پوستعارضه پوستی پسوریازیس

درمان پسوریازیس:روش های نوین پزشکی،مزایا،معایب،هزینه ها

انواع روش‌های درمان پسوریازی

پسوریازیس یا صدف نوعی بیماری پوستی مزمن است که به دلیل اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بروز پیدا می‌کند. پسوریازیس جزء بیماری‌های خودایمنی دسته‌بندی می‌شود. به همین دلیل برای این عارضه هیچ درمان قطعی وجود ندارد. هدف از درمان پسوریازیس، کاهش التهاب، کاهش رشد سلول‌های پوستی و از بین بردن پلاک‌ها است. اگرچه نوع خفیف این بیماری مشکل جدی برای فرد مبتلا به همراه ندارد. اما نوع شدید آن فرد را دچار درد و رنج فراوان می‌کند؛ به عنوان مثال می‌توان به خارش شدید، جراحت‌های باز و حتی عفونت اشاره کرد. حتی امکان آسیب دیدن مفاصل و ناخن‌ها نیز وجود دارد. افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، کلیوی، کبدی، پوکی استخوان، سرطان پوست و سایر بیماری‌های خودایمنی را نیز می‌توان به تبعات پسوریازیس اضافه کرد. به همین دلیل باید سریعاً مورد رسیدگی و درمان قرار گیرد. درمان کلینیکی پسوریازیس شامل درمان موضعی، نور درمانی و درمان‌های هدفمند (دارویی) است. درمان‌های ارائه شده به این روش، کند کردن رشد سلول‌های پوستی، کاهش التهاب و کاهش خارش را دنبال می‌کنند. در ادامه به معرفی موثرترین روش ها برای درمان این بیماری می پردازیم. درویدئوی زیر برخی از روش های درمان پسوریازیس را مشاهده خواهید کرد و درادامه به صورت تخصصی درمان این بیماری را تشریح خواهیم کرد.

 

 

درمان موضعی بیماری پوستی صدف

درمان بیماری پوستي پسوریازیس در بسیاری از موارد با استفاده از کرم، پماد یا محلول‌های موضعی انجام می‌شود. کرم‌ها و پمادهای موضعی با نسخه یا بدون نسخه در دسترس قرار دارند. اما به دلیل اختلاف در دز یا دستورالعمل مصرف نباید به صورت خودسرانه مورد استفاده قرار گیرند. متداول‌ترین محصول در این زمینه کورتیکواستروئیدهای موضعی هستند که برای رفع التهاب و کاهش تحریک‌پذیری پوست کاربرد دارند. کرم‌های لایه‌بردار از قبیل سالیسیلیک اسید نیز به رفع لایه شاخی و سلول‌های مرده تجمع یافته روی پوست کمک می‌کنند. علاوه بر این موارد پزشک متخصص برای بهبود خارش، افزایش رطوبت پوست و رفع التهاب از ویتامین D یا قطران زغال سنگ استفاده می‌کند. استفاده از کورتون‌ها در نواحی حساس بدن (صورت، کشاله ران و نواحی تناسلی) باید با احتیاط بیشتر و در دوز ضعیف صورت گیرد. اما برای پوست سر، تنه، کف دست، آرنج و زانو دوز قوی‌تر استفاده می‌شود. مهم‌ترین عوارض استروئید یا کورتون‌های موضعی در درمان پسوریازیس به شرح زیر است:

  • تخریب پوست
  • تغییر رنگ پوست
  • نازک شدن پوست
  • مقاوم شدن عارضه پوستی به درمان
  • گشاد شدن عروق خونی و قرمزی پوست
  • شعله‌ور شدن بیماری با قطع ناگهانی مصرف
  • اثر موقت در رفع التهاب و تسکین عوارض پوستی

 

نور درمانی

نور درمانی یا فوتوتراپی روشی قدیمی و موثر در بهبود وضعیت افراد مبتلا به بیماری پوستي پسوریازیس است. این کار با تابش اشعه فرابنفش به پوست محدوده درگیر با بیماری انجام می‌شود. پرتوهایی با طول موج خاص برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیش‌نیاز این کار، مصرف دارویی به نام پسورالن است. این دارو حاوی عصاره‌ای برگرفته از گیاهان خانواده هویج است. فرد مبتلا 1 الی 2 ساعت بعد از تزریق مقابل اشعه فرابنقش قرار می‌گیرد. اشعه فرابنفش به کند کردن رشد سلول‌های پوستی و بهبود عوارض پسوریازیسی کمک می‌کند. نور درمانی برای پسوریازیس مقاوم به درمان، شدید و وسیع کاربرد دارد. تاثیرگذاری بالا ( 85 الی 90 درصد) و اثر طولانی مدت از مزایای این روش است. ماده پسورالن تا مدتی داخل عدسی چشم باقی می‌ماند. به همین دلیل باید تا زمان غروب آفتاب (همان روز) از عینک آفتابی استفاده شود. در غیر این‌صورت خطر ابتلا به آب مروارید افزایش می‌یابد. تعداد زیاد جلسات درمانی (40 جلسه) یکی دیگر از معایب این روش است. پیری پوست، کک و مک‌ و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز می‌توان به موارد مذکور اضافه کرد. البته این مشکلات یا در صورت مصرف طولانی مدت یا نادرست بروز می‌یابند.

 

درمان‌های هدفمند

درمان‌های هدفمند پسوریازیس شامل داروهای سیستمیک و بیولوژیک است. مصرف این داروها در موارد متوسط تا شدید بیماری که مشکلاتی چون درد و تورم مفصل نیز بروز پیدا می‌کند، ضرورت دارد. زیرا طی مصرف، کل بدن تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد. داروهای سیستمیک به صورت خوراکی و تزریقی در دسترس قرار دارند.  

متوترکسات

متداول‌ترین داروی پسوریازیس سیستمیک، متوترکسات است. این دارو به سرکوب سیستم ایمنی و به تعادل رسیدن سلول‌های پوستی کمک می‌کند. متوترکسات در دوزهای کم ممکن است عوارض جانبی کمتری ایجاد کند. در طولانی مدت می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. عوارض جانبی جدی شامل آسیب کبدی و کاهش تولید گلبول های قرمز و سفید است.  

رتینوئیدها

رتینوئیدها تولید سلول‌های پوستی را کاهش می‌دهند. با قطع استفاده از آنها، علائم پسوریازیس مجدداً برمی‌گردد. عوارض جانبی آن ریزش مو و التهاب لب است. افرادی که باردار هستند یا ممکن است طی سه سال آینده باردار شوند، به دلیل خطر نقص مادرزادی احتمالی نباید رتینوئید مصرف کنند.  

سیکلوسپورین (Sandimmune)

سیکلوسپورین از پاسخ سیستم ایمنی بدن جلوگیری می‌کند. این کار می‌تواند علائم پسوریازیس را کاهش دهد. همچنین به این معنی است که فرد سیستم ایمنی ضعیفی دارد، بنابراین ممکن است به راحتی بیمار شود. عوارض جانبی این دارو شامل مشکلات کلیوی و فشار خون بالا است.  

داروهای بیولوژیکی برای درمان پسوریازیس

این دسته از داروها سیستم ایمنی بدن فرد را تغییر می‌دهد و از تعاملات بین سیستم ایمنی بدن و مسیرهای التهابی جلوگیری می‌کند. این داروها از طریق تزریق داخل وریدی (IV) تزریق یا داده می شوند. به دلیل قیمت بالا جز در موارد معدود مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. تزریق داروهای بیولوژیک در بعضی موارد با محدودیت روبرو است؛ به عنوان مثال می‌توان به ضعف سیستم ایمنی یا سرطان اشاره کرد. همچنین امکان بروز بعضی عوارض برای مبتلایان به پسوریازیس وجود دارد که شامل بروز مشکل در محل تزریق، عفونت تنفسی و علائمی شبیه سرماخوردگی است. عوارض جدی‌تر، اختلال در سیستم عصبی یا اختلالات خونی را شامل می‌شود. از دیگر مواد موثر در این زمینه می‌توان به نئورال و اتزلا اشاره کرد. در درمان پسوریازیس با این داروها امکان آسیب دیدن اندام‌های مختلف بدن از قبیل کبد و کلیه وجود دارد. به همین دلیل وضعیت جسمانی فرد مبتلا باید با آزمایش‌های دوره‌ای کنترل شود.

 

بهترین درمان برای پسوریازیس بدن کدام روش است؟

همانطو که بیان شد درمان پزشکی پسوریازیس به صورت موضعی، دارویی یا نور درمانی انجام می‌شود. در اغلب موارد یکی از این روش‌ها به کار گرفته می‌شود. اما امکان استفاده ترکیبی از دو یا چند روش نیز وجود دارد. انتخاب روش مناسب به تشخیص پزشک بستگی دارد. پزشک برای تشخیص روش درمانی مناسب، نوع پسوریازیس را مد نظر قرار می‌دهد. انواع پسوریازیس شامل پلاکی، قطره‌ای، معکوس، تاولی و اریترودرمیک است. از دیگر عوامل دخیل در انتخاب روش مناسب می‌توان به شرایط بیمار، شدت عارضه، محل درگیر و هزینه‌ اشاره کرد. بخش‌های خاصی از بدن بیشتر در معرض ابتلا به عوارض پوستی پسوریازیس قرار دارند؛ به عنوان مثال می‌توان به روی مفصل (خصوصاً آرنج و زانو) اشاره کرد. موارد خفیف با یک پماد یا محلول نه چندان قدرتمند بهبود پیدا می‌کند. اما موارد شدید نیازمند درمان سیستمیک و ریشه‌ای عارضه است. مصرف یا تزریق دارو علاوه بر بهبود وضعیت پوست بدن، به کنترل بیماری در سایر نواحی نیز کمک می‌کند. در این شرایط نباید از انجام آزمایشات دوره‌ای برای در امان ماندن از عوارض داروها غفلت شود. درمان های سیستماتیک برای پسوریازیس در بزرگسالان را در ویدئوی زیر تماشا کنید.

 

 

درمان این بیماری در ناخن بر حسب شدت با داروهای موضعی یا سیستماتیک انجام می‌شود. داروهای موضعی از قبیل کورتیکواستروئید، تازاروتین، کلسیپوتریول و تاکرولیموس تنها روی محل تحت درمان تاثیرگذار هستند. اما در صورت مصرف داروهای سیستمیک، کل بدن تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد. تزریق کورتیکواستروئید به محل ناخن معیوب نیز در این روش بسیار متداول است. این روش به‌خصوص در صورت ترکیب شدن با سایر روش‌های درمانی اثر قابل ملاحظه‌ای به همراه دارد. ناگفته نماند که در صورت شدت یافتن بدشکلی یا عفونت، برداشت ناخن ضرورت پیدا می‌کند. این کار با جراحی یا لیزر درمانی انجام می‌شود. سایر علائم، روش های پیشگیری و درمان این بیماری را می‌توانید در مقاله پسوریازیس ناخن مطالعه کنید.  

درمان پسوریازیس تناسلی

بخش‌های مختلف اندام‌های تناسلی نیز در معرض ابتلا به بیماری پوستي پسوریازیس قرار دارند. کشاله ران، بخش بالایی اندام‌های تناسلی و اطراف مقعد از جمله این موارد به شمار می‌روند. بیماری پسوریازیس تناسلی در بیشتر موارد از نوع صدفی است. پوست این ناحیه نیز حساسیت بالایی دارد و تجویز داروهای موضعی با حساسیت بیشتری همراه است. درمان بیماری پسوریازیس تناسلی در موارد شدید که سایر بخش‌های بدن نیز درگیر هستند، نیازمند نور درمانی یا مصرف داروهای خوراکی و تزریقی است.برای شناخت کامل این بیماری، مقاله پسوریازیس تناسلی را مطالعه کنید تا با علائم، روش تشخیص و راه های پیشگیری از آن آشنا شوید.

 

درمان  پسوریازس صورت

پسوریازیس صورت به صورت پلاک‌های ضخیم و پوسته پوسته یا جوش‌های ریز قرمز رنگ دیده می‌شود. این عوارض بیشتر اطراف دهان، ابرو، پیشانی، روی پلک، خط رویش مو و کناره‌های گوش را درگیر می-کند. به دلیل حساسیت بالای پوست صورت، محلول‌ها و کرم‌های موضعی باید به شکل ضعیف‌ مورد استفاده قرار ‌گیرند. این نکته برای نواحی اطراف چشم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پزشک متخصص در صورت پاسخگو نبودنِ درمان بیماری پسوریازیس با روش موضعی، از نور درمانی یا داروهای سیستمیک بهره می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری،علل،راه های پیشگیری و سایر روش های درمانی آن،  مقاله پسوریازیس صورت را مطالعه کنید.  

درمان  پسوریازیس پوست سر

پسوریازیس سر به صورت پلاک‌های کوچک و بزرگ پرخارش در مناطق مختلف سر نمایان می‌شود. یکی از نکات مهم در زمینه درمان پسوریازیس پوست سر، گستردگی و محل این عوارض است. موثرترین راهکار درمانی استفاده از شامپو، روغن، اسپری یا محلول‌های ضدالتهاب است. این محصولات عمدتاً حاوی کورتون هستند. کنترل خارش پوست سر یکی از نکات بسیر مهم در زمینه درمان بیماری پسوریازیس است. کنترل خارش با استفاده از شامپو یا محلو‌های حاوی قطران انجام می‌شود. پزشک متخصص در صورت عدم بهبود خارش پوست سر، اقدام به تجویز آنتی‌هیستامین می‌کند. برای موارد شدید پسوریازیس پوست سر، استفاده از داروها سیستمیک ضرورت می‌یابد. اگر علاقه‌مند هستید درمورد بیماری پسوریازیس پوست سر،علل به وجود آمدن و روش های پیشگیری از آن اطلاعات بیشری به‌دست آورید، مقاله پسوریازیس سر را مطالعه کنید.  

راه های پیشگیری از عود مجدد پسوریازیس

این پنج تغییر در سبک زندگی فرد ممکن است به کاهش علائم پسوریازیس و کاهش عود مجدد آن کمک کند:  

کاهش وزن

اگر فرد دارای اضافه وزن است، کاهش وزن ممکن است از شدت بیماری در او بکاهد. کاهش وزن همچنین موجب اثرگذاری بیشتر درمان‌ها می‌شود. البته رابطه دقیق وزن و پسوریازیس مشخص نیست، بنابراین ممکن است علائم فرد بدون تغییر باقی بماند.  

رژیم غذایی سالم

غذا نمی‌تواند پسوریازیس را درمان کند، اما بهتر غذا خوردن می‌تواند علائم فرد را کاهش دهد. فرد مبتلا به این بیماری باید مصرف چربی‌های اشباع شده را کاهش دهد. این موارد در محصولات حیوانی مانند گوشت و لبنیات یافت می‌شوند. بهتر است او مصرف پروتئین‌های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی آزاد، ساردین و میگو را افزایش دهد. منابع گیاهی امگا 3 شامل گردو ، دانه‌های کتان و سویا است. از مصرف غذاهای محرک و حساسیت زا خودداری کنید پسوریازیس باعث التهاب می شود. برخی از غذاها نیز باعث التهاب می شوند. اجتناب از این غذاها ممکن است علائم را بهبود بخشد. این غذاها عبارتند از: گوشت قرمز شکر تصفیه شده غذاهای فراوری شده محصولات لبنی الکل کمتری بنوشید، زیرا مصرف الکل می‌تواند خطر التهاب و عود مجدد پسوریازیس را افزایش دهد.  

مصرف ویتامین‌ها

بعضی از پزشکان یک رژیم غذایی غنی از ویتامین را به قرص‌های ویتامین‌ ترجیح می‌دهند. با این حال، ممکن است حتی خوردن سالم‌ترین غذاها، به دریافت مواد مغذی کافی کمک نکند. بهتر است فرد از پزشک خود بپرسد که آیا باید ویتامین‌هایی را به عنوان مکمل رژیم غذایی خود مصرف کند یا خیر.

 

درمان‌های نامناسب برای پسوریازیس!

نتایج روش‌های درمانی برای افراد مختلف یکسان نیست. چطور متوجه‌شویم بایستی مسیر درمانی خود را تغییر دهیم ویا همچنان درمان موجود را برای رسیدن به نتایج مناسب تکرار کنیم؟ ویدئوی زیر را تماشا کنید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

 

 

هزینه درمان پسوریازیس

هزینه درمان به نوع راهکار درمانی، شدت، محل و گستردگی عارضه بستگی دارد و نمی‌توان مبلغ مشخص برای آن تعیین کرد. اما به طور قطع هزینه تمام شده درمان با داروهای بیولوژیک نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است. به طور متوسط هزینه این روش از  700 هزارتومان به بالا در سال 1400 تخمین زده شده است. هزینه کرم‌های موضعی نیز با توجه به مقدار و نوع آن و… دارای هزینه متفاوت بین 400 تا 1 میلیون تومان است. هزینه نور درمانی نیز به عوامل گفته شده و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی دارد. هزینه هر جلسه بین 300 تا  500هزار تومان در سال 14000 است که تعداد جلسات مورد نیاز، هزینه کلی آن را مشخص می‌کند.  

 

سوالات متداول

 

آیا پسوریازیس درمان قطعی دارد؟

خیر؛ بیماری‌های خودایمنی درمان قطعی ندارند. راهکارهایی چون دارو درمانی، نور درمانی یا درمان‌های موضعی نیز فقط به کنترل علائم و جلوگیری از گسترش آنها کمک می‌کنند. البته در بعضی موارد بیماری وارد دوره خاموشی شده و تا مدت طولانی به صورت غیرفعال باقی می‌ماند.  

کدام روش درمانی برای عارضه درمان پسوریازیس پوستی اثر بهتری دارد؟

بهترین روش برای درمان پسوریازیس در افراد مختلف متفاوت است؛ به عنوان مثال در یک بیمار درمان موضعی پاسخ مناسبی ایجاد می‌کند. این در حالی است که روش مذکور در برخی دیگر نتیجه مطلوبی به همراه ندارد. بنابراین مناسب‌ترین راهکار برای درمان بیماری صدف بر اساس شرایط بیمار، نوع، گستردگی و محل عارضه آن تعیین می‌شود.  

آیا امکان تغییر روش‌ در درمان پسوریازیس وجود دارد؟

بله؛ گاهی متخصص در طول مسیر درمان، روش مدنظر را تغییر داده و یا از ترکیب چند روش استفاده می‌کند.  

منابع

  https://www.mayoclinic.org https://www.healthline.com/ https://www.webmd.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا