‌شود؛ اما در محیط‌های گرم و مرطوب این ویروس رشد می‌کند. با توجه به این شرایط ممکن است با راه رفتن با پای برهنه در اطراف استخرها یا رختکن‌ها، افراد به این ویروس مبتلا شوند.

کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند حساس‌تر هستند. اما کسانی که دارای سیستم ایمنی سالم هستند نیز می توانند به زگیل مبتلا شوند.

 

چه کسانی در معرض ابتلای به این عارضه هستند؟

زگیل پا

افراد زیر بیشتر در معرض ابتلا به زگیل انگشت شست پا و دیگر نقاط پا قرار دارند:

 – کودکان و نوجوانان.

– افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

– اشخاصی که قبلا به این نوع زگیل مبتلا شده‌اند.

– افرادی که در مکان‌هایی که در معرض ویروس زگیل هستند، مانند رختکن‌ها پا برهنه راه می‌روند.

 

زگیل پای کودکان

کودکان بیش از بزرگسالان در معرض ابتلا به ویروس  HPV هستند. یکی از زگیل‌هایی که کودکان در معرض ابتلا به آن هستند، زگیل کف پاست که به صورت پینه خود را نشان می‌دهد. زگیل پای کودکان امکان دارد که در هر قسمتی از پای آن‌ها، از جمله زیر انگشتان یا زیر پاشنه به‌وجود بیاید.

هرگاه کودکان از درد شدید کف پا هنگام راه رفتن شکایت دارند یا در پوشیدن کفش با مشکل روبه‌رو هستند، بهتر است پای آن‌ها برای تشخیص زگیل مورد بررسی قرار گیرد.

زگیل‌های کف پای کودکان به صورت معمول خود به خود در بلندمدت از بین می‏‎روند. ولی اگر کودک را ناراحت یا دچار درد می‎کند، یا در حال پخش شدن در قسمت‌های دیگر پاست، برای مداوای آن باید به پزشک مراجعه کرد. این عارضه بسیار بیشتر از زگیل‌های معمولی می‌تواند مشکل ساز شود.

 

عوارض زگیل انگشتان پا

هنگامی که در پای فردی زگیل ایجاد می‌شود ممکن است همراه با درد باشد. از سوی دیگر فرد ممکن است که به صورت طبیعی توان راه رفتن را نداشته باشد. این تغییر در نحوه ایستادن و راه رفتن نیز ممکن است باعث ناراحتی عضلانی یا مفصلی شود.

 

پیشگیری از زگیل کف پا و توصیه‌هایی برای بهبود آن

پیشگیری از زگیل پا

برای کاهش خطر ابتلا به این عارضه باید اقدام‌های زیر را انجام داد:

– دوری از کسانی که به ویروس  HPV مبتلا شده اند.

– اجتناب از تماس مستقیم. این کار شامل زگیل‌های خود فرد نیز می‌شود. در صورت تماس، فرد باید دستان خود را پس از لمس زگیل با دقت بشوید.

– پاها باید تمیز و خشک نگه داشته شود، از این رو فرد باید روزانه کفش و جوراب خود را عوض کند.

– از راه رفتن با پای برهنه در حوضچه‌های شنا و رختکن باید خودداری کرد.

– فرد نباید زگیل‌ها را بخاراند و آن‌ها را خراش بدهد.

– به طور دوره‌ای پاهای کودکان را باید بررسی کرد.

 

سوالات متداول

 

چه زمانی برای زگیل پاشنه پا باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده موارد زیر باید برای درمان زگیل پا به دکتر مراجعه کرد – زگیل دچار خونریزی یا تغییر در شکل و رنگ خود شده باشد. – فرد به دنبال درمان زگیل خود، سبب شده که زگیل عود کرده و چند برابر شود. – زگیل سبب درد و ناراحتی در فرد شود. – افرادی که دچار دیابت هستند. – افرادی که داروهای ضد سیستم ایمنی، مانند دارو برای بیماری اچ‌آی‌وی یا سایر اختلالات سیستم ایمنی مصرف می‌کنند. – اشخاصی که مطمئن نیستند که ضایعه آن‌ها زگیل است یا خیر.  

آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

بیشتر زگیل‌ها نگرانی جدی برای سلامتی به‌شمار نمی‌روند و معمولا در نهایت بدون درمان و با درمان‌های خانگی از بین می‌روند. با این حال ، زگیل‌ها با توجه به محل قرارگیری‌شان می توانند باعث تحریک یا درد جزئی شوند.

ممکن است برخی افراد بخواهند برای درمان‌های خود مراقبتی یا برای برداشتن زگیل به پزشک مراجعه کنند.

 

فرق زگیل با پینه چیست؟

زگیل پا ممکن است که با پینه اشتباه گرفته شود. زگیل ممکن است در هر قسمتی از پا به‌وجود بیاید، اما پینه تنها در قسمت‌هایی ظاهر می‌شود که محل تحمل فشار باشد. زگیل‏ها به صورت لایه لایه و از پوست اطراف خود کاملا قابل تشخیص هستند، در حالی که پینه قسمتی از پوست است.

 

منابع

  https://www.mayoclinic.org https://www.webmd.com https://www.txfootankle.com  

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید