پوست

درمان زگیل تناسلی زنان: روشها، معایب و مزایای آن

زگیل‌های تناسلی زنانه که در اصطلاح پزشکی به آن Genital warts می‌گویند مشکلات بسیاری برای بانوان ایجاد می‌کند. درمان زگیل تناسلی زنان از اهمیت بیشتری نسبت به مردان برخوردار است. درمان این عارضه  از این جهت که امکان ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد حائز اهمیت است. به این مورد می‌توان سرطان دهان و گلو، فرج و مقعد را نیز اضافه کرد. البته طبق مطالعات انجام شده توسط مطالعات مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در آمریکا سرطان‌های ناشی از ویروس HPV چندان شایع نیست. اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. برای زنان درمان به دو صورت جراحی و غیر جراحی انجام می‌پذیرد که با توجه به شرایط و سن بیمار توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. در روش‌های جراحی پزشک زگیل را برمی‌دارد یا بافت آن را فریز می‌کند یا می‌سوزاند. در برخی موارد ممکن است این روش‌ها در کنار سایر گزینه‌ها مانند درمان‌های دارویی مورد استفاده قرار بگیرند. زگیل‌ها اغلب پس از درمان برمی‌گردند و درمان قطعی ویروس HPV هنوز کشف نشده است و این روش ها تنها به از بین بردن ضایعه کمک می‌کنند و نمی‌توانند ویروس را در بدن فرد از بین ببرند. در ادامه به موثرترین روش‌ها برای درمان زگیل تناسلی در زنان در دو گروه جراحی و غیر جراحی اشاره می‌کنیم.

روش‌های غیر جراحی درمان زگیل تناسلی زنان

روند معمول درمان زگیل تناسلی واژن، بهبود خود به خودی آن است. چرا که سیستم ایمنی بدن می‌تواند با ویروس مقابله کند و آن را از بین ببرد. اما در صورتی که زگیل‌ها آزاردهنده باشند و زندگی فرد را تحت الشعاع قرار دهند، باید با روش‌های پزشکی برای درمان آن اقدام کرد.

درمان زگیل تناسلی زنان با دارو

داروهایی که برای درمان زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ارتباطی به جنسیت ندارد. اما تجربه نشان داده است که  کرم‌های ایمی کیمود(Imiquimod) و پودوفیلوکس(Podofilox) دو داروی موثر در از بین بردن زگیل‌های تناسلی در خانم‌ها هستند.در رابطه با استفاده از کرم این نکته حائز اهمیت است که فرد سعی نکند زگیل های تناسلی را با داروهای مسکن بدون نسخه معالجه کند زیرا این داروها برای استفاده در ناحیه تناسلی در نظر گرفته نشده اند.

کرم‌های ایمی کیمود(Imiquimod)

کرم ایمی کیمود توانایی سیستم ایمنی بدن زنان را در مبارزه با زگیل‌های تناسلی تقویت می‌کند. زنان باید در دوره درمان از تماس جنسی خودداری کنند. زیرا این کرم ممکن است وسائل محافظتی را ضعیف کند و پوست شریکشان را تحریک کند. کرم ایمی کیمود را باید سه بار در هفته تا زمان برطرف شدن ضایعات استفاده کرد. حداکثر 16 هفته طول می‌کشد تا این دارو اثر کند. این دارو باید قبل از خواب استفاده شود و بعد از 6 تا 10 ساعت بعد شسته شود. یکی از عوارض احتمالی بعد از درمان زگیل تناسلی زنان با کرم، قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول ، بدن درد یا درد ، سرفه ، بثورات و خستگی باشد که در صورت تشدید، فرد باید درمان با این دارو را قطع کند.

پودوفیلوکس(Podofilox)

پودوفیلوکس نوعی رزین گیاهی است که موجب از بین رفتن بافت زگیل تناسلی می‌شود. بیشتر در مطب پزشک از این محلول استفاده می‌شود. باید توجه داشت که هرگز برای درمان زگیل تناسلی واژن،  podofilox را نباید به صورت داخلی استفاده کرد. عوارض جانبی آن در زنان می‌تواند شامل تحریک خفیف پوست واژن، زخم یا درد باشد. این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

درمان زگیل تناسلی زنان با Sinecatechins

این کرم برای درمان زگیل‌های تناسلی خارجی و زگیل‌های داخل یا اطراف کانال مقعدی استفاده می‌شود. عوارض جانبی آن قرمز شدن پوست، خارش یا سوزش و درد اغلب خفیف است.

درمان زگیل تناسلی زنان با اسید

سوزاندن زگیل تناسلی زنان با اسید یکی از کاربردی‌ترین راه‌های از بین بردن این عارضه است. منظور از سوزاندن، از بین بردن بافت سطحی زگیل است. این روش برای زگیل‌های کوچکی که ریشه عمیقی ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید تری کلرواستیک زگیل های دستگاه تناسلی را می‌سوزاند و می تواند برای زگیل‌های داخلی مورد استفاده قرار بگیرد. عوارض جانبی  این روش شامل تحریک خفیف پوست ، زخم یا درد است. اسید سالیسیلیک در از بین بردن زگیل تناسلی واژن تأثیر دارد. برخی از محلول‌ها و کرم‌های حاوی این اسید می‌توانند توسط بیمار در خانه مصرف شوند. اما به دلیل حساسیت این ناحیه و امکان آسیب به آن بهتر است تحت نظر دکتر انجام شود.

واکسن برای درمان زگیل تناسلی زنان

هنوز واکسنی برای درمان قطعی ویروس hpv وجود ندارد. اما نوعی واکسن برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس وجود دارد که می‌تواند در بدن فرد محافظت ایجاد نماید. این واکسن باید در طی سنین 9 تا 26 سال تزریق ‌شود. مورد دیگر آن که تزریق واکسن باید قبل از شروع رابطه جنسی و تماس مشکوک انجام شده باشد تا بتواند سبب جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی در زنان گردد.

روش‌های جراحی برای درمان زگیل تناسلی واژن

جراحی زگیل تناسلی در زنان معمولا آخرین گزینه پزشک است. این روش برای زگیل‌هایی که نسبت به سایر متدهای درمانی مقاومند یا منطقه وسیعی را در بر گرفته‌اند، صورت می‌گیرد. همچنین در صورتی که زگیل‌ها بافت سرطانی داشته باشند، پزشک برای از بین بردن سریع‌تر آن‌ها از جراحی استفاده می‌کند. در صورت بارداری نیز به این علت که زگیل‌ها ممکن است به نوزاد در حین زایمان منتقل شوند، پزشک جراحی را پیشنهاد می‌کند. در روش‌های جراحی، پزشک برای درمان زگیل تناسلی زنان یا ضایعه را برمی‌دارد یا بافت آن را فریز می‌کند و می‌سوزاند.همچنین در برخی موارد ممکن است این روش‌ها در کنار سایر گزینه‌ها مانند درمان‌های دارویی مورد استفاده قرار بگیرند. روش‌های جراحی زگیل تناسلی در زنان در ادامه آورده شده است.

درمان زگیل تناسلی زنان با کرایوتراپی

برای کرایوتراپی، ابتدا متخصص زنان، رحم را معاینه و با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ تمامی سلول‌های غیرطبیعی را شناسایی می‌کند. سپس وسیله مخصوص که به آن کرایوپروب می‌گویند را جلوی دهانه رحم قرار می‌دهد.گاز نیتروژن مایع که دمای آن حدود منفی 50 درجه سانتی گراد است، باعث سرد شدن فلز کرایوپروب می‌شود و سرما را در دهانه رحم متمرکز می کند. سرمای ایجاد شده، سلول های غیرطبیعی را فریز و منجمد می کند. ممکن است بعد از انجماد، پزشک تا سه بار (وابسته به مقاومت زگیل) زگیل را فریز کند. انجماد باعث از بین رفتن بافت زگیل می‌شود. احتمالا بیمار در حین عمل درد و سوزش احساس می‌کند. همچنین بعد از آن نیز تا چند روز پوست ناحیه تناسلی او متورم و دارای تاول خواهد بود. این موضوع در مدت کوتاهی بهبود پیدا می‌کند. بعد از درمان زگیل تناسلی زنان با کرایوتراپی، به مرور پوست بهبود می‌یابد و ضایعات ضعیف می‌شوند و پوست جدیدی ظاهر می‌شود. در مواردی که زگیل مقاوم است ممکن است لازم باشد درمان تکرار شود.

عوارض کرایوتراپی زگیل واژن

عوارض اصلی این روش  شامل درد و تورم است. پس از درمان زگیل‌های واژن یا دهانه رحم، ممکن است فرد حدود 1 تا 3 هفته دچار ترشح واژینال آبکی شود.

مراقبت های بعد از کرایوتراپی زگیل تناسلی در زنان

بعد از کرایوتراپی فرد باید از دستمال‌های بهداشتی به مدت 2 تا 3 هفته به جای تامپون استفاده کند. همچنین تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان که 1 تا 3 هفته به طول می‌انجامد، از رابطه جنسی یا حمام طولانی خودداری کند.

آیا فریز کردن برای درمان زگیل تناسلی زنان، باردار شدن را با مشکل مواجه می‌کند؟

این روش مشکلی در باروری بانوان ایجاد نمی‌کند اما ممکن است باعث ایجاد دو مشکل در زنان شود. با فریز عمقی، خطر نارسایی دهانه رحم و زایمان زودرس در حاملگی بیشتر می‌شود. دوم آن که در معاینات دهانه رحم، دقت بررسی دهانه رحم از نظر تغییرات پیش‌سرطانی و سرطان دهانه رحم را کم می‌کند. به همین دلیل تا حد امکان از فریز باید خودداری کرد.

درمان زگیل تناسلی زنان با لیزر

برای برداشتن زگیل پزشک ممکن است از ابزار خاصی مانند لیزر استفاده کند. لیزر جزو روش‌های کم تهاجمی جراحی به شمار می‌رود.  در این روش درمانی به بی حسی موضعی یا عمومی نیاز است و ممکن است بعد از آن فرد درد داشته باشد. درمان زگیل تناسلی زنان با لیزر در صورتی که تعداد آن‌ها زیاد باشد یا اندازه بزرگی داشته باشند، با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی انجام می‌شود. در این روش پرتوهای متمرکز لیزر روی بافت زگیل تابانده می‌شود تا از بین برود. این روش گران است و معمولاً فقط برای زگیل‌های وسیع و مقاوم به درمان اختصاص دارد.

عوارض لیزر درمانی برای درمان زگیل تناسلی زنان

از جمله عوارض جراحی لیزر برای برداشتن زگیل‌های تناسلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد، ورم یا خارش
  • بروز ترشحات از واژن
  • ایجاد شدن زخم در ناحیه تحت درمان
  • چسبیدن بافت‌ها در واژن به یکدیگر
  • پوست ریزی بافت مرده

 

درمان زگیل تناسلی زنان با الکتروکاتر

الکتروکاتر یک پروب برقی است که از ولتاژ پایین برای از بین بردن زگیل تناسلی و مقعدی استفاده می‌کند. در واقع در این روش، بافت زگیل می‌سوزد و از بدن حذف می‌شود. جراحی الکتروکاتر در مطب پزشک یا کلینیک انجام می‌شود. این روش نیز جزو متدهای جراحی به شمار می‌رود و به بی‌حسی موضعی نیاز دارد. الکتروکاتر نیز تنها بافت زگیل‌ها را از سطح پوست حذف می‌کند و در از بین بردن ویروس‌ها اثری ندارد.

درمان زگیل تناسلی در حاملگی

درمان زگیل تناسلی زنان باردار باید با روش‌های جراحی و کرایوتراپی انجام شود. داروهایی چون ایمی کیمود ممکن است اثر سوء روی مادر و جنین داشته باشند. البته در صورتی که زگیل آزاردهنده نباشد، پزشک توصیه می‌کند که بدون دستکاری باقی بماند تا خودبه­خود بهبود کند. در دوران بارداری می‌توان از سرما درمانی برای زگیل های دستگاه تناسلی خارجی استفاده کرد. در صورتی که پزشک زنان تصور کند برخورد نوزاد با زگیل‌ها (هنگام زایمان) ممکن است باعث انتقال عفونت و HPV به بدن او شود، احتمالا زایمان واژینال را ممنوع کرده و سزارین از شکم را توصیه می‌کند.

هزینه درمان زگیل تناسلی در زنان

هزینه درمان زگیل تناسلی زنان به روش، تعداد زگیل‌ها و گستردگی آن‌ها مرتبط است. برخی از روش‌ها به ابزار و مهارت خاصی نیاز دارند و به همین دلیل هزینه بیشتری دارند. هزینه رفع زگیل‌های سطحی کم‌تر از زگیل‌های ریشه‌داری است که سطح گسترده‌ای از ناحیه تناسلی را در برگرفته‌اند.

سوالات متداول

سریع‌ترین روش از بین بردن زگیل تناسلی زنان کدام است؟

جراحی زگیل تناسلی سریع‌ترین روش درمان است. اما به طور کلی درمان زگیل‌ها پروسه زمان‌بری است. باید تا حد امکان از پیشرفت HPV در بدن پیشگیری کرد. وجود ویروس HPV ممکن است حتی بعد از درمان زگیل‌ها، باعث ایجاد عارضه‌های جدید شود. درمان زگیل تناسلی در زنان ممکن است بین ۳ الی ۴ هفته تا ۲ سال طول بکشد.

آیا ممکن است عارضه موجود در ناحیه تناسلی شخص، زگیل نباشد؟

برخی موارد طبیعی مانند خال و برخی لکه‌های پوستی ممکن است شباهت ظاهری به زگیل داشته باشند. به همین دلیل لازم است بیمار پیش از درمان، معاینه شود تا پزشک نوع عارضه را تشخیص دهد.

آیا از بین بردن زگیل تناسلی با لیزر برای همیشه ممکن است؟

هرچند لیزر یکی از قطعی‌ترين و راحت‌ترين روش‌های درمان زگیل تناسلی زنان است اما این ویروس همیشه در بدن می‌ماند و هنوز درمان قطعی ویروس HPV کشف نشده است. فرد با لیزر می‌تواند زگیل‌های تناسلی را از بین ببرد تا درد از بین برود و دیگر ناقل بیماری به کسی نباشد.

منابع

https://www.medicalnewstoday.com https://www.uptodate.com https://www.healthlinkbc.ca https://www.mayoclinic.org

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید