پوستعارضه پوستی پسوریازیسمو و پوست سر

پسوریازیس سر:علائم، علت،پیشگیری و درمان

پسوریازیس سر چیست؟

پسوریازیس سر نوعی بیماری مزمن پوستی است. این عارضۀ نسبتا دردناک، زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوست بیش از حد رشد می‌کنند. این اتفاق به دلیل عملکرد نادرست سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد.

 این مشکل باعث قرمزی پوست سر در قسمت‌های مختلف و به خصوص در ناحیه پس سر و پشت گردن می‌شود. همچنین رگه‌های نقره‌ای یا سفید نیز در میان قرمزی‌ها وجود دارد. به همین دلیل این عارضه با نام بیماری صدف پوست سر نیز شناخته می‌شود. علاوه بر پوست سر، پسوریازیس ممکن است به سایر نقاط مانند صورت، پشت گوش‌ها و گردن نیز سرایت کند.

 

اصطلاح انگلیسی پسوریازیس سر

به طور کلی معادل انگلیسی این عارضه، کلمه psoriasis است. اما زمانی که آن در پوست سر یا موها ایجاد شود با نام Scalp psoriasis شناخته می‌شود .

 

علائم پسوریازیس سر

علائم پسوریازیس سر چیست؟  

اگر فرد خوش شانس باشد پسوریازیس پوست سر او می‌تواند خفیف و تقریباً غیر قابل مشاهده باشد. اما در اغلب موارد می‌تواند شدید باشد، مدت طولانی طول بکشد و باعث ایجاد زخم‌های ضخیم و پوسته‌ای شود.

خارش شدید می‌تواند خواب و زندگی روزمره فرد را تحت تأثیر قرار دهد و خاراندن آن منجر به عفونت‌های پوستی و ریزش مو در فرد شود.

مهم‌ترین علامت بیماری صدف موی سر، حالت غیرعادی پوست سر است. در این بیماری پوست سر زمخت و زبر می‌شود. این موضوع باعث می‌شود پوست سر فلس دار به نظر برسد. رنگ آن نیز به قرمز با رگه‌های نقره‌ای و طوسی تغییر پیدا می‌کند.

زمانی که پوسته‌ها خارانده یا کنده می‌شوند، خونریزی می‌کنند به همین دلیل لازم است هنگام شانه کردن یا شستن سر، مراقب بود زیرا، احتمال عفونت را بالا می‌برد. در ادامه به مهم‌ترین علائم این بیماری اشاره کرده‌ایم.

 • پوست سر خشک و پوسته پوسته شده.
 • درد به خصوص در صورت ایجاد زخم.
 • قرمزی پوست سر.
 • ایجاد زخم در صورت خاراندن یا عدم مراقبت صحیح.

 

تشخیص پسوریازیس سر

در برخی موارد، بیماری صدف موی سر ممکن است با سایر بیماری‌های پوستی اشتباه گرفته شود. به عنوان مثال ممکن است پوسته‌های ایجاد شده ناشی از این بیماری در بین موها پخش شوند و با شوره سر اشتباه گرفته شوند.

اما باید در نظر داشت که پوسته‌های ناشی از پسوریازیس خشک هستند و با شوره فرق دارند.  همچنین پوست سر نیز در این عارضه ملتهب است. اما بثورات ناشی از شوره با التهاب پوست سر همراه نیستند و ممکن است چرب نیز باشند.

به طور کلی بهتر است تشخیص دقیق این بیماری بر عهده پزشک باشد. معاینه فیزیکی اولین اقدامی است که انجام می‌شود. در مرحله بعد در صورت نیاز، بیوپسی یا نمونه برداریصورت می گیرد.

 

علت بیماری پسوریازیس سر چیست؟

علت بیماری پسوریازیس سر چیست

علت اصلی ایجاد بیماری صدف موی سر در هر نوعی، مشکل در عملکرد سیستم ایمنی است که ممکن است بخاطر شرایط ژنتیکی یا محیطی اتفاق بیفتد.

محققان هنوز علت دقیقی برای این موضوع کشف نکرده‌اند. اما پیش بینی می‌شود، برخی از عوامل بر پیشرفت بیماری صدف پوست سر تأثیر داشته باشد که درادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 • عفونت و به خصوص عفونت‌های پوستی.
 • زندگی در مناطق سرد و خشک.
 • آسیب‌های پوستی مانند گزش حشرات، آفتاب سوختگی.
 • استرس.
 • سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار.
 • مصرف بی‌رویه الکل.
 • مصرف داروهای خاص.

البته این عوامل ممکن است تشدید کننده باشند و تأثیر مستقیم آن‌ها بر بیماری صدف موی سر اثبات نشده است.

 

انواع بیماری پسوریازیس سر

انواع بیماری پسوریازیس سر

این بیماری انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

پسوریازیس پلاکی

رایج ترین شکل این بیماری که باعث ایجاد ضایعات پوستی خشک، برجسته و قرمز می شود، نوع پلاکی آن است. این عارضه در قسمت‌های مختلف بدن از جمله پوست سر ظاهر می‌شود و کمی دردناک است. پلاک‌ها اغلب در انتهای مو، پشت گردن یا جلوی موها ایجاد می‌شوند و خارش دارند. پوست اطراف پلاک‌ها ممکن است ترک بخورد و خونریزی کند.

 

پسوریازیس گوتات

پسوریازیس گوتات معمولا خفیف‌تر از نوع پلاک است. اما در صورت عدم درمان و پیشرفت ممکن است به نوع پلاک تبدیل شود.

 

پسوریازیس اریترودرمیک

بروز این عارضه نادر است و سوختگی بسیار زیادی به همراه دارد. همچنین ممکن است علاوه بر پوست سر، سایر قسمت‌ها را نیز درگیر کند. پسوریازیس اریترودرمیک ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان و انجام درمان‌های اورژانسی داشته باشد.

 

پسوریازیس سر در کودکان

پسوریازیس سر در کودکان

فهمیدن اینکه کودکی به پسوریازیس مبتلا است، می‌تواند خبر سختی برای والدین آن‌ها باشد. زیرا آنان نگران تأثیراتی هستند که این بیماری التهابی مزمن می‌تواند بر روی پوست سر و موهای کودکان یا بدن آن‌ها بگذارد.

این عارضه می‌تواند بسیار دردناک باشد. با این حال، حتی اگر در حال حاضر درمانی برای آن وجود نداشته باشد، بسیاری از روش‌های درمانی برای کمک به کودکان دارای این بیماری در دسترس قرار دارد.

رایج ترین نوع این عارضه در نوزادان و کودکان، از نوع پلاک است.

 

راه پیشگیری از بیماری صدف پوست سر

به طور کلی راهکاری برای پیشگیری قطعی از ابتلا به این بیماری وجود ندارد. چرا که به ژنتیک مرتبط است. اما راهکارهایی که در ادامه بیان کرده‌ایم، می‌تواند احتمال ابتلا به آن را کاهش دهد.

 • پوشاندن کامل سر در فصل زمستان به خصوص در هوای سرد و خشک.
 • استفاده از مرطوب کننده‌های مخصوص مو و پوست سر.
 • کاهش استرس.
 • پیشگیری از آسیب رسیدن و ایجاد زخم در پوست سر.
 • رژیم غذایی سالم.
 • استفاده از دستگاه بخور در فضایی که هوای آن خشک است.
 • جایگزین کردن داروهایی که باعث ایجاد پسوریازیس می‌شود.
 • استفاده از کلاه هنگام تابش مستقیم نور خورشید به سر.

 

تفاوت پسوریازیس با درماتیت سبورئیک پوست سر در چیست؟

تفاوت پسوریازیس با درماتیت سبورئیک

پسوریازیس در پوست سر پوسته‌های ضخیم و نقره‌ای ایجاد می‌کند. در حالی که پوسته‌ها در درماتیت سبورئیک معمولاً نازک‌تر هستند و رنگ آن‌ها اغلب سفید یا زرد است. این پوسته‌ها اغلب دارای ظاهری چرب هستند.

اگر فرد ضایعه‌های ناشی از بیماری صدف پوست سر را بخراشد یا بکند، احتمالاً خونریزی می‌کند. اما معمولا برداشتن لکه‌های پوستی درماتیت مشکلی ایجاد نمی‌کند. پوسته‌های پسوریازیس سر گاهی اوقات با احساس درد یا حساسیت همراه هستند، اما درماتیت سبورئیک اینگونه نیست.

البته باید این را در نظر داشت که گاهی ممکن است فرد هر دو عارضه پوستی را همزمان داشته باشد.

 

عوارض پسوریازیس پوست سر چیست؟

به طور کلی بیماری پسوریازیس سر، جز زخم‌ها و خونریزی احتمالی عارضه دیگری ندارد. اما برخی از عوارض غیر مستقیم که از عملکرد نادرست سیستم ایمنی یا ظاهر نازیبای پوست سر ناشی می‌شوند، عبارتند از؛

 • ریزش مو.
 • ابتلا به سایر بیماری‌های خود ایمنی.
 • کاهش اعتماد به نفس.
 • افسردگی.
 • عفونت (در صورت ایجاد زخم و عدم بهبود آن).

 

 

سوالات متداول

 

آیا پسوریازیس پوست باعث ریزش مو می‌شود؟

پسوریازیس موی سر خود باعث ریزش مو نمی‌شود، اما خاراندن زیاد یا بسیار سخت سر، کندن لکه‌های پوستی، درمان‌های سخت و استرس همراه با این شرایط می‌تواند منجر به ریزش موقت مو شود. اما معمولا بعد از بهبود، موهای از دست رفته دوباره رشد می‌کنند و به حالت اولیه بازمی‌گردند. همچنین برخی از روش‌های خاص درمان ممکن است باعث ضعف موها و ریزش آن‌ها شوند. اما بعد از قطع شدن داروها و تکمیل دوره درمان، موها بهبود پیدا می‌کنند.

 

تفاوت بین بیماری صدف پوست سر در بزرگسالان و کودکان  چیست؟

مهمترین تفاوت سن شروع آن است. در غیر این صورت، پسوریازیس سر در کودکان علائم و عوامل مشابه آن را در بزرگسالی دارد. از دیگر تفاوت ها می‌توان به تأثیر روانی قابل توجه‌تر به دلیل مرحله رشد اجتماعی آن­ها هنگام بروز عارضه و ایجاد تکه‌هایی قابل مشاهده در اطراف پوست سر اشاره کرد.

 

آیا می‌توان پسوریازیس پوست سر را بدون درمان رها کرد؟

برخی از افراد با این بیماری زندگی می‌کنند. این افراد معمولا علائم شدیدی از پسوریازیس سر را تجربه نمی‌کنند و به همین دلیل می‌توانند آن را تحمل کنند. البته به دلیل ظاهر ناخوشایندی که برای پوست سر ایجاد می‌شود، بیماران ترجیح می‌دهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برای درمان این بیماری اقدام کنند.

 

پسوریازیس پوست سر در چه کسانی بیشتر است؟

در اکثر موارد این مشکل به دلیل زمینه ارثی بیماران ایجاد می‌شود. معمولا افرادی که درگیر این بیماری می‌شوند، حداقل یک نفر دیگر نیز در خانواده‌ آن‌ها مبتلا به پسوریازیس پوست سر وجود دارد.

 

آیا ابتلا به بیماری صدف پوست سر واگیردار است؟

خوشبختانه این بیماری مسری نیست و از شخصی به شخص دیگر سرایت نمی‌کند.

 

آیا رنگ کردن مو ممکن است موجب ابتلای فرد به پسوریازیس سر شود؟

پسوریازیس و رنگ مو نیز ارتباط چندانی به یکدیگر ندارند. برخی از افراد تصور می‌کنند که به دلیل استفاده از برخی رنگ موهای خاص و حساسیت به آن این عارضه ایجاد می‌شود. اما این بیماری اغلب ژنتیکی است. اما مواد شیمیایی مانند رنگ مو ممکن است آن را تحریک کند.

 

چه زمانی برای درمان بیماری صدفی موی سر باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر غدد لنفاوی متورم شود، می تواند نشانه عفونت باشد. در این صورت فرد باید با پزشک خود صحبت کند تا بتواند تحت درمان قرار بگیرد.

 

منابع

 

https://www.mayoclinic.org

 

https://www.healthline.com

https://www.webmd.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا