سینه مردان و زنان

سینه افتاده: علت + تشخیص افتادگی سینه

سینه افتاده

سینه افتاده یکی از رایج‌ترین عارضه‌ها در بین زنان است. سینه‌ها از بافت‌های عضلانی تشکیل شده‌اند. این عضلات به دلایل مختلف ممکن است شکل سفتی خود را از دست بدهند، شل شده و حالت آویزان به خود پیدا کنند و دچار این عارضه شوند.

پستان‌ها به لحاظ اندازه، شکل و رنگ در هر فردی متفاوت است که این صفات از ژن‌های او به ارث می‌رسند، اما با گذر زمان شکل و فرم اولیه سینه‌ها از دست می‌رود و دچار افتادگی می‌شود. این افتادگی ممکن است قرینه و در هر سینه باشد و ممکن است که در یک سینه اتفاق بیفتد.

علائم افتادگی سینه زنان

شل بودن سینه اغلب با چند علائم زیر همراه است:

– آویزان شدن سینه‌ها

– افتادگی همراه با شل بودن و نداشتن بافت کافی برای نگه داشتن آن

– قرار گرفتن نوک سینه‌ها به سمت پایین که سبب حرکت پاندولی آنها شود

– قرار گرفتن کل پستان‌ها تا زیر چین سینه‌ها

انواع افتادگی سینه زنان

انواع افتادگی سینه زنان
انواع افتادگی سینه زنان

افتادگی در پستان با ضعف و شدت همراه است که در یک تقسیم‌بندی می‌توان آن را در سه نوع تیپ مشخص از همدیگر تمیز داد.

افتادگی سینه تیپ 1

بخش پایین‌ نوک سینه کمی حالت افتادگی به خود گرفته است و نوع خفیف افتادگی پستان‌ها به شمار می‌رود.

 

افتادگی سینه تیپ 2

 هم نوک سینه و هم بخش پایین سینه از حالت طبیعی خارج شده و به سمت پایین گرایش پیدا کرده‌اند که نوع متوسط از افتادگی در سینه است.

افتادگی سینه تیپ 3

هم بالای نوک سینه، هم نوک سینه و هم پایین نوک سینه حالت افتادگی گرفته‌اند و در این نوع حالت، بیشترین شدت از افتادگی سینه را نشان می‌دهد.

افتادگی سینه به صورت نامتقارن

افتادگی سینه به صورت نامتقارن
افتادگی سینه به صورت نامتقارن

گاهی افتادگی در سینه‌ ممکن است در یک سو اتفاق بیفتد و حالت سینه‌های را به شکل نامتقارنی دربیاورد. البته در این عارضه ممکن است که عوامل مختلفی دخالت داشته باشند که عامل سرطان هم می‌تواند یکی از آنها به‌شمار آید.

از این‌رو در بروز چنین حالتی حتما باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه می توانید مقاله سینه های نامتقارن را مطالعه کنید.

علت افتادگی سينه زنان

علت افتادگی سينه زنان
علت افتادگی سينه زنان

بافت سینه بیشتر از سلول‌های چربی، بافت غده و رباط‌هایی ساخته شده است که از زیر بغل و تا مرکز سینه امتداد می‌یابد. غده‌هایی به نام لوبول‌ها شیر تولید می‌کنند که زنان از آنها برای تغذیه کودکان تازه متولد شده خود استفاده می‌کنند.

این بافت در اثر گذر زمان و با جاذبه زمین یا گرانش کشیده شده و پوست آن ضعیف و حالت افتاده به خود می‌گیرد.

با این حال، علاوه بر افزایش سن، به عنوان عامل اصلی این عارضه، زنان جوان نیز ممکن است حالت سفت بودن سینه‌های خود را از دست بدهند. در ادامه به مهمترین دلایلی که سبب شل بودن سینه می‌شود، خواهیم پرداخت.

علت افتادگی سينه زنان: ورزش‌های شدید

برخی ورزش‌های سنگین و حرکات عقب و جلو و رونده موقع دویدن می‌تواند سبب ترکیده شدن کلاژن‌های سینه و  تجزیه بافت همبند شود. از همین رو توصیه می‌شود که زنان از ورزش‌ها سنگین پرهیز کنند و ورزش‌های مناسب را جایگزین آن کنند.

علت افتادگی سينه زنان: نور آفتاب

قرار گرفتن در معرض پرتوهای UV خورشید باعث تغییر در کلاژن‌سازی و الاستین می‌شود. این مورد در بلندمدت می‌تواند روی افتادگی سینه‌ها تاثیرگذار باشد.

علت افتادگی سينه زنان: یائسگی

یائسگی باعث ایجاد تغییرات هورمونی می‌شود که روی خاصیت ارتجاعی پوست اثرگذار است، از این‌رو بیشتر زنان پس از یائسگی دچار شل شدن سینه‌های خود می‌شوند.

علت افتادگی سينه زنان: حاملگی و شیردهی

علت افتادگی سينه زنان: حاملگی و شیردهی
علت افتادگی سينه زنان: حاملگی و شیردهی

حاملگی‌های متعدد و پشت‌سر هم سبب می‌شود که رباط‌هایی که از سینه‌ها حمایت می‌کنند، کشش و افتادگی داشته باشند، زیرا در دوران بارداری وزن فرد سنگین‌تر می‌شود. همچنین در دوران شیردهی به کودکان نیز بافت‌های سینه کشیده شده و سبب آویزان شدن آن می‌شود.

علت افتادگی سينه زنان: رژیم و افزایش و کاهش وزن

زنانی که به صورت غیرمعمول اضافه وزن همراه با سینه‌های بزرگتری دارند، زودتر دچار کشش و افتادگی پوست و بافت سینه می‌شوند.

افرادی که رژیم‌های سفت و سختی می‌گیرند و وزن آنها در یک بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ کیلو افزایش و بعد کاهش پیدا می‌کند، این نوسان وزن، روی بافت سینه‌ها تاثیر می‌گذارد و سبب شل شدن سینه‌ها می‌شود.

علت افتادگی سينه زنان: استعمال دخانیات

استعمال دخانیات به‌ویژه سیگار سبب می‌شود که پوست حالت انعطاف‌پذیری و قدرت استحکام خود را از دست بدهد. کشیدن سیگار اثرات منفی روی نوعی پروتئین به نام الاستین دارد که عامل سفتی پوست به‌شمار می‌رود.

علت افتادگی سينه زنان: سینه‌بندهای نامناسب

علت افتادگی سينه زنان: سینه‌بندهای نامناسب
علت افتادگی سينه زنان: سینه‌بندهای نامناسب

 سینه‌بندهای نامناسب به خوبی نمی‌توانند سینه را نگه دارند به همین دلیل به مرور زمان آنها را دچار افتادگی می‌کند. هر اندازه که تکان‌های سینه بیشتر باشد، پوست سینه و کلاژن‌های آن بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند. از همین رو باید از سینه‌بندهایی استفاده کرد که درست اندازه سینه‌ها باشد تا بتواند شکل آن را به خوبی حفظ نماید.

علت افتادگی سينه زنان: بیماری‌ها

ابتلا به برخی بیماری‌های خاص مانند سرطان پستان و سل می‌تواند باعث تضعیف بافت‌های پستان شده و حالت افتاده به آنها بدهد.

علت افتادگی سينه زنان: وراثت و افتادگی سینه

علاوه بر تمام عواملی که در شل بودن سینه نقش داشتند، می‌توان نقش وراثت و عوامل ژنتیکی را نیز در نظر گرفت که در برخی زنان در چندین نسل از خانواده‌ها دیده می‌شود.

پیشگیری از افتادگی سینه

پیشگیری از افتادگی سینه
پیشگیری از افتادگی سینه

هرچند سینه افتاده در گذر زمان یا به دلایل گوناگون اتفاق می‌افتد، اما می‌توان با انجام اقداماتی از آن پیشگیری به عمل آورد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

– ثابت نگه داشتن وزن خود در یک حالت ایده‌آل. در صورت تصمیم به کاهش وزن، باید این کار را به صورت تدریجی انجام داد. کاهش ناگهانی و سریع وزن، افتادگی سینه‌ها را به شدت افزایش می‌دهد.

– داشتن یک رژیم غذایی مناسبب که سبب کلاژن‌سازی در بدن شود.

– انجام ورزش‌های مناسب. مانند ورزش‌های فشاری، شنا کردن و پرس نیمکت که سبب تقویت عضلات زیر سینه‌ها می‌شود. ورزش‌های مناسب به تقویت ماهیچه‌های نگه‌دارنده سینه کمک می‌کند و سبب بالا ماندن آنها می‌شود.

– پرهیز از استعمال دخانیات و سیگار

– نوشیدن آب به اندازه کافی در طول روز.  آب‌رسانی به بدن استحکام کلی بافت‌های سینه را بهبود می‌بخشد.

– نگه داشتن کمر و شانه‌های خود به سمت عقب و قوز نکردن.

– استفاده از لباس‌های زیر مناسب که نه گشاد و نه تنگ باشد. البته پوشیدن لباس‌های زیر تنگ می‌تواند سبب تروما و دیستروفی (کوچک شدن و نازیبایی) پستان‌ها شود. همچنین پوشیدن لباس‌هایی از جنس دانتل نازک برای افرادی که دچار افتادگی در سینه هستند، توصیه نمی‌شود.

– محافظت از خود در برابر نور آفتاب.

– نخوابیدن به پشت و خوابیدن به کمر که بهترین شیوه برای جوان ماندن پوست سینه و پیگشیری از افتادن آنهاست.

– استحمام با آب خنک. این کار سبب سفت شدن پوست بدن از جمله سینه‌ها می‌شود. این استحمام باید هر روزه باشد.

– استفاده از مرطوب‌کننده‌های مناسب و برخی کرم‌های ضدچروک که حاوی پروتئین های گیاهی باشد.

 

آیا افتادگی سینه می‌تواند خطرناک باشد؟

با توجه به دلایلی که برای سینه افتاده عنوان شد، در حالت کلی این عارضه خطری برای فرد ندارد. تنها به لحاظ زیبایی می‌تواند برای فرد مهم باشد.

اما افتادگی به صورت نامتقارن در سینه‌ها ممکن است در اثر بیماری یا سرطان سینه روی دهد. البته بهتر است فرد برای تشخیص درست آن به سرعت به پزشک مراجعه کند.

افتادگی سینه به انگلیسی

افتادگی سینه در انگلیسی معادل Sagging breasts می‌شود اما در اصطلاح پزشکی این عارضه به «پتوز سینه‌ها» یا Breast ptosis  معروف است.

آیا پروتز سبب سینه افتاده می‌شود؟

پروتز سینه یک روش زیبایی است که به صورت دائمی نیست. از سویی پس از عمل پروتز امکان درآوردن آن نیز وجود دارد. در این صورت سینه‌ها حالت چروک و افتاده به خود می‌گیرند.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید