پوستلک صورت

درمان لک صورت با قرآن و طب سنتی (خیراندیش+…)

فهرست محتوای مقاله

درمان لک صورت با طب سنتی

سریع ترین راه از بین بردن لک صورت ، سوال بسیاری از افراد است. در میان همه روش های موجود، برخی به دنبال راهکارهای طب سنتی برای درمان لک صورت هستند. هدف مقاله پیش‌رو تشریح انواع روش‌های درمانی لک صورت از نظر اساتید طب سنتی-اسلامی و همچنین آیات و روایات قرآنی در این زمینه می‌باشد.در ادامه نظر طبیبانی همچون دکتر روازده، دکتر خیراندیش و… برای درمان لک صورت آورده شده است

درمان لک صورت با قرآن(آیات و روایات)

استاد تبریزیان برای پیشگیری و درمان لک صورت با طب سنتی عنوان می‌کنند که باید بعد از هربار عطسه، فرد سوره حمد(سوره فاتحه) بخواند و صورت را مسح کند.

همچنین بیان می‌کنند که تعدادی اذکار و نوشته برای درمان لک صورت با طب سنتی در کتاب مکارم‌الاخلاق طبرسی ذکر شده است. البته ایشان تاکید می‌کنند که این کتاب نمی‌تواند به تنهایی منبع موثقی باشد، مگر تجربه اثر این روایات را اثبات کند.

تَخُطُّ عَلَيْهِ خَطّاً مُدَوَّراً ثُمَّ تَكْتُبُ فِي وَسَطِهِ بوتا بوتا برتاتا ادعني أصواتا وَ هِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذِي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْ‌ءٍ إِنَّهُ خَبِيرٌ بِما تَفْعَلُون‌».(مکارم‌الاخلاق،‌ طبرسی، ص411.)

این روایات این‌گونه معنا شده که خط گرد رسم کنید و وسط آن بنویسید بوتا بوتا برتاتا ادعني أصواتا وَ هِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذِي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْ‌ءٍ إِنَّهُ خَبِيرٌ بِما تَفْعَلُون

روایتی دیگری نیز از این کتاب نقل می‌کنند:

يَكْتُبُ عَلَيْهِ بُكْرَةً بِالرِّيقِ قَبْلَ أَنْ يَأْكُلَ شَيْئاً أَوْ يَشْرَبَ هريقة مريقة حتى يجب الطريقۀ.( مکارم‌الاخلاق،‌ طبرسی، ص411.)

تفسیر این روایات بدین صورت است که فرد باید صبح ناشتا قبل از اینکه چیزی بخورد یا بنوشد، بنویسد هريقة مريقة حتى يجب الطريقة شبیه به طلسمات و احراز است. مورد دیگر نیز در این کتاب هست که بدان اشاره می‌کنند:

يَكْتُبُ بُكْرَةً قهر يد قهر أبتد كسرهن كروهن سالاخسك باد بِحَقِّ الْمَلِكِ الْقُدُّوس(مکارم الاخلاق، طبرسی، ص411.)

یعنی صبح زود نوشته شود، قهر يد قهر أبتد كسرهن كروهن سالاخسك باد بِحَقِّ الْمَلِكِ الْقُدُّوس

ایشان بیان می‌کنند ما نمی‌توانیم برای درمان لک صورت تنها به این روایات اعتماد کنیم.

درمان لک صورت درآیات قرآن

درمان لک صورت با قران

در برخی منابع آمده است که برای زیباشدن پوست و چهره، آیات شریفه 105 و106 و107 قرآن کریم سوره مبارکه طه را بر روغن بابونه بخواند و سپس آن روغن را به هرجای از بدن که دچار لک و جوش است بمالد.به مدت 5 روز و هر روز نیز یکبار این کار را انجام دهد.

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْجِبَالِ فَقُلْ يَنْسِفُهَا رَبِّي نَسْفًا (105) فَيَذَرُهَا قَاعًا صَفْصَفًا (106) لَا تَرَى فِيهَا عِوَجًا وَلَا أَمْتًا (107)

درمان لک صورت با طب سنتی چگونه است؟

درمان لک صورت با طب سنتی، شامل مجموعه‌ راهکارهایی است که براساس دیدگاه‌های مختلف متخصصان طب سنتی بیان می‌شود. بیشتر این راهکارها در بلندمدت و با به‌کارگیری صحیح نتیجه‌بخش خواهند بود.

در ادامه به روش‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی و اسلامی برای درمان لک صورت و بدن می‌پردازیم.

درمان لک صورت دکتر روازاده

درمان لک صورت در طب سنتی

دکتر حسین روازاده، متخصص طب سنتی، درباره درمان لک صورت با طب سنتی می‌گوید که ماسک تاثیر کمتری بر رفع لک صورت دارد. در مقابل، توصیه‌های زیر را برای درمان این عارضه پیشنهاد می‌دهد:

خوردن ماءالجبن

برای درمان لک صورت دکتر روازاده، خوردن ماءالجبن را مفید می‌دانند. یکی دیگر از راه‌های مصرف ماءالجبن از نظر ایشان این است که مقداری از آن به صورت مالیده شود تا به مرور اثر لک نابود شود.

روغن بنفشه

برای درمان لک صورت دکتر روازاده می‌گویند بهتر است روغن بنفشه هر شب به صورت مالیده شود.

تغذیه

برای درمان لک صورت دکتر روازاده معتقد است فرد باید از مصرف غذاهای سودازا پرهیز کند.

حنا

برخی لکه‌های پوستی نشانه بیماری پوستی برص است. برای درمان لک صورت با طب سنتی اگر حنا با واجبی مخلوط شده و چند وقت یک بار روی لکه مالیده شود، لک ناپدید می‌شود. البته بهتر است از این روش برای درمان لک‌های صورت استفاده نشود.

 درمان لک صورت در طب سنتی با روغن‌تراپی

برای درمان لک صورت دکتر روازاده توصیه می‌کنند فرد روغن محلی یا روغن زرد را که از کره دوغ به دست می‌آيد، هر شب روی لک بمالد تا پوست او روشن ‌شود.

درمان لک صورت دکتر خیراندیش

درمان لک صورت در طب سنتی

استاد حسین خیراندیش برای درمان لک صورت با طب سنتی معتقد به اصلاح پلاکت‌های خون است. وی برای پایین یا بالا بودن پلاکت‌های خون پیشنهادهای زیر را ارائه می‌دهد:

درمان پایین بودن پلاکت خون

استاد روازاده معتقد است برای درمان لک صورت با طب سنتی باید مشکل پایین بودن پلاکت خون حل شود. برای این کار باید ترکیبی از دو واحد مغز شتر و یک واحد مغز گوسفند، پخته شده و پس از له شدن به اندازه یک قاشق مرباخوری یا غذاخوری بسته به میزان پلاکت خون، از آن استفاده شود.

فرد پس از ۴۰ روز مصرف برای تعیین میزان افزایش پلاکت خود باید آزمایش خون بدهد. اگر مشکل برطرف نشده بود، باید این کار را تکرار کند.

به‌طور کلی، در درمان لک صورت دکتر خیراندیش، گفته شده که خوراکی‌های گرم سبب افزایش پلاکت خون می‌شوند و بهترین آن‌ها مصرف شیره انگور با ارده است.

 درمان بالا بودن پلاکت خون

استاد خیر اندیش بالا بودن پلاکت خون را یکی از علل ایجاد لک صورت می‌دانند به همین منظور، درمان آن را توصیه می‌کنند.

برای درمان این عارضه بیان می‌کنند که باید ترکیب سرکه انگبین دو واحد، عرق نعنا دو واحد، دو واحد عسل و یک واحد سرکه انگور طبیعی تهیه شود. در زمان مصرف، یک سوم لیوان آب به این شربت افزوده شده و یک ساعت پس از شام به مدت ۱۲۰ شب میل شود. علاوه بر این، حجامت عام ۲ تا ۳ مرتبه و هر ۴۰ روز یک بار باید انجام شود.

همچنین باید مصرف غذاهای سودازا مانند گوشت گوساله و گاو، بادمجان، چای، عدس، سوسیس و کالباس و… ترک شود.

درمان لک صورت دکتر خیراندیش

برای درمان لک صورت با طب سنتی، دکتر خیراندیش موارد زیر را پیشنهاد ‌می‌دهد. این موارد برای درمان این عارضه در گردن و دست نیز مفید است:

سکنجبین و عسل

مصرف یک دوره بلندمدت سکنجبین با رازیانه در درمان لک صورت دکتر خیراندیش توصیه شده است. برای تهیه این سکنجبین باید دو واحد عسل، دو واحد عرق رازیانه و یک واحد سرکه استفاده کرد. بهترین زمان مصرف این ترکیب، یک ماه و نیم بعد از هر حجامت عام است. این روند را باید تا زمان رفع لکه‌ها ادامه داد.

خربزه برای درمان لک صورت دکتر خیراندیش

از نظر دکتر خیراندیش قرار دادن قسمت‌ داخلی پوست خربزه یا طالبی روی موضع کک و مک یا لکه‌های صورت به مدت ۳۰ دقیقه در درمان لک صورت با طب سنتی به‌ویژه لکه‌های بارداری به شرط مداومت بسیار تاثیرگذار است.

درمان لک‌های پوستی عمیق با روغن زیتون

دکتر خیراندیش تاکید می‌کنند درمان لک‌های پوستی عمیق نیاز به زمان بیشتری دارد. اگر لکه‌ها سطحی هستند، می‌توان برای درمان لک صورت با طب سنتی از ترکیب سرکه و روغن زیتون استفاده کرد که برای پوست حالت پاک‌کنندگی دارد.

طرز تهیه

برای درمان لک صورت با طب سنتی در این روش، باید یک واحد روغن زیتون و دو واحد سرکه باهم جوشانده شوند تا سرکه تبخیر شود. بعد یک لایه آن روی پوست مالیده شود. بهتر است این کار شب‌ها انجام شود، زیرا به خاطر انبساط پوستی، جذب در شب‌ها بهتر اتفاق می‌افتد.

البته بهتر است برای درمان لک صورت با طب سنتی، خون رقیق شود تا پوست را لطیف و روشن کند. برای این کار پیشنهاد می‌شود روزی یک لیوان سرکه انگبین مصرف شود.

آلوئه‌ورا برای درمان لک صورت با طب سنتی دکتر خیراندیش

از نظر دکتر خیراندیش، آلوئه‌و‌را می‌تواند یک پوشش مناسب و مفید برای پوست باشد. این گیاه می‌تواند پوست را نرم و شفاف ‌کند.

آلوئه‌و‌را هم برای پوست‌های خشک و هم تر مناسب است. برای درمان لک صورت دکتر خیراندیش ماساژ آلوئه‌و‌را را روی پوست پیشنهاد می‌کند. البته اگر فرد صفرای شدید دارد، ممکن است پوست او با مصرف آلوئه‌و‌را دچار خارش شود که با شستن صورت مشکل آن برطرف می‌شود.

در درمان لک صورت دکتر خیراندیش گفته شده که آلوئه‌و‌را را می‌توان به صورت خوراکی نیز مصرف کرد. توصیه می‌شود فرد، سالاد آلوئه‌و‌را تهیه و مصرف کند. برای تهیه این سالاد، برگ آلوئه‌و‌را را باید شست و خرد کرده و با مخلوطی از گوجه‌فرنگی، خیار، کاهو، روغن زیتون، مقداری عسل و ترشی به عنوان یک وعده غذایی میل کرد.

درمان لک صورت تبریزیان

آیت‌الله عباس تبریزیان، پدر طب اسلامی برای درمان لک صورت با طب سنتی معتقد است که صاف‌کننده‌های خون باید مورد استفاده قرار گیرند. توصیه همان تصفیه‌کننده خون اسلامی است که فرد باید به مدت زیادی استفاده کند. به علاوه اینکه برای درمان لک تبریزیان زدن روغن بنفشه به موها و ابروها را توصیه می‌کند و معتقد است که در این صورت، خیلی زود لکه‌ها برطرف و صورت روشن می‌شود. فرد در صورت داشتن لک و مک بهتر است روی سه لقمه اول غذای خود نمک دریا بریزد. همچنین ایشان برای درمان لک صورت تبریزیان توصیه‌های زیر را بیان می‌کند:

خشک کردن صورت بعد از شستن

ایشان بیان می‌کند برای درمان لک صورت در طب اسلامی در کتاب الکافی روایتی آمده است: مَسْحُ‌ الْوَجْهِ‌ بَعْدَ الْوُضُوءِ يَذْهَبُ بِالْكَلَفِ و يَزِيدُ فِي الرِّزْقِ. (الکافی، کلینی، ج6، ص291، ط اسلامیه.) خشک کردن صورت بعد از شستن، کلف(کک مک یا زردیو سیاهی پوست صورت) و لکه‌های تیره را از بین می‌برد و روزی را افزایش می‌دهد.

«مسح» در این روایت به معنای خشک کردن است و به همه انواع مسح اشاره می‌کند. البته اگر سر خیس باشد و مسح انجام شود، ممکن است مورد قبول نباشد.

درمان لک صورت دکتر ضیایی

درمان لک صورت در طب سنتی

استاد سیدحسن ضیایی، متخصص طب سنتی برای درمان لک صورت با طب سنتی یا لکه‌های قهوه‌ای و سیاه و مادرزادی مثل ماه گرفتگی و… استفاده از ضماد سرکه سیب را پیشنهاد می‌کند.

ایشان همچنین برای درمان این عارضه، خوردن پودر سیاه دانه ‌خسیانده شده در سرکه سیب و ماساژ دادن محل کک و مک با آن را توصیه می‌کنند.

از دیگر روش‌ها برای درمان لک صورت دکتر ضیایی، خوردن خشکبار مانند چلغوز خام آن هم به صورت روزی یک قاشق پلوخوری است.

درمان لک صورت حسین معارفی

درمان لک صورت در طب سنتی

حسین معارفی، متخصص طب سنتی، برای درمان لک صورت با استفاده از طب سنتی پیشنهادهایی را مطرح می‌کند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

پوست موز برای درمان لک صورت با طب سنتی استاد معارفی

ایشان توصیه می‌کنند در این روش، فرد پوست یک موز را خشک و آسیاب کند. سپس با یک لیموترش تازه ترکیب کرده و به صورت خمیر در بیاورد و روی جوش‌ها و لکه‌ها بگذارد.

روغن کرچک

استاد معارفی برای درمان لک صورت با طب سنتی و همچنین کک و مک یا لکه‌های قهوه‌ای پشت دست‌ها، مالیدن روغن کرچک را موثر می‌داند.

در این روش فرد باید روزی سه بار روغن کرچک را پشت دست‌هایش مالش دهد تا کک و مک‌ها و لکه‌ها به‌تدریج برطرف شوند. (البته باید از مصرف بی‌رویه روغن کرچک اجتناب کرد، زیرا ضد قوای جنسی است.)

مصرف سرکه انگبین

برای درمان لکه‌های قهوه‌ای روی کل بدن به‌ویژه پوست صورت که به‌دلیل سودا ظاهر شده باید مخلوطی از سرکه انگبین با دو واحد عرق نعنا، دو واحد عسل و یک واحد سرکه انگور طبیعی تهیه شود و یک سوم لیوان از این شربت همراه با آب شب‌ها پیش از خواب میل شود.

روغن زیتون یا بادام تلخ

در این روش، طبق گفته استاد معارفی، فرد باید قبل از حمام، روغن زیتون یا بادام تلخ به محل لکه‌ها مالیده، به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه نگه دارد و پس از آن، کیسه‌کشی با سرکه انجام شود.

درمان لک صورت دکتر علیرضا عباسیان

دكتر عليرضا عباسيان از متخصصان طب سنتی است که برای درمان لک صورت با طب سنتی، ماسک گیاهی آرد باقالی را پیشنهاد می‌کند.

روش تهیه ماسک

روش تهیه این ماسک به این صورت است که فرد باید دو قاشق غذاخوری پودر باقالی با یک قاشق مرباخوری سرکه با پنج قاشق غذاخوری آب مخلوط کند. سپس آن را روی لکه‌ها و بخش کدر پوست بمالد.

این ماسک باید به مدت یک ربع تا نیم ساعت روی صورت باقی بماند. هر چه بیشتر این ماسک روی صورت بماند اثر سفیدکنندگی آن بیشتر خواهد بود.

پس از مدت مورد نظر، فرد باید ماسک باقالی را با یک پنبه آغشته به گلاب به آرامی از روی صورت خود پاک کند.

اگر فرد پوست چربی دارد می‌تواند برای درمان لک صورت با طب سنتی از این ماسک به‌عنوان لایه‌بردار نیز استفاده کند؛ به عبارت دیگر با سابیدن پوست به وسیله انگشتان، ماسک را پاک کرده که همزمان سبب لایه‌برداری نیز می‌شود. سپس با حوله نرم صورت را خشک و از یک مرطوب‌کننده مناسب استفاده کند.

درمان لک صورت دکتر کرد افشاری

ایشان قدم اول در پاکسازی صورت را، پاکسازی بدن(معده،کبد و…) می‌دانند. لذا موارد زیر را  پیشنهاد می‌کنند:

 • شربت عسل و لیموترش
 • خاکشیر همراه آب گرم
 • دم کرده آویشن،عناب و خاکشیر
 • دمنوش کاسنی و شاهتره
 • مصرف انجیر

بعد از مداومت در مصرف موارد بالا و پاکسازی بدن، از ماسک های صورت نظیر:

 • ماسک عسل بعلاوه لیموترش
 • ماسک عسل، کره گاوی وترکیب با مواردی نظیر تخم خربزه آرد شده
 • هفت تا چهارده روز استفاده نمایند.

سوالات متداول

درمان قطعی لک صورت با طب سنتی چیست؟

هیچ کدام از درمان‌های گفته شده را نمی‌توان قطعی دانست.چون براساس مزاج افراد مختلف وسایر شرایط ممکن است درصد بهبودی در افراد، مختلف باشد.

علت لک صورت در طب سنتی چیست؟

اساتید طب سنتی معمولا مشکلات مربوط به کبد چرب و تغذیه را سبب لک صورت می‌دانند.

آیا ماءالجبن برای لک صورت مفید است؟

بله، به نظرات دکتر روازاده در این مقاله مراجعه کنید.

درمان لکه های قهوه ای صورت از نظر دکتر خیراندیش چیست؟

دستورات دکترخیراندیش برای انواع لکه‌های صورت در این مقاله آمده است.

 علت لک پیشانی در طب سنتی چیست؟

اساتید طب سنتی معمولا مشکلات مربوط به کبد چرب و تغذیه را سبب لک صورت می‌دانند.

درمان کک ومک از نظر دکترخیراندیش چیست؟

کک و مک همان لکه های تیره روی صورت است که درمان آن از نظر دکتر خیراندیش در این مقاله به صورت کامل آمده است.

صاف کننده خون برای لک صورت در طب سنتی چیست؟

استاد حسین خیراندیش برای درمان لک صورت با طب سنتی معتقد به اصلاح پلاکت‌های خون است. وی برای پایین یا بالا بودن پلاکت‌های خون پیشنهاداتی دارند که دراین مقاله به صورت کامل بیان گردید.

درمان ملاسما از نظر دکتر خیراندیش چیست؟

درمان‌های بیان شده از نظر دکترخیراندیش در این مقاله، برای انواع لک صورت کاربرد دارد.

آیا سیاه دانه و سرکه برای لک صورت کاربرد دارد؟

لطفا نظرات دکترضیایی در این مقاله را مطالعه نمایید.

درمان لک بارداری در طب اسلامی چیست؟

نظرات دکترضیایی و آیت الله تبریزیان در همین مقاله را مطالعه نمایید.

درمان کک ومک از نظر دکتر کرد افشاری چیست؟

نظرات دکترکردافشاری در مورد انواع لک صورت در این مقاله را مطالعه نمایید.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫7 دیدگاه ها

  1. سلام،از پیام شما و انتخاب زیباکلیک سپاسگذاریم.
   درپاسخ به سوالتون: ما سعی کردیم همه روش‌های درمان لک صورت از نظر اساتید طب سنتی رو در این مقاله جمع آوری کنیم.به شما پیشنهاد میکنیم بر اساس نظرات یکی از اساتید عمل کنید و اگر نتیجه نگرفتید به سراغ سایر روش‌ها بروید.

 1. سلام .خسته نباشید .برای لک پیشانی از روغن کرچک می تونم استفاده کنم مفیده؟؟

 2. سلام من دوغ روی املت ترش هو دم و رفتم حمام وقتی بیرون آمدم لکی قهوه ای رو گونه ام نمایان شده چ کار کنم الان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید