پوست

انواع روشهای رفع تیرگی کشاله ران،مزایا و معایب آن

اهمیت رفع تیرگی کشاله ران

تیرگی کشاله ران یکی از مشکلات رایج پوستی است که به دلایل مختلف بروز پیدا می‌کند. تیرگی این قسمت به دلیل فراوانی رنگدانه ملانین ، رنگدانه‌ای که به بدن و پوست انسان رنگ می‌دهد، ایجاد می‌شود. اگرچه این مشکل در جمعیت زنان و مردان بسیار شایع است، اما زنان بیش از مردان نسبت به این موضوع حساسیت نشان داده و به دنبال راهکارهای موثر در رفع تیرگی کشاله ران هستند.

این مشکل اعتماد بنفس افراد را در روابط زناشویی کاهش می‌دهد. همچنین به دلیل نمایان شدن تیرگی حین پوشیدن لباس مایو، حضور آن‌ها را در مکان‌هایی چون استخر محدود می‌کند. به همین دلیل از بین بردن سیاهی کشاله ران از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

انواع روش‌های رفع تیرگی کشاله ران

روش رفع تیرگی کشاله ران

 

روش‌های متعددی برای رفع سیاهي کشاله ران وجود دارد که در دو گروه خانگی و پزشکی جای می‌گیرند. روش‌های پزشکی شامل لیزر درمانی، مزوتراپی، پیلینگ (لایه‌برداری) و میکرونیدلینگ است. انتخاب مناسب‌ترین روش بر اساس شرایط فرد، نوع پوست، میزان تیرگی و هزینه انجام آن تعیین می‌شود. در ادامه در مورد این روش‌ها و مزایا و معایب آن‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

رفع سیاهي کشاله ران  با لیزر

لیزردرمانی یکی از روش‌های موثر و سریع در رفع تیرگی کشاله ران به شمار می‌رود. البته کشاله ران ناحیه حساسی است. از این رو هر نوع لیزری برای استفاده در این منطقه از بدن مناسب نیست و باید این کار زیر نظر پزشک باتجربه و ماهر انجام گیرد. لیزر فرکشنال CO2 که به آن لیزر مونالیزا نیز گفته می‌شود در درمان تیرگی کشاله ران به نسبت دیگر روش ها موثرتر عمل می‌کند.این لیزرها رنگدانه (ملانین) را هدف قرار می‌دهند تا پوست روشن‌تر شود.

 

مراحل انجام لیزر کشاله ران

برای شروع رفع تیرگی کشاله ران در این روش ابتدا محدوده مورد نظر با استفاده از کرم بی‌حسی موضعی آماده می‌شود. سپس دستگاه کوچک لیزر روی پوست قرار گرفته و شروع به تابش اشعه می‌کند. در هر جلسه یک لایه از ناحیه تیره کشاله ران، از بین می‌رود.

برای جلوگیری از داغ شدن و سوختن پوست نیز از جت خنک کننده استفاده می‌شود. مدت زمان هر جلسه لیزر درمانی به وسعت محدوده تیره رنگ، شدت و نوع تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. اما به طور معمول 30 الی 60 دقیقه به طول می‌انجامد.

پزشک فاصله زمانی بین جلسات را بر اساس پاسخ پوست به این روش تعیین می‌کند. اما به طور کلی برای مشاهده نتایج، حداقل 3 جلسه درمانی لازم است.

  معایب رفع سیاهی کشاله ران با لیزر

 

مزایا

لیزر درمانی یکی از روش‌های امن و سریعترین راه برای دستیابی به نتایج مطلوب در زمینه رفع تیرگی کشاله ران است. به همین دلیل عوارض کمی برای آن عنوان شده است. مزیت دیگر این روش آن است که برای اکثر انواع پوست مناسب است. البته افرادی هستند که پوست آنان به انرژی لیزر پاسخ نمی‌دهد اما تعداد آنها بسیار کم است. روشن شدن پوست با لیزر هنگامی که توسط یک درمانگر باتجربه انجام می شود، هیچ جای زخمی در بدن شما ایجاد نمی کند.

از دیگر مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدون درد
  • بدون خونریزی
  • ماندگاری بالای نتایج
  • کوتاهی جلسات درمانی
  • سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن

 

معایب لیزر درمانی

کبودی، تورم، قرمزی و پوسته پوسته شدن بعد از رفع تیرگی کشاله ران با لیزر کاملاً طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می‌شود. برای کنترل تورم و التهاب می‌توان از کیسه یخ و کرم‌های تجویزی پزشک استفاده کرد. برای بهبودی کامل پوست یک الی سه هفته زمان لازم است.

یکی از عوارض این روش، حساسیت پوستی به لیزر مورد استفاده است. البته پزشک برای بررسی واکنش پوست، چند هفته قبل از درمان آن را در محدوده کوچکی از بدن تست می‌کند. نیاز به چند جلسه درمانی و هزینه بالا از دیگر معایب این روش است. نامناسب بودن برای پوست‌های تیره را نیز می‌توان به موارد مذکور اضافه کرد.

 

هزینه رفع تیرگی کشاله ران با لیزر

هزینه این روش برای هر فرد متفاوت است و با شرکت در جلسه مشاوره توسط پزشک مشخص می‌شود. زیرا هزینه‌های کار تحت عوامل مختلفی مشخص می‌شود؛ به عنوان مثال می‌توان به تعداد جلسات، وضعیت پوست، عمق و وسعت تیرگی، نوع کلینیک و تخصص پزشک اشاره کرد.

به طور کلی هزینه هر جلسه لیزر بین 150 تا 250 هزار تومان تخمین زده می‌شود که هزینه کلی درمان با توجه به تعداد جلسه تعیین می‌شود.

 

پیلینگ

رفع تیرگی کشاله ران با پیلینگ

 

یکی دیگر از روش‌های رایج در رفع تیرگی کشاله ران، پیلینگ یا لایه‌برداری نام دارد. پیلینگ روشی است که  در آن لایه سطحی پوست به طرق شیمیایی یا با ابزارهای مکانیکی برداشته می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به محلول‌های لایه‌بردار نظیر گلیکولیک اسید یا کرم‌های موضعی یا میکرودرم آبریژن اشاره کرد. انواع مختلفی از مواد دارای خاصیت لایه‌برداری با عمق نفوذ و تاثیرگذاری متفاوت وجود دارد. با توجه به حساسیت ناحیه تحت درمان (کشاله ران) باید انتخاب با دقت بیشتر و زیر نظر پزشک انجام شود.

 

میکرودرم ابریژن

معایب رفع سیاهی کشاله ران با میکرود

 

میکرودرم ابریژن نوعی تکنیک برای لایه‌برداری کشاله ران، بدون استفاده از مواد شیمیایی است. در این روش لایه‌های سطحی به صورت ملایم تراشیده شده و رنگ تیره پوست به مرور از بین می‌رود. همچنین پوست به واسطه خراش‌های جزئی تحریک می‌شود. در نتیجه فرآیند تولید کلاژن در پوست شدت بیشتری می‌گیرد. در نتیجه پوستی شاداب، تازه و عاری از تیرگی بدست می‌آید.

رفع تیرگی کشاله ران با میکرودرم ابریژن با تجهیزات مختلفی اجرا می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به نوک الماسی و کریستالی (رایج‌تر) اشاره کرد. در روش نوک الماسی دستگاه لایه‌بردار روی پوست حرکت داده می‌شود. اما در روش کریستالی، بلورهای ریز با اسپری روی پوست قرار می‌گیرد. سپس بلورها و سلول‌های مرده پوست با پمپ مکش جمع‌آوری می‌شوند. رفع تیرگی کشاله ران به کمک لایه‌برداری برای افراد دارای پوست‌های حساس و مستعد جوش، آکنه، اگزما مناسب نیست. برای آگاهی بیشتر نسبت به روش انجام و مزایای این روش می‌توانید مقاله مربوط به آن را بخوانید.

 

هزینه میکرودرم آبریژن

هزینه درمان تیرگی کشاله ران با میکرودرم ابریژن به تعداد جلسات درمان، نوع روش مورد استفاده، میزان تیرگی، نوع کلینیک و تجربه پزشک بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه رفع تیرگی کشاله ران در هر جلسه بین 120 تا 180 هزار تومان در سال 1400 تخمین زده شده است.

 

فیساپ

فیساپ نسل جدیدی از میکرودرم ابریژن است که  برای رفع تیرگی‌ها از جمله کشاله ران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش با لایه برداری عمیق به رفع تیرگی کشاله ران کمک می‌کند و امکان تنظیم و تغییر آن برای انواع پوست‌ها وجود دارد.

خوشبختانه رفع تیرگی کشاله ران با فیساپ، امن و بدون خطر است، اما افرادی که پوست حساس، خشک و مستعد اسکار دارند بهتر است روش دیگری را جایگزین آن کنند.

در این روش ابزاری سیلیکونی روی پوست غلتانده می‌شود. سیلیکون مورد استفاده برای هر فرد با دیگری متفاوت است.

بعد از انجام فیساپ یا میکرودرم نباید نواحی مورد درمان دوباره با زمين و فرش یا جوراب تیره و  … اصطكاك پيدا كند.

 

هزینه فیساپ

هزینه درمان این عارضه با این روش به تعداد جلسات درمانی، میزان عارضه تیرگی و نوع کلینیک بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه رفع تیرگی کشاله ران  در هر جلسه بین 120 تا 180 هزار تومان در سال 1400 تخمین زده شده است.

هزینه دیگری که در این روش وجود دارد، خرید سری دستگاه  است که برای هر فرد متفاوت است و متناسب با جنس پوست او انتخاب می‌شود و باید در هر جلسه همراه فرد باشد. هزینه آن حدودا 50 هزارتومان است که به هزینه درمان اضافه می‌شود.

برای دیدن اثربخشی این روش معمولا نیاز به چند جلسه درمانی است که باعث هزینه زیاد آن می‌شود.

استفاده از کرم یا لوسیون‌های لایه بردار و روشن‌کننده

رفع سیاهی کشاله ران

 

 یکی از روش های موثر در رفع تیرگی کشاله ران استفاده از مواد طبیعی و لایه بردارهای شیمیایی است که می‌توانند در روشن کردن رنگدانه‌هایی که در قسمت داخلی ران‌ها ایجاد شده است، کمک کنند.

ترکیب این محصولات بهداشتی اغلب شامل سویا، نیاسینامید، اسید الاژیک، لیگنین پراکسیداز و غیره است.

البته این کرم ها بهتر است با توصیه و نظر پزشک مصرف شود زیرا برخی از کرم ها یا مواد شیمیایی موجود در بازار نشان داده‌اند که می‌توانند باعث واکنش آلرژیک شوند.

در ادامه برخی از کرم‌هایی را که ممکن است پزشک برای روشن شدن پوست تیره در قسمت داخلی ران تجویز کند، معرفی شده است:

 
هیدروکینون‌ها

هر سفید کننده پوستی که حاوی هیدروکینون باشد می‌تواند پوست تیره را روشن کند. مقدار هیدروکینون در هر محصول برای رفع تیرگی کشاله ران متفاوت است.

پزشک با توجه به شرایط پوستی، میزان عارضه و رنگ پوست، فرد را راهنمایی می‌کند که چه دوزی از این کرم باید مصرف شود.

هرچند این روش موثر است اما فرد باید توجه داشته باشد که محصولات (حاوی هیدروکینون) می‌توانند باعث سرطان شوند، بنابراین، استفاده از آن‌ها فقط برای یک دوره بسیار کوتاه توصیه می‌شود.

 

 رتینوئیدها

 محصولات رتینوئید مبتنی بر ویتامین A هستند که موجب رشد مجدد سلول‌های پوست می‌شوند و اغلب برای رفع مشکل هایپرپیگمانتاسیون پوست کاربرد دارند.

در این روش فرد برای دیدن تفاوت‌های مشهود و نتیجه نهایی باید صبور باشد. طول درمان در این روش نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است. همچنین رتینوئیدها ممکن است باعث خشکی پوست و حساسیت بیشتر به نور خورشید شوند.

 

مزایا و معایب پیلینگ

اگرچه لایه‌بردارهای شیمیایی به لحاظ قیمت مناسب‌تر‌ و در دسترس هستند. اما دستیابی به نتیجه ممکن است کمی طولانی شود. همچنین امکان آسیب به پوست نواحی اطراف کشاله ران وجود دارد. در صورت استفاده از ماده نامناسب نیز مشکلاتی از قبیل زخم، حساسیت، قرمزی و التهاب رخ می‌دهد. لایه‌بردارهای مکانیکی از قبیل میکرودرم روشی بی‌خطر و موثر در رفع تیرگی کشاله ران هستند.

مدت کوتاه جلسه درمانی، یکی از مزایای این روش است که بر حسب وضعیت پوست 30-20 دقیقه به طول می‌انجامد. تعداد جلسات نیز بر حسب واکنش پوست به درمان تعیین می‌شود. دوره نقاهت برای این روش وجود ندارد. فرد بلافاصله بعد از اتمام کار می‌تواند فعالیت‌های خود را از سر بگیرد. یکی دیگر از مزایای میکرودرم مناسب بودن آن برای انواع پوست (با هر رنگ) است. عوارض خاصی برای این روش به جز قرمزی و سوزش وجود ندارد. البته این موارد نیز طبیعی است و بعد از مدت کوتاهی محو می‌شود.

 

مزوتراپی

رفع تیرگی کشاله ران با مزوتراپی

 

امکان رفع تیرگی کشاله ران با روش مزوتراپی وجود دارد. در این روش بر حسب وضعیت، ترکیبی از مواد به لایه میانی (مزودرم) پوست تزریق می‌شود. بخش اصلی مواد تزریقی را هیالورونیک اسید تشکیل داده است. این ماده وظیفه تحریک پوست برای تولید کلاژن و الاستین را بر عهده دارد.

سایر مواد تشکیل دهنده شامل ویتامین، هورمون، عصاره‌های گیاهی و … است. ایجاد سوراخ‌های متعدد در سطح پوست نیز به تحریک هر چه بیشتر آن برای تولید کلاژن و فاکتورهای رشد کمک می‌کند. در مزوتراپی برای روشن کردن لکه‌های تیره پوست از قبیل سیاهی کشاله ران از ماده گلیکولیک اسید استفاده می‌شود. این ماده وظیفه تنظیم تولید ملانین در پوست را بر عهده دارد.

 

هزینه مزوتراپی کشاله ران

هزینه درمان تیرگی کشاله ران با این روش برای هر فرد متغیر است و به تعداد جلسات درمان، نوع مواد مصرفی، میزان تیرگی، نوع کلینیک و تجربه پزشک بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه آن  بین 480 تا 750 هزار تومان در سال 1400 تخمین زده شده است.

 

مزایا و معایب مزوتراپی

رفع تیرگی کشاله ران به کمک مزوتراپی بدون درد و خونریزی است و به صورت سرپایی انجام می‌شود. همچنین دوره نقاهت نداشته و فرد بلافاصله می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد. علاوه بر رفع تیرگی مشکلات دیگری از قبیل سلولیت، زبری و پیری پوست کشاله ران را نیز می‌توان با این روش بهبود داد.

 البته برای دستیابی به نتیجه مطلوب، مزوتراپی باید در چند جلسه انجام شود. تعداد جلسات و فاصله آن‌ها بر حسب نوع عارضه پوستی، محل درگیر و شدت آن مشخص می‌شود. برای این روش عوارضی عنوان شده که بیشتر ناشی از مهارت کم پزشک و سطح پایین بهداشت در محیط کلینیک است. این عوارض عبارتند از:

      زخم

     عفونت

      ایجاد لکه‌های جدید

     کبودی یا خون مردگی

      حساسیت به ماده تزریقی

      ملتهب شدن بافت چربی در زیر پوست

 

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ به معنای سوزن سوزن کردن پوست با استفاده از یک قلم الکتریکی (درماپن) است. مشکلاتی از قبیل رفع ترک، افتادگی پوست، تیرگی، چین و چروک و ناصافی با این روش قابل درمان است. ارتعاشات درماپن علاوه بر کاهش درد، اثربخشی کار را نیز افزایش می‌دهد. ایجاد منافذ سطحی و کنترل شده در سطح کشاله ران، پوست را برای تولید کلاژن و الاستین و در نتیجه بازسازی تحریک می‌کند. برای رفع تیرگی کشاله ران از محلول‌های روشن کننده در کنار این کار استفاده می‌شود. منافذ ایجاد شده روی پوست، نفوذ این مواد و تاثیرگذاری آن‌ها را افزایش می‌دهند. در صورت تیرگی شدید، این روش به صورت ترکیبی با سایر روش‌ها از قبیل مزوتراپی به کار می‌رود.

 

مزایا و معایب میکرونیدلینگ

رفع تیرگی کشاله ران با میکرونیدلینگ به واسطه استفاده از کرم بی‌حس کننده بدون درد است. همچنین منافذ ایجاد شده بسیار ریز و بدون خونریزی هستند و بعد از مدت کوتاهی بسته می‌شوند. دستگاه آسیبی به بافت‌های اطراف وارد نساخته و برای هر نوع پوست قابل استفاده است. از قرمزی و تورم به عنوان عوارض این کار یاد می‌شود. البته این موارد کاملاً طبیعی است و بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. برای کسب نتیجه مطلوب، میکرونیدلینگ باید در چندین جلسه روی کشاله ران ادامه یابد. مدت زمان هر جلسه نیز بین 15 الی 60 دقیقه متفاوت است.

 

راه‌های پیشگیری از تیرگی مجدد کشاله ران

اگر فرد اغلب در معرض ابتلا به تیرگی داخل ران قرار دارد، موارد زیادی وجود دارد که با رعایت آن می‌تواند از تیرگی پوست خود جلوگیری یا به رفع تیرگی کشاله ران کمک کند. از جمله این کارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. پوشیدن شورت دوچرخه یا جوراب‌های نایلونی زیر دامن یا شلوار
  2. لایه برداری و تمیز کردن منظم ناحیه داخلی ران که از تجمع پوست مرده در این ناحیه جلوگیری می‌کند.
  3. جلوگیری از تعریق و اصطکاک بیش از حد با نپوشیدن لباس‌های تنگ
  4. پرهیز از تراشیدن مکرر موهای این ناحیه با تیغ یا موم زدن
  5. استفاده از ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر هنگام قرار گرفتن در معرض نور افتاب

 

سوالات متداول

آیا بعد از رفع سیاهی کشاله ران امکان بازگشت وجود دارد؟

بله؛ در صورت عدم رعایت برخی نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی امکان بازگشت تیرگی وجود دارد.

آیا لیزر درمانی برای رفع تیرگی کشاله ران محدودیت دارد؟

بله؛ لیزر درمانی برای زنان باردار، شیرده و افراد دارای پوست حساس و مستعد اسکار گزینه مناسبی نیست. همچنین هرگونه سابقه ابتلا به بیماری باید به آگاهی پزشک برسد.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید