مو و پوست سر

راهنمای جامع درمان چربی موی سر در طب سنتی

 درمان چربی موی سر در طب سنتی

چربی موی سر یکی از عارضه‌های شایع بین افراد است که به ‌تدریج سبب تضعیف و ریزش موها می‌شود. یکی از عوارض چربی پوست سر، شوره سر می‌باشد. علاوه بر راهکارهای درمان چربی مو درخانه، درمان چربی موی سر در طب سنتی، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های طب سنتی است که از دیدگاه متخصصان این حوزه عنوان می‌شود. در این مقاله به ارائه درمان موی چرب در طب سنتی با تاکید بر دیدگاه‌ متخصصانی چون دکتر حسین روازاده، استاد سیدحسن ضیایی، دکتر حسین خیراندیش، حسین معارفی، دکتر سیدمهدی میرغضنفری، دکتر علیرضا یارقلی و دکتر الهام پارسا می‌پردازیم.

درمان چربی موی سر دکتر خیراندیش

درمان چربی مو سر طب سنتی

دکتر خیراندیش درباره عارضه چربی موی سر معتقدند که موی چرب ناشی از غلبه صفرا بر بدن است. از آنجا که صفرا سبب سوختن یا همان آب شدن چربی‌های زیر پوست می‌شود، چربی از منافذ پوست بیرون می‌زند و علاوه بر چرب کردن موها، موجب ریزش آن نیز می‌شود. برای درمان این عارضه، دکتر خیراندیش راه‌های زیر را پیشنهاد می‌دهند.

درمان چربی موی سر  با سرکه‌انگبین

برای درمان چربی مو و پوست باید روزی یک لیوان سکنجبین (سرکه‌انگبین) خوراکی مصرف کرد. یا سرکه‎انگبین را با دو واحد عرق نعنا، دو واحد عسل و یک واحد سرکه انگور طبیعی که حدود یک سوم لیوان می‌شود را با آب مخلوط و شب‌ها قبل از خواب میل کرد. این روند باید 40 شب متوالی بدون وقفه تکرار شود. پس از این دوره باید حجامت عام انجام شود.

درمان چربی موی سر با جوشانده گیاهی

دکتر خیراندیش تهیه یک جوشانده گیاهی از ترکیب بذر گشنیز، بابونه خشک، گل ختمی و شاتره را در درمان چربی مو موثر می‌دانند.

طرز تهیه این جوشانده بدین صورت است که فرد باید از هر یک از این مواد، حدود ۵۰ گرم را در یک لیتر آب با حرارت پایین بجوشاند. پس از آنکه آب به نصف رسید، این مخلوط را با پارچه تمیز پالایش کند و محلول را پس از سرد شدن در ظرف در بسته‌ای (ترجیحا شیشه‌ای) نگهداری کند.

 فرد باید هر دو روز یک‌بار و به مدت دو هفته، سر را با این محلول شست‌وشو دهد. میزان مصرف هر بار از این محلول باید حدود ۱۰ گرم باشد.

مطابق دیدگاه دکتر خیراندیش، استفاده از این محلول به تدریج موجب رفع کامل چربی سر و رشد و استحکام مو می‌شود.

درمان چربی موی سر با سرکه سیب

در روشی دیگر، دکتر خیراندیش بیان می‌کنند می‌توان دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب مخلوط کرد و پس از شامپو زدن موها و شستن آنها، مو را به این محلول آغشته کرد. سپس با آب ولرم آن را شست‌وشو داد.

درمان چربی مو دکتر روازاده

برای درمان چربی موی سر در طب سنتی، دکتر روازاده، حجامت عام را پشنهاد می‌کنند. همچنین توصیه می‌کنند فرد تغذیه خود را سالم و از خوردن غذاهای چرب اجتناب کند.

 روش دیگری که ایشان برای درمان این عارضه پیشنهاد می‌دهند، استفاده از سرکه انگور است.

به این منظور فرد باید یک قاشق غذاخوری سرکه انگور طبیعی را همراه با یک قاشق آب جوشیده خنک در یک نعلبکی مخلوط کند. سپس هر شب، قبل از خواب، این محلول را با نوک انگشت لای موهای خود بمالد. صبح روز بعد، فرد دیگر هیچ اثری از چربی در موهای خود نمی‌بیند.

رفع چربی مو در طب سنتی از دیدگاه حسین معارفی

درمان چربی مو سر طب سنتی

برای درمان چربی موی سر در طب سنتی، دستورالعمل‌های زیر مطابق با دیدگاه استاد معارفی باید رعایت شود:

–  اجتناب از نوشیدن آب و هر گونه نوشیدنی در بین غذا

– هنگام صرف هر وعده غذا، تنها یک نوع غذا میل شود.

– هنگام غذا خوردن، یک سوم معده باید خالی نگه داشته شود.

– اول غذا و پایان غذا به اندازه یک گندم، نمک دریا مصرف شود.

– روزانه یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب مخلوط شده با آب مصرف شود.

– از خوردن غذاهای فست‌فودی و رستورانی تا جای ممکن اجتناب شود.

– روزی چند بار کل پوست سر، روی بینی و پشت گوش‌ها را باید با سرکه سیب غیرکارخانه‌ای مرطوب نگه داشت. این عمل باید به مدت ۱۴ روز بدون وقفه تکرار شود.

– هنگام خروج از حمام، ابتدا نصف استکان سرکه سیب طبیعی روی کل سر و بدن ریخته شود. بعد از گذشت ۵ دقیقه، سر و بدن با آب ولرم شست‌وشو داده شود.

درمان چربی موی سر  از دیدگاه دکتر میرغضنفری

دکتر میرغضنفری معتقد است یکی از دلایل اصلی چرب شدن پوست و موی سر، ورزش نکردن و افت عملکرد کبد است. برای رفع این عارضه، فرد باید ورزش کند و آب زرشک، آب انار و عناب مصرف کند.

درمان چربی موی سر از دیدگاه علیرضا یارقلی، متخصص طب ایرانی

 دکتر یارقلی بیان می‌کنند که در برخی از مناطق بدن، غده‌های چربی بیشتر است. سر، یکی از این مناطق است که ترشح این غدد سبب چرب شدن مو می‌شود. توصیه‌های زیر از دکتر یارقلی سبب درمان چربی موی سر می‌شود.

شیوه صحیح حمام رفتن

دکتر یارقلی، متخصص طب سنتی، بیان می‌کنند که عادت هر روز حمام رفتن ممکن است موجب سریع چرب شدن مو شود که باید از این امر پرهیز کرد.

برای درمان چربی موی سر در طب سنتی پیشنهاد می‌شود استحمام هر روزه را به یک روز در میان و یک روز در میان را به چند روز یک بار تبدیل کرد. یا اینکه در هر استحمام، یک بار با آب خالی و در استحمام بعدی یک بار با شامپو، سر خود را شست‌وشو داد.

همچنین برای درمان چربی مو سر در طب سنتی، باید از مصرف شامپوهای مختلف اجتناب کرد.

استفاده از قابض‌های مقوی از دیدگاه دکتر یارقلی

مو چرب طب سنتی

برای درمان چربی مو در طب سنتی، دکتر یارقلی استفاده از قابض‌های مقوی مو را پیشنهاد می‌کنند. یکی از قابض‌های مقوی مو، استفاده از عرق مورد سنتی همراه با گلاب است.

گیاه «مورد» دارای نام‌های دیگری چون آس، آسا، عمر، مریسن، نوفام، میرت، آبستانی، زند و هدس است. این گیاه، طبعی سرد و خشک دارد.

دکتر یارقلی بیان می‌کند که گلاب تقویت‎کننده پوست و عرق مورد مقوی موی سر است که به صورت نصف‎نصف آن را باید با هم مخلوط و به کف سر آبپاشی کرد. پس از آن نیز نیازی به شست‌وشو نخواهیم داشت تا جذب پوست شود. انجام این کار – البته نه خیلی زیاد- به تدریج سبب می‌شود میزان ترشح چربی سر کاهش پیدا کند.

درمان چربی موی سر دکتر ضیایی

برای درمان چربی مو در طب اسلامی، دکتر ضیایی بیان می‌کند که بهتر است از شیره و روغن استبرق استفاده شود. همچنین ایشان بیان می‌کنند که بهتر از این روش، استفاده از سیب درختی شیرین است که از آن بتوان سرکه طبیعی سیب درست کرد.

یکی از فواید سرکه طبیعی سیب، به تعادل رساندن چربی در سطح پوست است که سبب درمان چربی مو سر در طب سنتی می‌شود و موی سر را نیز براق می‌‌کند.

درمان چربی مو در طب سنتی از دیدگاه دکتر الهام پارسا

چربی مو سر طب سنتی

دکتر الهام پارسا، متخصص طب سنتی برای درمان چربی موی سر موارد زیر را بیان می‌کنند:

درمان چربی موی سر در طب سنتی با گل ختمی

دکتر الهام پارسا بیان می‌کنند که در این روش باید گل ختمی چند ساعت در آب جوش بماند. سپس به آن سدر اضافه شده و به‎ خوبی مخلوط شود. بعد باید ترکیب به دست آمده را از صافی رد کرد و با محلول باقیمانده، سر را شست‌وشو داد.

درمان چربی موی سر  با سدر و حنا

دکتر الهام پارسا معتقد است ترکیبی از سدر، مورد، حنا، گِل سرشور و ختمی همراه با کمی روغن زیتون و عرق شاتره در درمان چربی موی سر موثر است. پس از ترکیب موارد گفته شده، فرد باید یک تا دو قاشق سرکه را به ترکیب بالا بیفزاید و سر را با آن شست‌وشو دهد.

درمان چربی موی سر  با گل سر شور و کتیرا

در این روش مطابق با نظر دکتر الهام پارسا، متخصص طب سنتی،گل سرشور،کتیرا و ختمی پودر شده را باید در آب جوش خیساند. سپس از صافی رد کرد و بعد سر را با آن شست‌وشو داد.

درتمامی روش‎های بالا باید نکات زیر رعایت شود:

تمام ترکیبات بالا باید به مدت ‌15-20 دقیقه روی سر باقی بماند و بعد شست‌وشو داده شود.

 اگر از گل سرشوی استفاده می‌شود، اصلا نباید مدت طولانی روی سر باقی بماند.

موها باید به آرامی و بدون کشیده شدن شست‌وشو داده شود.

 در صورت افزودن حنا، برای جلوگیری از تغییر رنگ موها باید حنا را قبل از مصرف بو داد.

 بهتر است بعد از استفاده از ترکیبات گفته شده از شامپوی شیمیایی استفاده نشود.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. بخدا من یکی که دیگه خسته شدم صبح که می‌شورم هنوز شب نشده چرب شده اگه کسی راهی رو می‌دونه بگه ماهم انجام بدیم دیگه خسته شدم

    1. با سلام، با مشورت با پزشک طب سنتی از حب قوقایا برای کاهش چربی پوست سر اقدام کنید، همچنین با صابون ختمی پیشانی و محل رویش موها را بشویید، زالو اندازی در پوست سر بسیار کمک کننده و از شامپوها و مواد اسیدی برای شست و شوی سر استفاده کنید، اگر ریزش جلوی سر دارید افزایش صفرا در بدن نیز با خنک کردن کبد باید در دستور کار قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید