پوست

خوردن چای بعد از بوتاکس + مراقبت بعد از بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس

آشنایی با فواید بوتاکس و کارکرد آن به فرد کمک می‌کند تا مراقبت‌های پس از آن را جدی بگیرد. بوتاکس یا سم بوتولینوم، راهی برای پیشگیری و تصحیح خطوط و چین وچروک صورت است. علاوه بر کارکرد زیبایی، از این روش برای معالجه چندین بیماری از جمله فلج مغزی و هیپرهیدروز (تعرق بیش از حد)، افتادگی ابرو، پتوز پلک، میگرن و… استفاده می‌شود.

این روش درمانی، کوتاه و سرپایی است و اگر مراقبت بعد از بوتاکس به‌درستی انجام شود، یک روش آرایشی و بهداشتی ایمن و مؤثر با حداقل عوارض جانبی به‌شمار می‌آید.در ادامه به مراقبت بعد از بوتاکس نظیر خوردن چای بعد از بوتاکس و حمام رفتن و… میپردازیم.

مراقبت های بعد از بوتاکس

هرچند بوتاکس، یک عمل غیرتهاجمی محسوب می‌شود، اما مراقبت بعد ازبوتاکس شامل بایدها و نبایدهایی است که بعد از تزریق باید به آن‌ها توجه کرد تا این روش بیشترین اثر و کمترین عارضه را در پی داشته باشد. در ادامه با این عمل و مراقبت‌های بعد از آن آشنا می‌شویم.

مراقبت‌ عمومی بعد از بوتاکس

مراقبت‌ عمومی بعد از بوتاکس
مراقبت‌ عمومی بعد از بوتاکس

در تمامی عمل‌هایی که با بوتاکس انجام می‌شود، رعایت موارد زیر ضرورت دارد:

خوردن چای بعد از بوتاکس

خوردن چای پس از بوتاکس در حالت عمومی مشکلی ندارد. اما برخی از توصیه‌ها و نکات را باید در نظر داشت:

۱. منتظر بمانید: پس از جابجایی مواد درمانی بوتاکس، بهتر است حداقل ۴-۶ ساعت صبر کنید تا مواد به طور کامل در محل تزریق جا بیفتند.

۲. جلوگیری از فشار: هنگام نوشیدن چای (یا هر مایع دیگر) بعد از بوتاکس، تلاش کنید فشار زیادی روی ناحیه تزریق نیفتد. این کار می‌تواند به جا افتادن مواد درمانی و تأثیرگذاری مناسب آنها منجر شود.

۳. انتقال حرارت: یکی از اثرات خوردن چای گرم و داغ، افزایش انتقال حرارت است. این موضوع ممکن است باعث گشاد شدن مجدد عروق و توسعه مواد بوتاکس شده در ناحیه تزریق شود. بنابراین، بهتر است از مصرف چای داغ و گرم برای مدت زمان معقولی پس از بوتاکس خودداری کنید.

مصرف دارو

فرد باید بعد از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مثل ایبوپروفن یا آسپرین که می‌تواند باعث افزایش کبودی در محل‌های تزریق شود، خودداری کند. همچنین نباید داروی ضدالتهاب مانند تاینول یا advil بدون مجوز پزشک مصرف شود.

دوش آب گرم

فرد باید از گرفتنِ دوش آب گرم تا دو روز بعد از تزریق بوتاکس خودداری کند.

ماساژ صورت

فرد نباید تا یک هفته بعد از بوتاکس، محل تزریق را ماساژ دهد یا فشار قابل‌توجهی را مخصوصا در 24 ساعت اول روی آن ناحیه وارد کند، زیرا ممکن است مایع تزریق‌شده را به یک ناحیه دیگر منتقل کند. هرچند جابه‌جایی موجب برآمدگی ناحیه دیگر نمی‌شود، اما چون ماده‌ای سمی است، خطرناک است. از دیگر عوارض لمس یا مالش، نتایج ناخواسته‌ای مانند افتادگی پلک‌ها یا آسیب عصبی است.

خم کردن سر

پس از تزریق بوتاکس، فرد نباید به مدت دو ساعت سر خود را خم کند.

تمرین ورزشی

تا 24 ساعت بعد از بوتاکس نباید هیچ تمرین ورزشی سنگینی انجام شود. همچنین باید از انجام فعالیت‌های شدید که موجب تعریق بدن می‌شود تا 24 ساعت اجتناب کرد.

خوابیدن

در محل تزریق بوتاکس، احتمال کمی کبودی وجود دارد که موقتی است. بهتر است فرد به مدت دو ساعت پس از تزریق به حالت ایستاده بماند. این امر برای جلوگیری از فشار در منطقه و جلوگیری از افزایش جریان خون است که می‌تواند باعث پراکنده شدن بوتاکس شود و بنابراین دوام نداشته باشد.

عدم رعایت این موارد می‌تواند موجب تورم، قرمزی یا کبودی شود.

ورزش صورت

بوتاکس با بی‌حسی و شل کردن اعصاب در عضلاتِ اطراف صورت کار می‌کند. فرد با حرکت دادن صورت بعد از 24 ساعت می‌تواند به درمان کمک کند. فرد بعد از تزریق باید اخم کند، لبخند بزند و ابروهای خود را بالا ببرد. این حرکات به بهبود تزریق کمک می‌کنند.

عوامل تاثیرگذار بر کیفیت بوتاکس

عوامل تاثیرگذار بر کیفیت بوتاکس
عوامل تاثیرگذار بر کیفیت بوتاکس

 

طی درمان با بوتاکس برای ماندگاری بیشتر، مواردی وجود دارد که فرد باید آن‌ها را رعایت کند. در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم.

اثر گرما روی بوتاکس

فرد برای مراقبت بعد از بوتاکس، تا 48 ساعت بعد از درمان باید از گرم شدن بیش از حد محل تزریق جلوگیری کند. ورزش شدید، نوشیدن الکل، هوای گرم، خوابیدن زیر نور مستقیم خورشید، سونا و اتاق بخار، اثر بدی روی بوتاکس خواهند داشت. گرما باعث افزایش جریان خون می‌شود که ممکن است باعث پراکنده شدن بوتاکس شده و اثر آن از بین برود. فرد بعد از تزریق برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، بهتر است تا حد ممکن از آفتاب دور شود و حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کند.

اثر سیگار بر بوتاکس

سیگار کشیدن یکی از عواملی است که می‌تواند عوارض جانبی بوتاکس را بدتر کند، به سلول‌های پوستی فرد آسیب برساند و باعث کاهش اثر بوتاکس و پیری زودرس شود. هرچند بوتاکس تمام چین و چروک صورت را برطرف می‎کند، اما پوست از آسیب سیگار در امان نخواهد بود.

افتادگی پلک بعداز بوتاکس

افتادگی پلک بعداز بوتاکس
افتادگی پلک بعداز بوتاکس

اگر بوتاکس در قسمت پیشانی خیلی کم تزریق شده باشد، می‌تواند باعث شل شدن بیش از حد عضلات شده و روی پلک‌ها فشار وارد ‌کند. با این حال، این اثر ماندگار نیست و ظرف سه تا چهار ماه از بین می‌رود. البته تزریق بوتاکس توسط متخصص با تجربه به جلوگیری از نتایج منفی مانند افتادگی پلک کمک خواهد کرد.

علت سردرد بعد از بوتاکس

علت سردرد بعد از بوتاکس 
علت سردرد بعد از بوتاکس 

برخی از افراد به‌دنبال تزریق بوتاکس به عضلات پیشانی، سردرد خفیفی را تجربه می‌کنند که می‌تواند چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

طبق یک مطالعه در سال 2001، مشخص شد حدود یک درصد از بیماران بعد از انجام بوتاکس سردردهای شدیدی را تجربه می‌کنند که می‌تواند دو هفته تا یک ماه ادامه داشته باشد تا از بین برود.

در حال حاضر، درباره علت سردردهای خفیف یا شدید هیچ اتفاق نظری وجود ندارد، اما برخی از این نظرات عبارتند از:

  • انقباض بیش از حد عضلات خاص صورت
  • خطای تکنیکی مانند ضربه زدن به استخوان پیشانی هنگام تزریق
  • ناخالصی احتمالی در مواد بوتاکس

اگرچه برخی از افراد بعد از انجام عمل بوتاكس، دچار سردرد می‌شوند، از بوتاكس نیز می‌توان به‌عنوان درمان سردرد استفاده كرد. یك مطالعه در سال 2010 ثابت کرده كه بوتاكس می‌تواند برای جلوگیری از سردردهای مزمن روزانه و میگرن استفاده شود.

مراقبت روزانه از پوست بعد از بوتاکس

هر فرد باید پس از بوتاکس با لوسیون ملایمی صورت خود را روزانه بشوید. در واقع، فرد می‌تواند از پاک‌کننده‌ها، لایه‌بردارها و مرطوب‌کننده‌های قبلی خود استفاده کند. استفاده از محصولات مراقبت پوست در نتایج بوتاکس خللی وارد نمی‌کند و حتی در صورتی می‌تواند باعث بهبود بافت و درخشش پوست فرد شود و نتیجه را بهتر کند.

تنها در صورتی که مراقبت روزانه از پوست فرد شامل میکرودرم ابریژن یا لایه‌‎برداری شیمیایی باشد، باید حداقل یک هفته پس از تزریق بوتاکس برای انجام آن صبر کند.

اصلاح صورت بعد از بوتاکس

متخصصان زیبایی توصیه می‌کنند جهت مراقبت بعد از بوتاکس، 10 تا 12 ساعت پس از تزریق بوتاکس از مواد آرایشی استفاده نشود و از انجام اصلاحات سنگین‌تر صورت از جمله بند انداختن، وکس، اپیلاسیون، اصلاح با تیغ و… برای مدت زمان 2 هفته بعد از بوتاکس جداً خودداری شود.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

بوتاکس برای همیشه دوام ندارد و سرانجام، اثر نوروتوکسین از بین می‌رود و اعصاب دوباره قادر به ارسال آن سیگنال‌ها به عضلات برای شروع کار یا انقباض خواهند بود. به ‎طور کلی، بوتاکس 3 تا 4 ماه ماندگاری دارد. البته ممکن است افرادی نیز وجود داشته باشند که ماندگاری بوتاکس روی صورت آنها 4 تا6 ماه باشد. همچنین برای کسانی که برای اولین‌بار روی صورت خود عمل بوتاکس انجام می‌دهند، ممکن است دوام کمتری داشته باشد که در تزریق‌های بعد، ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.

تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید؟

دستور مراقبت بعد از بوتاکس شامل نوع خوابیدن نیز می‌شود؛ وقتی فرد بعد از بوتاکس طولانی‌‎مدت دراز بکشد یا خم شود، نیروی جاذبه باعث تغییر حالت بوتاکس می‌شود. عوارض جانبی می‌تواند شامل افتادگی پلک‌ یا دیپلوپیا (دید دوگانه) باشد. فرد برای خوابیدن یا دراز کشیدن حداقل باید تا 4 ساعت بعد از بوتاکس صبر کند. به‌دنبال این روش، نوروتوکسین نیاز به زمان دارد تا در محل تزریق قرار بگیرد و خود را به‌طور کامل در عضلات جا دهد. وقتی خیلی زود دراز بکشد، ممکن است نوروتوکسین تغییر موقعیت دهد.

چه مُسکن‌هایی را می‌توان قبل یا بعد از تزریق بوتاکس مصرف کرد؟

فرد می‌تواند قبل و بعد از عمل پاراستامول استفاده كند، اما باید از مصرف داروهای ضدالتهابی اجتناب کند. باید از مصرف ایبوپروفن قبل از بوتاکس خودداری کند، زیرا داروی ضدانعقادی است. این بدان معنی است که می‌تواند مانع از لخته شدن خون شود و احتمال بروز کبودی را افزایش دهد.

فرد باید حداقل از چهار روز قبل از شروع درمان با بوتاکس، از مصرف ایبوپروفن خودداری کند.

آیا می‌توان بعد از انجام بوتاکس روی صورت به پهلو خوابید؟

فرد می‌تواند بعد از انجام بوتاکس در هر موقعیتی که بخواهد بخوابد، اما حداقل چهار ساعت پس از درمان باید از دراز کشیدن خودداری کند. بوتاکس چند ساعت طول می‌کشد تا در محل خود قرار بگیرد، دراز کشیدن بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می‌تواند باعث شود مواد به عضلات دیگر صورت منتقل شود و عوارضی به‌دنبال داشته باشد.

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید