دهان و دندان

رفع زردی دندان در خانه(سفید کردن دندان در خانه)

فهرست محتوای مقاله

رفع زردی دندان در خانه چگونه انجام می‌شود؟

علاوه بر روش‌های نوین پزشکی برای سفیدکردن دندان، رفع زردی دندان در خانه، راه‌های مختلفی دارد که می‌توان با انجام آن از شر لکه‌های زرد دندان خلاص شد. به‌طور کلی، سفیدی دندان با از بین بردن جرم‌ و لکه‌های روی دندان‌ها، انجام می‌شود. لایه حذف شده، تنها جرم زائد موجود روی دندان‌های افراد است و آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند. آلودگی‌ها در مواد سفیدکننده حل شده و با پاک کردن این مواد از روی دندان، پاک می‌شوند. البته باید فرد یکی از این روش‌ها را انتخاب کرده و از انجام چند روش خانگی با هم پرهیز کند، چون ممکن است به دندان‌های خود آسیب بزند. روش‌های درمان زردی دندان در منزل نسبت به روش‌هایی که توسط پزشک انجام می‌شود، به زمان طولانی‌تری برای اثرگذاری نیاز دارند اما طبیعتا هزینه‌های آن کمتر است. افرادی که قصد استفاده از این روش را دارند باید بر انجام آن مداومت داشته باشند و روند سفید کردن دندان‌های زرد را تا پایان ادامه دهند. با این کار به نتایج دلخواه خود دست پیدا می‌کنند.در ویدئوی زیر 10 روش طبیعی سفیدکردن دندان در خانه بیان شده است.در ادامه مقاله نیز به تشریح و بیان جزئیات این روش‌ها پرداخته‌ایم.

درمان زردی دندان در منزل برای چه افرادی ممکن نیست؟

روش‌های طبیعی کم‌خطرترین راه‌ها برای درمان هستند. به همین دلیل، تقریبا گروه‌های مختلف می‌توانند دندان‌های خود را در منزل سفید کنند. اما استفاده از روش‌های رفع زردی دندان در خانه برای افرادی با شرایط زیر کاربردی ندارد.

 • افرادی که دندان مصنوعی دارند.
 • افرادی که دندان‌های آن‌ها دارای روکش یا ایمپلنت است.
 • افرادی که دندان‌هایشان به‌دلیل کهولت سن و از بین رفتن مینا زرد شده است.
 • افرادی که به مواد مورد استفاده در روش‌های مختلف حساسیت دارند.

این گروه‌ها می‌توانند از روش‌های دندانپزشکی زیبایی برای سفید کردن دندان‌‌ خود استفاده کنند.

چه افرادی می‌توانند از روش طبیعی سفید کردن دندان در خانه استفاده کنند؟

سفید کردن دندان در خانه   رفع زردی دندان در خانه برای تمام افرادی که دندان‌های دائمی آن‌ها در معرض زرد شدن قرار گرفته، کاربرد دارد. گروه‌های زیر با استفاده از این روش‌ها نتایج خوبی می‌گیرند.

 • افرادی که دخانیات را ترک کرده‌ و قصد سفید کردن دندان‌هایشان را دارند.
 • افرادی که زردی دندان آن‌ها زیاد نیست و نیازی به دندانپزشکی زیبایی ندارند.
 • افرادی که استفاده از مواد طبیعی را به مواد شیمیایی ترجیح می‌دهند.
 • افرادی که علت زردی دندان آن‌ها مانند مصرف داروهای خاص یا بیماری رفع شده است و قصد دارند برای سفید کردن آن‌ها اقدام کنند.
 • افرادی که براساس رژیم غذایی پر از قند و کربوهیدرات‌ها دچار رنگ زرد دندان شده‌اند.
 • افرادی که ژنتیکی دندان‌های سفیدی ندارند.
 • کسانی که بر اثر مصرف بیش از اندازه فلوراید رنگ دندان خود را از بین برده‌اند.
 • کسانی که بر اثر عدم رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان از جمله مسواک زدن، رنگ دندانشان زرد شده است.

 

راه‌های از بین بردن زردی دندان در خانه

عوامل مختلفی باعث از بین رفتن سفیدی و درخشندگی دندان‌ها می‌شوند. راهکارهای زیادی برای از بین بردن زردی دندان درخانه وجود دارد که در ادامه به موثرترین آن ها اشاره می شود

 

سفید کردن دندان با جوش‌شیرین

سفید کردن دندان با جوش شیرین   مسواک زدن با جوش‌شیرین از دیگر روش‌های موثر برای رفع زردی دندان در خانه محسوب می‌شود. این ماده یک سفیدکننده طبیعی است. به همین دلیل در فرمول بسیاری از خمیردندان‌ها نیز وجود دارد. می‌توان گفت جوش‌شیرین یک تراشنده‌ خفیف است. از دیگر خاصیت‌های این ماده ایجاد محیط قلیایی در دهان و از بین بردن باکتری‌هاست. استفاده از جوش‌شیرین یک روش درمانی سریع برای سفید کردن دندان‌ها نیست. با استفاده از این روش، در بلندمدت می‌توان اثرات مثبت رفع زردی دندان در خانه را مشاهده کرد. آزمایش‌های بسیاری نشان می‌دهد استفاده از این ماده یا خمیر دندان‌های حاوی آن در از بین بردن لکه‌های زرد دندان موثر است.

 

جوش‌شیرین و لیموترش

لیموترش دارای ویتامین c است که ماده‌ای موثر برای سفیدی دندان به‌‌شمار می‌آید. همچنین ویژگی آنتی‌باکتریال دارد که‌ سبب مرگ میکروب‌های دندان می‌شود و ترکیب‌ آن با جوش‌شیرین برای سفیدی دندان مفید است. ترکیب یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین با دو قاشق چایخوری آب لیموترش تازه، ترکیب خمیری شکلی ایجاد می‌کند. از این ترکیب به جای خمیردندان برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. البته باید این روش تنها یک‌بار در هفته انجام شود، مسواک زدن با جوش‌شیرین باید هر شب تکرار شود. همین روش را با هیدروژن پروکسید نیز می‌توان انجام داد.

 

جوش‌شیرین و خمیردندان

در این روش فرد باید یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین را با دو قاشق آب و کمی خمیردندان مخلوط کند و با مسواک روی دندان بکشد. این روش پاکسازی ملایم‌تر است و می‌توان آن را دو بار در هفته انجام داد. جوش‌شیرین و توت‌فرنگی ترکیب توت‌فرنگی و جوش‌شیرین نیز می‌تواند راهی برای رفع زردی دندان در خانه باشد. می‌توان دو توت فرنگی پوره‌شده را با نصف قاشق چایخوری جوش‌شیرین و کمی خمیر دندان مخلوط کرد و روی دندان‌ها کشید و پس از 5 دقیقه آن را شست. این کار را باید 2 تا 3 بار در هفته انجام داد. پس از گذشت 2 تا 3 هفته می‌توان نتایج آن را مشاهده کرد.

 

بیکینگ پودر و آب‌لیمو

بیکینگ پودر لکه‌ها را از بین می‌برد و ترکیب آن با آب‌لیمو باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود. یک قاشق چایخوری بیکینگ پودر باید با همان اندازه آب لیموی تازه مخلوط شود سپس به مدت 2 دقیقه دندان‌ها مسواک شود. این زمان نباید بیشر از دو دقیقه شود. سپس دندان‌ها به‌طور کامل شسته شود، زیرا ممکن است به دندان آسیب بزند. اگر این کار به‌طور منظم در دو هفته انجام شود، نتیجه آن برای رفع زردی دندان شگفت‌انگیز خواهد بود.

 

نمک دریا، خمیردندان و آب‌لیمو

ماده دیگری که به رفع زردی دندان در خانه کمک می‌کند، نمک دریاست. این ماده دارای کلسیم، منیزیم و آهن است. خاصیت آنتی‌باکتریال نمک دریا بسیار موثر است و باعث از بین رفتن باکتری و میکروب‌های دندان می‌شود. در این روش، نصف قاشق غذاخوری نمک دریا با دو قاشق چایخوری آبلیمو و مقدار کمی خمیردندان را باید با هم قاطی کرد. مایع خمیری به‌دست آمده باید برای چند دقیقه روی دندان‌ها باقی بماند، سپس شسته شود. این روش را 2 تا 3 بار در هفته می‌توان تکرار کرد.

 

آب‌لیمو و آب

ترکیب یک قاشق آب‌لیمو با یک قاشق آب را می‌توان روزانه در دهان چرخاند و قرقره کرد. این کار علاوه بر کمک به رفع زردی دندان در خانه، به از بین رفتن میکروب‌های دهان نیز کمک می‌کند. این کار بعد از هربار مسواک زدن می‌تواند انجام شود. بهتر است مخلوط به‌دست آمده از آب‌لیمو و آب را ده دقیقه در دهان نگه دارید و سپس آن را بیرون بریزید. برای دیدن نتیجه بهتر است این کار به‌طور منظم تا 2 هفته ادامه پیدا کند.

 

سفید کردن دندان با زغال فعال

استفاده از زغال فعال یا خاک رس، جزو محبوب‌ترین و ارزان‌ترین راهکارها برای رفع زردی دندان در خانه است. ثابت شده استفاده از این ماده می‌تواند تا 3 درجه رنگ دندان‌های فرد را روشن‌تر کند. زغال به‌عنوان یک ماده قدرتمند در جذب آلودگی‌ شناخته می‌شود. به همین دلیل، کشیدن زغال فعال روی دندان‌ها، آن‌ها را سفید می‌کند. همچنین باعث از بین رفتن سموم و باکتری‌های موجود در دهان می‌شود. در تولید برخی از خمیردندان‌ها از زغال فعال استفاده می‌شود.

 

روش استفاده از زغال برای سفید کردن دندان‌های زرد

سفید کردن دندان با زغال   اگر فرد می‌خواهد برای رفع زردی دندان در خانه از این روش استفاده کند، باید راه استفاده از آن را بلد باشد. بهتر است برای این کار از کپسول‌های زغال بهداشتی استفاده شود. محتویات یک کپسول برای یک‌بار مسواک زدن کافی است. فرد باید زغال را روی مسواک قرار دهد و در هر بار استفاده از آن باید به مدت دو دقیقه و به روش چرخشی مسواک را روی دندان‌ها بکشد. بهتر است مسواک به لثه‌ها برخورد نکند، چراکه ممکن است باعث ایجاد سوزش شود. افرادی که دندان‌های حساس دارند یا می‌خواهند خاصیت زغال را کمتر کنند، می‌توانند بعد از خالی کردن محتویات کپسول روی مسواک، مسواک را خیس کنند. سپس به مدت دو دقیقه دندان‌های خود را بشویند. بعد از پایان دو دقیقه، دهان باید به‌طور کامل شسته شود. گفته می‌شود که اثرات استفاده از این روش بعد از یک ماه دیده می‌شود؛ بنابراین جزو سریع‌ترین روش‌های رفع زردی دندان در خانه است. هشداری در این‌باره وجود دارد؛ استفاده طولانی‌مدت از زغال فعال به‌دلیل خاصیت سایندگی، مینای دندان را از بین می‌برد. این موضوع باعث کاهش مقاومت دندان و زردی بیشتر آن می‌شود؛ بنابراین باید در استفاده از زغال احتیاط کرد.

 

شیرخشک و خمیردندان

محصولات لبنی به‌ویژه شیر می‌تواند در سلامت، زیبایی دندان‌ها و رفع زردی دندان در خانه بسیار موثر عمل کند. شیر دارای کلسیم و پتاسیم است که مینای دندان را تقویت می‌کند و باعث سفیدی آن می‌شود. برای استفاده از این روش باید کمی خمیردندان روی مسواک قرار داده شود و سپس به آن کمی شیر خشک اضافه و سپس به آرامی دندان‌ها مسواک شود. این روش برای اثرگذاری باید 2 بار در هفته انجام شود تا دندان‌ها سفید و قوی‌تر شوند.

 

سفید کردن دندان طبیعی با روغن نارگیل

سفید کردن دندان با روغن نارگیل   جالب است بدانید استفاده از روغن برای بهداشت دهان و دندان یکی از روش‌های سنتی برای رفع زردی دندان در خانه در هند محسوب می‌شود. آن‌ها در کنار روغن نارگیل از روغن آفتابگردان و کنجد نیز استفاده می‌کنند. روغن نارگیل، طعم خوبی دارد و در سلامت دهان و دندان بسیار تأثیرگذار است. به همین دلیل، بسیاری از افراد این نوع روغن را برای دندان‌هایشان انتخاب می‌کنند. روغن نارگیل دارای اسیدلوریک است که در از بین بردن باکتری‌های مضر دهان نقش دارد. التهاب‌های دهان را نیز کاهش می‌دهد. طبق تحقیقات انجام‌شده بسیاری از افرادی که به‌طور روزانه از آن استفاده کرده‌اند، گفته‌اند که دندان‌هایشان سفیدتر و درخشنده‌تر شده است. در هر صورت این روش خطری ندارد و برای سلامتی مفید است؛ بنابراین امتحان آن خالی از لطف نیست.

 

روش استفاده

برای این کار، فرد ابتدا یک قاشق غذاخوری روغن را در دهان قرار می‌دهد. سپس روغن را به روی دندان‌ها می‌کشد. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است و به همین دلیل ممکن است لازم باشد چند دقیقه در دهان باقی بماند تا کامل ذوب شود. کشیدن روغن روی دندان‌ها باید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ادامه پیدا کند. خالی کردن روغن نارگیل در روشویی ممکن است دردسرساز باشد، چرا که ممکن است در لوله به حالت جامد تبدیل شود و آن را مسدود کند؛ بنابراین بهتر است در سطل زباله تخلیه شود. استفاده از روغن نارگیل مینای دندان را از بین نمی‌برد. این روش یکی از پرخاصیت‌ترین اقدامات برای رفع زردی دندان در خانه است. برای حصول نتیجه بهتر و سریع‌تر می‌توان به‌طور روزانه از آن استفاده کرد.

 

استفاده از پوست میوه برای سفیدکردن درخانه

بسیاری از پزشکان بر این باورند که مالیدن پوست پرتقال، موز یا لیمو برای رفع زردی دندان در خانه مفید است. آن‌ها بیان می‌کنند که اسیدسیتریک موجود در پوست میوه‌ها، لکه‌های روی دندان‌ها را از بین می‌برد. این موضوع از لحاظ تجربی بررسی شده است.

 

روش استفاده از پوست پرتقال برای رفع زردی دندان در خانه

ابتدا باید پوست میوه‌ مانند پرتقال را جدا کرد و آن را به مدت دو دقیقه روی دندان‌ها مالید. این کار نباید بیش از یک بار در روز تکرار شود. بسیاری از افراد با انجام این کار دندان‌هایشان را سفیدتر کرده‌اند. البته برای حصول نتیجه باید صبر و مداومت به خرج داد. نکته حائز اهمیت درباره استفاده از پوست میوه برای رفع زردی دندان در خانه این است که آن‌ها دارای خاصیت اسیدی هستند و ممکن است مینای دندان را از بین ببرند؛ بنابراین باید در استفاده از آن‌ها احتیاط کرد. اگر فرد احساس کند دندان‌ها یا لثه‌هایش حساس‌تر از قبل شده‌اند، باید استفاده از این روش را متوقف کند.

 

داروهای گیاهی برای از بین بردن زردی دندان

سفید کردن دندان   داروهای گیاهی همیشه جزو بهترین راهکارها برای درمان‌های خانگی بوده‌اند. برخی از این گیاهان در از بین بردن زردی دندان در خانه نیز کاربرد مطلوبی دارند. در ادامه به مهم‌ترین گیاهانی که از این خاصیت برخوردارند، اشاره کرده‌ایم.

 

ریحان

ریحان تنها یک سبزی خوشمزه نیست. این گیاه می‌تواند در سفیدی و درخشندگی دندان‌ها موثر باشد. مصرف زیاد ریحان مانع از تأثیر رنگ غذاها روی دندان می‌شود. برای استفاده از این گیاه، تنها کافی است مقداری از آن خشک شود. سپس باید برگ‌های خشک‌شده را به صورت پودر در آورد. این کار را می‌توان به‌طور دستی یا با استفاده از آسیاب انجام داد. سپس پودر را باید به دندان‌ها زد. برای رفع زردی دندان در خانه به این روش، حداقل هفت روز در هفته باید از ریحان خشک‌شده استفاده کرد.

 

برگ مریم گلی

برگ مریم‌گلی در بسیاری از باغ‌ها و باغچه‌ها به صورت خودکار رشد می‌کند و در عطاری‌ها نیز موجود است. این گیاه برای سفید کردن دندان کاربرد دارد. استفاده از آن ساده است. تنها کافی است برگ‌ها خرد شوند و به مدت دو دقیقه روی دندان‌ها قرار بگیرند. اگر از برگ خشک استفاده می‌شود، به کمی آب نیز نیاز خواهد داشت. بعد از آن نیز باید دهان با آب ولرم شسته شود. انجام این کار دو بار در هفته مفید است. صبر و انجام منظم روش‌های خانگی به تاثیرگذاری آن‌ها کمک می‌کند.

 

ریشه شیرین‌بیان

این گیاه بومی آفریقاست. ریشه شیرین‌بیان خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی دارد؛ بنابراین علاوه بر رفع زردی دندان در خانه مانع پوسیدگی نیز می‌شود. برای استفاده از آن تنها کافی است ریشه خشک شیرین‌بیان جویده شود. همچنین می‌توان از آن یک برس تهیه کرد و مانند مسواک روی دندان‌ها کشید. هر کدام از روش‌ها که انتخاب می‌شوند باید چند دقیقه ادامه داشته‌باشند. روش‌های گیاهی روی سفید دندان‌هایی اثرگذار است که زردی جرم دندان در آن‌ها کم است، پس اگر جرم دندان فرد زیاد باشد باید روش‌های دیگر را امتحان کند. اما نکته مثبت آن است که هیچ‌کدام از این روش‌ها عوارض جانبی ندارند. بنابراین می‌توان آن‌ها را امتحان کرد و در صورت حصول نتیجه‌ مطلوب، این کار را ادامه داد.

 

سفید کردن دندان طبیعی با زردچوبه

بسیاری از پزشکان و چهره‌های علمی بیان کرده‌اند که زردچوبه یکی از روش‌های موثر در رفع زردی دندان در خانه است. تحقیقات میدانی بسیاری انجام شده که نتیجه تأثیر مثبت زردچوبه بر رفع زردی دندان‌ها را مشخص می‌کند. استفاده از این روش هیچ ضرر یا عوارض جانبی ندارد. بنابراین در بدترین حالت تأثیری بر دندان‌ها نخواهد داشت. زردچوبه علاوه بر سفید کردن دندان‌ها در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها و التهابات لثه موثر است.

 
مسواک زدن با زردچوبه

این یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های استفاده از زردچوبه برای رفع زردی دندان در خانه است. البته بعد از مالیدن زردچوبه روی مسواک، برس آن زرد خواهد شد. در این روش ممکن است طعم ناخوشایند زردچوبه آزاردهنده باشد. برای حل این مشکل تنها کافی است چند قطره عصاره نعناع نیز روی مسواک چکانده شود. این کار زدن مسواک با زردچوبه را دلپذیرتر می‌کند. برای رفع زردی دندان در خانه با این روش باید از پودر زردچوبه باکیفیت استفاده شود. مسواک باید خیس شود و سپس در پودر فرو رود. البته بهتر است بخشی از پودر برای این کار جدا شود، چون فرو کردن مسواک در پودر ممکن است باعث رشد باکتری‌ها در آن شود. بعد از آغشته کردن مسواک، باید آن را روی دندان‌ها کشید. بعد از پایان مسواک زدن، فرد باید پنج دقیقه صبر کند تا پودر آلودگی‌ها را جذب کند. بعد از شست‌وشوی زردچوبه، باید با خمیردندان دوباره مسواک بزد. اگر بعد از بار اول هنوز زردچوبه وجود داشته باشد، لازم است دندان‌ها دوباره شسته شود.

 
ساخت خمیردندان زردچوبه در خانه

برای ساخت این خمیردندان باید یک‌چهارم قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با یک‌هشتم قاشق چایخوری روغن نارگیل مخلوط کرد. روغن نارگیل باید ذوب شده باشد. این ترکیب به‌تنهایی برای رفع زردی دندان در خانه موثر است. اما مواد دیگری نیز می‌توان به دلخواه به این ترکیب اضافه کرد. یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین خاصیت خمیر دندان تهیه‌شده را بیشتر می‌کند. در صورتی که طعم آن مطلوب نیست، می‌توان به ترکیب عصاره نعناع اضافه کرد. روش شست‌وشوی دندان با استفاده از این خمیردندان نیز مانند روش قبلی است.

 

سایر روش‌های رفع زردی دندان در خانه

در کنار آنچه در این قسمت‌های قبلی ذکر شد، روش‌های دیگری برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. این روش‌ها بخشی از سبک زندگی محسوب می‌شوند و تبدیل آن‌ها به عادت کار سختی نیست.

 • استفاده از میوه‌ها و سبزیجات به‌ویژه آناناس و توت‌فرنگی
 • قرقره کردن و چرخاندن سرکه سیب ترکیب شده با آب در دهان هر روز صبح قبل از مسواک کردن دندان‌ها. از تمیز کردن دندان‌ها به‌طور روزانه و مستقیم با سرکه سیب باید خودداری کرد، زیرا موجب ترک برداشتن دندان می‌شود. اما ترکیب آن با آب این مشکل را برطرف می‌کند.
 • نوشیدن آب به‌ویژه بعد از مصرف غذاهای رنگی

 

نکاتی برای پیشگیری از زردی دندان

پیشگیری از زردی دندان   بهترین و مهم‌ترین راه برای رفع زردی دندان در خانه، پیشگیری از آن است. البته زردی دندان تا حدی غیرقابل اجتناب است، چراکه با افزایش سن مینای دندان از بین می‌رود و لایه‌های زیرین آن بیشتر نمایان می‌شوند. لایه‌های زیرین به اندازه مینا درخشنده و سفید نیستند. به همین دلیل دندان‌ها زرد به نظر می‌رسد. مهم‌ترین راه برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها، رعایت بهداشت آن‌هاست. مسواک زدن نه‌تنها برای درمان، بلکه برای پیشگیری نیز راهکار مناسبی محسوب می‌شود. سایر نکاتی که در پیشگیری کاربردی و موثر هستند را بیان کرده‌ایم.

 • نخ‌دندان کشیدن روزانه فراموش نشود.
 • بعد از خوردن مواد رنگی، مسواک زده شود. در صورتی که این امکان وجود ندارد، افراد باید حداقل دهان خود را با آب بشویند.
 • بیش از حد از دهانشویه استفاده نشود.
 • تا حد امکان باید از نوشیدنی‌های بدون قند استفاده شود.

این نکات ساده و کلیدی در پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها تاثیر قابل‌توجهی دارند.

 

عوارض جانبی راه‌های خانگی از بین بردن زردی دندان

به‌طور کلی، روش‌های رفع زردی دندان در خانه جزو کم‌خطرترین روش‌ها محسوب می‌شوند، اما برخی از عوارض جانبی ممکن است برای بیماران رخ دهد.

 • حساسیت و التهاب لثه‌ها
 • احساس ناراحتی در لثه‌ها یا سایر قسمت‌های دهان

جالب است بدانید که استفاده از روش‌های سفیدکننده دندان، باعث سلامت بیشتر دندان‌ها و لثه‌ها می‌شود. بسیاری از موادی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، خاصیت ضدعفونی‌کننده نیز دارند و باکتری‌های مضر دهان را از بین می‌برند.

 

سوالات متداول

کدام یک از روش‌های رفع زردی دندان بهتر است؟

به‌طور کلی روش‌هایی که تحت‌نظر پزشک انجام می‌شوند، مطمئن‌تر هستند. درمان‌های خانگی جایگزین روش‌های درمانی پزشکی محسوب نمی‌شوند.

آیا روش‌های رفع زردی دندان در خانه موثر است؟

میزان تأثیر این روش‌ها کاملا به شخص بستگی دارد. اینکه چقدر درمان را ادامه می‌دهد و دندان‌های او چه پاسخی به استفاده از روش‌های سفید کردن دندان می‌دهند، تأثیر را تعیین می‌کند.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید